ویزای کاری اتریش


اقامت در اتریش و اخذ تابعیت اتریش از طریق اخذ ویزای کاری اتریش همواره آرزوی بسیاری از متقاضیان و مردم سراسر دنیا بوده است. راه های مختلفی جهت مهاجرت به اتریش هم چون اخذ ویزای کاری اتریش، ویزای تحصیلی اتریش وجود دارد که در این مقاله قصد داریم تا ویزای کاری اتریش ، شرایط اخذ ویزای کاری اتریش، مزایای اقامت و کار در اتریش و موانع و مشکلات ویزای کاری اتریش را به تفصیل بررسی نماییم.
کشور اتریش هفتمین کشور ثروتمند دنیا می باشد که طبق مؤسسات آمار جهانی در سال های 2011 و 2012 مقام اول دنیا را از لحاظ کیفیت زندگی و امنیت و استاندارادهای زندگی کسب نموده است. همانطور که می دانیم کشور اتریش مهد هنر و فرهنگ و موسیقی دنیا می باشد، اتریش در قلب اروپا واقع گردیده  و طبیعت زیبا ،توریسم را به یکی از منابع اصلی درآمد این کشور تبدیل گردانیده است. کشور اتریش  کشوری دارای اقتصادی توسعه یافته می باشد که توسعه و گسترش صنایع کوچک و متوسط از اولویت های برنامه ریزی های اقتصادی اتریش محسوب می گردد. به همین جهت هم کشور اتریش با هدف رسیدن به اقتصاد رقابتی و جذب سرمایه گذاری، برنامه اصلاحات اقتصادی را در پیش گرفته است. با توجه به وضعیت اقتصادی اتریش وضعیت کار ی در این کشور هم از لحاظ فرصت های شغلی و هم به لحاظ تجارت و سرمایه گذاری بسیار مناسب می باشد. اتریش از چند سال گذشته اقدام به جذب مهاجرین خارجی و نیروی کار با توانائی های بالا و سوابق کاری بالا نموده است.
به طور کلی چند روش برای اخذ ویزای کار ی اتریش و به دست آورن تابعیت اتریش وجود دارد:

روش اول:
 از طریق داشتن یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرما دراتریش می باشد . این نوع ویزا به افراد خارج از اتحادیه اروپا اجازه کار و اقامت موقت (کم تر از یک سال) را می دهد. روش کار بدین صورت می باشد که پس این که کارفرما ی یک شرکت معتبر در داخل کشوراتریش شغل مورد نیاز شرکت خود را آگهی نمود و پس از طی بازه زمانی 3 ماه متقاضی برای آن شغل از داخل کشور اتریش پیدا نشد،  کارفرما این آگهی را در سطح اتحادیه اروپا انتشار می نماید و اگر در اتحادیه اروپا شخص مورد نظر پیدا نشد ؛ در این مرحله است که کارفرما اجازه می یابد که نیروی کار خود را از خارج از اتحادیه اروپا جذب نماید. بنابراین از شرایط اخذ این ویزا داشتن یک پیشنهاد شغلی و دعوت نامه از سوی کارفرما که دارای یک شرکت معتبر در اتریش باشد الزامی است. هم چنین فرد متقاضی نیز باید داری مدرک حداقل لیسانس باشد. این پروسه حدود 2 تا 9 ماه زمانبه طول می انجامد که پس از ورود به اتریش و 3 سال اشتغال و اقامت در اتریش همراه با پرداخت مالیات فرد می تواند درخواست خود را اقامت دائم اتریش را ارسال نماید.
همانطور که مشهود است اخذ ویزای کاراز طریق در اتریش بسیار سخت می باشد . به خصوص که با وجود رکود اقتصادی در برخی از کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا و یونان،  متقاضیان این کشورها نیز در اولویت برای کار در اتریش قرار دارند. بنابراین اعضای اتحادیه اروپا، دانشجویان فارغ التحصیل در اروپا، پناهندگان اروپا که مجوز کار دارند، متقاضی این شغل آگهی شده می باشند و شانس آن ها برای دریافت ویزای کاری اتریش همواره بیشتر است.

روش دوم:  
روش ویزای کار از طریق تخصص(Skill worker) می باشد که هم اکنون در کشورهایی همانند کانادا و استرالیا و دانمارک وجود دارد.این روش بدین گونه می باشد که فرد با دریافت حداقل 70 امتیاز از 100 امتیاز اجازه اقامت موقت 6 ماهه برای یافتن کار در اتریش را می یابد. پس از یافتن کار و قرداد بستن با کارفرما مدارک فرد جهت صدور اجازه کار به اداره کار مربوطه فرستاده می شود که پس از مؤافقت این اداره کارت اقامت(Red-white-Red Card) صادر می گردد و فرد می تواند همراه خانواده خود به اتریش مهاجرت نماید.
متقاضیان برای جست و جو و یافتن کار در اتریش باید دارای مدارک و شرایط زیر باشند:

مدارک تحصیلی (حداقل لیسانس)
حقوق سالیانه بالا
انجام امور تحقیقاتی
داشتن لوح تقدی کاری و یا تحصیلی
داشتن ثبت اختراع
داشتن سوابق شغلی یا امور مدیریتی
مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
تحصیل در اتریش
سن 24-25 سال

کل این موراد دارای امتیاز 100 می باشد که فرد بایستی حداقل 70 امتیاز را از این 100 امتیاز کسب کند

سیستم امتیاز دهی جهت اخذ ویزای کاری اتریش:

فاکتور اول:وضعیت تحصیلی که حداکثر دارای 40 امتیاز می باشد. بدین صورت:
مدرک لیسانس تا فوق لیسانس: 20 امتیاز
رشته های فنی و کامپیوتر و زیر مجموعه های رشته های علوم طبیعی: 30 امتیاز
مدرک دکترا:40 امتیاز
حقوق سالیانه بالا و داشتن ثبت اختراع( یا لوح تقدیر) و کارهای تحقیقاتی : هرکدام 20 امتیاز جداگانه
فاکتور دوم:وضعیت شغلی که حداکثر امتیاز آن 20 می باشد. بدین صورت:
سوابق کاری و کارهای مدیریتی: 2 امتیاز در ازای هر سال
داشتن سابقه کاری 6 ماهه در اتریش: 10 امتیاز
فاکتور سوم: وضعیت مدرک زبان که حداکثر دارای امتیاز 10 می باشد.بدین صورت:
مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی: 5 تا 10 امتیاز (بستگی به نمره آزمون دارد)
 فاکتور چهارم: وضعیت سنی با حداکثر 20 امتیاز بدین صورت:
سن تا 35 سال: 20 امتیاز
سنت تا 40 سال : 15 امتیاز
سن تا 45 سال: 10 امتیاز
فاکتور پنجم: وضعیت تحصیلی در اتریش که حداکثر داری 10 امتیار می باشد
مدرک تحصیلی ابتدایی در اتریش: 5 امتیاز
داشتن مدرک تحصیلی لیسانس یا فوق لیسانس در اتریش: 10 امتیاز

گفتنی است که  مدت زمان لازم از هنگام ارسال مدارک به سفارت اتریش تا دریافت ویزای کاری اتریش 2 تا 4 ماه می باشد.

به طور کلی با توجه به این شرایط می توان گفت که بهترین راه جهت اخذ ویزای کاری اتریش و اقامت دراتریش اقدام به اخذ ویزای تحصیلی در اتریش و یا ویزای تحصیل در دیگر کشورهای اروپا می باشد که فرد در هنگام تحصیل و یا بعد از پایان آن و با فارغ اتحصیلی از دانشگاه های اتریش و یا اروپا با یافتن یک کارفرما  می تواند برای دریافت اجازه کار در اتریش اقدام نماید که بدیهی است که در این حالت شانس او برای کار در اتریش و اقامت دائم در اتریش بسیار بالا می باشد. توجه داشته باشی که اجازه کار موقت  هم در حین تحصیل در اتریش وجود دارد.