شرایط تحصیل در نروژ و شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ

نروژ از کشورهای حوزه اسکاندیناوی در شمال اروپا واقع شده است. مهاجرت به نروژ به دلیل رایگان بودن تحصیل درنروژ بیشتر از طریق اخذ ویزای تحصیلی صورت می گیرد. با توجه به اینکه کشورهای دانمارک و سوئد در سال های اخیر معافیت پرداخت شهریه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا

را لغو کرده اند، بنابراین کشور نروژ از جهت تحصیلی مورد توجه بیشتر علاقه مندان به تحصیل در اروپا قرار گرفت. کشور نروژ جزو مرفه ترین کشورهای جهان می باشد و میزان جرم و جنایت در آن پایین است . تحصیل در نروژ در تمامی مقاطع تحصیلی رایگان و بدون هیچ گونه شهریه ای می باشد. در ضمن به دلیل وجود منابع نفتی در نروژ تحصیل مهندسی نفت در نروژ متقاضیان بیشتری دارد . کشور نروژ در گزارشات توسعه انسانی سازمان ملل متحد بیش از 10 بار به عنوان بهترین کشور برای زندگی انتخاب شده است. هم چنین تحصیل در مقطع دکتری در نروژ و با دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه های نروژ شرایط بسیار ایده آلی را برای دانشجویان در نروژ فراهم می کند و شرایط دریافت اقامت دائم با تحصیل دکتری در نروژ پس از پایان تحصیلات فراهم می گردد.

شرایط تحصیل رایگان در نروژ

به طور کلی پذیرش در دانشگاه های این کشور نیاز به آیلتس 6 دارد و دانشجویان در این کشور هفته ای 20 ساعت اجازه کار دارند. هزینه زندگی در این کشور نیز حدود 1000 تا 1200 یورو نیز در ماه می باشد. در ضمن پس از پایان تحصیلات در نروژ امکان یافتن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری و دریافت اقامت دائم نروژ وجود دارد.

زبان تحصیل در دانشگاه های نروژ

زبان تحصیل در دوره کارشناسی در اکثریت رشته ها و در اکثریت دانشگاه ها به زبان نرژی می باشد و بنابراین برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ در مقطع کارشناسی ارائه مدرک زبان نروژ ی الزامی است. اما با توجه به اینکه امکان یادگیری زبان نروژی برای ایرانیان تا حدودی دشوار می باشد، معمولاً متقاضیان برای ادامه تحصیل در یکی از مقاطع کارشناسی ارشد ویا دکترا در دانشگاه های نروژ اقدام می نمایند. زبان تحصیل در بسیاری از رشته ها در دانشگاه های نروژ در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، انگلیسی میباشد وبا ارائه مدرک آیلتس امکان ادامه تحصیل در مقاطع فوق الذکر در دانشگاه های نروژ وجود دارد . مدرک آیلتس فرد بایستی حداقل نمره 6 را داشته باشد.

مهلت ثبت نام در دانشگاه های اتریش:

با توجه به رایگان بودن تحصیل در نروژ زمان ثبت نام و ارسال مدارک بسیار مهم می باشد . مهلت ثبت نام در دانشگاه های نروژ بسته به دانشگاه متفاوت است اما معمولاً بین 1 اکتبر تا 1 دسامبر قرار دارد. نتیجه اخذ پذیرش از دانشگاه ها معمولاً در ماه می اعلام می شود.

گواهی تمکن مالی

برای تحصیل در تمام دانشگاه های نروژ متقاضی ملزم به ارائه مدرکی تحت عنوان Bank Statement (گواهی تمکن مالی) می باشند. این مدرک باید در بازه زمانی تعیین شده به همراه سایر مدارک به دانشگاه مدنظر ارسال گردد. این گواهی وجود  مبلغی معادل 90000 کرون ( 15000 دلار) را در حساب شخص نشان می دهد.. معمولاً درهمان روز اقدام، این گواهی برای فرد صادر می شود و فرد می توان حساب خود را خالی کند. در ضمن این گواهی به زبان انگلیسی صادر می شود و نیازی به ترجمه و یا تأیید وزارت خانه و یا سفارتخانه و دادگستری و ... ندارد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه های نروژ

1- تصویر صفحه اول پاسپورت

2- ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریزنمرات آن

3- ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن

4- مدرک زبان آیلتس و یا تافل

5- ترجمه رسمی مدرک لیسانس و ریز نمرات آن

6- توصیه نامه از استاد

7- سابقه کار( درصورت وجود)

8- شش عدد عکس پاسپورتی

9- روزمه فرد

10- نامه انگیزش(motivation letter)

برای دسترسی به اطلاعات لازم در خصوص تحصیل در نروژ، ویزای کاری نروژ، اخذ اقامت نروژ از طریق ازدواج و دیگر راه های مهاجرت به نروژ به مقالات مرتبط در وب سایت مؤسسه بین المللی راد مراجعه نمائید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره نیز با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس بگیرید.