تحصیل در دوره دکترا(phd) در نروژ

نروژ از کشورهای حوزه اسکاندیناوی و عضو شنگن می باشد می باشد و در شمال قاره اروپا قرار گرفته است. تحصیل در نروژ برای تمامی دانشجویان خارجی رایگان می باشد و دانشگاه های این کشوربرای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیز شهریه ای در نظر نگرفته اند. مهاجرت به نروژ به دلیل رایگان

بودن تحصیل درنروژ با اخذ ویزای تحصیلی نروژ متقاضیان بسیاری دارد. ضمن اینکه، نروژ جزو کشورهای با میزان رفاه اجتماعی بالا است وشهروندان نروژی از کیفیت زندگی بالایی برخوردار هستند. تحصیل در نروژ در تمامی مقاطع تحصیلی و در تمامی رشته های تحصیلی رایگان و بدون هیچ گونه شهریه ای می باشد. تحصیل در نروژ به خصوص در دوره دکترا شرایط ایده آلی را برای دانشجویان فراهم می کند، بدین جهت رقابت بالایی برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ در دوره دکترا وجود دارد.

شرایط تحصیل دکترا در نروژ

تحصیل در دوره دکترا در نروژ همانند دیگر مقاطع رایگان می باشد . تحصیل در دوره دکترا در دانشگاه های نروژ به زبان انگلیسی می باشد . ارائه مدرک زبان  آیلتس 7 برای اخذ پذیریش از دانشگاه های نروژ در مقطع دکترا الزامی میباشد.  تحصیل در دوره دکترا در نروژ به دوصورت تحصیل با بورس تحصیلی در نروژ و یا بدون بورس تحصیلی امکان پذیر می باشد. تحصیل دکترا در نروژ همراه با بورس تحصیلی همانطور که ذکر گردید، شرایط ایده آلی را برای فرد دانشجو فراهم می نماید و به نوعی اشتغال محسوب می گردد. بدین ترتیب، دانشجو نه تنها شهریه ای بابت تحصیل پرداخت نمیکند بلکه ماهانه مبلغی در حدود 22000 کرون کمک هزینه تحصیلی دریافت می کند . این میزان بعد از سال اول تحصیل امکان افزایش یافتن نیز دارد. از دیگر مزایای تحصیل در دوره دکترا در نروژ این است که مدت زمان اقامت او در هنگام تحصیل از نظر اداره مهاجرت سابقه محسوب می شود و امکان دریافت اقامت دائم نروژ پس از اتمام تحصیل بسیار بالا می رود.

می توان مزایای تحصیل در دروه دکترا در دانشگاه های نروژ را بدین صورت دسته بندی نمود.

  • امکان دریافت اقامت نروژ با تحصیل دکترا در نروژ
  • امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو
  • امکان تحصیل رایگان همسر و فرزندان او با دریافت ویزای شنگن
  • امکان داشتن حساب بانکی
  • برخورداری از خدمات رایگان بیمه

 با توجه به این مزایا، دانشجو باید خود برخوردار از شرایط مناسبی باشد که امکان اخذ پذیرش دوره دکترا در دانشگاه های نروژ با دریافت بورس تحصیلی را به دست آورد.

شرایط دریافت بورس تحصیلی دوره دکترا در نروژ

اتمام تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر کشور

مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره آکادمیک 7

پیدا نمودن یک استاد مشاور از دانشگاه های نروژ و جلب نظر او برای پشتیبانی از تز دکترای دانشجو

داشتن تألیفاتی مثل کتاب، مقالات ISI و...

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های نروژ در هر مقطعی باید مبلغی معادل 10000 یورو مبنی بر تمکن مالی فرد به دانشگاه ارائه شود

مدت زمان تحصیل در دوره دکترا در نروژ بین 3 تا 5  سال می باشد.

زمان ثبت نام در دانشگاه های نروژ

به طور کلی دانشگاه های نروژ سالی یک بار پذیرش دارند و دانشجویان باید در زمان معین برای ثبت نام اقدام نمایند. زمان ثبت نام در دانشگاه های نروژ بسته به دانشگاه متفاوت می باشد اما معمولاً زمان اقدام برای این امر از 1 اکتبر تا 1 دسامبر قرار دارد.(نهم مهر تا دهم آذر)

کار دانشجویی و هزینه های تحصیل در دوره دکترا در نروژ

دانشجویان خارجی در دانشگاههای نروژ هنگام تحصیل در مقطع دکترا اجازه کار حدود 30 ساعت در هفته دارند. همانطور که ذکر شد تحصیل در نروژ رایگان است اما با توجه به اینکه نروژ و به خصوص شهر اسلو جزو کشورها و شهرهای گران اروپا است. زندگی دانشجویی در نروژ هزینه ای بالایی دربردارد.

برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در نروژ، اخذ اقامت نروژ، دریافت ویزای کاری نروژ و دیگر راه های مهاجرت به نروژ به مقالات مرتبط در وب سایت مؤسسه بین المللی راد مراجعه نمائید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره نیز با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس بگیرید.