تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

همانطور که در مقالات قبلی نیز ذکر شده است، یکی از راه های مهاجرت ایرانیان به آلمان اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل رایگان در آلمان میباشد   کشور آلمان در حوزه شینگن است و

یکی از کشورهای پیشرفته در سطح جهان میباشددانشگاه های آلمان معمولا جزو دانشگاه های برتر اروپا و جهان میباشند و بسیاری از دانشجویان سراسر جهان و همچنین دانشجویان ایرانی علاقه مند به ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان و مهاجرت به آلمان میباشند، به طوری که تعدادی از دانشگاه های آلمان در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان رتبه زیر 100 را به خود اختصاص داده اند. رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های آلمان نیز مزیت دیگر و البته بسیار بزرگ تحصیل در آلمان است. در این مقاله قصد داریم به طور خاص به مقوله تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان بپردازیم.

دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد همانند مقاطع دیگر رایگان می باشند. طول تحصیل در این دوره، مطابق با رشته تحصیلی فرد بین 2 الی 4 ترم می باشد و امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان وجود دارد و معمولاً هنگامی که در رشته ای به زبان انگلیسی قصد ادامه تحصیل داریم باید مدرک آیلتس 6 به بالا را به دانشگاه مورد نظر ارایه نماییم . تنوع رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان بسیار بالاست، به طوری که بیش از 13 هزار رشته و گرایش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان ارائه می شود و چنانچه تحصیل به زبان آلمانی باشد در این صورت ارایه مدرک زبان آلمانی الزامی میباشد .هم اکنون امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان در رشته هایی نظیر جنگلداری و علوم تغذیه و علوم کشاورزی در دانشگاه هایی نظیر گوتیگین و فرایبورگ آلمان وجود دارد. در رشته های زیر مجموعه هنر نیز در دانشگاه هایی مثل دانشگاه وایمار و یا دانشگاه کلن و... می توان به زبان انگلیسی تحصیل نمود. در رشته های فنی و مهندسی نیز 145 رشته در مقطع کارشناسی ارشد آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شود. در رشته های علوم پزشکی و داروسازی حدود 20 رشته به زبان انگلیسی تدریس می شود.

برای اقدام جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان باید مدرک کارشناسی فرد در دست باشد. از جمله مواردی که شانس موفقیت فرد را در اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد دانشگاه های آلمان بالا می برد، داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه های سراسری دولتی و با معدل بالای 16 می باشد. البته این فقط شانس افراد را بالا می برد و با داشتن مدرک از دانشگاه های آزاد و پیام نور و غیر انتفاعی و ... هم میتوان برای پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمود و در صورت فارغ التحصیلی از دانشگاه های آزاد و پیام نور و ... و تأیید مدرک فرد از طرف دانشگاه، مشکلی برای دریافت پذیرش تحصیلی وجود ندارد. هم چنین در صورتی که فرد، دانشجوی مقطع کارشناسی باشد و تحصیلات خود را به اتمام نرسانده باشد و یا صرفاً در کنکور کارشناسی(نه کاردانی،صرفاً کارشناسی) قبول شده باشد، می تواند با سپری کردن یک دوره یک ساله کالج در کشور آلمان و شرکت و قبولی در آزمون اتمام این دوره، برای تحصیل کارشناسی وارد دانشگاه های آلمان بشود.  پس از پایان مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های آلمان به فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و علوم پایه مدرک M.Sc  و به فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و اجتماعی و هنر مدرک MA  اعطا می شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی دوره کارشناسی ارشد آلمان

ترجمه گواهی پایان دوره دیپلم و ریز نمرات آن

ترجمه گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن

ترجمه مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات آن در صورت وجود

ترجمه مدرک لیسانس و ریز نمرات آن

کپی پاسپورت

گواهی زبان آلمانی در سطحB1 ( در صورت تحصیل به زبان  آلمانی) و یا مدرک تافل یا آیلتس( در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)

زندگی نامه و انگیزه نامه

برای دریافت راهنمایی و اطلاعات در مورد مهاجرت به آلمان با ویزای تحصیلی، مهاجرت کاری به آلمان، ویزای سرمایه گذاری آلمان، اخذ ویزای آلمان در صورت ازدواج و تحصیل و کار پزشکان در آلمان با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس بگیرید.