تحصیل رایگان در مقطع دکتری فنلاند

فنلاند از کشورهای اسکاندیناوی و عضو شنگن می باشد. فنلاند از جمله کشورهای با تحصیلات رایگان است، و با توجه به رایگان بودن تحصیل در فنلاند، اقامت در فنلاند و اخذ تابعیتفنلاند از طریق اخذ ویزای تحصیلی فنلاند همواره مورد توجه ایرانیان و متقاضیان بسیاری بوده است.

کشور فنلاند سرمایه گذاری بسیاری در نیروی انسانی خود نموده است ودر واقع نیروی کار متخصص فنلاند، سرمایه دولت می باشد و همین امر موجب ایجاد امکان تحصیلات رایگان در فنلاند گردیده است. دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی وپلی تکنیک های فنلاند نیز بسیار مردن و پیشرفته می باشند. در دانشگاه های این کشور می توان حدود 7000هزار دانشجوی خارجی با 40 ملیت مختلف پیدا کرد. رایگان بودن تحصیل در فنلاند، انگلیسی بودن زبان تحصیل در آن و هم چنین نیاز این کشور به نیروهای متخصص از جمله عواملی است که سالانه افراد بسیاری را راهی فنلاند جهت تحصیل در این کشور می نماید.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در فنلاند

تحصل در مقطع دکتری در فنلاند همانند بسیاری از کشورهای با نظام آموزشی پیشرفته نوعی موقعیت شغلی برای فرد دانشجو فراهم می شود و دانشجو امکان اخذ اقامت دائم فنلاند را پس از اتمام تحصیل می یابد، علاوه بر این از دیگر مزایای تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند این است که به دانشجو ماهیانه حقوقی در حدود 2 هزار دلار در ماه تعلق می گیرد. که این میزان برای یک زندگی مناسب در کشور فنلاند کاملاً مکفی می باشد. با توجه به این شرایط رقابت بالایی برای اخذ پذیرش دانشگاه های فنلاند در مقطع دکتری وجود دارد و دانشجو باید شرایط خوبی برای گرفتن پذیرش داشته باشد.

اخذ پذیرش از دانشگاه های فنلاند در دوره دکترا بدین ترتیب می باشد که ابتدا دانشجو بایستی دانشگاه و دانشکده خود را به دقت انتخاب نماید و در این دانشگاه یک مکان خالی تحقیقاتی بیابد، مرحله دوم برقرای ارتباط با استاد مربوط به گروه تحقیقاتی مدنظر است. در این مرحله دانشجو باید نظر مثبت استاد راهنما را نسبت به سوابق تحصیلی خود به دست آورد و با او درباره پشتیبانی مالی نیز صحبت کند. در مرحله بعد دانشجو باید نامه پذیرش خود را اخذ کرده و سپس برای گرفتن ویزای تحصیلی فنلاند به سفارت فنلاند مراجعه نماید. برای اخذ پذیرش دکترا از دانشگاه های فنلاند، نمره آیلتس دانشجو باید 7 بوده و در برخی مواقع داشتن مدرک GRE نیز الزامی است. حداقل معدل در دوره دکترا 15 می باشد.

طول تحصیل و زبان تحصیل دکتری در فنلاند

طول تحصیل در فنلاند در دوره دکتری 3 تا 5 سال می باشد و زبان تحصیل نیز در دوره دکترا در فنلاند عموماً انگلیسی است و دانشجو ملزم به ارائه مدرک زبان آیلتس خود برای اخذ پذیرش می باشد. هم چنین امکان استفاده از خوابگاه نیز وجود دارد. گفتنی است اخذ پذیرش دانشگاه های فنلاند هیچ گونه زمان اتمام(deadline) ندارد.  از دیگر مزایای تحصیل در فنلاند در مقطع دکتری این است که دنشجو امکان اخذ اقامت دائم فنلاند را پس از اتمام تحصیل می یابد.

هزینه تحصیل در فنلاند در مقطع دکترا

به طور کلی تحصیل در دانشگاه های فنلاند رایگان است و بدین ترتیب هیچ گونه کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان تعلق نمیگیرد، ولی در برخی مواقع  برخی از دانشگاه های فنلاند به دانشجویانی که سطح علمی بالایی دارند، کمک هزینه تحصیلی اعطا می کند. البته این کمک هزینه تحصیلی فقط مختص دوره دکترا در فنلاند می باشد. همانطور که ذکر گردید، تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند نه تنها هیچ شهریه ای در برندارد بلکه تحصیل در این مقطع در دانشگا های فنلاند نوعی شغل محسوب شده و به دانشجو ماهیانه حقوقی تعلق می گیرد. هم چنین در نظر  داشته باشید که در برخی مواقع علاوه بر این حقوق دانشجو ممکن است امکان تدریس برای دوره های فوق لیسانس و یا لیسانس را بیابد و به این ترتیب مبلغی را نیز در قبال این کار به عنوان کمک هزینه دریافت کند.

دانشجویان با تحصیل در مقطع دکترا در دانشگا های فنلاند، از اجازه کار 30 ساعت در هفته برخوردار هستند و میزان دریافتی حاصل از این کار حدود 8 تا 10 یورو در هر ساعت می باشد.

همانطور که می دانید کشورهای با سیستم دولت رفاه که فنلاند نیز از جمله آن ها می باشد، جزو کشورهای با مالیات بالا میباشند، بدین ترتیب زندگی دانشجویی در فنلاند علی رغم رایگان بودن تحصیل در این کشور چندان کم هزینه نمی باشد و متوسط هزینه های یک زندگی دانشجویی در فنلاند را می توان بین 600 تا 800 یورو در ماه دانست.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دکترا از دانشگاه های فنلاند

کپی پاسپورت

4 قطعه عکس

ترجمه رسمی مدرک دانشگاهی

ترجمه ریز نمرات دانشگاهی

مدرک زبان انگلیسی تاقل و یا آیلتس

توصیه نامه از اساتید دانشگاهی

مقالات بین المللی و یا داخلی

انگیز نامه

نامه اشتغال به کار(در صورت وجود)

انگیزه نامه

رزومه کاری و تحصیلی

اصل پاسپورت

برای دسترسی به اطلاعات لازم در خصوص اخذ ویزای تحصیلی فنلاند، ویزای ازدواج فنلاند، ویزای کاری فنلاند و دیگر روش های مهاجرت به فنلاند به مقالات مرتبط در وب سایت مؤسسه بین المللی راد مراجعه نمائید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر  ومشاوره نیز می توانید با مشاورین مؤسسه بین المللی راد تماس بگیرید.