معرفی کشور سوئد

تحصیل در کشور سوئد و اخذ ویزای تحصیلی سوئد

دوره های آموزش زبان انگلیسی در سوئد

معرفی دانشگاه های برتر سوئد

کار در سوئد و اخذ ویزای کاری سوئد

سرمایه گذاری در سوئد و اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئد

هزینه های زندگی در سوئد

اقامت سوئد از طریق ازدواج

بررسی کار و ادامه تحصیل پزشکان در سوئد

 


 

معرفی کشور سوئد


سوال  در مورد  مهاجرت به سوید و اخذ اقامت و تابعیت سوئد معمولا از مواردی است که از مشاورین ما پرسش میشود .پس ابتدا در مورد سوئد توضیح میدهیم و بعد در مورد اخذ انواع ویزاها و طروق اخذ اقامت و تابعیت در سوئد توضیح میدهیم . کشورسوئد در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی قرار دارد که از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌ می باشد.

sweden1 موسسه بین المللی راد
نام  کشور سوئد در فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده‌است. پایتخت این کشور شهر استکهلم است. سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۹٫۲ میلیون نفر است که تقریبا ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند. این کشور با تعداد ۲۰ نفر در هر کیلومتر مربع از تراکم جمعیت پایینی برخوردار است که بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند. واحد پول کشور سوئد کرون میباشد که البته یورو هم در این کشور در معاملات اقتصادی به کار میرود.
همیچنین میتوان گفت که اکثر جمعیت کشور سوئد در شهرها زندگی میکنند و بیشترین آنها در سه شهر بزرگ و اصلی سوید یعنی شهرهای استکهلم ، گوتنبرگ و مالمو میباشند.

sweden2 موسسه بین المللی راد
کشور سوئد در مرکز اسکاندیناوی واقع شده و به همین دلیل سفر به سوئد از جاهای دیگر در اروپا سریع و آسان است.
کشور سوئد از حکومت مشروطه برخوردار بوده و دولت به شکل پارلمانی اداره می‌گردد. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور توسط نخست وزیر اداره می‌شود.
پرچم سوئد با رنگ آبی همراه با صلیب زرد اسکاندیناوی که به چهار سمت پرچم امتداد یافته پرچم رسمی کشورسوئد می باشد. اعتقاد بر این است که پرچم حال حاضر سوئد الهام گرفته شده از پرچم دانمارک با رنگ آبی و صلیب طلایی در سال 1442 است. آبی و زرد بخشی از نشان سلطنتی پادشاه ماگنوس بیگرسون است که در تاریخ 1275سلطنت می کرده.
در مورد آب و هوا و وضعیت زندگی در سوئد اغلب تصورات نادرستی مبنی بر سرمای بسیار شدید،6 ماه از سال تاریک بودن و .............. وجود دارد.اما اغلب این تصورات خلاف واقع است.
با توجه به اینکه سوئد کشور باریکی کشیده شده از شمال به جنوب است ،آب وهوا در داخل این کشور متفاوت بوده و تغییرات فصلی به خوبی دیده می شود.تابستان گرم و روشن که با پاییز رنگارنگ دنبال می شود ، یک زمستان سرد و طولانی و بهار درخشنده.دمای میانگین روزها در تابستان +12 درجه سانتی گراد در شمال و +18 درجه در جنوب سوئد،همچنین دمای میانگین روزهای زمستان -15 درجه در شمال و +1 درجه در جنوب است.تابستان سوئد با روشنی هوا شناخته می شود.در روشن ترین روز سال (روز میانی ژوئن) ،به طور میانگین 20 ساعت نور خورشید وجود دارد در مقابل در تاریک ترین روز سال ،روز میانی دسامبر)،به طور میانگین 6 ساعت نور خورشید وجود دارد.در دیگر روزهای سال حرکت از یکی از این دو نقطه به سمت دیگری جریان دارد.
به دلیل این تغییرات آب وهوایی خانه ها در سوئد بسیار خوب عایق بندی شده اند که در تمام شرایط آب و هوایی مطلوب باشند همچنین 90% از مردم سوئد در جنوب زندگی می کنند که 85% شهر نشین هستند که 30% در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر زندگی می کنند
به همین دلایل اب و هوایی بیشتر مهاجرین ایرانی قسمتهای جنوبی کشور سوئد را برای زندگی انتخاب میکنند.
کشور سوئد دارای شهرهایی مدرن، شیک و امن برای زندگی میباشد. قابل ذکر است که کشور سوئد به مدت سه سال متوالی در تمامی کشورها رتبه دوم را از نظر رفاه اجتماعی کسب کرده  تقریبا تمام مردم بطور کامل با زبان انگلیسی آشنائی دارند حتی کانالهای تلویزیون به زبان انگلِسی با زیر نویس سوئدی است. در این كشور مردم قانونمند و وقت شناس هستند  و عادت به تنوع فرهنگی دارند . امکانات فرهنگی، ورزشی و تفریحی بصورت کامل مهیا می باشد.  رفت و آمد بیشتر با دوچرخه است. كما اینكه اتوبوس و مترو پوشش کامل شهری دارد و برای دانشجویان تخفیف های متعددی در انواع خدمات در نظر گرفته شده است
منابع طبیعی مانند جنگل ها، سنگ های معدنی و قدرت برق آبی از یک طرف و  سنت نوآوری و کارآفرینی از طرف دیگر  رفاه معروف دولت سوئد را امکان پذیر ساخته است.
درسوئد نرخ جرم و جنایت کم است، آگاهی زیست محیطی بالا است و خطر بلایای طبیعی بسیار ناچیز است. سوئد نه تنها یکی‌ از معدود کشورهای با سطح رفاه اجتماعی بالا در دنیا محسوب میشود، بلکه بر طبق هیئت رتبه بندی نوآوری اروپا EIS نوآورترین و کارآفرین ترین ملت در اروپا است.
مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هندواروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ‌ها می‌رسد. سوئدی‌ها جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است
یک اصل اساسی در قانون سوئد این است که هر انسانی با انسان دیگر دارای ارزش مساوی است.
بر طبق این قوانین هرگونه تبعیض بر اساس جنسیت ،ملیت،رنگ پوست،دین،حذب سیاسی و اعتقادات سیاسی ممنوع است.
طبق آمار سال 2008 سوئد بین 3 کشور برتر جهان در ضمینه رعایت تساوی حقوق زن و مرد قرار می گیرد
مشخصا یک سیستم اجتماعی توسعه یافته به آسانی امکان قرار گرفتن کار و خانواده در کنار هم را فراهم می کند.
79% زنان در سوئد تمام وقت کار می کنند (این موضوع قابل مقایسه با 56% کار زنان در اتحادیه اروپا است) همچنین استفاده از پاداش نگه داری فرزند بسیار رایج است.(معادل 480 روز حقوق برای پدر و مادر و همچنین 60 روز اضافه برای هرکدام )
با توجه به قانون کار سوئد هیچ کارفرمایی توانایی رفتار غیر منصفانه با کارمند یا متقاضی کار را نخواهد داشت.   
از نظر فرهنگی نیز میتوان گفت که دانشگا ه های برتر سوید در بین 50 دانشگاه برتر اروپا قرار دارند.
برای مهاجرت به سوید روشهای مختلفی وجود دارد که میتوان به اقامت تحصیلی که شامل تحصیل در دانشگاه ها و یا تحصیل در دوره های زبان انگلیسی سوئد میشود ( دانشجویی )، اقامت و ویزای کاری و سرمایه گذاری در سوئد اشاره کرد . برای اخذ هر کدام از این اقامتها باید ویزا دریافت شود .
معمولا کشور سوید دارای مهاجران زیادی هست که این افراد سعی در اخذ اقامت در کشور سوید و مقیم شدن در آن کشور درا دارند .
چنانچه در مورد اخذ اقامت از کشور سوئد نیاز به اصلاعات و مشاوره دارید میتوانید به مقالات دیگر در مورد موضوع مورد نظر خود مراجعه بفرمایید یا با مشاوران ما در موسسه تماس برقرار کنید و از راهنماییهای آنها استفاده نمایید

 

 

تحصیل در سوئد و اخذ ویزای دانشجویی سوئد

یکی از روشهای مهاجرت به کشور سوئد مهاجرت از طریق اخذ ویزای دانشجویی (اقامت تحصیلی ) میباشد . کشور سوئد دارای پیشرفته ترین اقتصادهای جهان است و  مردمان آن از بالاترین کیفیت های زندگی در دنیا برخوردار می باشند. نکته ی جالب در مورد این کشور این که سوئد از 1814سال در هیچ جنگی شرکت نداشته و به طور کامل در صلح به سر می برد.این کشور جزو کشورهایی است که همواره مورد توجه متقاضیان ایرانی جهت تحصیل بوده ، و عده زیادی از ایرانیان در سالهای مابین ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ مؤفق به اخذ اقامت تحصیلی  در کشور سوئد شده اند .
اصلی ترین سرمايه کشور سوئد نيروی انسانی تحصيل کرده آن است. این بدان مفهوم است که سوید بر روی نیروی انسانی خود سرمایه گذاری کرده است . تحصيلات عالی در اين کشور هر ۶ سال يکبار مورد تجديد نظر قرار گرفته و سیستم آموزشی سوئد براساس سيستم دانشجو محور طرح ريزی گردیده است. رقابت برای دریافت پذيرش از دانشگاه‌های اين كشور شديد می باشد و ۶۴ درصد دانشجويان مقطع دکترا از دانشجويان خارجی تشکيل می‌شود. درسوئد دانشجويان اجازه کارقانونی هم دارند.
پس همانطور که ذکر گردید کشورسوئد جهت ادامه تحصیل و مهاجرت یکی از کشورهای پرطرفدار می باشد. اما دلایلی که این عامل را موجب می شود می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

مزایای تحصیل در سوئد
1-   امکان تجربه ی کار گروهی (Team Work) را در کشور سوئد . امروزه بازار جهانی به کارگروهی ونو آوری بها می دهد که این امر را می توان در دانشگاه های سوئد یاد گرفت.
2-  دانشگاه های سوئد دارای پیشرفته ترین برنامه های آموزشی در مقاطع دانشگاهی هستند. هم چنین امکان گذراندن  دوره های کارآموزی بصورت نیمه وقت در رشته ی مرتبط وجود دارد. که این امر موجب تخصص فرد دانشجو از لحاظ عملی و تئوری در رشته ی خود می گردد. که این کار امکان خوبی را برای پیدا کردن کار بعد از اتمام دوره ی تحصیلی فرتهم می کند.
3- تحصیل در محیطی سرشار از خلاقیت و نوآوری .
4- امکان تحصیل در هر رشته ی مورد علاقه  در دانشگاه های سوئد.
5-  امکان تحصیل به زبان انگلیسی و سوئدی و امکن یافتن کار در شرکت های انگلیسی زبان.
6- امکان کار قانونی و بیمه در طول تحصیل
7- تحصیل رایگان فرزند و همسر   
8- اخذ ویزای شینگن
9- امکان اخذ ویزای همراه برای خانواده ( خانواده دانشجو میتوانند همراه با دانشجو مقیم سوئد شوند )
10- امکان تبدیل ویزای دانشجوی به ویزای کاری

در این قسمت از مطلبمان مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد را مورد بررسی قرار می دهیم.

تحصیل در دوره دبیرستان در کشور سوید :
کشور سوئد در حال حاضر از طریق تعداد زیادی از کالج های بزرگ دنیا در این کشور امکان تحصیل در مقطع دبیرستان را برای متقاضیان خارجی به زبان انگلیسی فراهم میکند .
مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع دبیرستان از کالج های کشور سوئد شبیه مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش در دیگر کشور های جهان است که شامل مدارک سوابق تحصیلی ، مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی و یا سوئدی  ، و یک توصیه نامه از دبیرستان سابق فرد و مدارک شناسایی به همراه گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی می باشد .

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوید :
سوئد یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع کارشناسی کورس های بسیار زیادی را به زبان انگلیسی ارائه مینماید .
طول دوره تحصیلات در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کشور سوئد همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا ، بین ۳ تا ۴ سال است.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور سوید :
با توجه به رتبه بسیار بالای چندین دانشگاه معتبر سوئد نظیر دانشگاه های استکهلم ، چالمرز ، گوتنبرگ ، لوند ، اوپسالا ، کی تی اچ در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان با توجه به سوسیالسیتی بودن دولت سوئد این کشور از شرایط بسیار مناسبی در زمینه های اقتصادی و بخصوص آینده شغلی برخوردار می باشد ، این کشور همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس قرار گرفته است.
طول دوره تحصیلات در مقطع فوق لیسانس در کشور سوئد در همه رشته ها بین ۱ تا ۲ سال می باشد .
.
تحصیل در مقطع دکتری د رکشور سوید :
کشور سوئد همانند سایر کشورهای پیشرفته دنیا ، به دانش جویان  مقطع دکترا ، توجه ویژه ای داشته و جهت پرداخت مخارج تحصیل دانشجویان ،شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور فراهم می آورد.
بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور سوئد به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل به صورتی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت نماید،صورت می پذیرد. کشور سوئد همچنین تحصیلات در مقطع دکترا را به صورت شغل احتساب کرده و برای دانشجویان این مقطع حقوقی ماهیاته ، حداقل به میزان ۲۳۰۰ دلار معین می نماید .
طول این دوره تحصیلی 3 سال می باشد.
تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور سوئد می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد این کشورمی باشد .
همانطور که ذکر گردید امکان اخذ بورسیه  تحصیلی با حقوقی ماهیانه معادل 2000 یوو از دانشگاه های سوئد جود دارد: اخذ بورسیه تحصیلی از  دانشگاه های سوئد دارای شرایط زیر می باشد
۱)در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
۲)اخد مدرک دال بر تسلط کافی و و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
۳)جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.
۴)داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
۵)داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

نکات مهم:
در سال ۲۰۱۱ قوانین مهاجرتی سوئد مانند چند کشور اروپایی دیگر همانند هلند و دانمارک شامل تغییرات بسزایی گردید. مهم ترین این تغییرات بازنگری در قوانین نظام آموزشی و شهریه تحصیلات در کشور سوئد بود .
از این سال به بعد تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد، مستلزم پرداخت هزینه گردید و دانشجویان از این تاریخ به بعد ملزم به پرداخت هزینه هایی که تقریبا معادل ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو در سال میباشد ، گردیده اند ولی با این وجود کماکان تحصیل در کشور سوئد مورد استقبال دانشجویان خارجی و علی الخصوص دانشجویان ایرانی علاقه مند به اخذ اقامت سوئد قرار دارد . چراکه این کشور از جمله کشورهای است که  در صنایعی مثل مهندسی کامپیوتر ، پزشکی و بسیاری دیگر از رشته ها بسیار پیشرفته می باشد و این حقیقت کشور سوئد را به بازاری بی نظیر جهت یافتن فرصت های شغلی پس از دوره تحصیل تبدیل نموده است.البته تحصیل در دوره دکترا هم چنان رایگان می باشد.

در ان قسمت از مطلب به تشریح هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در کشور سوئد می پردازیم:
هزینه های تحصیل در سوئد:
•    هزینه های تحصیل در کالج های سوئد: این هزینه تقریبا مشابه هزینه ی تحصیل در کالج های آمریکا ، انگلستان و کانادا می باشد که مبلغی در حدود سالیانه ۱۳ تا ۱۵ هزار یورو که شامل هزینه های زندگی و تحصیل است ، را شامل می باشد .
هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد:  سالیانه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو متغییر می باشد ولی دانشجویان در این کشور امکان کار قاونی(مقطع کارشناسی: 10 ساعت در هفته،مقطع ارشد: 20 ساعت در هفته و مقطع دکترا :30 ساعت در هفته) را دارند. درآمد هر ساعت کار دانشجویی به صورت میانگین ۸ تا ۱۰ یورو میباشد که این هزینه به صورت ماهانه هزینه های زندگی دانشجو را که شامل غذا ، مسکن و هزینه های رفت و آمد را مورد پوشش قرار میدهد .

هزینه های زندگی در کشور سوید :
کشور سوئد با توجه به سوسیالیستی بودن قوانین اقتصادی اش یکی از کشورهایی است که بیشترین مالیات را دارا می باشد . هزینه های زندگی در سوئد برای دانشجویان به صورت میانگین بین 700  تا 900  یورو در ماه بوده که شامل هزینه های مسکن ، غذا ،  رفت و آمد ، بیمه و سایر هزینه هایی می باشد که دانشجو در طول دوره ی تحصیل ملزم به پرداخت آن هاست.

اسکالرشیپ (scholarships )در دانشگاه های سوئد:

پایین آمدن تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور به دلیل هزینه دار شدن دانشگاه های آن موجب گردیده دانشگاه های سوئد اقدام به جذب دانشجویان  با رزومه تحصیلی خوب در مقطع کارشناسی ارشد همراه با اسکالرشیپ (scholarships ) از25 % تا 100 % جهت ترم سپتامبر 2016 نمایند که لیست رشته ها در ادامه مطالب ارائه شده است. در واقع دانشجویان مستعد میتوانند در رشته های زیر برای اخذ پذیرش اقدام کنند .
لیست رشته های دارای اسکالرشیپ :

 

Architecture and Civil Engineering
•    Architecture
•    Civil and Architectural Engineering
•    Environmental Engineering and Sustainable Infrastructure
•    Real Estate and Construction Management
•    Sustainable Urban Planning and Design
•    Transport and Geoinformation Technology
Electrical Engineering
•    Electric Power Engineering
•    Electrophysics
•    Embedded Systems
•    Network Services and Systems
•    System-on-Chip Design
•    Systems, Control and Robotics
•    Wireless Systems
Engineering Physics and Mathematics
•    Applied and Computational Mathematics
•    Engineering Physics
•    Mathematics
•    Nanotechnology
Energy and Sustainable Development
•    Chemical Engineering for Energy and the Environment
•    Nuclear Energy Engineering
•    Sustainable Energy Engineering
•    Sustainable Technology
Industrial Management and Innovation
•    Economics of Innovation and Growth
•    Entrepreneurship and Innovation Management (60 credits)
•    Industrial Management
Information and Communication Technology and Computer Science
•    Communication Systems
•    Computer Science
•    Human-Computer Interaction
•    Machine Learning
•    Media Management
•    Media Technology
•    Software Engineering of Distributed Systems
Life Science Technology
•    Industrial and Environmental Biotechnology
•    Medical Biotechnology
•    Medical Engineering
•    Molecular Science and Engineering
Materials Science and Engineering
•    Engineering Materials Science
•    Macromolecular Materials
Mechanical Engineering
•    Aerospace Engineering
•    Engineering Design
•    Engineering Mechanics
•    Integrated Product Design
•    Naval Architecture
•    Production Engineering and Management
•    Project Management and Operational Development (60 credits)
•    Vehicle Engineering
.

 

دوره های زبان انگلیسی در سوئد و اخذ ویزای تحصیلی سوئد


کشور سوئد یکی از کشورهای مورد علاقه افراد برای مهاجرت و کسب اقامت و تابعیت میباشد . برای مهاجرت به سوئد روشهای مختلفی وجود دارد از جمله دریافت ویزای تحصیلی ، ویزای کاری، یا ویزای سرمایه گذاری و ......  . برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت به اروپا دارند همواره این سوال مطرح میباشد که آیا بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی میتوان به یکی از کشورهای اروپایی به خصوص کشورهای حوزه شینگن برای تحصیل یا کار و یا .... مهاجرت کرد ؟
کشور سوئد که در رتبه سوم کشورهای جهان از نظر رفاه اجتماعی میباشد هر ساله پذیرای تقاضای ادامه تحصیل بسیاری از دانشجویان از مناطق مختلف جهان میباشد. یکی از شرایط مورد نیاز برای ادامه تحصیل در سوئد داشتن مدرک آیلس ( 6.5 و بالاتر ) و یا تافل (بالاتر از 85) میباشد ؛ که اخذ این مدارک در ایران میتواند با صرف زمان و انرژی و هزینه بالا همراه باشد ؛ این در حالی است که کشور سوئد با برگزاری دوره های زبان انگلیسی در دانشگاه ها این امکان را برای دانشجویان فراهم میسازد تا با ثبت نام در دروه های کشور سوئد ویزای تحصیلی سوئد را دریافت کنند .
دوره های زبان انگلیسی در سوئد 6 ماهه میباشد که اغلب دانشجویان میتوانند ویزای خود را تا 12 ماه تمدید کنند . دوره های زبان انگلیس سوئد در دانشگاه های سوئد برگزار میگردد. هزینه تحصیل در دوره های زبان سوئد در حدود 40 هزار کرون سوئد (که این مقدار در حدود 18 تا 20 میلیون تومان ) میباشد . قابل ذکر است که متقاضیان دارای مدرک لیسانس و بالاتر برای ورود به دوره های زبان انگلیسی سوئد در بسیاری موارد نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارند اما توسط دانشگاه از آنها مصاحبه ای انجام میگیرد. اگر سطح زبان شما در حد آیلس 5 باشد میتوانید به راحتی از عهد مصاحبه دانشگاه سوئد بربیایید.
از جمله مزایای دوره های زبان انگلیسی سوئد اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان میباشد که همزمان با دانشجو میتوانند ویزای تحصیلی و کارت اقامت سوئد را دریافت کنند و در واقع بهترین شرایط برای خانواده ها میباشد . از دیگر مزایای دوره های زبان سوئد این میباشد که همسر و فرزند متقاضی اجازه تحصیل رایگان را دارند . به خصوص مدارس سوئدی برای فرزندان دانشجویان تسهیلات بسیار مناسبی فراهم میکنند ؛ که از جمله این تسهیلات میتوان به یک روز معلم فارسی زبان در هفته برای دانش آموزان ایرانی اشاره کرد.
بسیاری از افراد که قصد اخذ اقامت و تابعیت از سوئد را دارند از این روش وارد کشور سوئد میشوند و بعد از اتمام دوره زبان انگلیسی میتوانند با یکی از روشها اقامت سوئد را کسب کنند. معمولا روشهایی که افراد برای اقامت پیش میگیرند یکی از روشهای زیر میباشد :
1-     ادامه تحصیل در دانشگاه های سوئد که دانشجویان بعد از اتمام دوره زبان انگلیسی میتوانند بدون ارایه مدرک زبان و تنها با اتمام این دوره ها به راحتی پذیرش یکی از دانشگاه های سوئد را دریافت کنند و به ادامه تحصیل بپردازند
2-    کاریابی در سوئد و اخذ ویزای کاری کشور سوئد که بسیاری از دانشجویان با داشتن مجوز کار از دولت سوئد فرصت کاریابی را دارند و بنابراین در این کشور مشغول به کار شده و ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل میکنند که چنانچه بتوانند به مدت 3 الی 4 سال در سوئد مشغول به کار باشند و مالیات بپردازند میتوانند نسبت به اخذ اقامت دائم سوئد اقدام نمایند .
3-    سرمایه گذاری در سوئد و ایجاد کسب و کار در یکی از شهرهای کشور سوئد که چنانچه شخص بعد از ایجاد کسب و کار بتواند 3 الی 4 سال مشغول به کسب و کار باشد و مالیات بپردازد میتواند نسبت به اخذ اقامت دائم سوئد اقدام نماید.
بدیهی است که در تمامی روشهای مذکور خانواده به همراه شخص میتوانند اقامت سوئد را کسب کنند.
در این قسمت میخواهیم به طور خلاصه دیگر مزایای دوره های زبان انگلیسی سوئد را بیان کنیم :
1-    امکان یادگیری زبان سوئدی در کنار دوره های زبان انگلسی که معمولا دوره های زبان سوئدی به صورت رایگان به دانشجویان ارائه میشود . بدیهی است که یادگیری زبان سوئدی امکان کاریابی را بیشتر میکند.
2-    اخذ کارت اقامت از همان ابتدا به طوری که سفارت به جای الصاق ویزا به پاسپورت از همان ابتدا کارت اقامت برای دانشجو و همراهانش صادر میکند . کسانی که کارت اقامت دارند میتوانند به راحتی در تمام کشورهای حوزه شینگن رفت و آمد کنند .
3-    اجازه کار به فرد متقاضی و همراهان که اجازه کار در هفته حدود 20 ساعت است .
4-    امکان ادامه تحصیل به صورت رایگان برای همراه فرد متقاضی پس از اتمام ترم اول و هم چنین امکان تحصیل رایگان برای فرزندان.
5-    امکان ایجاد حسابهای بانکی و استفاده از بیمه های درمانی که این مسئله بسیار مهم میباشد . کسانی که حساب بانکی در سوئد دارند به راحتی و با هزینه کم میتوانند برای کسب و کار اقدام نمایند.
برای اطلاع از هزینه های زندگی در سوئد در زمانی که به تحصیل در دوره های زبان انگلیسی مشغول هستید میتوانید بر روی لینک هزینه زندگی سوئد کلیک نمایید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس برقرار کنید.

معرفی دانشگاه های برتر سوئد


دانشگاه های سوئد به لحاظ کیفیت آموزشی و رفاهی در سطح بالای دانشگا های دنیا قرار دارند و از نکات مثبت دانشگاه های سوئد این است که دروه دکتری در این کشور یک شغل تلقی شده و به دانشجویان مقطع دکتری علاوه بر رایگان کرده دوره تحصیل ؛ هزینه زندگی نیز پرداخت میشود و دانشجویان میتوانند به واسطه تحصیل در دوره دکتری اقامت و در نهایت تابعیت خود را از کشور سوئد کسب کنند . به این دلیل سوئد در بین کسانی که برای تحصیلات تکمیلی کشورهای اروپایی را در نظر میگیرند گزینه مناسبی میباشد . در این نوشتار سعی شده است که به طور مختصر دانشگاه های سوئد معرفی شود.


دانشگاه ( موسسه ) سلطنتی فناوری ( KTH ) :

kth موسسه بین المللی راد
موسسه سلطنتی فناوری که به سوئدی (Kungliga Tekniska högskolan ) گفته میشود در شهر استکهلم سوئد میباشد و در سال 1827 تاسیس شده است . این دانشگاه دارای 9 دانشکده میباشد که رشته های متنوعی در مقاطع مختلف تحصیلی در آن ارائه  میشود . این دانشگاه برای دانشجویان رشته های فنی مهندسی انتخاب بسیار خوبی برای ادامه تحصیل میباشد . دانشگاه KTH  دارای بیشترین دانشجوی خارجی در بین دانشگاه های سوئد میباشد.


دانشگاه اوپسالا (Uppsala University ) :

Universitas_Regia_Upsaliensis موسسه بین المللی راد
دانشگاه اوپسالا در شهر اوپسالا سوید قرار دارد و قدیمی ترین دانشگاه کشور سوئد و منطقه اسکاندیناوی میباشد که در سال 1477 پایه گذاری شده است . دانشگاه اوپسالا دارای 6 دانشکده میباشد . دانشگاه اوپسالا معمولا در رده بندیهایی که هر ساله در بین دانشگاه های دنیا انجام میگیرد در  بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد . کتابخانه دانشگاه اوپسالا از قدیمی ترین کتابخان های اروپا میباشد. بورسهای فراوانی در این دانشگاه به دانشجویان مستعد تعلق میگیرد مانند بورس دپارتمان صلح و پژوهش منازعات دانشگاه اوپسالا است که هرساله بورسیۀ دوره‌ای تحصیلی در ردۀ کارشناسی ارشد به دانشجویانی از سراسر جهان اهدا می‌کند.


دانشگاه لوند (Lund University) :

lund موسسه بین المللی راد
دانشگاه لوند در سال 1666 در شهر لوند در استان اسکانیا سوئد تاسیس شده است . دانشگاه لوند سوئد همواره جزو 100 دانشگاه برتر دنیا میباشد. دانشگاه لوند از 8 دانشکده تشکیل شده است و در دو شهر مالمو و هلسینگبورگ نیز دارای کمپس دانشگاهی میباشد.


دانشگاه گوتنبرگ (University of Gothenburg ) :

gothenburg-university موسسه بین المللی راد
دانشگاه گوتنبرگ سوئد از اصلی ترین و بزرگترین دانشگاه های سوئد میباشد که در سال 1891 در شهر گوتنبرگ سوئد تاسیس شد . دانشگاه گوتنبرگ دارای هشت دانشکده (هنرهای خلاق ، علوم اجتماعی، علوم طبیعی ، علوم انسانی، آموزش و پرورش ، فناوری اطلاعات، کسب و کار ، اقتصاد و حقوق، و علوم بهداشتی ) میباشد  .


دانشگاه صنعتی چالمرز (Chalmers University of Technology ) :

chalmers موسسه بین المللی راد
دانشگاه صنعتی یا  فنی چالمرز سوئد در سال 1829 میلادی در جنوب غربی کشور سوئد در شهر بندری یوتبوری تاسیس شده است  که اساسی ترین حوزه تحصیلی آن  بر تحقیقات و تحصیل در رشته‌های فنی مهندسی، علوم پایه و معماری بنا نهاده شده‌است و از معتبرترین دانشگاه‌های فنی اروپا به شمار می‌رود. این نکته حائز اهمیت میباشد که حدود ۴۰ درصد مهندسین سوئدی دانش آموخته این دانشگاه هستند. و نکته جالب دیگر این است که تمام رشته های فوق لیسانس در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس میشود.


دانشگاه استکهلم  (Stockholm University ) :

Stockholm-University موسسه بین المللی راد
دانشگاه استکهلم در پایتخت سوئد و در شهر استکهلم قرار گرفته است . دانشگاه استکهلم بیش از هفتاد دانشکده را در خود جای داده که در بسیاری از آنها دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و دانشجویان بین‌المللی بسیاری در آنها به تحصیل مشغولند. با اینهمه بیشتر دوره‌های آموزشی با این ویژگی شامل کارشناسی ارشد و دکترا می‌شوند و بیشتر دوره‌های لیسانس در دانشکده‌های مختلف دانشگاه استکهلم به زبان سوئدی برگزار میشود. تا کنون 4 نفر از دانش آموختگان رشته شیمی این دانشگاه برنده جایزه نوبل بوده اند که همین مورد باعث محبوبیت رشته شیمی در این دانشگاه شده است .

 

 

کار در سوئد و اخذ ویزای کاری((work permit) سوئد


کشور سوئد همواره به دلیل کیفیت بالای مردمان آن مورد توجه مردم سراسر دنیا جهت مهاجرت و کاردر سوئد از طریق اخذ ویزای سرمایه گذاری و یا اخذ ویزای تحصیلی و یا ویزای کاری می باشد. در این مقاله ویزای کاری سوئد جهت مهاجرت به سوئد و اخذ اقامت دائم سوئد از طریق یافتن کار در سوئد و ویژگی ها و شرایط تقاضای کار در سوئد به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرد
پارلمان سوئد در سال 2008 برروی قوانین مهاجرت سوئد برای افرادی خارج از اتحادیه اروپا (ٍ EU ) و منطقه همکاری اقتصادی اروپا EES)) و سوئیس،  تغییراتی اعمال نمود.که از این سال اداره مهاجرت سوئد مسئول رسیدگی به تقاضاهای مهاجرت کاری به سوئد می باشد. بر طبق این قوانین اتباع اتحادیه اروپا و منطقه همکاری اقتصادی اروپا و اتباع سوئیس و اعضای خانوداه این افراد نیازی به اخذ اجازه کار ندارنداما اتباع غیر از موارد مذکور مشمول کسب مجوز کار می شوند . این افراد جهت اخذ ویزای کار باید مراحل قانونی و حقوقی معین را پشت سر گذرانند ؛ به این معنی که فرد متقاضی جهت اخذ ویزای کاری سوئد ابتدا باید در آگهی کار پذیرفته شود ؛ که این آگهی ابتدا به مدت 3 ماه در داخل کشور و سپس به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی می گردد و در صورتی که فرد مورد نظر بعد از طی بازه زمانی مزبور در داخل کشور و اتحادیه اروپا پیدا نشود آگهی در سطحی فراتر از اتحادیه اروپا اقدام به جذب نیرو می نماید و در این مرحله است که اتباع ایران یا کشورهای دیگر می توانند جهت اخذ ویرای کار متناسب با شغل آگهی شده اقدام نمایند. نکته ی مهم این است که این که خود کارفرما هم باید مجوز درخواست ویزای کار برای کارگر متقاضی را داشته باشد. یعنی کارفرما باید بتواند اسپانسر گردد.  و درصورت نداشتن اسپانسر از داخل سوئد برای فرد متقاضی اخذ ویزای کار دشوار می گردد. در این نوع ویزا اعضای خانواده فرد(همسر و همزی و شریک زندگی و فرزدندان زیر 21 سال) متقاضی نیز می توانند مهاجرت نمایند، هم چنین اگر ویزای کاری برای مدت بیش از 6 ماه باشد اعضای خانواده او نیز اجازه کار می یابند. البته جهت کسب اجازه کار فرزندان، بایستی ثابت گردد که ان ها از نظر معیشت مالی وابسته والدین خود می باشند.
این نکته را باید در نظر داشت که مدت زمان اقامت فرد در سوئد مطابق با مدت استخدام او می باشد یعنی در صورتی که مدت استخدام فرد کوتاه مدت باشد فرد فقط در همان تایم اجازه اقامت در سوئد را داراست که مدت زمان هربار ویزای کاری نهایتاً دو سال می باشد که البته فرد پس از  4 سال در صورت داشتن شغل قبلی و یا یافتن شغل جدید، می تواند تقاضای اقامت دائم در سوئد نماید و پس از 5سال نیز می تواند برای دریافت سیتزن شیپی سوئد اقدام نماید. به طور کلی اجازه کار و اقامت در سوئد برای مدت زمان محدود بوده و در صورت لغو شدن قرارداد کاری  فرد، اجازه اقامت او در سوئد لغو می شود البته فرد این اجازه را دارد که مدت 3 ماه در سوئد بماند و به دنبال کار جدید بگردد و اگر در این مدت هم فرد کار جدیدی نیابد، اجازه اقامت اوملغی می گردد.


پس شرایط کلی اقدام برای ویزای کاری سوئد موارد زیر می باشد:
1)    فرد متقاضی یک پیشنهاد استخدامی از سوی یک کارفرما داشته باشد. یعنی داری اسپانسر باشد.
2)    فرد متقاضی دارای گذرنامه باشد
3)    فرد متقاضی قادر به تأمین زندگی از طریق درآمد کاری باشد
4)    فرد متقاضی شرایط استخدامی در سطح قراردادهای گروهی صنفی در سوئد و یا در سطح نرمال آن رشته و شغل را داشته باشد
5)    فرد متقاضی باید سندیکا و اتحادیه صنفی مورد نظر خود را مطابق با شرایط استخدامی اعلام نموده باشد
6)    آگهی استخدامی باید ابتدا در اتحادیه اروپا و منطقه همکاری های اقتصادی آگهی شده باشد
7)    هم متقاضی و هم کارفرما با تکمیل فرم خاصی (232011) باید به ادراه مهاجرت کشور نشان دهند که تمام شرایط فوق صورت پذیرفته است. تقاضای ویزای کار می تواند به صورت الکترونیکی از وب سایت اداره مهاجرت و یا به صورت دستی به نمایند گی های سوئد در محل زندگی فرد و یا از طریق پست به اداره مهاجرت سوئد تقدیم گردد.
8)    در ضمن افراد ملزم به پرداخت هزینه ای در هنگام تسلیم تقاضای کار خود می باشند. که این مبلغ در هنگام درخئاست اولین تقاضا 2000 کرون و گاهی همین مبلغ برای تمدید آن است.هزینه تقاضا برای فرزندان زیر 21 سال فرد 500 کرون و برای فرزندان بالای 21 سال 1000 کرون خواهد بود.

راه های مختلف اقدام برای ویزای کاری سوئد:
الف)یکی از مواردی که امکان اخذ ویزای کار سوئد را امکان پذیرتر می سازد،  تقاضای کار برای دانشجویان سوئد می باشد ؛ به طوری که فرد در صورتی که حداقل 30 پوئن دانشگاهی پاس کرده و یا حداقل به مدت یک ترم در دوره های تحقیقی تحصیل نموده باشد و در صورتی که پیشنهاد کار دریافت کند می تواند تقاضای کار خود را قبل از پایان مدت اقامت دانشجویی ارسال نماید.
 شرایط مورد نیاز در این روش درخواست برای ویزای کاری سوئد:
•    گذراندن حداقل یک ترم و یا 30 واحد درسی
•    عدم اتمام مدت اعتبار ویزای دانشجویی فرد
•    داشتن پیشنهاد رسمی از طرف یک کارفرما در سوئد
•    حداقل میزا ن حقوق شغل درخواستی 13000 کرون باشد
•    توانایی تکفل هزینه های زندگی (ارائه گواهی بانکی از حساب شخصی خود)
ب) فرد اگر درخواست پناهندگی از اداره مهاجرت سوئد نموده باشد و منتظر پاسخ تقاضایش باشد  به طور خودکار دارای یک گواهی معافیت از احتیاج به اخذ مجوزکار است (AT-UND).  با داشتن این گواهی فرد احتیاجی به اخذ اجاره کار ندارد اما اگر درخواست پناهندگی فرد پذیرفته نشده باشد، می تواند برای دریافت ویزای کار اقدام نماید. شرایط مورد نیاز در این نوع اخذ ویزای کاری سوئد:
•    داشتن گذر نامه
•    استخدام برای حداقل مدت 6 ماهه و و دوام استخدام فرد حداقل تا یک سال
•    میزان حداقل حقوق دریافتی 13000 کرون باشد (ارائه گواهی بانکی از حساب شخصی خود)
ج) در صورتی که جهت مصاحبه با یک کارفرما به سوئد سفر می کنید
 اگر فرد جهت مصاحبه با یک کارفرما و یا به صورت قانونی دیگر وارد خاک سوئد شده باشد می تواند تا قبل از اتمام مهلت اعتبار ویزای خود اقدام به تقاضای کار نماید.
همانطور که ذکر گردید ویزای مهاجرت به سوئد از طریق مهاجرت کاری در سال 2008 دستخوش تغییراتی گردید که  در زیر به مفاد اصلی این ویزا برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا می پردازیم:
    عامل اصلی در صدور ویزای کاری فرد ، نیاز کارفرمایان در داخل سوئد خواهد بود
    مهاجرینی که مؤفق به اخذ ویزای مهاجرت کاری می شوند دارای حقوق و مزایایی برابر سایر شهروندان سوئد خواهند بود و کارفرمایان اجازه در نظر گرفتن حقوق و مزایای کم تر برای اتباع خارجی(غیر از اتحادیه اروپا) را ندارند.
    مسئولیت رسیدگی به تقاضاهای کاری و صدور اقامت بر عهده اداره مهاجرت سوئد می باشد
    به مهاجرین ابتدا یک اقامت دوساله داده می شود که در صورت ادامه کار امکان تمدید دو سال دیگر نیز دارد و پس از طی این مدت (4 سال) فرد  می تواند برای دریافت اقامت دائم سوئد درخواست نماید و پس از یک سال دیگر نیز تابعیت و سیتی زنی کشور سوئد را دریافت نماید.
    خانواده و فرزندان زیر 18 سال فرد نیز اجازه مهاجرت به سوئد را می یابند.
    ویزای کاری صادر شده وابسته به کارفرمایی می باشد که او را استخدام نموده است.
    مهاجری  که کار خود را از دست بدهد اگر در 3 ماهی که به او مهلت داده می شود کار جدیدی پیدا نکند، اجازه اقامت او در سوئد لغو خواهد گردید.
    اگر فرد پناهنده در طول مدت بررسی پرونده ی پناهندگی خود جذب بازار کار گردد در صورتی که با تقاضای پناهندگی او موافقت نشود امکان تقاضای ویزای کاری را خواهد داشت.
    پناهندگانی که حکم اخراج دریافت نموده باشند نمی توانند در خواست اجازه کار در سوئد نماید مگر این که کارفرمایی یافته باشد که حاضر به استخدام او باشد که در این صورت  فرد پس از خروج از سوئد می تواند تقاضای اقامت کاری نماید.
همان طور که گفته شد کار در کشور سوئد مزایای قابل توجه و وسوسه برانگیزی به همراه دارد که افراد مختلف را از سراسر دنیا جهت اقدام برای اخذ ویزای کاری این کشور به خود جذب میکند که البته توجه به این نکته میتواند شرایط اخذ ویزای کاری در سوئد را بسیار آسان تر و قابل دسترس تر نماید. و این نکته شامل حال کسانی میشود که قصد اخذ اقامت کاری پس از اتمام دوره تحصیلات خود در کشور سوئد را دارند ؛ بدین معنی که دانشجویان میهمان و موقت کشور سوئد که در ابتدا با اخذ ویزای تحصیلی ( ویزای دانشجویی ) برای ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد و یا برای گذراندن دوره های زبان انگلیسی کشور سوئد وارد آن کشور شده اند نه تنها پس از اتمام دوران تحصیل خود بلکه تنها پس از پایان یافتن یک ترم تحصیلی خود در کشور سوئد میتوانند به راحتی و بدون نیاز به ترک کشور نسبت به اخذ اقامت کاری کشور سوئد اقدام نمایند. بدیهی است که یافتن موقعیت شغلی مناسب در کشور سوئد در حالی که فرد دارای فرصت کافی برای جستجو میباشد و همچنین در کشور سوئد حضور داشته و قادر به انجام مصاحبه های حضوری میباشد و همچنین به عنوان یک فارغ التحصیل ازبرتر دانشگاه های کشور  سوئد باشد کاملا قابل حصول و دست یافتنی به نظر میرسد.

برای کسب اطلاعات کافی جهت چگونگی اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد و همچنین حضور در دوره های زبان انگلیسی کشور سوئد میتوانید به مشاورین ما در موسسه راد تماس حاصل فرمایید و از مشاوره های آنان استفاده نمایید.

 

 

 

سرمایه گذاری در سوئد و اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئد


یکی از راههای مهاجرت به سوئد دریافت ویزای سرمایه گذاری سوئد میباشد که بسیاری از افراد مایل هستند از طریق اخذ ویزای سرمایه گذاری بتوانند اقامت و تابعیت سوئد را به دست آورند.
برای سرمایه گذاری در سوئد دو حالت وجود دارد . حالت اول هنگامی که شما به دلیلی مثلا داشتن ویزای تحصیلی در سوئد هستید و میخواهید ویزای خود را به ویزای سرمایه گذاری تبدیل کنید و حالت دوم هنگامی هست که شما در ایران هستید و میخواهید از ایران برای سرمایه گذاری اقدام نمایید.
حالت اول بهترین حالت میباشد و کار نسبتا ساده ای است ولی در حالت دوم پیجیدگیهای زیادی وجود دارد
شخصی که در سوئد میباشد و در واقع مقیم سوئد است به دلیل این که حساب بانکی دارد و داره شماره ملی یا کد 10  رقمی میباشد به راحتی میتواند پرونده سرمایه گذار ی خود را پیگیری نماید. برای این منظور ابتدا باید کسب و کار یا در واقع بیزینس خود را انتخاب نمایید و سپس شرکتی در سوئد به ثبت برسانید .
در سوئد شرکتهای مختلفی وجود دارد که میتوانید ثبت کنید که هر کدام از نظر حقوقی کمی متفاوت میباشد . ثبت شرکت در سوئد نیازی به تابعیت یا اقامت دائم ندارد و هم چنین نباز به هزینه بالایی و سرمایه بالایی ندارد و با هزینه های اندک میتوان شرکتی را به ثبت رسانید .
در حالت کلی میتوان گفت که 5 نوع شرکت را در سوئد میتوان ثبت کرد که با هم اندکی تفاوت دارند که عبارتند از : 1- شرکت انحصاری 2- شرکت تعاونی  3- شرکت تعاونی با مسئولیت محدود  4- شرکت با مسئولیت محدود  5- موسسه اقتصادی  
ابتدا هر کدام از شرکتها را به طور خلاصه توضیح میدهیم
1-    شرکت انحصاری : همان طور که از اسم شرکت مشخص هست این شرکت در انحصار یک فرد میباشد یعنی فردی شرکت را تاسیس میکند و هزینه و مالیات به عهده یک نفر میباشد .
2-    شرکت تعاونی : این شرکت هم از چند شریک درست شده است و افرادی که شریک هستند در مدیریت ، سهام و در آمد شرکت سهیم میباشند
3-    شرکت تعاونی با مسئولیت محدود : در این حالت مانند شرکت تعاونی میباشد فقط از نظر حقوقی یک نفر مسئول بدهی های شرکت معرفی میشود
4-    شرکت با مسئولیت محدود : این نوع شرکتها معمولا دارای اعتبار بیشتری هستند به این علت که موقع ثبت این نوع شرکتها شما باید تا مبلغ 50 هزار کرون را به عنوان سرمایه اولیه شرکت نشان دهید و چنانچه شرکت ورشکست شود این مبلغ از دست رفته تلقی میشود . و البته به همین دلیل هم این شرکتها از انگیزه بیشتری برای فعالیت برخوردارند .
5-    موسسه اقتصادی : برای تاسیس موسسه اقتصادی حداقل 3 نفر نیاز هست و هر نفر حق رای در جلسه را دارد و تفاوت آن با شرکت مسئولیت محدود این است که نیازی به  ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها نیست .
سرمایه گذار بعد از انتخاب نوع شرکت باید شرکت خود را ثبت کند و بعد از آن اساسنامه برای شرکت بنویسد . و سپس کسب و کار خود را راه اندازی نماید .
در حالت دوم که شما در خارج از سوئد هستید و میخواهید سرمایه گذاری را انجام دهید باید به روشی ابتدا خود را به سوئد برسانید و یا این که با یک نفر که مقیم سوئد میباشد شریک شوید تا بتوانید در سوئد سرمایه گذاری کنید و یا اینکه بخواهید سهام شرکتی را خریداری کنید که در این صورت به شما ویزای تجاری داده میشود که بتوانید با ویزای تجاری وارد سوئد شوید .
در صورتیکه در مورد سرمایه گذاری در سوئد نیاز به مشاوره بیشتر داشتید با همکاران و مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید تا بتوانید از راهنماییهای آنان استفاده نمایید.

 

 

هزینه های زندگی و اقامت در سوئد


عموما کسانی که قصد مهاجرت به سوئد و دریافت اقامت درا دارند و  یکی از روشهای اقامت در سوئد مانند اقامت تحصیلی (ویزای دانشجویی ) ، ویزای کاری ، ویزای سرمایه گذاری و ...   را برمیگزینند ؛  اولین مسئله ای که ممکن است به آن فکر کنند هزینه های زندگی و اقامت در سوئد میباشد . در این مقاله قصد داریم که در مورد هزینه های زندگی و اقامت در سوئد مطالبی را ذکر کنیم .
ابتدا بهتر هست که بگوییم واحد پول سوئد کرون میباشد ولی از یورو نیز در این کشور استفاده میشود .
ما هزنیه ها را هم به واحد پول کرون در این مطلب ارائه میدهیم .
عمده ترین هزینه هایی که هر فرد در زندگی دارد هزینه مسکن ؛ خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل ؛ هزینه شارژ (آب ، برق و .......) ، بهداشت و درمان و پوشاک میباشد .
اصلی ترین هزینه ای که هر فرد در سوئد میتواند داشته باشد هزینه مسکن میباشد . هزینه مسکن به دو عامل بستگی دارد .
1-    شهری که در آن زندگی خواهید کرد
2-    چگونگی مکانی که در آن زندگی خواهید کرد
هزینه مسکن در شهری مانند استکهلم نسبت به شهرهای کوچک بالاتر میباشد . در سوئد میتوان انواع متفاوتی از آپارتمانها و فلت ها و اتاق ها را برای زندگی پیدا کرد . ذکر این نکته هم لازم است که در سوئد اجاره منزل توسط سایتهای مختلف و به صورت آنلاین میباشد ولی به طور کلی میتوان گفت که هزینه مسکن در سوئد بین 2000 تا 6000 کرون در ماه میباشد و این بستگی به دو عاملی که در بالا ذکر شد دارد .
در سوئد هزینه خورد و خوراک به نسبت هزینه مسکن بسیار پایین تر هست به طور مثال اگر کسی بخواهد خورد و خوراک بسیار خوبی داشته باشد ماهانه بین 800 تا 1000 کرون هزینه دارد که البته این هزینه میتواند با آشپزی توسط شخص کاهش پیدا کند .
هزینه های حمل و نقل در سوئد هم بستگی به شهری دارد که در آن زندگی میکنید ولی این هزینه ها در شهرهای کوچک از 400 کرون در ماه تا 650 در شهری های بزرگ مثل استکهلم میباشد . البته بیشتر دانشجویان در سوئد از دانشگا ه ها بلیط های مخصوصی دریافت میکنند که هزینه رفت و آمد با تخفیف بسیار زیاد حساب میشود.
هزینه شارژ شامل اقلامی مانند  آب ، برق ، تلفن و اینترنت میباشد . البته معمولا هزینه آب و برق در کرایه خانه محسوب میشود ولی به صور کلی این هزینه در حدود ماهی 300 کرون خواهد شد .
هزینه درمان در سوئد در صورتی که شما دانشجوی بین المللی باشید بطور خودکار شامل بیمه اجتماعی همگانی خواهید بود که هزینه ها تقریبا رایگان میباشد و در صورت بیماری تا سقف 1100 کردون بیشتر پرداخت نخواهید کرد و حق بیمه به طور کلی 250 کرون میباشد . در واقع مبتوان گفت که در سوئد هزینه درمان رایگان میباشد.
به طور کلی میتوان گفت که هزینه زندگی در سوئد در حدود 6500 تا 7500 کرون به صورت ماهیانه میباشد البته دانشجویانی که کمی صرفه جویی میکنند و در شهرهای کوچکتر هستند با هزینه های کمتر از این هم زندگی میکنند. توجه داشته باشید چنانچه شما دو یا سه نفر باشید و بخواهید با هم زندگی کنید هزینه ها دو یا سه برابر نمیشود . در واقع بعضی از هزینه ها مشترک میباشد . دو نفر در سوئد میتوانند با 10000 یورو زندگی کنند.
در صورتیکه در مورد کشور سوئد مشاوره بیشتری میخواهید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید.

 

 

مهاجرت به سوئد از طریق ویزای ازدواج یا همزی (سامبو)

ابتدا باید بگوییم که کشور سوئد کشوری نیست که به شیوه ای منظم و ثابت چنان که در کانادا یا استرالیا معمول است مهاجر بپذیرد. در کشور سوید بر ای مهاجرت راه هایی که به طور نرمال برای اکثر کشورهای اروپایی وجود دارد را میتوان انتخاب کرد مانند تحصیل یا سرمایه گذاری یا اخذ ویزای کاری ، که فرد مهاجر قبل از ورود به کشور مورد نظر برای مهاجرت و اقامت دائم در آن کشور اقدام می کند و گاهی بررسی پرونده سالها طول می کشد ولی بعد از دریافت ویزا فرد مشخصا به عنوان یک شهروند بالقوه وارد کشور میشود. این شیوه ای نیست که دقیقا در سوئد اجرا شود. اغلب مهاجران سوئدی یا مهاجران کاری هستند،یا پناهندگان وخانواده هایشان و یا افرادی که با یک شهروند سوئدی در یک رابطه بلندمدت نظیر ازدواج هستند. از اینرو افراد نمی توانند دقیقا و از ابتدا برای اقامت و مهاجرت به سوئد اقدام کنند ولی شیوه های دیگری برای مهاجرت به سوئد وجود دارد. که در این متن شیوه مهاجرت از طریق پیوند خویشاوندی با یک شهروند سوئدی را مرور می کنیم.
طبق قانون کشور سوید چنانچه هر فردی همسر یک شهروند سویدی شود  ( یعنی با یک شهروند سوئدی ازدواج کند ) میتواند اقامت و تابعیت کشور سوئد را اخذ کند . که البته برای این کار نیاز به مدارکی میباشد .البته قانون تابعیت از طریق ازدواج در هر کشوری متفاوت میباشد.
در واقع ویزای ازدواج یا سامبو(همزی) ویزایی میباشد که در اثر  که پیوند خانوادگی شخص با یک شهروند سوئدی دریافت میشود . برای دریافت این ویزا در داخل یا خارج از سوئد میتوان  اقدام کرد.
برای دریاف این ویزا ابتدا شخص باید فرم درخواست این ویزا را به اداره مهاجرت سوید ارایه دهد .
شخص میباید فرم درخواست  خود را به یکی از سفارتخانه های سوئد (اگر خارج از سوئد میباشد ) یا به اداره مهاجرت (اگر در آن زمان در داخل سوئد میباشد) تسلیم کنید . بررسی مدارک معمولا شامل هزینه ای میباشد که این هزینه ۱۵۰۰ کرون است که باید این مبلغ یا معادل آن به ارز کشوری که در آن اقدام میشود  را به حساب سفارت سوئد/اداره مهاجرت واریز شود از دیگر مدارک مورد نیاز عکس میباشد و همچنین گذرنامه (پاسپورت ) معتبر است .
به طور معمول بعد از ارایه مدارک از شخص برای مصاحبه حضوری دعوت می شود. حداکثر زمان قانونی برای انجام مصاحبه و پاسخ به درخواست فرد، پنج ماه است ولی معمولا حدود دو ماه بعد از تسلیم مدارک برای انجام مصاحبه دعوت صورت میگیرد.در این مصاحبه هدف اصلی این است که شخص بتوانید ثابت کند که این پیوند  یک رابطه واقعی است ویک ازدواج /رابطه مصلحتی برای دریافت ویزا نمیباشد و طبیعتا بهتر است کلیه مدارک مربوط در این زمینه در مصاحبه حضوری شخص نشان داده شود . این مدارک میتواند شامل فیلم ها و عکس های ازدواج یا عکسهای خانوادگی یا سند ازدواج  و ...  باشد .
بعد از مصاحبه و در صورتی که شخص در مصاحبه پذیرفته شود، و بتواند واقعی بودن رابطه را ثابت کند به شخص یک ویزای دو ساله اقامت تعلق میگیرد . شخصی که موفق به اخذ این ویزا میشود در سوئد  حق کار و حق اقامت را دارد . و البته با این ویزا شخص میتواند در حوزه شینگن نیز تردد داشته باشد . این ویزا بعد از سپری شدن دوره دو ساله اش قابل تبدیل به ویزای اقامت دائم یا همان permanent residence permit است. البته تبدیل این ویزای دو ساله به اقامت دایم سود نیز دارای شرایطی میباشد که یکی از این شرایط این است که در این دو سال شخص با شریک زندگی خود رابطه مشترک داشته باشد و به طور ثابت بتواند ثابت کند که با همسر خود یک رابطه واقعی داشته است و البته توجه به این نکته هم مهم است که در طی این دو سال نحوه زندگی کردن شخص در سوید برای اداره مهاجرت سوئد مهم میباشد که طبیعتا برای اخذ اقامت اداره مهاجرت قبل از اتخاذ تصمیم برای اعطای ویزای دائم از سایر اداره¬ های دولتی چون پلیس،اداره کنترل پرداخت صورت حسابها و اداره¬ های امنیتی درباره فرد استعلام می¬کند تا مطمئن شود که شخص در مدت زمان اقامت خود در سوئد رفتارهای شهروندی خوبی از خود نشان داده است  در صورتی که شخص نزد پلیس پرونده محکومیت داشته¬ باشد ، یا دارای مشکل قضایی باشد اداره مهاجرت  در اعطای ویزای دائم به شخص  تردید میکند یا زمان اعطای آن را به تعویق می اندازد ،این زمان کاملا بستگی به پرونده شخص و تصمیم قاضی دارد.
بعد از دریافت ویزای اقامت دائم شخص  از این حق برخوردار میباشد  که برای تمام عمر میتواند در سوئد زندگی وکار کند. و بعد از یک سال دیگر شخص میتواند برای دریافت گذرنامه ( پاسپورت )سوئدی اقدام نماید. که در این صورت فرد با شهروند سویدی هیچ تفاوتی ندارد و میتواند از تمام حقوق شهروندی مانند تحصیل ، کار و ..... برخوردار باشد .

برای مشاوره در مورد مهاجرت میتوانید با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد در تماس باشید.

 

بررسی ادامه تحصیل و کار پزشکان در سوئد


در کشور سوئد مرجعی که مسئول رسیدگی به مدارک پزشکانی که خارج از سوئد فارغ التحصیل شده اند ارگانی دولتی به نام socialstyrelsen  است . این ارگان به مدارک پزشکان رسیدگی میکند و مجوز کار برای پزشکان را صادر میکند. این مرکز بعد از رسیدگی به مدارک دریافتی و قبولی درخواست شخص دو راه را پیش روی پزشکان میگذارد . در حالت اول از شخص خواسته میشود که مدرک قبولی امتحانی به نام  Tulen  را ارائه نماید و بعد از ارائه این مدرک باید در دوره هایی به نام  AT  که معادل دوره انترنی در ایران میباشد را به مدت 18 ماه  را در بیمارستان بگذراند ، پس از طی دوره مذکور متقاضی مجوز کار یا همان نظام پزشکی سوئد را دریافت خواهد نمود.
مسیر دوم عبارت است از گذراندن دوره آموزشی- امتحانی به مدت 6 ماه در مرکز بهداشتی درمانی یا بیمارستان است. پس از طی این مدت و بر اساس گواهی که فرد مسئول در بیمارستان یا مرکز بهداشتی درمانی در خصوص توانایی و دانش پزشک متقاضی ارائه می کند، تصمیم گیری در خصوص لزوم انجام امتحان تولن، دوره های تکمیلی و … گرفته شده و در صورت تایید، مجوز کار صادر می گردد. پس به نظر میرسد راه اول روش مطمئن تری میباشد. نکته بسیار مهم این است که ارائه مدرک زبان سوئدی در حد C1 در ابتدای امر الزامی میباشد که این مسئله یکی از چالشهای مهم برای پزشکان میباشد.

 

ايرانيان سوئد

براي بررسي وضعيت ايرنيان سوئد و شرایط زندگي در سوئد ابتدا بهتر است بدانيم که سوئد چگونه کشوري است؟
آب وهوا در داخل سوئد متفاوت است و تغييرات فصلي به خوبي در اين کشور ديده مي شود. روزها در تابستان +12 درجه سانتي گراد در شمال  و در روزهاي زمستان -15 درجه  در شمال و +1 درجه در جنوب است.تابستان سوئد با روشني هوا شناخته مي شود.  به طوري که در مالمو طول روز 7 ساعت و در همين ماه در کيرونا حدود صفر مي باشد . بدين جهت کشور سوئد و هم چنين نروژ به کشور آفتاب نيمه شب مشهور مي باشند که البته اين شهرت مربوط به شهرهاي شمالي کشور سوئد و نروژ مي باشد. همين پديده و بسيار از مناظر زيباي سوئد اين کشور را به کشوري  با طبيعتي زيبا و مناطق ديدني تبدل نموده است. دور ماندن سوئد از آثار مخرب جنگ هاي جهاني و نياز کشورهاي اروپايي به آهن و الوارو کاغذ و محصولات صنعتي سوئد موجب گرديده کشور سوئد از مناسب ترين شرايط براي رشد اقتصادي پايدار برخوردار گردد. سوئد با داشتن يکي از پايين ترين نرخ هاي جرم و جنايت و محيط زيست پايدار کشوري با سطح رفاه اجتماعي بالا و مناسب براي زندگي مي باشد. کشور سوئد داراي شهرهايي مدرن، شيک و امن براي زندگي ميباشد همچنين 90% از مردم سوئد در جنوب زندگي مي کنند. قابل ذکر است که کشور سوئد به مدت سه سال متوالي در تمامي کشورها رتبه دوم را از نظررفاه اجتماعي کسب نموده است. طبق آمار سال 2008 سوئد بين 3 کشور برتر جهان در ضمينه رعايت تساوي حقوق زن و مرد قرار مي گيرد. واحد پول کشور سوئد کرون ميباشد که البته يورو هم در اين کشور در معاملات اقتصادي به کار ميرود.

اصلي ترين سرمايه کشور سوئد نيروي انساني تحصيل کرده آن است. اين بدان مفهوم است که سوئد بر روي نيروي انساني خود سرمايه گذاري کرده است. و همين امر سوئد را به يکي از مقاصد دانشجويان جهت تحصيل با اخذ ويزاي تحصيلي تبديل نموده است به طوري که بسيار از ايرانيان در سوئد در دانشگاه هاي سوئد مشغول به ادامه تحصيل هستند
درباره کشور سوئد و شرايط زندگي و اقامت ايرانيان در سوئد بايد به هزينه هاي زندگي در سوئد نیز اشاره نمائيم.
کشور سوئد با توجه به سوسياليستي بودن قوانين اقتصادي اش يکي از کشورهايي است که بيشترين ماليات را دارا مي باشد . مي توان گفت به طور کلي هزينه زندگي يک نفر در سوئد حدود 800 تا 1000 يورو در ماه مي باشد.هزينه هاي زندگي در سوئد براي دانشجويان به صورت ميانگين بين 700  تا 900  يورو در ماه است البته واحد پول سوئد کرون مي باشد. براي زندگي در سوئد بايد دانست که : قيمت کرون سوئد در حال حاضرحدود 35000 ريال است.


کشور سوئد با جمعيت 9 و نيم ميليون نفر از جمله کشورهاي مهاجر پذير است که ايرانيان بسياري را در خود جاي داده است. بر اساس بانک اطلاعاتي اداره مهاجرت سوئد و آمار رسمي اداره ثبت و احوال ايران امروزه بيش از 110 هزارايراني در سوئد زندگي مي کنند . با وقوع انقلاب اسلامي در ايران مهاجرت ايرانيان به سوئد افزايش پيدا کرد هرچند در آن سال ها به دليل اينکه که سوئد هنوز چندان شناخته شده نبود مهاجرت ايرانيان بيشتر به کشورهاي شناخته شده نظير امريکا و انگليس و فرانسه و آلمان صورت مي گرفت.  در سال 1363 خورشيدي مهاجرت ايرانيان به سوئد به دليل شروع جنگ تحميلي در ايران و مشکلات اجتماعي  و اقتصادي فزاينده بسيار افزايش يافت  و در طول 5 سال بعد از آن ميزان مهاجرت به سوئد به چهار برابر ارتقا پيدا کرد والبته اکثريت اين جمعيت هم در سوئد تقاضاي پناهندگي کرده و پناهنده سوئد شدند به همين دليل هم کشور سوئد در آن سال ها به عنوان يکي از کشورهاي پناه دهنده به ايرانيان شناخته شد. پس از اتمام جنگ تحميلي ميزان مهاجرت به سوئد کاهش يافت اما مجددا از سال 2006 ميزان مهاجرت به سوئد شاهد افزايش بود.
ايرانيان مقيم سوئد را مي توانيم  به چهار نسل طبقه بندي کنيم: نسل اول نسلي که در ايران متولد شدند و در سال هاي جنگ مجبور به مهاجرت به سوئد شدند . فرزندان اين نسل اول نسل دوم ايرانيان سوئد را شکل مي دهند. اين نسل در سوئد متولد شد است اما حداقل يکي از والدينشان ايراني است. نسل سوم فرزندان نسل دوم هستند که هم خودشان و هم پدرو مادر شان در سوئد متولد و بزرگ شد اند. نسل بعدي نسلي هستند که در سال 2006 به سوئد مهاجرت نموده اند و عموماً از طريق ويزاي تحصيلي راهي سوئد شده اند و پس از اتمام تحصيل در سوئد و اخذ مدرک تحصيلي از دانشگاه هاي سوئد اقدام به راه اندازي کسب و کار و يا يافتن کار نموده اند و نهايتا  موفق به اخذ اقامت دائم سوئد گرديده اند.
اغلب ايرانيان سوئد در شهرهاي بزرگ سوئد و در پايتخت اين کشور- استکهلم-  و دو شهر بزرگ سوئد يعني يوته بوري(گوتنبرگ) و مالمو زندگي مي کنند. به طوي که 25% از جمعيت ايراني سوئد در استکهلم زندگي مي کنند. درباره جمعيت پناهجويان ايراني سوئد مي توان گفت که در سال 2011 تعداد پناهجويان ايارني که که در خواست پناهندگي به دولت سوئد داده و در انتظار پاسخ هستند حدوداً 1120 نفر بوده است. در سال 2011 حدود 1028 ايراني توانستند حق سيتيزن شيپي و شهروندي سوئد را دريافت کنند .مي توان گفت سال هاي 2000 و 2006  بهترين سالها براي ايرانيان سوئد از لحاظ دريافت اقامت و حق شهروندي کشور سوئد بود.

به طور کلي براي مهاجرت به سوئد راه هاي مختلفي وجود دارد از جمله دريافت ويزاي تحصيلي ، ويزاي کاري، و يافتن کار در سوئد يا ويزاي سرمايه گذاري و ثبت شرکت در سوئد و راه اندازي کسب و کار در سوئد و پناهندگي در سوئد  که مورد اخير به هیچ عنوان توصيه نمي گردد.

 

 

پناهندگی در سوئد

 

مهاجرت به سوئد
کشور سوئد با جمعيت 9 و نيم ميليون نفر از جمله کشورهاي مهاجر پذير است که ايرانيان بسياري را در خود جاي داده است. بر اساس بانک اطلاعاتي اداره مهاجرت سوئد و آمار رسمي اداره ثبت و احوال ايران امروزه بيش از 110 هزارايراني در سوئد زندگي مي کنند. در سال 1363 خورشيدي مهاجرت ايرانيان به سوئد به دليل شروع جنگ تحميلي در ايران و مشکلات اجتماعي  و اقتصادي فزاينده بسيار افزايش يافت و در طول 5 سال بعد از آن ميزان مهاجرت به سوئد به چهار برابر ارتقا پيدا کرد والبته اکثريت اين جمعيت هم در سوئد تقاضاي پناهندگي کرده و پناهنده ی سوئد شدند به همين دليل هم کشور سوئد در آن سال ها به عنوان يکي از کشورهاي پناه دهنده به ايرانيان شناخته شد.
همانطور که مي دانيم راه هاي مختلفي براي مهاجرت به سوئد واخذ اقامت دائم سوئد وجود دارد. از جمله يافتن کار در سوئد و در نتيجه دريافت ويزاي کار سوئد. همچنين امکان ادامه تحصيل در دانشگاه هاي سوئد و دريافت ويزاي تحصيلي سوئد به راحتي امکان پذير مي باشد؛ اين دو روش مهاجرت به سوئد از بهترين و پرتقاضاترين راه هاي دريافت اقامت سوئد مي باشند. اما متأسفانه يکي از راه هايي که براي مهاجرت به سوئد توسط افراد انتخاب مي گردد اقدام براي درخواست پناهندگي در سوئد و اقامت در سوئد به عنوان پناهنده است هرچند اين راه بسيار دشوار و غير قانوني مي باشد اما اين را بايد در نظر داشته باشيم که همواره عواملي نظير مشکلات اقتصادي و اجتماعي و بلاياي طبيعي و غير طبيعي نظير جنگ  و سيل و ... در کشور مبدأ فرد از علل پديده پناهندگي وپناهجو بودن افراد در کشورهاي مختلف مي باشد
سوئد نيز ازجمله کشورهايي است که جمعيت پناهنده آن از کشورهايي نظير افغانستان و در سال هاي اخير سوريه بسيار زياد مي باشد..
اداره مهاجرت سوئد سازماني است که مسئوليت بررسي درخواست هاي مربوط به پناهندگي را دارا است. اقدامات صدور تابعيت سوئدي، و صدور انواع ويزا هاي دائم يا موقت نيز توسط اين سازمان انجام مي گردد. اين سازمان طبق مقررات کنوانسيون پناهندگي سازمان ملل متحد يعني کنوانسيون ژنو از افراد پناهجوي نيازمند حمايت مي کند.
از جمله شرايط لازم براي درخواست پناهندگي سوئد اين مي باشد که فرد بايد وارد سوئد شود و از سازمان مذکور درخواست پناهندگي نمايد و به عنوان پناهجو در سوئد منتظر دريافت نتيجه بررسي درخواست خود گردد.
توجه داشته باشيد که براي پناهنده شدن در هر کشوري اگر مستقيماَ از يک کشور غير اروپايي وارد شده باشيد بايستي در نخستين کشوري که وارد آن شده ايد درخواست پناهندگي نماييد، مثلاً اخذ پناهندگي سوئد در صورت ورود به يک کشور اروپايي ديگر(در بدو ورود) امکان پذير نمي باشد. به محض اين که فرد رسماٌ درخواست خود  را به اداره مهاجرت سوئد براي پناهندگي در سوئد تسليم کند، به عنوان پناهجو محسوب مي گردد.
طبق قوانين اداره مهاجرت سوئد امکان يافتن شغل از زمان ارسال مدارک پناهندنگي بدون دريافت ويزاي کار سوئد براي پناهجويان در سوئد وجود دارد.


براي آگاهي يافتن از نحوه اخذ پناهندگي سوئد بايد بدانيم که مدارک زير براي تسليم پناهندگي لازم مي باشد:
1- اثبات هويت؛ مثل ويزا و يا پاسپورت
2- دلايل کافي براي گرفتن پناهندگي سوئد. طبق قوانين اداره مهاجرت سوئد شخصي به عنوان پناهنده در سوئد پذيرفته مي شود که به يکي از دلايل زير در کشور مبدأ خود مورد آزار  و اذيت قرار گرفته باشد:
نژادپرستي، مليت، مذهب و يا اعتقادات سياسي، جنسيت يا گرايش هاي جنسي، عضويت در گروه هاي اجتماعي خاص
پس از اتمام بررسي پرونده فرد در خصوص شرايط درخواست پناهندگي او در صورتي که اداره مهاجرت سوئد دلايل فرد را براي پناهندگي کافي و لازم تشخيص ندهد ، اخراج فرد توسط اين سازمان صادر مي گردد و فرد ملزم به ترک سوئد مي باشد.
با توجه به شرايط به وجود آمده در برخي از کشورهاي خاورميانه نظير عراق و سوريه ، سوئد همزمان با اين تحولات شرايط پناهندگي براي پناهجويان سوري را در اين کشور تسهيل کرده است.
سوئد داراي آزادترين قوانين در امور مربوط به مهاجرت مي باشد. طبق پيش بيني که اداره مهاجرت سوئد در سال گذشته انتشار داده بود، شمار پناهجويان کشور سوئد را در سال 2015 بين 80 تا 150 هزار نفر پیش بینی نموده بود. پيش از اين مقامات سوئدي اعلام کرده بودند که به پناهجويان سوري که در سوئد درخواست پناهندگي مي کنند اقامت دائم خواهد داد.
در نظر داشته باشيد که اين نوع روش اخذ اقامت سوئد به دليل مشکلات عديده آن به هيچ عنوان توصيه نمي گردد و مشاورين مؤسسه بين المللي راد اين امکان را براي شما فراهم مي نمايند که با راهنمايي و مشاوره راه هاي اخذ ويزاي تحصيلي سوئد و يا ويزاي سرمايه گذاري  سوئد و يا ويزاي کاري سوئد را براي شما تسهيل نمايند.