معرفی آلمان

تحصیل در آلمان و ویزای تحصیلی آلمان

معرفی دانشگاه های برتر آلمان

کار در آلمان و اخذ ویزای کاری آلمان

سرمایه گذاری در آلمان و اخذ ویزای سرمایه گذاری در آلمان

هزینه های زندگی در آلمان

اخذ اقامت از طریق ازدواج در آلمان

ادامه تحصیل و کار پزشکان در آلمان

 


 

معرفی آلمان 


بسیاری از افراد مایل به مهاجرت به کشور آلمان میباشند بنا براین در این نوشته سعی میکنیم در مورد کشور آلمان توضیحاتی ارایه دهیم . آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان ، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. این کشور جز کشورهای حوزه شینگن میباشد . زبان رسمی این کشور آلمانی میباشد .  و مذهب مردم آلمان با اکثریت مسیحی  ( پروتستان ) میباشد و مذاهب دیگر به صورت اقلیت در این کشور وجود دارد . اگر بخواهیم در مورد همسایگان کشور آلمان توضیح دهیم باید بگوییم که آلمان از شمال با دریای شمال ، دانمارک و دریای بالتیک ، از شرق با لهستان و جمهوری چک ، از جنوب با اتریش و سویس و از غرب با فرانسه، بلژیک ، لوکزامبورگ و هلند مرز دارد. مساحت کشور آلمان در حدود   ۳۴۹ هزار کیلومتر مربع است وتقریبا با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ ترین کشور قاره اروپا است.

Germany1 موسسه بین المللی راد
کشور آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت میباشد  . این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. اما در مسایل کلی دارای سیاست مشترکی میباشند . اگر بخواهیم در مورد تاریخ آلمان توضیح مختصری داشته باشیم میتوان گفت که اولین حضور جامعه  انسانی در سرزمین آلمان به ۵۰۰ هزار سال پیش و انسان‌های نئاندرتال بازمی‌گردد. رمی‌ها اولین گروه از انسان‌های متمدن بودند، که در آلمان ساکن شدند. تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه‌ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند، اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمین‌های متعلق به وی، سه پادشاهی شکل گرفت، که یکی از آن‌ها به آلمان امروزی ختم می‌شود. اولین پادشاه آلمانی‌زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند. آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده‌ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت‌های زیادی را متحمل شد. پس از پایان جنگ با وام‌هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. البته پس از جنگ جهانی دوم کشور آلمان به دو بخش آلمان شرقی و غربی تقسیم شد که در سال 1990 این دو کشور دوباره با هم متحد شدند و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دادند.

Germany2 موسسه بین المللی راد
کشور آلمان هم اکنون یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا ، میباشد . لازم به ذکر است که کشور آلمان جزو کشورهای حوزه شینگن نیز میباشد. 
کشور آلمان علاوه بر حوزه صنعت در حوزه سیاست نیز در کل جهان نقش عمده ای را ایفا میکند هم اکنون کشور آلمان یکی از اعضای سازمان ملل متحد ، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیان گذاران اتحادیه اروپا است. طبق یکی از جدیدترین رده بندیها یی که هر ساله انجام میشود در سال 2005 رییس جمهور آلمان سومین فرد قدرتمند جهان میباشد . و این نشان از نقش عمده کشور آلمان در عرصه های بین المللی میباشد .

جغرافیا و آب و هوای آلمان
 آلمان در منطقه ی بادهای معتدل و خنک غربی میان اقیانوس اطلس و آب و هوای قاره‌ای در شرق قرار گرفته‌ است.. ریزش باران در تمام فصول وجود  دارد. میانگین دما در زمستان بین ۵/۱ درجهٔ سانتی‌گراد در مناطق پست و منهای شش درجه در مناطق کوهستانئ در نوسان است.  و در تابستان تا 35 درجه نیز حرارت دارد.

تقسیم بندی ایالتهای آلمان
آلمان از ۱۶ ایالت (به آلمانی: Land؛ Bundeslandهم گویند) تشکیل شده‌است . ۲ ایالت برلین و هامبورگ فقط یک شهر هستند و سیزده‌ تای بقیه دارای چندین شهر می‌باشند.
جهت آشنایی شما عزیزان نام ایالتهای کشور آلمان در این مطلب آورده شده است
1. بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg)
2. بایرن (Bayern)
3. برلین (Berlin)
4.براندنبورگ (Brandenburg)
5.برمن (Bremen)
6.هامبورگ (Hamburg)
7.هسن (Hessen)
8. مکلنبورگ - فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)
9. نیدرزاکسن (Niedersachsen) (زاکسن سفلی)
10. نوردراین - وستفالن (Nordrhein-Westfalen)
11.راینلاند - فالتز (Rheinland-Pfalz)
12.زارلاند (Saarland)
13.زاکسن (Sachsen)
14. زاکسن - آنهالت (Sachsen-Anhalt)
15. اشلسویگ - هولشتاین (Schleswig-Holstein)
16. تورینگن (Thüringen)

البته شهرهای بزرگ و معروف آلمان ، شهرهای برلین ، هامبورگ، مونیخ و فرانکقورت  می‌باشند

اقتصاد آلمان
اقتصاد آلمان بعد از جنگ جهانی دوم به وضع بسیار وحشتناکی دچار شده بود به طوری که حتی تولید غذا نیز به دلیل عواقب بعد از جنگ دچار مشکل بود . و تا مدتها این کشور جیره بندی مواد غذایی را تجربه کرد .  اما هم اکنون اقتصاد آلمان جز پویا ترین اقتصادهای جهان میباشد . بسیاری از تحلیل گران مسایل اقتصادی سه عامل زیر را باعث بهبود اقتصاد آلمان میدانند :
 این سه عامل عمده  که در این میان اثرگذار بودند. 1-  رفرم پولی و دیگری 2- حذف  کنترل‌های قیمتی که هر دوی این‌ها در سال ۱۹۴۸ و در یک دوره چندهفته‌ای روی داد و 3- د کاهش نرخ‌های نهایی مالیاتی در سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۴۹ بوده است ( برگرفته از مجله دنیای اقتصاد شماره 1912)
هم اکنور آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب، موجودی سرمایه بزرگ، سطح پایین فساد، و سطح بالا از نوآوری است. این کشور ( آلمان ) بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپا را دارا میباشد . نرخ بیکاری در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی عموما کمتر میباشد. این کشور معمولا میزبان نیروهای کاری سایر کشورهای اروپایی و غیر اروپایی میباشد .
در مورد اقتصاد کشور آلمان همین بس که بگوییم که از بین 500 شرکت برتر دنیا از لحاظ سرمایه تقریبا 40 شرکت در آلمان میباشد که میتوان از این شرکتها به اسامی زیر بسنده کرد :
شرکت فولکس واگن
شرکت دایملر
شرکت زیمنس  و
..............
آلمان چهارمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و بزرگترین صادر کننده کالا (از نظر درآمد) و دومین کشور واردکننده کالا در جهان میباشد. آلمان به جز ذغال سنگ معادن نسبتاً کوچک سنگ آهن، بوکسیت، سنگ مس، نیکل، قلع، نقره، پتاس و نمک ذخایر طبیعی نسبتاً کمی دارد و شدیداً به واردات مواد اولیه متکی است. در آلمان صنایع زیادی فعالند، از جمله  صنایعی چون الکتریکی، مکانیکی، مواد شیمیایی، منسوجات، غذایی و وسایل نقلیه.  در کشور آلمان از سال ۱۹۸۰ رشد کلانی در صنایع تکنولوژی پیشرفته روی داده‌است. کارخانه‌های اتوموبیل‌سازی بنز، بی. ام؛ و و فولکس واگن محصولات خود را در تمام دنیا عرضه می‌کنند. مهمترین صادرات این کشور وسایل نقلیه موتوری و وسایل الکتریکی میباشد .
هم اکنون واحد پول این کشور یورو میباشد .

آموزش در آلمان :
در این کشور میزان باسوادی 100 درصد میباشد . در آلمان سن اجباری تحصیل از 6 تا 18 سالگی میباشد . دانشگاه های آلمان رایگان میباشد . و معمولا افراد در این کشور از یکی از مراکز تحصیلات عالیه برای ادامه تحصیل استفاده میکنند . رایگان بودن دانشگاه های آلمان باعث وجود دانشجویان خارجی بسیاری برای تحصیل در آلمان شده است که همین مسیله باعث رونق بازار کار در آلمان نیز میباشد و باعث شکوفایی اقتصاد آلمان شده است .

سیاست در آلمان و روابط با ایران :
مبنای تصمیم‌گیری‌ها در جمهوری فدراتیو آلمان قانون اساسی این کشور است که در آن بر دموکراتیک بودن این کشور تاکید شده است. در رأس دولت این کشور رئیس جمهور قرار دارد که بیشتر نقشی نمادین دارد و تصمیم‌گیری‌ها در آلمان به عهده رئیس حکومت است که صدر اعظم خوانده می‌شود. این کشور از نظر سیاسی به طور کلی با تمامی کشورهای جهان ارتباط دارد . ایران نیز با آلمان روابط سیاسی و اقتصادی خوبی دارد . در زمان جنگ ایران و عراق ؛ کشور آلمان جز معدود کشورهایی بود که سعی در میانجی گری میکرد. و در دولت یازدهم و پس از انعقاد توافق برجام، میان ایران و گروه پنج بعلاوه یک، معاون صدر اعظم آلمان در رأس هیئتی بلندپایه به ایران سفر کرده و با مقامات دیدار کرد.
طروق اخذ اقامت آلمان :
برای اقامت در آلمان راه های مختلفی وجود دارد که از جمله میتوان به اقامت تحصیلی آلمان ، اقامت کاری آلمان و ....  اشاره کرد . که برای اطلاعات در این خصوص میتوانید به مقاله هایی که در این رابطه در سایت وجود دارد مراجعه بفرمایید .و یا با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید.

 

تحصیل در آلمان و اخذ ویزای تحصیلی آلمان


آلمان یکی از کشورهای قاره اروپا میباشد و معمولا افراد مایل هستند به آلمان مهاجرت کنند . یکی از راه های مهاجرت به آلمان از طریق اخذ ویزای تحصیلی میباشد که در این مقاله قصد داریم این نوعت مهاجرت را شرح دهیم .  کشور آلمان در حوزه شینگن است و یکی از کشورهای پیشرفته در سطح جهان میباشد . دانشگاه های آلمان معمولا جزو دانشگاه های برتر اروپا و جهان میباشند و بسیاری از دانشجویان سراسر جهان و همچنین دانشجویان ایرانی بسیار علاقه مند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان میباشند . اما ابتدا باید توضیح دهیم که چه مسیله ای باعث علاقه مندی افراد به ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان میشود . موارد زیادی وجود دارد که این علاقه مندی را به وجود میاورد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
1-    دانشگاه های آلمان رایگان میباشد . بدین معنی که کسانی که در دانشگاه های آلمان ادامه تحصیل میدهند نیاز به پرداخت هزینه ای ندارند  و تنها کافی هست که هزینه های زندگی خود را تامین نمایند
2-    هزینه زندگی در کشور آلمان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپا بسیار کمتر میباشد و حتی دانشجویان با کارت دانشجویی از بسیاری از تخفیفات برخورد ار هستند به طور مثال میتوان به  کارت حمل نقل شهری اشاره کرد که دانشجویان می توانند از این کارتها برای ایاب و ذهاب استفاده کنند و یا  از تخفیفات برای خرید برخی کالاها و سایر خدمات در کشور آلمان برخوردار می شوند.
3-    دانشجویان  در هنگام تحصیل اجازه کار پاره وقت دارند بدین معنی که دانشجویان میتوانند در هفته بین 20 تا 30 ساعت به کار در کشور آلمان مشغول شوند و چه بسیارند دانشجویانی که با کار نیمه وقت هزینه زندگی خود را تامین مینمایند
4-    ویزای دانشجویان در کشور آلمان یک سال بعد از تحصیل هم قابل تمدید بوده تا فرد دانشجو فرصت یافتن کار داشته باشد. این موضوع به دانشجویان کمک میکند که بعد از تحصیل بتوانند برای اقامت دایم خود در کشور آلمان اقدام نمایند .
5-    امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 17 سال برای همراهان دانشجو وجود دارد .
6-    در بعضی از دانشگاه ها میتوان از بورس که شامل هزینه زندگی میباشد استفاده نمود .
7-    وجود دانشگاه های انگلیسی زبان که در این صورت نیاز به یادگیری زبان آلمانی نمیباشد .
8-    دانشجو می تواند با ویزای دانشجویی به کل کشورهای عضو شینگن و سوئیس مسافرت کند و هیچ نیازی به اخذ ویزا برای ورود به این کشورها ندارد.
موارد گفته شده  از مهمترین ویژگیهای کشور آلمان برای تحصیل میباشد و همین ویژگیها باعث شده است که بسیار ی از دانشجویان ایرانی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان و همینطور اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند . در این مقاله بر آن هستیم که تحصیل در مقاطع مختلف در کشور آلمان را توضیح دهیم . ولی  قبل از آن لازم است که تقسیم بندی دانشگاه های آلمان را بررسی نماییم


تقسیم بندی دانشگاه ها و مراکز علمی در کشور آلمان :
درآلمان بیش از 370 مرکز آموزش عالی وجود دارد که در 165 نقطه این کشور قرار دارند. و شامل تقسیم بندی های زیر میباشند .
الف ) دانشگاه (Universität)
دانشگاه معمولاً محلّی است برای فراگیری روش‌های علمی و دانش نظری. به عنوان رشته‌های معمولِ (کلاسیک) دانشگاهی، می‌توان از رشته‌هایی مانند پزشکی، حقوق، علوم انسانی، علوم طبیعی و اقتصادی و تربیت معلّم نام ‌برد. در دانشگاه‌ها آموزش وپژوهش با یکدیگر آمیخته‌اند و رابطه‌ی تنگاتنگی با هم دارند. دانشگاه مکانی برای آموزش و تحقیقات بنیادی و کاربردی است. دانشجویان دانشگاه‌ها آزاد هستند تا برنامه‌‌ی درسی خود در هر نیمسال تحصیلی را شخصاً انتخاب کنند و حتّی استادان خود را طبق قوانین موجود آزادانه برگزینند. دانشگاه‌ها در پایان تحصیل،به دانش‌آموختگان، طبق استانداردهای بین‌المللی مدارج لیسانس Bachelor )،) فوق لیسانس ( Master ) وهمین‌طور دکترا اعطاء می‌کنند.
ب ) مراکز آموزش عالی حرفه‌ای(فاخوخ شوله):
شخصی که در کنار آموزش دانشگاهی (آکادمیک) به آموزش حرفه‌ای علاقه ‌دارد و تجربه‌ی عملی در دوران تحصیل برایشان مهم‌تر از دانش محض به تنهایی است، بهتر است که در مراکز آموزش عالی حرفه‌ای   (   Fachhochschule ) آلمان تحصیل کند. محتوای درسی در رشته‌های این‌گونه مراکز آموزش عالی،   به تناسب نیازهای حرفه‌ای تعیین شده‌اند. برخلاف دانشگاه‌های آلمان، برنامه‌ی درسی در این گونه مراکز از پیش تعیین شده‌است. از ویژگی‌های این مراکز:
•     برنامه‌ی منسجم درسی از آغاز تا پایان تحصیل
•    تدوین محتوای درسی رشته‌های گوناکون به تناسب نیازهای حرفه‌ای
•    دوره‌ی تحصیل کوتاه‌تر در مقایسه با دانشگاه
•    تحقیقات با توجّه به نیاز در زمینه‌های کاربردی  
ج ) دانشگاه های هنر، فیلم و موزیک
در صورت علاقه به تحصیل در یکی از رشته های هنری مثل فیلم، موسیقی وغیره بهترین گزینه برای شما دانشگاه های هنر، فیلم و موزیک خواهد بود.

تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور آلمان :
تحصیل در مقطع دبیرستان در آلمان به زبان آلمانی میباشد بنابراین افرادی که قصد تحصیل در مدارس آلمان را داشته باشند باید به زبان آلمانی مسلط باشند و در ضمن مورد دیگری که وجود دارد این است که معمولا جهت تحصیل در مدارس آلمان از طر ف سفار ت آلمان ویزا به سختی صادر میشود و این کار بسیار پر ریسک میباشد . این بدان معنی است که دانش آموزانی که قصد تحصیل در کشورهای اروپایی را دارند بهتر است از گزینه های دیگر استفاده کنند . که در مقالات دیگر به تفصیل توضیح داده شده است .
تحصیل در دوره کارشناسی در کشور آلمان :
اکثر دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی رایگان می باشند ومدت دوره ی تحصیلی 4 ساله می باشد اما برای تحصیل در اغلب این دانشگاه ها باید شخص به زبان آلمانی تسلط داشته باشد و علاوه بر این باید مدرک  زبان آلمانی در سطح مدرک B1  یا B2 را نیز ارایه دهد . گذشته از بحث زبان افرادی که در مقطع کارشناسی قصد ادامه تحصیل دارند باید حتما در آزمونهای ورودی در دانشگاه های ایران پذیرفته شده باشند و مدرکی دال بر این مطلب به دانشگاه های آلمان ارایه نمایند .
تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان :
دانشگاه های آلمان در این مقطع هم رایگان می باشند و این مقطع 5/1 تا 2 ساله هستند. در دوره ی کارشناسی ارشد درآلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی  و زبان المانی وجود دارد و معمولاً هنگامی که در رشته ای به زبان انگلیسی قصد ادامه تحصیل داریم باید مدرک آیلتس 6 به بالا را به دانشگاه مورد نظر ارایه نماییم . و چنانچه تحصیل به زبان آلمانی باشد در این صورت ارایه مدرک به زبان آلمانی الزامی میباشد .
تحصیل در دوره دکتری در کشور آلمان:
دانشجویانی که در مقطع دکتری در آلمان تحصیل می کنند. علاوه بر تحصیل رایگان ، امکان دریافت حقوق هم وجود دارد. کشور آلمان به دانشجویان مقطع دکترا ، توجه ویژه ای داشته و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان،شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم می کند.تحصیل دکتری در آلمان به صورت Jobیا شغل محسوب می شود و در صورتی که دانشجو به استخدام دانشگاه درآید به فرد حقوق نیز تعلق می گیرد. برای اخذ پذیرش دکتری در آلمان معدل افراد تأثیری بسیاری در پذیرش وجود دارد. و متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری باید حداقل معدل کلشان 17 به بالا در  مقطع کارشناسی ارشد بوده باشد. و همچنین از سوابق تحصیلی و تحقیقاتی خوبی برخوردار باشند .
قدم اول بعد از کسب شرایط علمی لازم، برقراری ارتباط با استاد راهنما است. موافقت با موضوع و پذیرش طرح دکتری (Proposal) از سوی استاد راهنما، شرایط را برای حضور در مقطع دکترا هموار می کند.
با تحصیل در این مقطع در آلمان در رشته های تجربی، بخشی از تحصیل افراد در محیط آزمایشگاه انجام می شود و اما در رشته های انسانی تمرکز تحقیقات بر مطالعات فردی می باشد.

نکات مهم :
 الف )لازم به یاد آوری میباشد که شخص در هنگام تحصیل در دانشگاه های آلمان همواره از اجازه کار پاره وقت ( 20 الی 30 ساعت در هفته ) برخوردار میباشد که همانطور که گفته شد بسیار ی از افراد میتوانند با کار دانشجویی هزینه زندگی خویش را تامین نمایند .
حداقل حقوق کارگر در آلمان ساعتی 8 یورو بوده و حداقل حقوق سالیانه برای کارگر تقریبا 30 هزار یورو است و این رقم برای مهندسین حداقل سالی 40 هزار یورو می باشد.
در مقطع دکتری نیز  علاوه بر این حتی اگر در ابتدا  دانشجو به استخدام دانشگاه در نیاید می تواند دوره دکتری خود را از طریق تحقیق گذرانده که در این صورت نیز بعد از گذشت یک یا دو ترم به فرد حقوق تعلق می گیرد.
ب) علاوه بر دوره دکتری که به دانشجو هزینه زندگی و حقوق داده میشود احتمال گرفتن بورس نیز از دانشگاه های آلمان وجود دارد که برخی از شرایط در اینجا ذکر میشود.
اخذ بورسیه ی تحصیلی هم در مقطع دکترا در آلمان دارای شرایطی است مانند:
۱- مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
۲- مدرک دال بر تسلط کافی بر زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
۳-جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی کند(بخصوص  در دوره دکتری)
۴-داشتن تالیفاتی از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
دارا بودن همه و یا تعدادی از شرایط مذکور،می تواند در جهت افزایش شانس فرد دراخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.
شما میتوانید جهت بررسی شرایط خود و جواب گرفتن سوالاتی که برای شما ایجاد شده است با مشاوران ما تماس بگیرید تا علاوه بر بررسی شرایط شما بتوانیم در انتخاب درست به شما کمک کنیم .


 


معرفی دانشگاه های برتر آلمان


 بسیاری از افراد مایل هستند ویزای تحصیلی آلمان را اخذ کنند و از طریق ویزای دانشجویی به آلمان مهاجرت کنند. دانشگاه های کشور آلمان جز برترین دانشگاه های اروپا و دنیا به شمار میروند . به طور کلی کشور آلمان کشور صنعتی میباشد که پیشرفت صنعت خود را مدیون دانشگاه ها و مراکز آموزشی خود است . در آلمان به روشهای مختلفی دانشگا های این کشور را رده بندی میکنند. معمولا افرادی که قصد دارند ویزای تحصیلی و نهایتا اقامت دانشجویی آلمان را کسب کنند رنکینگ دانشگاه ها برایشان مهم میباشد .
بنیاد آلکساندر فون هومبلد تازه‌ترین رده‌بندی از دانشگاه‌های برتر در آلمان را منتشر کرده است. مبنای این رده‌بندی کیفیت پژوهش و میزان تحقیقات صورت‌گرفته در دانشگاه‌ها و موسسات علمی غیردانشگاهی در آلمان بوده است.
در رده‌بندی ارائه‌شده از سوی بنیاد هومبلد، دانشگاه آزاد برلین (FreieUniversität Berlin) با در نظرگرفتن مجموع معیارهای مورد بررسی، جایگاه نخست را در بین دانشگاه‌های آلمان به خود اختصاص داده است.
بر اساس ارزیابی بنیاد هومبلد پس از دانشگاه آزاد برلین‌، دانشگاه‌های هومبلد (Humboldt Universität Berlin) در برلین، دانشگاه مونیخ (UniversitätMünchen) و دانشگاه بن (Universität Bonn) به ترتیب رتبه‌‌های دوم تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.
ارزیابی صورت‌گرفته از سوی بنیاد هومبلد چهار گرایش عمده را شامل می‌شود: رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی، رشته‌های علوم زیست‌محیطی، رشته‌های علوم طبیعی و رشته‌های علوم فنی و مهندسی.
رده‌بندی بنیاد هوملبد به صورت مجزا در هریک از گرایش‌های یادشده نیز منتشر شده است، اما اطلاعاتی که پیش‌تر ذکر شد، بر مبنای جدولی است که بر اساس تمامی داده‌ها و گرایش‌های علمی، دانشگاه‌های آلمان را رتبه‌بندی کرده است.
بر اساس دسته‌بندی مجموع گرایش‌ها پس از دانشگاه بن‌، دانشگاه‌های صنعتی مونیخ (TechnischeUniversitätMünchen)، دانشگاه هایدلبرگ (Universität Heidelberg)، دانشگاه فرایبورگ(Universität Freiburg)،دانشگاه صنعتی برلین (TechnischeUniversität Berlin)، دانشگاه گوتینگن (UniversitätGöttingen)، دانشگاه بایرویت (Universität Bayreuth) و دانشگاه بیله‌فلد (Universität Bielefeld) به ترتیب جایگاه‌های پنجم تا یازدهم را از آن خود کرده‌اند.
رده‌بندی بنیاد هومبلد که در سال جاری میلادی منتشر شده است، در عین حال به وضعیت کیفیت پژوهش در دانشگاه‌های آلمان در بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ میلادی پرداخته است.

رده بندی دانشگاه های آلمان بر اساس رنکینگ جهانی:
TechnischeUniversitätMünchen
این دانشگاه (دانشگاه تکنیک مونیخ ) رتبه ی 60 را در دنیا دارد . دانشگاه مونیخ یک دانشگاه تحقیقاتی بوده که سطح وسیعی از رشته ها را در زمینه های مهندسی، علوم طبیعی ، علوم پزشکی و اقتصاد ارائه می دهد.

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
این دانشگاه (دانشگاه هایدلبرگ با نام کامل دانشگاه روپرشت-کارلز هایدلبرگ ) رنکینگ 66 را در دنیا داشته و در شهر هایدلبرگ آلمان واقع شده است ،دانشگاه هایدلبرگ قدیمی ترین دانشگاه آلمان است واین خود از عوامل جذب دانشجویان به سمت این دانشگاه می باشد. دانشگاه هایدلبرگ آلمان در سال 1386 میلادی تاسیس شده است . این دانشگاه از بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا و دنیا بحساب می‌آید و سالیانه مقالات بسیاری در مجلات معتبر دنیا به چاپ می‌رساند. دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ در شهر هایدلبرگ آلمان قرارگرفته است . شهرهایدلبرگ آلمان شهری است که در ایالت بادن-وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان قرار گرفته و رود نکار از میان این شهر میگذرد. شهر هایلدبرگ آلمان با جمعیت تقریبی  ۱50 هزار نفر و مساحت 109  کیلومتر مربع ر میانه راه اشتوتگارت و فرانکفورت قرار گرفته است.Ludwig-Maximilians-UniversitätMünchen
این دانشگاه ( دانشگاه لودویک ماکسی میلیانس  مونیخ ) رتبه ی 75 را در دنیا دارا می باشد. از ویژگی ها و نکاتی که سبب محبوبیت و نشان دهندهی سطح علمی بالای این دانشگاه این می باشد که از دانشجویان پیشین این دانشگاه تا به حال ۳۴ نفر جایزه نوبل دریافت کرده‌اند. هماهنگی این دانشگاه در کنار جاذبه‌های دیدنی شهر مونیخ  آلمان هم از ویژگی هایی است که  دانشجویان خارجی را به سوی این دانشگاه می‌کشاند.

Kit, KarlsruherInstitutFürTechnologie

این دانشگاه رتبه ی 93 را در جهان دارا است و در شهرکارلسروهه  در جنوب غربی آلمان قرار گرفته است. شهر کارلسروهه آلمان پس از اشتوتگارت و مانهایم سومین شهر بزرگ ایالت بادن-وورتمبرگ است. دانشگاه کارلسروهه آلمان در سال 1825 میلادی تاسیس شده است این دانشگاه در ابتدا به عنوان مدرسه پلی تکنیک بود ولی بعدا با اضافه شده رشته ها به صورت دانشگاه تبدیل شد. دانشگاه صنعتی کارلسروهه از ۱۱ دانشکده تشکیل شده است که در میان آنها می توان دانشکده‌های مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، علوم رایانه، دانشکده شیمی و زیست‌شناسی و دانشکده معماری را برشمرد. و هم اکنون رشته های مهندسی عمران، الکترونیک و مکانیک از رشته هایی هست که در این دانشگاه از رتبه بالاتری برخوردار هستند .FreieUniversität Berlin
این دانشگاه ( دانشگاه آزاد برلین ) رتبه ی 193 را دارا می باشد و از این منظر بهترین بهترین دانشگاه شهر برلین می باشدو در سطح بین المللی به جهت تحقیقاتش در رشته های انسانی و اجتماعی و هم چنین رشته های زیستی و طبیعی شناخته شده است.
دانشگاه آزاد شهر برلین در سال ۱۹۴۸ تاسیس شده. این دانشگاه در دوران جدایی دو بخش آلمان در بخش غربی قرار داشت و به همین جهت نام دانشگاه آزاد برلین را به خود گرفت.

Humboldt-UniversitätZu Berlin
این دانشگاه ( دانشگاه هومبولت برلین ) رتبه ی 126 را دارا می باشد. افراد به نامی چون اتو فون بیسمارک، هاینریش هاینه و رابرت کوخ همگی از فارغ التحصیلان این دانشگاه می باشند.دانشگاه هومبولت شهر برلین در دوران جدایی دو بخش آلمان، در بخش شرقی شهر قرار داشت.

Universität Freiburg
این دانشگاه ( دانشگاه فرایبورگ ) رنکینگ133 را دارا بوده و هم چنین یک دانشگاه تحقیقاتی با سابقه ی تدریس طولانی مدت در زمینه ی علوم انسانی و اجتماعی و علوم طبیعی می باشد. این دانشگاه در شهر فریبورگ آلمان واقع شده است که یکی از گرمترین و آفتابی ترین شهرهای آلمان است. شاید نکته ای که به نظر جالب میرسد این است که شهر فرایبورگ در سال 2000 میلادی خواهر خوانده شهر اصفهان شد .


Rheinisch-WestfälischeTechnischeHochschule Aachen
این دانشگاه( دانشگاه فنی آخن ) رتبه ی 145 را دارا است. دانشگاه فنی شهر آخن بزرگ‌ترین دانشگاه فنی آلمان می باشد و برنامه‌های علمی خود را با شعار «فکر به آینده» در بخش‌های نظری و عملی هماهنگ می نماید. شهر آخن آلمان غربی ترین شهر آلمان است که در مرز بلژیک و هلند واقع شده است .شهر آخن با شهرهایی مانند کلن، دوسلدورف، دویسبورگ، بن، مونشن‌گلادباخ، کرفلد و لورکوزن در آلمان، لیژ در بلژیک و ماستریخت، هیرلن و رورموند در هلند همسایه  و نزدیک میباشد . تاریخ احداث این دانشگاه در نوع خود بسیار جالب است در ۲۵ ژانویه سال  ۱۸۵۸ میلادی فردی به نام فردریش ویلهلم که یکی از  شاه زادگان بود هنگامی که از سفر لندن باز میگشت در مکانی در نزدیکی آخن اتراق کرد. رئیس دولت محلی فردریش کوهلوتر از وی یک پذیرایی رسمی کرد و ۵٬۰۰۰ سکه تالر را که از کمک‌های مالی مردم به منظور کارهای خیریه جمع‌آوری شده بود، به این شاه زاده  تحویل داد. شاه زاده ویلهم نیز دستور داد تا این از این سکه ها برای ساخت یک مدرسه پلی تکنیک استفاده شود. و از آن جایی که آخن یکی از شهرهای صنعتی آلمان بود و کارخانجات زیادی در آن قرار داشت، تصمیم بر آن شد که این مدرسه عالی در آن جا ساخته شود. ساخت دانشگاه آخن امروزی از سال ۱۸۶۵ میلادی  آغاز شد و پنج سال به طول انجامید و در روز دهم اکتبر سال ۱۸۷۰میلادی با نام مدرسه پلی تکنیک راینیش-وستفلیشه پادشاهی آخن (Königliche Rheinisch-Westphälische Polytechnische Schule) رسما تاسیس شد و با ۲۲۳ دانشجو و ۲۳ استاد، فعالیت خود را آغاز کرد

Georg-August-UniversitätGöttingen
 این دانشگاه (دانشگاه جورج آگوست گوتینگن )  در شهر گوتینگن آلمان واقع شده است . شهر گوتینگن شهری در ایالت نیدرزاکسن آلمان میباشد . این شهر مرکز شهرستان گوتینگن است و در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۱۶۰۵۲ نفر جمعیت داشته‌است. رودخانه لاینه (Leine) از میان این شهر می‌گذرد. این دانشگاه رتبه ی 168 را دارا می باشد.
دانشگاه گوتینگن آلمان در سال ۱۷۳۷ بنا نهاده شده است. در مجموع از بین اساتید دانشگاه گوتینگن ۴۴ نفر موفق به کسب جایزه نوبل در رشته‌های مختلف شده‌اند. شاید بیان این مطلب خالی از لطف نباشد که در خلال جنگ جهانی دوم طبق قراردادی نانوشته از طرف  ارتش آلمان نازی از بمباران شهرهای دانشگاهی کمبریج و آکسفورد خودداری می‌نمود و در مقابل نیروهای متفقین نیز دو شهر دانشگاهی گوتینگن و هایدلبرگ را هیچ‌گاه بمباران نکردند.

Eberhard KarlsUniversitätTübingen
این دانشگاه ( دانشگاه ابر هارد شهر توبینگن ) رتبه ی 173 راد در جهان دارد. شهر توبینگن شهری است نسبتاً کوچک با دانشگاهی بزرگ که در جنوب غرب آلمان، ۳۰ کیلومتری جنوب غربی اشتوتگارت و در ایالت بادن-وورتمبرگ واقع شده‌است. دانشگاه ابرهارد توبینگن در رشته‌های مختلف پزشکی، علوم طبیعی و علوم انسانی فعال می‌باشد. دانشگاه توبینگن در سال ۱۴۷۷ میلادی توسط کنت ابرهاردششم (۱۴۴۵-۱۴۹۶) تأسیس شده است . به افرادی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند میتوان افرادی نظیر یوهانس کپلر، یوزف راتزینگر (پاپ بندیکت شانزدهم)، گئورگ ویلهلم فریدریش هگل و هورست کوهلر (رئیس جمهور وقت آلمان) اشاره کرد . یکی از نکات جالبی که در مورد شهر توبینگن میتوان گفت این است که  در زمان جنگ جهانی دوم وقتی شهر برلین آلمان توسط نیروهای متفقین بمباران میشد ، اشیا پر ارزش موزه پروس در برلین را، به شهرهای کوچکتر آلمان منتقل کردند که در بین اموال منتقل شده کتابهای خطی بسیار زیادی نیز به  دانشگاه توبینگن منتقل شد. با اتمام جنگ، بسیاری از اشیا موزه پروس به برلین برگردانده شد ، اما اهالی شهرتوبینگن آلمان، که میدانستند کتابهای خطی بسیار ارزشمند هستند بسیار پافشاری کردند و حاضر نشدند کتاب‌های خطی را به موزه برلین پس بدهند و به این ترتیب توبینگن برای همیشه مالک تعداد زیادی کتب خطی شد. از چهارده هزار نسخه خطی موزه پروس که در توبینگن باقی‌ماند، تعداد قابل توجهی به کتب خطی اختصاص دارد. در سال ۱۹۵۶ نمایشگاهی از این کتب، در شهر توبینگن برگزار شد که در آن ۷۵ کتاب خطی فارسی به نمایش گذاشته شد.

20 دانشگاه برتر دیگر:
 . TechnischeUniversität Berlinرتبه ی 178
. Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn رتبه ی 210
. Universität Hamburg  رتبه ی 219
. TechnischeUniversität Dresden رتبه ی 227
. Universität Frankfurt Am Main رتبه ی 243
.TechnischeUniversität Darmstadt رتبه ی 246
. Universität Stuttgart رتبه ی 251
. WestfälischeWilhelms-UniversitätMünster رتبه ی 256
. Universität Erlangen-Nürnberg رتبه ی 293
. Universität Konstanz رتبه ی 319

کشور آلمان از 16 ایالت تشکیل شده که از بین آن ها 2 ایالت برلین و هامبورگ فقط یک شهر هستند و چهارده‌تای بقیه دارای چندین شهر می‌باشند.
رده بندی دانشگاه های آلمان بر اساس شهرهای این کشور:
Berlin
شهر برلین المان : این شهر پایتخت این کشور، شهر توربستی معروف در دنیا و یک شهر دانشجویی با امکانات متنوع برای دانشجویان می باشد. این شهر مکرراً به عنوان شانزدهمین شهر دانشجویی برتر دنیا انتخاب شده است که محل 3 دانشگاه مختلف در آلمان است:
•    FreieUniversität Berlin:  رتبه 119 در دنیا و 5 در آلمان.
•    Humboldt-UniversitätZuBerlin .  رتبه ی 106 در دنیا و 6 در آلمان.
•    TechnischeUniversität Berlin: رتبه ی 178 در دنیا و 11 در آلمان.

Hamburg
شهر هامبورگ آلمان : این شهر دومین شهر بزرگ آلمان و یکی از مناطق بزرگ حمل و نقل و تجارت جهانی است هم چنین این شهر مرکز رسانه است و به دلیل معماری های متنوع آن شناخته شده است.
München (Munich)  
شهر مونیخ آلمان : شهر مونیخ سومین شهر بزرگ آلمان می باشد وهم چنین به عنوان چهاردهمین شهر برتر دانشجویی دنیا انتخاب گردیده است.این شهر دو دانشگاه برتر این کشور را در خود جای داده است.
•    :TechnischeUniversitätMünchen رتبه ی 60 در دنیا و اول در آلمان.
•    Ludwig-Maximilians-UniversitätMünchen: رتبه 75 در دنیا و 3 در آلمان.

Dresden

شهر درسدن : این شهر یک مرکز فرهنگی، تحصیلی پولی و سیاسی است که جاذبه های توریستی بسیاری دارد دانشگاه این شهر یعنی, TechnischeUniversität Dresden رتبه ی  227 را در دنیا و رتبه ی 14 را در آلمان دارا است.
Frankfurt
شهر فرانکفورت : این شهر مرکز مهم تجارت، فرهنگ، توریسم و تحصیل می باشد. در واقع شهری است با با تنوع فرهنگ‌های مختلف و آسمان‌خراش‌های بسیار. مرکز بسیاری از مراکز مالی و بانک‌های بزرگ در فرانکفورت می باشد.دانشگاه این شهر یعنی Universität Frankfurt am Main رتبه 243 را در دنیا و 15 را در جهان دارا می باشد.

Cologne
شهر کلوگن : مردم خون‌گرم این شهر و نزدیکی کلن به کلان‌شهرهای بزرگ اروپا همانند آمستردام، بروکسل و پاریس، این شهر دانشگاهی را از محبوبیت زیادی برخوردار کرده است. این شهر هم چنین به دلیل کلیسای جامع خیره کننده ی آن مشهور می باشد.دانشگاه این شهر یعنیUniversität Köln یکی از قدیمی ترین دانشگاه های این کشور می باشد. که رتبه ی 331 را در دنیا و 21 را در آلمان دارا می باشد.
Bonn
شهر بن آلمان : این شهر ازشهرهایی است که قدیمی ترین دانشگاه های آلمان در آن قرار دارد و هم چنین محل تولد بتهوون می باشد و دانشگاه آن یعنی , Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn رنک 210 در دنیا و 12 را در آلمان دارا است.
Stuttgart
این شهر در جنوب غربی آلمان قرار گرفته و دانشگاه آن یعنی , Universität Stuttgart رنک 251 را در دنیا و 17 در آلمان داراست.
Leipzig
شهر لیپزیک آلمان : این شهر بزرگترین شهر ایالت ساکسونی است و به دلیل تمدن موسیقیایی آن مشهور می باشد و دانشگاه آن یعنیUniversität Leipzig رنکینگ 384 را در دنیا و 28 را در آلمان داراست و از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان است.

Nuremberg
شهر نورنبرگ آلمان : این شهر به دلیل تاریخ پیچیده ی آن معروف می باشد که این امر در موزه ها و قلعه های قرون وسطایی زیبای آن دیده می شود. دانشگاه این شهر یعنی Universität Erlangen-Nürnberg, رتبه ی 292 در دنیا و 19 را در آلمان دارا می باشد.

Karlsruhe
دانشگاه این شهر،KIT -KarlsruherInstitutFürTechnologie رتبه ی 93 را در جهان و 4 را در آلمان دارا است.


 

کار در آلمان و اخذ ویزای کاری کشور آلمان


کشور آلمان همواره به دلیل صنعتی بودن و داشتن رفاه بالای اجتماعی مورد توجه بسیاری از مهاجرین میباشد . همان طور که مستحضرید یکی از بهترین راه های مهاجرت به آلمان، اخذ ویزای کاری آلمان و مهاجرت کاری آلمان میباشد که در این میان کشور آلمان به دلایل ذکر شده در میان جویندگان کار و مهاجرت از طریق اخذ ویزای کاری مورد استقبال فراوان میباشد.
اتحادیه اروپا که شامل 27 کشور اروپایی میباشد در راستای جبران کمبود نیروی کاری خود و همچنین به کار گرفتن نیروهای متخصص غیر اروپایی در اقدامی متاثر از گرین کارت آمریکا امکانی با نام بلو کارت یا کارت آبی (blue card) را برای تسهیل اخذ ویزای کاری کشورهای اروپایی برای افراد واجد شرایط سایر کشورها فراهم کرده است . در این طرح نیروهای کاری متخصص و توانا در انواع رشته ها میتوانند با به دست آوردن بلوکارت یا کارت آبی وارد  یکی از کشورهای اروپایی به غیر از کشورهای انگلستان ، ایرلند و دانمارک شوند و در کشور مقصد در یکی از شرکتها و موسسات مشغول به کار گردند .
 کشور آلمان که یکی از صنعتی ترین و پیشرفته ترین کشورهای اروپا و حوزه شینگن میباشد در راستای جذب نیروهای کاری متخصص از طرح فوق (بلو کارت blue card ) استقبال کرده است.
در همین راستا کشور آلمان از ابتدای ماه جولای سال 2012 میلادی به طور رسمی این امکان را برای مهاجران فراهم نموده و برای آن ضمانت اجرایی قرار داده است . این امکان برای افراد فراهم هست که با یافتن کار مناسب و مقتضی تحصیلات در کشور آلمان به همراه خانواده خود بتوانند ویزای کاری آلمان را اخذ کند .
برای بررسی شرایط اخذ ویزای کاری کشور آلمان به موارد زیر باید توجه داشته باشیم :
دارا بودن مدرک تحصیلی معتبر اولین و در واقع مهمترین شرط اخذ ویزای کاری آلمان میباشد . بدین صورت که شخص باید از طریق اینترنت و به صورت آنلاین با مراجعه به سایت کشورهای مختلف در کشور آلمان جهت کسب دعوتنامه کاری از آن شرکت اقدام کند (به علت هزینه بر بودن جذب نیروهای غیر اروپایی برای شرکتهای کشور آلمان معمولا شرکتهای کوچک از پذیرفتن نیروهای کاری غیر اروپایی سرباز میزنند ) .
در صورتی که شخص به هر طریقی موفق به دریافت دعوت نامه کاری از شرکت مقصد در کشور آلمان شود میتواند به صورت تلفنی مصاحبه هایی را انجام دهید و در صورت قابل قبول بودن نتیجه مصاحبه ها آن شرکت برای شخص دعوت نامه کاری خواهد فرستاد که از طریق آن شخص میتواند با مراجعه به سفارت آلمان در تهران نسبت به اخذ ویزای کاری کشور آلمان اقدام نماید .
پس از دریافت این ویزای کاری و سفر به کشور آلمان فرد میبایستی به صورت حضوری مصاحبه ای انجام دهد و در صورتی که این مرحله نیز با موفقیت طی شود یک قرارداد کاری به ضمیه یک نامه درخواست ویزای موقت آلمان برای متقاضی ارسال خواهد شد و شخص با تحویل این مدارک به سفارت آلمان میتواند نسبت به اخذ ویزای کاری کشور آلمان اقدام نماید.
سطح تحصیلات شخص میتواند در یافتن شغل مورد نظر در آلمان و همینطور مورد قبول واقع شدن شخص در شرکت مورد نظر در کشور آلمان موثر باشد که البته این مورد کاملا بستگی به نیاز و شرایط کاری شرکت مقصد دارد.
پس از اتمام این مراحل و در صورت پذیرفته شدن در تمامی مصاحبه ها شرکت مقصد برای شما قراردادی را خواهد فرستاد که در این قرارداد شرایط کاری و حقوق و مزایا و دیگر موارد به طور کامل ذکر شده است که در صورت موافقت طرفین پروسه ادامه خواهد یافت . توجه داشته باشید که حداقل حقوق  ثبت شده در این قرارداد باید مبلغ 44800 یورو  به صورت سالیانه باشد . و اگر شما در یکی از رشته های علوم پایه و ریاضیات و یا تخصص فن آوری اطلاعات و یا مهندسی و یا پزشکی دارای مدرک تحصیلی باشید حقوق ثبت شده شما میتواند کمتریعنی حداقل 34944 یورو به صورت سالیانه باشد.
مدارک تحصیلی شخص و اعتبار آن پس از اتمام تمامی این مراحل و دریافت قرارداد کاری توسط سفارت کشور آلمان بررسی و ارزشیابی خواهد شد. سپس مدارک شما برای برسی به کشور آلمان فرستاده خواهد شد که این مدارک شامل مدارک تحصیلی شما، سوابق بین الملل شما، اعتبار کارفرمایی که از شما دعوت به کار کرده و غیره است.
طبیعتا بعد از موفقیت آمیز بودن این مرحله طی یک دوره ی حدود 2ماهه ویزای کاری شما برای کشور آلمان صادر خواهد شد.
همچنین شما میتوانید به همراه همسر و فرزندان خود برای ویزای کاری کشور آلمان اقدام کنید که البته لازم به ذکر است که در 2 سال ابتدایی ورود به کشور آلمان طبق قانون این کشور فرد همراه امکان کار ندارد و این درحالی است که درعمل پیدا کردن کار برای فرد همراه چندان هم سخت نیست و امکان پذیر میباشد.
بعد از ورود به کشور آلمان و گذشت ۳ سال از اقامت در آلمان، در صورتی که شما همچنان شاغل باشید میتوانید برای اقامت دایم کشور آلمان اقدام نمایید.اگر مورد خاصی در مدت اقامتتون در آلمان نداشته باشید، احتمال کسب اقامت دایم بسیار بالاست.
چنانچه در مورد ویزای کاری آلمان و نحوه پیدا کردن کار در آلمان نیاز به مشاوره بیشتر دارید با مشاوران ما در موسسه تماس بگیرید تا از راهنماییهای مشاوران موسسه استفاده نمایید.


  

 

سرمایه گذرای در آلمان


همانطور که می دانید راه های مختلفی چون اخذ ویزای تحصیلی آلمان، اخذ ویزای کاری آلمان ، اخذ ویزا از طریق ازدواج و... برای مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت دائم آلمان و تابعیت کشور آلمان وجود دارد اما شاید بتوان گفت سرمایه گذاری در کشور آلمان مسیری است که با کم ترین ناهمواری از جهت داشتن شرایط مختلف شما را به اخذ اقامت دائم در کشور آلمان نزدیک می نماید چرا که شرایط سرمایه گذاری در آلمان شرایط خوبی را اقامت در آلمان فراهم می نماید.
سرمایه گذاری در آلمان که بزرگترین و پویا ترین کشور اقتصادی اروپا می باشد همواره  به عنوان سوژه مناسبی برای سرمایه گذاران بوده است که در نتیجه آن سرمایه گذاران توانسته اند نسبت به اخذ اقامت دائم آلمان اقدام نمایند.


روش های مختلفی برای سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار در آلمان وجود دارد که موارد زیر از جمله آن هاست:
 الف) فعالیت حرفه ای فردی (رستوران،فروشگاه،باشگاه و...)
در این نوع سرمایه گذاری نیازی به ثبت شرکت نبوده و کافی است با دریافت اجازه کسب Gewerbeanmeldung نسبت به آغاز فعالیت های خود در مشاغل صنفی و تجاری اقدام نمود؛ که البته نسبت به شغل انتخابی شما ممکن است نیاز به دریافت اجازه نامه ویژه ای در برخی مشاغل مانند رستوران داری، تاکسی رانی و... وجود داشته باشد
ب) ثبت شرکت با مسئولیت محدود
در این نوع سرمایه گذرای فرد متقاضی می تواند با ثبت و تأسیس یک شرکت مستقل در آلمان اقامت کشور آلمان را به دست آورد ، زمان تخمینی برای انجام این پروسه از ابتدا تا زمان دریافت ویزای اقامت آلمان حدود 8 ماه می باشد و سرمایه لازم برای اقدام جهت سرمایه گذرای در شرکت با مسئولیت محدود  25 هزار یورو و شرکت سهامی خاص 50 هزار یورو می باشد ؛ در راستای این فعالیت شما می باید طرحی با عنوان طرح توجیهی اقتصادی را به اداره بازرگانی کشور آلمان ارائه دهید تا اهداف چند سال آینده خود را در آن توصیف نموده باشید
 تأسیس و ثبت شرکت در آلمان نیاز به ارائه مدارکی چون مدارک شخص متقاضی، مدارک شرکت اصلی(مادر) در ایران ، مدراک شرکت زیر مجموعه(دختر) در آلمان، مجوزهای صنفی و...  دارد
 درتدوین اساسنامه این شرکت تعیین موارد زیر الزامی می باشد:
•    نام شرکت
•    محل اصلی شرکت
•    موضوعیت شرکت
•    نام کلیه سهامدارن و مشارکین
•    مشخص نمودن مدیر عامل شرکت
•    ثبت شرکت در دفتر ثبت شرکت ها
ج) تأسیس شعبه
در این نوع سرمایه گذرای افراد می توانند با ثبت شعبه ای مستقل یا وابسته از یک فعالیت تجاری نسبتاً بزرگ نسبت به اخذ اقامت کشور آلمان اقدام نمایند
هزینه ثبت شعبه مستقل مبلغی حدود 8 الی 10 هزار یورو می باشد که شامل ثبت شعبه، آگهی و مشاوره حقوقی و اخذ مجوزهای صنفی می باشد و مدارک مربوط برای تأسیس یک شعبه مستقل شامل مدارک فرد سرمایه گذار ، مدارک شرک مادر و مدارک شعبه ی آلمان می باشد.
تأسیس یک شعبه وابسته می تواند در شهرهای مختلف کشور آلمان صورت پذیرد که این گونه شعب از هر جهت وابسته به شرکت مادر بوده و صورت حساب ها و رسیدهای آن می بایست با نام شرکت مادر صادر گردد و در واقع این شعب تنها از لحاظ موقعیت جغرافیایی با شرکت اصلی تفاوت دارد.
دفتر نمایندگی
در این گونه سرمایه گذاری فرد متقاضی با ایجاد یک نمایندگی از شرکت اصلی در کشور آلمان می تواند نسبت به اخذ اخذ اقامت دائم آلمان اقدام نماید این نمایندگی از هر جهت وابسته به شرکت اصلی بوده و حق هیچ گونه فعالیت مستقل را نخواهد داشت و تنها می تواند در راستای تبلیغات و ارائه خدمات و... فعالیت نماید

 

 

هزینه های زندگی در آلمان


آلمان یکی از کشورهایی هست که معمولا برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت دارند مقصد مناسبی میباشد از این نظر که آلمان کشور صنعتی هست پس بازار کار مناسبی دارد پس بسیاری برای دریافت ویزای کاری تلاش میکنند و به دلیل این که تحصیل در این کشور رایگان میباشد بسیاری از دانشجویان برای دریافت پذیرش دانشگاهی از دانشگاه های این کشورو تحصیل در آلمان و دریافت ویزای تحصیلی ( ویزای دانشجویی ) اقدام میکنند . بنابراین بر آن شدیم که در این مقاله هزینه های زندگی در آلمان را به تفضیل بنویسیم .
در آلمان نیز مانند تمام دنیا هزینه های زندگی بستگی به محل زندگی شما و همینطور به سبک زندگی شما دارد . مانند تمام نقاط دنیا هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند برلین یا هامبورگ نسبت به شهر های کوچکتر بیشتر میباشد . ولی باید به طور کلی بگوییم که هزنیه های زندگی در آلمان نسبت به کشورهایی مانند سویئس یا انگلستان پایین تر میباشد .
عمده ترین هزینه ها در آلمان شامل هزینه مسکن ، خورد و خوراک ، رفت و آمد (حمل و نقل ) و هزینه های شارژ و همینطور هزینه پوشاک میباشد .
در آلمان هزینه مسکن بسته به این که در کدام شهر زندگی کنید و در چه نوع مکانی متفاوت مییباشد ولی به طور کلی میتوان گفت که هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه بین 350 تا 650 یورو میباشد که طبیعتا در شهرهای کوچک هزینه پایین تر را شامل میشود
هزینه خورد و خوراک برای یک نفر در آلمان ماهانه تقریبا 200 تا 250 یورو میباشد . که با این هزینه شما میتوانید از خورد و خوراک مناسب بهره مند شوید البته کسانی که خودشان آشپزی میکنند شاید با کمتر از این مقدار هزینه هم بتوانند خوراک خوبی داشته باشند .
هزینه شارژ ماهیانه در حدود 70 تا 100 یورو میباشد که هزینه تلفن و اینترنت هم در این مقوله گنجانده شده است .
هزینه رفت و آمد در آلمان هم باز به شهری که در آن شخص زندگی میکند دارد . هزینه رفت و آمد در حدود 100 یورو میباشد .
به طور کلی میتوان گفت که هر شخصی که در آلمان زندگی میکند به طور متوسط بین 800 تا 1000 یورو ماهیانه برای زندگی خود هزینه لازم دارد که البته این مبلغ در مورد خانواده و کسانی که با هم زندگی میکنند سر شکن میشود. بدین معنی که یک خانواده دو نفره هزینه زندگیشان دو برابر نمیشود بلکه کمتر از دو برابر میباشد چون یک مقدار از هزینه ها مشترک میباشد. یک خانواده دو نفره با 1400 تا 1500 یورو میتوانند در آلمان زندگی خوبی داشته باشند .
البته همان طور که میدانید هزینه تحصیل در آلمان رایگان میباشد و به دلیل رایگان بودن هزینه های تحصیل بسیاری از افراد آلمان را مقصد مناسبی برای خود میدانند تا از تحصیل رایگان استفاده نمایند و در ضمن هزینه ها برای دانشجویان کمی با تخفیف همراه میباشد به عنوان مثال هزینه رفت و آمد بسته به این که شخص در کدام دانشگاه دانشجو باشد ممکن است دارای تخفیفاتی باشد .

برای مشاوره کامل در مورد مهاجرت میتوانید با مشاوران موسسه بین المللی راد تماس برقرار نمایید و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.


 

 

اخذ تابعیت در آلمان از طریق ازدواج


یکی از راه های اخذ اقامت در آلمان از طریق ازدواج میباشد .قانون تابعیت ازدواج در کشورهای مختلف کمی با هم متفاوت است ولی بر اساس نظام حقوق بین الملل خصوصی در اکثر کشور های جهان این مورد مورد قبول میباشد  که در صورت ازدواج بین دو نفر ،هر کدام از طرفین ازدواج ( هر کدام از زوجین ) میتوانند در راستای اخذ تابعیت اقدام نمایند ؛  ولی قبل از آنکه در این مورد توضیحاتی بدهیم برخی مسایل و موارد را در این مورد توضیح میدهیم تا موضوع به درستی روشن شود.
در آلمان میان ازدواج دفتری و مذهبی تفاوت وجود دارد و هیچ رابطه ای با مراسم ازدواج در آلمان ندارد. معمولا در آلمان برای رسمی شدن ازدواج بین دو نفر برگه ازدواج صادر میشود . این برگه ازدواج در آلمان از جانب اداره ثبت و احوال کشور آلمان و به عنوان سند رسمی صادر میشود . وقتی زن و مردی در کشورآلمان بعد از آشنایی یا حتی زندگی چند ساله مشترک تصمیم به ازدواج میگیرند برای امضا سند ازدواج به قسمت خاصی از اداره ثبت و احوال مراجعه میکنند و در اداره ثبت و احول بدون این که تعلق مذهبی و یا قومی فرد متقاضی در نظر گرفته شود ؛ امضا ازدواج را طرفین انجام میدهند و برگه ازدواج از سوی اداره ثبت و احوال کشور آلمان صادر میشود.
در کشور آلمان معمولا برای ازدواج مذهبی طرفین به کلیسا مراجعه میکنند و در کلیسا به صورت مذهبی  ازدواج میکنند. در کشور  آلمان ازدواج رسمی و مذهبی میتواند به همراه یکدیگر باشد و یا میتواند فقط یکی از این حالتها انجام گیرد که این موضوع بستگی به نظر طرفین ازدواج دارد.
یکی از سوالات متداول در این زمینه این میباشد که آیا ازدواج در ایران در آلمان معتبر میباشد ؟ که باید در پاسخ این سوال بگوییم که بله ازدواج در ایران در آلمان معتبر میباشد و نیازی به ثبت در ثبت و احوال کشور آلمان ندارد .
بنا به قوانین کشور آلمان هر شخصی که همسر یک شخص آلمانی شود میتواند ویزای کشور آلمان و سپس تابعیت آلمان را کسب کند و میتواند مقیم آلمان شود . در واقع ازدواج هم یکی دیگر از طروقی میبباشد که شخص میتواند تابعیت آلمانی کسب کند . گرفتن اقامت از طریق ازدواج با یکی از اتباع آلمانی قبلا بسیار آسان تر بود ولی هم اکنون این مسیله کمی مشکلتر شده است ؛ بدین معنی که دو نفری که با هم ازدواج میکنند باید حقیقی بودن قصد ازدواج و زندگی مشترک خود را ثابت کنند .
یکی دیگر از محدودیتهایی که در این زمینه وجود دارد این است که شخصی که با یک تبعه آلمانی ازدواج میکند باید تا حدی تسلط خود را به زبان آلمانی نشان دهد که این مسئله میتواند برای افردا مشکل ایجاد نماید.
از شرایط دیگر اخذ اقامت از طریق ازدواج در آلمان این است که کسی که اقامت دایم در آلمان را دارد باید از نظر مالی تامین باشد و بتواند از نظر مالی همسر خود را تامین نماید .
کسانی که از طریق اردواج با شخص آلمانی میخواهند تابعیت آلمان را کسب کنند باید برای اخذ تابعیت درخواست خود را ارایه دهند و پرونده ای را ارایه نمایند . این پروسه در حدود سه سال طول میکشد تا شخص بتواند اقامت آلمان را کسب کند . و بعد از آن برای دریافت پاسپورت آلمانی میتواند اقدام نماید.

چنانچه در این مورد سوالی داشتید میتوانید با مشاورین ما در موسسه تماس بگیرید و از مشاوره های مشاورین موسسه بین المللی راد استفاده نمایید.

 

 

بررسی ادامه تحصیل و کار پزشکان در آلمان


کشور آلمان به این علت که برترین اقتصاد حوزه اروپا محسوب میشود همواره مورد توجه بسیاری از افرادی است که قصد مهاجرت دارند . در این میان پزشکان نیز بسیار مشتاق هستند که برای تحصیل و کار به کشور آلمان مهاجرت کنند . در این نوشتار سعی خواهیم کرد که چگونگی ادامه تحصیل پزشکان به خصوص در دوره های تخصص را بررسی نماییم. طبق قوانین کشور آلمان، پزشکانی که تبعه‏ ی اتحادیه‏ ی اروپا نیستند و فارغ‏ التحصیل پزشکی‏ عمومی از خارج از اتحادیه‏ ی اروپا هستند، با قوانینی که شامل حال پزشکان آلمانی و پزشکان تبعه‏ ی کشورهای اتحادیه‏ ی اروپا می‏شود، متفاوت است. در مورد پزشکان ایرانی نیز چنین هست و پزشکانی که آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب میکنند در واقع دو راه پیش رو دارند . اولین گزینه که بسیار محبوب میباشد و بسیاری از پزشکان در این مورد معمولا تحقیق میکنند، ادامه‏  تحصیل در مقاطع تخصص بالینی یا کلینیکال در رشته‏ های مختلف میباشد و گزینه دوم  ادامه‏ تحصیل در مقطع دکترا یا (PhD) در رشته‏ های پایه‏ ی علوم پزشکی در دانشگاه‏های مختلف آلمان است که هرکدام از آن‏ها شرایط خاص خود را دارد و سیستم ورود به آن متفاوت است. مدرک دکتری پزشکان ایرانی در هنگام ارزیابی در آلمان معادل کارشناسی ارشد ارزیابی میشود و فارغ التحصیلان پزشکی در ایران میتوانند در رشته مختلف مرتبط با پزشکی ادامه تحصیل دهند و مدرک PhD   را دریافت نمایند.
همان طور که گفته شد گزینه اول یعنی تحصیل در دوره های تخصص پزشکی در آلمان بسیار محبوب است و بسیاری از پزشکان و دندان پزشکانی که از ایران فارغ ‏التحصیل شده ‏اند، علاقه دارند تخصصی از دانشگاه ‏های آلمان دریافت کنند، و با توجه به این‏که دوره ‏های تخصص پزشکی در آلمان، برخلاف رشته‏ های علوم پایه‏ ی پزشکی به زبان آلمانی است و نه به زبان انگلیسی، آشنایی با زبان آلمانی لازم و ضروری است. و متقاضیان باید مدرک C1  آلمانی را داشته باشند .
زمانی که یک پزشک می‏خواهد وارد سیستم تخصص آلمان شود و پذیرش بگیرد، باید چند مرحله طی شود ، مرحله‏ ی اول گرفتن پذیرش از یک بیمارستان یا کلینیک است. یعنی یک پزشک متخصص و پروفسوری که بر اساس قوانین آلمان، اجازه ‏ی گرفتن دستیار یا رزیدنت را دارد، باید حاضر شود شخص را به عنوان دستیار یا رزیدنت خود، در کلینیک، بیمارستان و یا مطب خود بپذیرد. به این ترتیب، اولین مرحله، گرفتن پذیرش از پروفسور یا استاد مربوطه در یک کلینیک یا بیمارستان در آلمان است. یعنی یک پزشک ایرانی وقتی می‏خواهد در آلمان وارد سیستم تخصصی بشود، باید از کلینیک یا بیمارستان پذیرش گرفته شود و این مدرک را در دست داشته باشد، و سپس وارد مرحله بعدی شود . مرحله بعدی، گرفتن اجازه‏  کار طبابت یا اجازه‏  کار پزشکی در آن بیمارستان و کلینیک خاص است. یعنی باید به اداره‏  مربوطه در آن ایالت مراجعه شود تا اجازه کار دریافت گردد. قدم سوم، بعد از گرفتن این دو مدرک، مراجعه به اداره‏ ی کاری آن شهری است که بیمارستان یا کلینیک در آن‏جا واقع شده و گرفتن اجازه‏ ی کار، یعنی “Arbeitserlaubnis” است. این امر بدین علت میباشد که در آلمان ، سیستم تخصص ، علاوه بر تحصیل، کار هم هست. یعنی وقتی یک پزشک ایرانی می‏خواهد وارد سیستم تخصص در آلمان ‏شود، تحصیل و کار در کنار هم است. بعد از این‏که برای پزشک ایرانی، هرسه‏ ی این مدارک را تهیه کردیم، با دردست داشتن آنها، یعنی پذیرش از بیمارستان یا کلینیک، اجازه‏ی کار پزشکی (Berufserlaubnis) و اجازه‏ ی کار از اداره‏ی کار آن شهر (Arbeitserlaubnis)، به سفارت آلمان در ایران و یا در کشور دیگری که سکونت دارد مراجعه می‏کند و از آن‏ طریق درخواست ویزا می‏نماید. بدین مفهوم که اگر پزشکی فقط از بیمارستان و یا کلینیک پذیرش داشته باشد، ولی اجازه‏ی طبابت و یا کار پزشکی و همین‏طور اجازه‏ ی کار نداشته باشد، سفارت آلمان به او ویزا بابت مراجعه  به آلمان و شروع کردن دوره‏ ی تخصص را نخواهد داد. بدیهی است که دریافت اجازه کار از آلمان بسیار دشوار است و یادآوری میکنیم که برای دریافت اجازه کار حتما شخص باید در امتحانات معادل سازی مدرک خود شرکت نماید تا شخص به عنوان یک پزشک در آلمان مورد قبول واقع شود.
برای مشاوره بیشتر در این زمینه میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان استفاده نمایید.

 

ايرانيان آلمان


کشور آلمان از جمله کشورهاي مهاجر پذير اروپا مي باشد که ساليانه افراد زيادي از کشورهاي مختلف از جمله ايران وارد اين کشور مي شوند.کشور آلمان جزو 5 کشوري است که داراي بيشترين متقاضي ايراني براي مهاجرت است، گفته مي شود که آلمان بعد از کشورهاي امريکا و انگليس داراي بيشترين تعداد ايراني هستند. به نوعي آلمان جزو اولين مقاصد ايراني ها براي مهاجرت به خارج از کشور مي باشد. بعد از آلمان نيز کشورهاي فرانسه و کانادا بيشترين ايراني را در خود جاي داده اند.
 ايرانيان بیشتر ادامه تحصيل در دانشگاه هاي آلمان را که اکثر دانشگاه هاي آن  از رنک بسيار بالايي در سطح دنيا برخوردار مي باشند، براي مهاجرت به اين کشور و اقامت در آلمان انتخاب مي کنند و در نتيجه از طريق اخذ ويزاي تحصيلي آلمان عازم اين کشور مي شوند، از طرفي ايرانيان بسياري هم يا پس از اتمام  تحصيل و يا مستقيماً با اقدام براي ويزاي کاري آلمان به اين کشور در اين کشور مهاجرت مي کنند و امکان دريافت اقامت دائم آلمان را از طريق يافتن کار مي يابند؛ علاوه بر اين ها روش سرمايه گذاري و اخذ ويزاي سرمايه گذاري آلمان  هم از جمله راه هاي مهاجرت به آلمان مي باشد، اما  متاسفانه روش غير قانوني و توصيه نشده پناهندگي هم از جمله روش هايي است که ايرانيان درسال هاي گذشته براي اقامت در آلمان انتخاب نموده اند، همانطور که مي دانيم پناهندگان در کشورهاي خارجي با مشکلات بسياري روبه رو هستند از جمله اين که مجبورند تا چندين سال در شرايط حقوقي نامعين و بلاتکليفي به سر برند. نبود اطمينان، زندگي در کمپ هاي پناهندگي تا مشخص شدن نتيجه درخواست پناهندگي فرد با شرايط بهداشتي و امنيتي نا مطلوب اين کمپ ها، نداشتن حق ترک محدوده و دور بودن کمپ از محيط شهر  و... از جمله معايب و مشکلات اقدام براي درخواست پناهندگي در هر کشور مي باشد.  بيشتر پناه جويان در آلمان از کشورهاي خاورميانه نظير عراق، افغانستان، ايران و ترکيه مي باشد. متاسفانه آمار دقيقي از تعداد ايراني هاي ساکن آلمان وجود ندارد اما گفته مي شود ايراني هاي آلمان حدود 300 هزار نفر مي باشند. البته برخي از سازمان هاي بين المللي تعداد ايرانيان آلمان را 120 هزار در سال 2003  اعلام کرده اند که قطعاً در سال هاي اخير اين رقم تفاوت بسياري کرده است. کشور آلمان و همسايه آن اتريش در کل مقاصد بسيار جذابي براي ايرانيان جهت زندگي مي باشد، شايد يکي از دلايل اين امر رايگان بودن تحصيل در آلمان و درنتيجه افزايش تقاضاي ايراني ها جهت اخذ ويزاي آلمان براي ادامه تحصيل و نيمه رايگان بودن تحصيل در کشور مجاور آن يعني اتريش از جمله شرايط مناسب جهت اقدام براي اقامت در دو کشور آلمان و اتريش باشد، حتي بسياري از ايراني ها با مصدوم شدن در جنگ تحميلي براي مداوا به کشور آلمان اعزام شدند ، هم چنين برخي از بازيکنان ايراني از جمله مهدوي کيا و علي دايي نيز به کشور آلمان ترنسفر شده اند، گفته مي شود کشور آلمان پس از امريکا بيشترين آمار ثبت ولادت ايراني ها را دارد به طوري که ساليانه حدود 700 ايراني در آلمان متولد مي شوند. بيشتر ايرانيان آلمان در شهرهاي مهم آلمان يعني فرانکفورت، برلين و هامبورگ زندگي مي کنند مرکز اسلامي هامبورگ از مهم ترين مؤسسات شيعي در آلمان و اروپا متعلق به ايرانيان است.