هزينه هاي زندگي دانشجويي در فنلاند
فنلاند از کشورهاي اسکانديناوي و عضو شنگن مي باشد. فنلاند از جمله کشورهاي با تحصيلات رايگان است، و با توجه به رايگان بودن تحصيل در فنلاند، اقامت در فنلاند و اخذ تابعيت فنلاند از طريق اخذ ويزاي تحصيلي فنلاند

همواره مورد توجه ايرانيان و متقاضيان بسياري بوده است. کشور فنلاند سرمايه گذاري بسياري در نيروي انساني خود نموده است ودر واقع نيروي کار متخصص فنلاند، سرمايه دولت مي باشد و همين امر موجب ايجاد امکان تحصيلات رايگان در فنلاند گرديده است. دانشگاه ها و مؤسسات آموزشي وپلي تکنيک هاي فنلاند نيز بسيار مردن و پيشرفته مي باشند. رايگان بودن تحصيل در فنلاند، انگليسي بودن زبان تحصيل در آن و هم چنين نياز اين کشور به نيروهاي متخصص از جمله عواملي است که سالانه افراد بسياري را راهي فنلاند جهت تحصيل در اين کشور مي نمايد.


هزينه تحصيل در فنلاند
همانطور که ذکر گرديد تحصيل در فنلاند رايگان است و دانشجو در دانشگاه ها ي فنلاند ملزم به پرداخت هيچ گونه شهريه اي نمي باشد. ولي با اين حال فنلاند جزو کشورهاي با ماليات بالا مي باشد و از اين رو هزينه زندگي دانشجويي در فنلاند چندان کم نمي باشد. با توجه به رايگان بودن تحصيل در فنلاند مهمولاً به دانشجويان کمک هزنيه و يا بورس تحصيلي تعلق نميگيرد ولي در برخي از مواقع به دانشجوياني که از لحاظ علمي در سطح بالايي باشند، کمک هزينه تحصيلي از طرف برخي دانشگاه ها تعلق مي گيرد. دانشجويان با تحصيل در مقاطع دکتري در دانشگاه هاي فنلاند امکان تدريس به دوره هاي ليسانس و يا فوق ليسانس را دارند که دانشجو با اقدام به اين کار نيز مي تواند کمک هزينه اي نيز دريافت کند. دانشجويان با تحصيل در فنلاند اجازه کار بين 10 تا 30 ساعت در هفته را دارند که ميزان آن بستگي به دوره تحصيلي فرد دارد. ميزان حقوق حاصل از اين کار 8 تا 10 يورو در هر ساعت مي باشد.


به طور کلي هزينه زندگي دانشجويي در فنلاند 600 تا 1000 يورو مي باشد. خانه هاي دانشجويي در فنلاند ماهانه 200 تا 350 يوور هزينه در بردارد. هزينه هاي اياب و ذهاب و خوراک و پوشاک نيز در فنلاند 400 تا 600 در هر ماه است.
بايد در نظر داشته باشيم که هزينه زندگي دانشجويي در فنلاند بسته به شهر محل اقامت فرد متفاوت مي باشد و معمولاً هزينه زندگي در شهرهاي شمالي فنلاند بيشتر از هزينه زندگي در شهرهاي جنوبي فنلاند مي باشد. البته امکانات زندگي و درآمد مردم در شهرهاي شمالي فنلاند بالاتر است.

خوابگاه دانشجويي در فنلاند
به طور کلي در کشور فنلاند خوابگاه به معناي آن چه که در ايران مي شناسيم، وجود ندارد، ولي چند شرکت در فنلاند وجود دارند که اين شرکت ها مسئول تأمين اقامت گاه براي دانشجويان هستند. اين شرکت ها که وابسته به شهرداري و يا دانشگاه هستند، معمولاً اجاره پايين تري از دانشجويان مي گيرند. اين خوابگاه ها به صورت آپارتمان دانشجويي مي باشند، بدين صورت که يک آپارتمان مستقل با دو يا سه اتاق همزمان به 2 يا 3 دانشجو اجاره داده مي شود و هرکسي در اتاق جداگانه اين آپارتمان زندگي مي کند. قيمت اين خوبگاه هاي دانشجويي در فنلاند بين 150 تا 300 يورو در هر ماه تفاوت است. براي دانشجويان متأهل آپارتمان هاي جداگانه اي وجود دارد که هزينه اجاره آن ها بين 400 تا 700 يورو در ماه مي باشد.
براي دسترسي به اطلاعات لازم در خصوص اخذ ويزاي تحصيلي فنلاند ، ويزاي ازدواج فنلاند، ويزاي کاري فنلاند و ديگر روش هاي مهاجرت به فنلاند به مقالات مرتبط در وب سايت مؤسسه بين المللي راد مراجعه نمائيد .
براي دريافت اطلاعات بيشتر ومشاوره نيز مي توانيد با مشاورين مؤسسه بين المللي راد تماس بگيريد.