دانشگاه ایسلند یکی از دانشگاه های دولتی ایسلند میباشد که هزینه تحصیل در این دانشگاه رایگان میباشد. دانشگاه ایسلند یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین موسسات آموزش عالی کشور ایسلند میباشد. این دانشگاه در سال 1911 تاسیس شده است و در ابتدای تاسیس یک مدرسه کوچک مدنی بوده است که سپس به یک دانشگاه جامع تبدیل شده است. در دانشگاه ایسلند حدود 24 هزار دانشجو تحصیل میکنند که این دانشجویان در 25 دانشکده این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. از دانشکده های دانشگاه ایسلند میتوان به دانشکده های حقوق، پزشکی ، علوم طبیعی، علوم مهندسی و ... اشاره نمود.
این دانشگاه نقش مهمی در ساختن ایالت ملی ایسلندی ایفا کرد وه است و توسط ایسلندیها به عنوان یک قدم مهمی برای استقلال کامل مورد پذیرش قرار گرفته است.
دانشگاه ایسلند از نظر رنکینگ جهانی نیز در آخرین رده بندیها در رنکینگ زیر 300 قرار گرفته است.


دانشکده های دانشگاه ایسلند عبارتند از :


دانشکده علوم اجتماعی
دانشکده مدیریت بازرگانی
دانشکده اقتصاد
دانشکده حقوق
دانشکده علوم اجتماعی
دانشکده کار اجتماعی
دانشکده علوم سیاسی
دانشکده علوم پزشکی
دانشکده پزشکی
دانشکده پرستاری
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده علوم غذایی و تغذیه
دانشکده روانشناسی
دانشکده علوم انسانی
دانشکده الهیات و مطالعات دینی
دانشکده زبان، ادبیات و زبان شناسی
دانشکده مطالعات فرهنگی ایسلندی و تطبیقی
دانشکده تاریخ و فلسفه
مدرسه آموزش و پرورش
دانشکده ورزش، مطالعات تفریحی و آموزش اجتماعی
دانشکده تربیت معلم
دانشکده مطالعات آموزشی
دانشکده مهندسی و علوم طبیعی
دانشکده صنعتی، مهندسی مکانیک و علوم کامپیوتر
دانشکده علوم زمین
دانشکده علوم و حیات و علوم انسانی
دانشکده برق و مهندسی کامپیوتر
دانشکده علوم فیزیک
دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست
در هر کدام از دانشکده های فوق تعدادی رشته با گرایشهای مختلف و در مقاطع تحصیلی مختلف تدریس میگردد.


دانشگاه ایسلند علاوه بر ساختمانها و آزمایشگاه های مختلفی که دارد، یک کتابخانه بسیار مجهز و بزرگ و همچنین یک بیمارستان را نیز جهت کارهای آموزشی در اختیار دارد. تحصیلات و تحقیقات در دانشگاه ایسلند با بیمارستان ملی در ریکیاویک ارتباط دارد. بنابراین امکانات دانشکده علوم بهداشتی تا حد زیادی در زمینه های بیمارستان قرار دارد.
همان طور که گفته شد دانشگاه ایسلند یک دانشگاه دولتی میباشد بنابراین هزینه تحصیل در این دانشگاه به صورت رایگان میباشد. از نظر هزینه های زندگی نیز دانشگاه معمولا بورسهایی را برای دانشجویان در نظر میگیرند. البته در نظر بگیرید که برای ثبت نام در دانشگاه ایسلند باید مبلغی به عنوان هزینه ثبت نام پرداخت گردد که به میران تقریبا 650 یورو میباشد.
منبع اصلی کمک های مالی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی خارجی، صندوق دانشگاه میباشد. که برای هر دانشجویان فعلی یا آینده در دسترس است. هر کمک مالی از صندوق حدود دو نیم میلیون کرونای ایسلند ( واحد پول ایسلند کرونای ایسلند میباشد.) است که هزینه های زندگی را کاملا پوشش میدهد.


برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی مهاجرت به ایسلند و چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه ایسلند میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.