معرفی کشور سوئد


سوال  در مورد  مهاجرت به سوید و اخذ اقامت و تابعیت سوئد معمولا از مواردی است که از مشاورین ما پرسش میشود .پس ابتدا در مورد سوئد توضیح میدهیم و بعد در مورد اخذ انواع ویزاها و طروق اخذ اقامت و تابعیت در سوئد توضیح میدهیم . کشورسوئد در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی قرار دارد که از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌ می باشد.

sweden1 معرفی کشور سوئد
نام  کشور سوئد در فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده‌است. پایتخت این کشور شهر استکهلم است. سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۹٫۲ میلیون نفر است که تقریبا ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند. این کشور با تعداد ۲۰ نفر در هر کیلومتر مربع از تراکم جمعیت پایینی برخوردار است که بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند. واحد پول کشور سوئد کرون میباشد که البته یورو هم در این کشور در معاملات اقتصادی به کار میرود.
همیچنین میتوان گفت که اکثر جمعیت کشور سوئد در شهرها زندگی میکنند و بیشترین آنها در سه شهر بزرگ و اصلی سوید یعنی شهرهای استکهلم ، گوتنبرگ و مالمو میباشند.

sweden2 معرفی کشور سوئد
کشور سوئد در مرکز اسکاندیناوی واقع شده و به همین دلیل سفر به سوئد از جاهای دیگر در اروپا سریع و آسان است.
کشور سوئد از حکومت مشروطه برخوردار بوده و دولت به شکل پارلمانی اداره می‌گردد. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور توسط نخست وزیر اداره می‌شود.
پرچم سوئد با رنگ آبی همراه با صلیب زرد اسکاندیناوی که به چهار سمت پرچم امتداد یافته پرچم رسمی کشورسوئد می باشد. اعتقاد بر این است که پرچم حال حاضر سوئد الهام گرفته شده از پرچم دانمارک با رنگ آبی و صلیب طلایی در سال 1442 است. آبی و زرد بخشی از نشان سلطنتی پادشاه ماگنوس بیگرسون است که در تاریخ 1275سلطنت می کرده.
در مورد آب و هوا و وضعیت زندگی در سوئد اغلب تصورات نادرستی مبنی بر سرمای بسیار شدید،6 ماه از سال تاریک بودن و .............. وجود دارد.اما اغلب این تصورات خلاف واقع است.
با توجه به اینکه سوئد کشور باریکی کشیده شده از شمال به جنوب است ،آب وهوا در داخل این کشور متفاوت بوده و تغییرات فصلی به خوبی دیده می شود.تابستان گرم و روشن که با پاییز رنگارنگ دنبال می شود ، یک زمستان سرد و طولانی و بهار درخشنده.دمای میانگین روزها در تابستان +12 درجه سانتی گراد در شمال و +18 درجه در جنوب سوئد،همچنین دمای میانگین روزهای زمستان -15 درجه در شمال و +1 درجه در جنوب است.تابستان سوئد با روشنی هوا شناخته می شود.در روشن ترین روز سال (روز میانی ژوئن) ،به طور میانگین 20 ساعت نور خورشید وجود دارد در مقابل در تاریک ترین روز سال ،روز میانی دسامبر)،به طور میانگین 6 ساعت نور خورشید وجود دارد.در دیگر روزهای سال حرکت از یکی از این دو نقطه به سمت دیگری جریان دارد.
به دلیل این تغییرات آب وهوایی خانه ها در سوئد بسیار خوب عایق بندی شده اند که در تمام شرایط آب و هوایی مطلوب باشند همچنین 90% از مردم سوئد در جنوب زندگی می کنند که 85% شهر نشین هستند که 30% در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر زندگی می کنند
به همین دلایل اب و هوایی بیشتر مهاجرین ایرانی قسمتهای جنوبی کشور سوئد را برای زندگی انتخاب میکنند.
کشور سوئد دارای شهرهایی مدرن، شیک و امن برای زندگی میباشد. قابل ذکر است که کشور سوئد به مدت سه سال متوالی در تمامی کشورها رتبه دوم را از نظر رفاه اجتماعی کسب کرده  تقریبا تمام مردم بطور کامل با زبان انگلیسی آشنائی دارند حتی کانالهای تلویزیون به زبان انگلِسی با زیر نویس سوئدی است. در این كشور مردم قانونمند و وقت شناس هستند  و عادت به تنوع فرهنگی دارند . امکانات فرهنگی، ورزشی و تفریحی بصورت کامل مهیا می باشد.  رفت و آمد بیشتر با دوچرخه است. كما اینكه اتوبوس و مترو پوشش کامل شهری دارد و برای دانشجویان تخفیف های متعددی در انواع خدمات در نظر گرفته شده است
منابع طبیعی مانند جنگل ها، سنگ های معدنی و قدرت برق آبی از یک طرف و  سنت نوآوری و کارآفرینی از طرف دیگر  رفاه معروف دولت سوئد را امکان پذیر ساخته است.
درسوئد نرخ جرم و جنایت کم است، آگاهی زیست محیطی بالا است و خطر بلایای طبیعی بسیار ناچیز است. سوئد نه تنها یکی‌ از معدود کشورهای با سطح رفاه اجتماعی بالا در دنیا محسوب میشود، بلکه بر طبق هیئت رتبه بندی نوآوری اروپا EIS نوآورترین و کارآفرین ترین ملت در اروپا است.
مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هندواروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ‌ها می‌رسد. سوئدی‌ها جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است
یک اصل اساسی در قانون سوئد این است که هر انسانی با انسان دیگر دارای ارزش مساوی است.
بر طبق این قوانین هرگونه تبعیض بر اساس جنسیت ،ملیت،رنگ پوست،دین،حذب سیاسی و اعتقادات سیاسی ممنوع است.
طبق آمار سال 2008 سوئد بین 3 کشور برتر جهان در ضمینه رعایت تساوی حقوق زن و مرد قرار می گیرد
مشخصا یک سیستم اجتماعی توسعه یافته به آسانی امکان قرار گرفتن کار و خانواده در کنار هم را فراهم می کند.
79% زنان در سوئد تمام وقت کار می کنند (این موضوع قابل مقایسه با 56% کار زنان در اتحادیه اروپا است) همچنین استفاده از پاداش نگه داری فرزند بسیار رایج است.(معادل 480 روز حقوق برای پدر و مادر و همچنین 60 روز اضافه برای هرکدام )
با توجه به قانون کار سوئد هیچ کارفرمایی توانایی رفتار غیر منصفانه با کارمند یا متقاضی کار را نخواهد داشت.   
از نظر فرهنگی نیز میتوان گفت که دانشگا ه های برتر سوید در بین 50 دانشگاه برتر اروپا قرار دارند.
برای مهاجرت به سوید روشهای مختلفی وجود دارد که میتوان به اقامت تحصیلی که شامل تحصیل در دانشگاه ها و یا تحصیل در دوره های زبان انگلیسی سوئد میشود ( دانشجویی )، اقامت و ویزای کاری و سرمایه گذاری در سوئد اشاره کرد . برای اخذ هر کدام از این اقامتها باید ویزا دریافت شود .
معمولا کشور سوید دارای مهاجران زیادی هست که این افراد سعی در اخذ اقامت در کشور سوید و مقیم شدن در آن کشور درا دارند .
چنانچه در مورد اخذ اقامت از کشور سوئد نیاز به اصلاعات و مشاوره دارید میتوانید به مقالات دیگر در مورد موضوع مورد نظر خود مراجعه بفرمایید یا با مشاوران ما در موسسه تماس برقرار کنید و از راهنماییهای آنها استفاده نمایید.