بررسی ادامه تحصیل و کار پزشکان در آلمان


کشور آلمان به این علت که برترین اقتصاد حوزه اروپا محسوب میشود همواره مورد توجه بسیاری از افرادی است که قصد مهاجرت دارند .

در این میان پزشکان نیز بسیار مشتاق هستند که برای تحصیل و کار به کشور آلمان مهاجرت کنند . در این نوشتار سعی خواهیم کرد که چگونگی ادامه تحصیل پزشکان به خصوص در دوره های تخصص را بررسی نماییم. طبق قوانین کشور آلمان، پزشکانی که تبعه‏ ی اتحادیه‏ ی اروپا نیستند و فارغ‏ التحصیل پزشکی‏ عمومی از خارج از اتحادیه‏ ی اروپا هستند، با قوانینی که شامل حال پزشکان آلمانی و پزشکان تبعه‏ ی کشورهای اتحادیه‏ ی اروپا می‏شود، متفاوت است. در مورد پزشکان ایرانی نیز چنین هست و پزشکانی که آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب میکنند در واقع دو راه پیش رو دارند . اولین گزینه که بسیار محبوب میباشد و بسیاری از پزشکان در این مورد معمولا تحقیق میکنند، ادامه‏  تحصیل در مقاطع تخصص بالینی یا کلینیکال در رشته‏ های مختلف میباشد و گزینه دوم  ادامه‏ تحصیل در مقطع دکترا یا (PhD) در رشته‏ های پایه‏ ی علوم پزشکی در دانشگاه‏های مختلف آلمان است که هرکدام از آن‏ها شرایط خاص خود را دارد و سیستم ورود به آن متفاوت است. مدرک دکتری پزشکان ایرانی در هنگام ارزیابی در آلمان معادل کارشناسی ارشد ارزیابی میشود و فارغ التحصیلان پزشکی در ایران میتوانند در رشته مختلف مرتبط با پزشکی ادامه تحصیل دهند و مدرک PhD   را دریافت نمایند.

همان طور که گفته شد گزینه اول یعنی تحصیل در دوره های تخصص پزشکی در آلمان بسیار محبوب است و بسیاری از پزشکان و دندان پزشکانی که از ایران فارغ ‏التحصیل شده ‏اند، علاقه دارند تخصصی از دانشگاه ‏های آلمان دریافت کنند، و با توجه به این‏که دوره ‏های تخصص پزشکی در آلمان، برخلاف رشته‏ های علوم پایه‏ ی پزشکی به زبان آلمانی است و نه به زبان انگلیسی، آشنایی با زبان آلمانی لازم و ضروری است. و متقاضیان باید مدرک C1  آلمانی را داشته باشند .
زمانی که یک پزشک می‏خواهد وارد سیستم تخصص آلمان شود و پذیرش بگیرد، باید چند مرحله طی شود ، مرحله‏ ی اول گرفتن پذیرش از یک بیمارستان یا کلینیک است. یعنی یک پزشک متخصص و پروفسوری که بر اساس قوانین آلمان، اجازه ‏ی گرفتن دستیار یا رزیدنت را دارد، باید حاضر شود شخص را به عنوان دستیار یا رزیدنت خود، در کلینیک، بیمارستان و یا مطب خود بپذیرد. به این ترتیب، اولین مرحله، گرفتن پذیرش از پروفسور یا استاد مربوطه در یک کلینیک یا بیمارستان در آلمان است. یعنی یک پزشک ایرانی وقتی می‏خواهد در آلمان وارد سیستم تخصصی بشود، باید از کلینیک یا بیمارستان پذیرش گرفته شود و این مدرک را در دست داشته باشد، و سپس وارد مرحله بعدی شود . مرحله بعدی، گرفتن اجازه‏  کار طبابت یا اجازه‏  کار پزشکی در آن بیمارستان و کلینیک خاص است. یعنی باید به اداره‏  مربوطه در آن ایالت مراجعه شود تا اجازه کار دریافت گردد. قدم سوم، بعد از گرفتن این دو مدرک، مراجعه به اداره‏ ی کاری آن شهری است که بیمارستان یا کلینیک در آن‏جا واقع شده و گرفتن اجازه‏ ی کار، یعنی “Arbeitserlaubnis” است. این امر بدین علت میباشد که در آلمان ، سیستم تخصص ، علاوه بر تحصیل، کار هم هست. یعنی وقتی یک پزشک ایرانی می‏خواهد وارد سیستم تخصص در آلمان ‏شود، تحصیل و کار در کنار هم است. بعد از این‏که برای پزشک ایرانی، هرسه‏ ی این مدارک را تهیه کردیم، با دردست داشتن آنها، یعنی پذیرش از بیمارستان یا کلینیک، اجازه‏ی کار پزشکی (Berufserlaubnis) و اجازه‏ ی کار از اداره‏ی کار آن شهر (Arbeitserlaubnis)، به سفارت آلمان در ایران و یا در کشور دیگری که سکونت دارد مراجعه می‏کند و از آن‏ طریق درخواست ویزا می‏نماید. بدین مفهوم که اگر پزشکی فقط از بیمارستان و یا کلینیک پذیرش داشته باشد، ولی اجازه‏ی طبابت و یا کار پزشکی و همین‏طور اجازه‏ ی کار نداشته باشد، سفارت آلمان به او ویزا بابت مراجعه  به آلمان و شروع کردن دوره‏ ی تخصص را نخواهد داد. بدیهی است که دریافت اجازه کار از آلمان بسیار دشوار است و یادآوری میکنیم که برای دریافت اجازه کار حتما شخص باید در امتحانات معادل سازی مدرک خود شرکت نماید تا شخص به عنوان یک پزشک در آلمان مورد قبول واقع شود.
برای مشاوره بیشتر در این زمینه میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان استفاده نمایید.