شرایط تحصیل در سوئد

کشور سوئد در شمال اروپا قرار گرفته است و  عضو پیمان شنگن و اتحادیه اروپا می باشد. مهاجرت به سوئد برای علاقه مندان مهاجرت به خارج از کشور به روش های مختلفی مثل مهاجرت تحصیلی به سوئد، مهاجرت کاری به سوئد و... امکان پذیر می باشد. در این بین به نظر می رسد با توجه به

سیستم رفاه اجتماعی در سوئد و نظام آموزشی قوی و وجود دانشگاه هایی با رنکینک بالا در سوئد ایرانیان همواره به تحصیل در دانشگاه های سوئد و یا تحصیل در دوره های زبان سوئد متمایل بوده اند. هم چنین تحصیل در سوئد در مقطع دکتری شرایط ویژه ای را برای دانشجویان این مقطع فراهم می کند، بدین معنی که علاوه بر درنظر گرفتن حقوق برای دانشجویان دکتری در سوئد بلکه اخذ اقامت دائم سوئد بعد از پایان تحصیلات نیز امکان پذیر می گردد. برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد و در واقع گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد بهتر است ابتدا با شرایط کلی تحصیل در سوئد آشنا بشویم.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد

کشور سوئد تا قبل از سال 2011 جزو کشورهای با تحصیلات رایگان در کنار کشورهایی مثل نروژ، آلمان و اتریش بود و دانشگاه های این کشور هیچ شهریه ای بابت تحصیل دریافت نمی کردند. اما از این سال به بعد این کشور معافیت از پرداخت شهریه را حذف نمود و دانشگاه های سوئد شهریه دار گردیدند. با این حال شرایط آموزشی در سوئد امکانات بالایی را برای دانشجویان فراهم می کند و دانشگاه های این کشور معمولاً دانشگاه های با رنکیگ بالایی در اروپا هستند. امکان یافتن کار نیز بعد از اتمام تحصیلات و در نتیجه گرفتن اقامت دائم سوئد وجود دارد. البته تحصیل دکتری در سوئد هم چنان رایگان می باشد که البته نیاز به شرایط خاصی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های سوئد در مقطع دکتری وجود دارد.

زبان تحصیل در سوئد

زبان تحصیل در دانشگاه های سوئد معمولاً در اکثر رشته ها انگلیسی می باشد. البته زبان تحصیل در دوره کارشناسی در کشورهای هم جوار سوئد نظیر نروژ و آلمان به زبان محلی آن کشور می باشد و سوئد در این بین این مزیت را دارد که امکان تحصیل انگلیسی زبان هم در دانشگاه های سوئد در مقطع لیسانس وجود دارد. در مقاطع دکتری و ارشد نیز بیشتر رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می شود. اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد نیاز به مدرک زبان آیلتس آکادمیک 5/6 دارد. البته گفتنی است که امکان تحصیل بدون مدرک زبان نیز در دوره های زبان سوئد وجود دارد.

هزینه تحصیل در سوئد

همانطور که ذکر گردید تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در سوئد همراه با شهریه می باشد، شهریه تحصیل در سوئد حدود 8 هزار تا 18 هزار یورو در هر سال می باشد. البته دانشجو در طول تحصیل امکان 20 الی 30 ساعت کار دانشجویی در هفته دارد. در آمد حاصل از این کار دانشجویی 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد.  به طور کلی هم هزینه زندگی دانشجویی در سوئد 700 تا 900 یورو در ماه می باشد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد

3 قطعه عکس زمینه سفید(6*4)

ترجمه ریزنمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی و ترجمه گواهی و یا اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی (برای تحصیل کارشناسی)

ترجمه ریزنمرات مقطع لیسانس و­ ترجمه مدرک تحصیلی لیسانس(برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد)

مدرک زبان تافل با نمره حداقل 79(برای دوره کارشناسی) و 90(برای دوره کارشناسی ارشد) و یا مدرک آیلتس با نمره حداقل 6(برای دوره کارشناسی) و نمره 5/6 به بالا برای دوره کارشناسی ارشد

کپی از صفحه اول پاسپورت

روزمه فرد(cv)

سوابق کاری فرد در صورت وجود

نامه اعلام موجودی از بانک معادل شهریه دانشگاه به علاوه هزینه یک سال زندگی در سوئد(84هزار کرون)

دو یا سه توصیه نامه از اساتید روی سربرگ دانشگاه با امضا و مهر استاد یا دانشگاه(برای تحصیل کارشناسی ارشد)

طرح پیشنهادی دانشجو(proposal)(برای تحصیل کارشناسی ارشد)

انگیزه نامه

تحصیل رایگان در دوره دکتری در سوئد شرایط و ویژگی های خاصی را می طلبد که شرایط تحصیل دکتری در سوئد در مقاله ای با همین عنوان در وب سایت مؤسسه بین المللی راد ذکر گردیده است.

برای دسترسی به اطلاعات لازم در خصوص اخذ ویزای تحصیلی سوئد، اخذ ویزای دوره های زبان سوئد، ، ویزای ازدواج سوئد و دیگر روش های مهاجرت به سوئد به مقالات مرتبط در وب سایت مؤسسه بین المللی راد مراجعه نمائید .

برای دریافت طالاعات بیشتر  ومشاوره نیز می توانید با مشاورین مؤسسه بین المللی راد تماس بگیرید.