معرفی آلمان 


بسیاری از افراد مایل به مهاجرت به کشور آلمان میباشند بنا براین در این نوشته سعی میکنیم در مورد کشور آلمان توضیحاتی ارایه دهیم . آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان ، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. این کشور جز کشورهای حوزه شینگن میباشد . زبان رسمی این کشور آلمانی میباشد .  و مذهب مردم آلمان با اکثریت مسیحی  ( پروتستان ) میباشد و مذاهب دیگر به صورت اقلیت در این کشور وجود دارد . اگر بخواهیم در مورد همسایگان کشور آلمان توضیح دهیم باید بگوییم که آلمان از شمال با دریای شمال ، دانمارک و دریای بالتیک ، از شرق با لهستان و جمهوری چک ، از جنوب با اتریش و سویس و از غرب با فرانسه، بلژیک ، لوکزامبورگ و هلند مرز دارد. مساحت کشور آلمان در حدود   ۳۴۹ هزار کیلومتر مربع است وتقریبا با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ ترین کشور قاره اروپا است.

Germany1 معرفی کشور آلمان
کشور آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت میباشد  . این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. اما در مسایل کلی دارای سیاست مشترکی میباشند . اگر بخواهیم در مورد تاریخ آلمان توضیح مختصری داشته باشیم میتوان گفت که اولین حضور جامعه  انسانی در سرزمین آلمان به ۵۰۰ هزار سال پیش و انسان‌های نئاندرتال بازمی‌گردد. رمی‌ها اولین گروه از انسان‌های متمدن بودند، که در آلمان ساکن شدند. تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه‌ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند، اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمین‌های متعلق به وی، سه پادشاهی شکل گرفت، که یکی از آن‌ها به آلمان امروزی ختم می‌شود. اولین پادشاه آلمانی‌زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند. آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده‌ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت‌های زیادی را متحمل شد. پس از پایان جنگ با وام‌هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. البته پس از جنگ جهانی دوم کشور آلمان به دو بخش آلمان شرقی و غربی تقسیم شد که در سال 1990 این دو کشور دوباره با هم متحد شدند و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دادند.

Germany2 معرفی کشور آلمان
کشور آلمان هم اکنون یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا ، میباشد . لازم به ذکر است که کشور آلمان جزو کشورهای حوزه شینگن نیز میباشد. 
کشور آلمان علاوه بر حوزه صنعت در حوزه سیاست نیز در کل جهان نقش عمده ای را ایفا میکند هم اکنون کشور آلمان یکی از اعضای سازمان ملل متحد ، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیان گذاران اتحادیه اروپا است. طبق یکی از جدیدترین رده بندیها یی که هر ساله انجام میشود در سال 2005 رییس جمهور آلمان سومین فرد قدرتمند جهان میباشد . و این نشان از نقش عمده کشور آلمان در عرصه های بین المللی میباشد .

جغرافیا و آب و هوای آلمان
 آلمان در منطقه ی بادهای معتدل و خنک غربی میان اقیانوس اطلس و آب و هوای قاره‌ای در شرق قرار گرفته‌ است.. ریزش باران در تمام فصول وجود  دارد. میانگین دما در زمستان بین ۵/۱ درجهٔ سانتی‌گراد در مناطق پست و منهای شش درجه در مناطق کوهستانئ در نوسان است.  و در تابستان تا 35 درجه نیز حرارت دارد.

تقسیم بندی ایالتهای آلمان
آلمان از ۱۶ ایالت (به آلمانی: Land؛ Bundeslandهم گویند) تشکیل شده‌است . ۲ ایالت برلین و هامبورگ فقط یک شهر هستند و سیزده‌ تای بقیه دارای چندین شهر می‌باشند.
جهت آشنایی شما عزیزان نام ایالتهای کشور آلمان در این مطلب آورده شده است
1. بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg)
2. بایرن (Bayern)
3. برلین (Berlin)
4.براندنبورگ (Brandenburg)
5.برمن (Bremen)
6.هامبورگ (Hamburg)
7.هسن (Hessen)
8. مکلنبورگ - فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)
9. نیدرزاکسن (Niedersachsen) (زاکسن سفلی)
10. نوردراین - وستفالن (Nordrhein-Westfalen)
11.راینلاند - فالتز (Rheinland-Pfalz)
12.زارلاند (Saarland)
13.زاکسن (Sachsen)
14. زاکسن - آنهالت (Sachsen-Anhalt)
15. اشلسویگ - هولشتاین (Schleswig-Holstein)
16. تورینگن (Thüringen)

البته شهرهای بزرگ و معروف آلمان ، شهرهای برلین ، هامبورگ، مونیخ و فرانکقورت  می‌باشند

اقتصاد آلمان
اقتصاد آلمان بعد از جنگ جهانی دوم به وضع بسیار وحشتناکی دچار شده بود به طوری که حتی تولید غذا نیز به دلیل عواقب بعد از جنگ دچار مشکل بود . و تا مدتها این کشور جیره بندی مواد غذایی را تجربه کرد .  اما هم اکنون اقتصاد آلمان جز پویا ترین اقتصادهای جهان میباشد . بسیاری از تحلیل گران مسایل اقتصادی سه عامل زیر را باعث بهبود اقتصاد آلمان میدانند :
 این سه عامل عمده  که در این میان اثرگذار بودند. 1-  رفرم پولی و دیگری 2- حذف  کنترل‌های قیمتی که هر دوی این‌ها در سال ۱۹۴۸ و در یک دوره چندهفته‌ای روی داد و 3- د کاهش نرخ‌های نهایی مالیاتی در سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۴۹ بوده است ( برگرفته از مجله دنیای اقتصاد شماره 1912)
هم اکنور آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب، موجودی سرمایه بزرگ، سطح پایین فساد، و سطح بالا از نوآوری است. این کشور ( آلمان ) بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپا را دارا میباشد . نرخ بیکاری در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی عموما کمتر میباشد. این کشور معمولا میزبان نیروهای کاری سایر کشورهای اروپایی و غیر اروپایی میباشد .
در مورد اقتصاد کشور آلمان همین بس که بگوییم که از بین 500 شرکت برتر دنیا از لحاظ سرمایه تقریبا 40 شرکت در آلمان میباشد که میتوان از این شرکتها به اسامی زیر بسنده کرد :
شرکت فولکس واگن
شرکت دایملر
شرکت زیمنس  و
..............
آلمان چهارمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و بزرگترین صادر کننده کالا (از نظر درآمد) و دومین کشور واردکننده کالا در جهان میباشد. آلمان به جز ذغال سنگ معادن نسبتاً کوچک سنگ آهن، بوکسیت، سنگ مس، نیکل، قلع، نقره، پتاس و نمک ذخایر طبیعی نسبتاً کمی دارد و شدیداً به واردات مواد اولیه متکی است. در آلمان صنایع زیادی فعالند، از جمله  صنایعی چون الکتریکی، مکانیکی، مواد شیمیایی، منسوجات، غذایی و وسایل نقلیه.  در کشور آلمان از سال ۱۹۸۰ رشد کلانی در صنایع تکنولوژی پیشرفته روی داده‌است. کارخانه‌های اتوموبیل‌سازی بنز، بی. ام؛ و و فولکس واگن محصولات خود را در تمام دنیا عرضه می‌کنند. مهمترین صادرات این کشور وسایل نقلیه موتوری و وسایل الکتریکی میباشد .
هم اکنون واحد پول این کشور یورو میباشد .

آموزش در آلمان :
در این کشور میزان باسوادی 100 درصد میباشد . در آلمان سن اجباری تحصیل از 6 تا 18 سالگی میباشد . دانشگاه های آلمان رایگان میباشد . و معمولا افراد در این کشور از یکی از مراکز تحصیلات عالیه برای ادامه تحصیل استفاده میکنند . رایگان بودن دانشگاه های آلمان باعث وجود دانشجویان خارجی بسیاری برای تحصیل در آلمان شده است که همین مسیله باعث رونق بازار کار در آلمان نیز میباشد و باعث شکوفایی اقتصاد آلمان شده است .

سیاست در آلمان و روابط با ایران :
مبنای تصمیم‌گیری‌ها در جمهوری فدراتیو آلمان قانون اساسی این کشور است که در آن بر دموکراتیک بودن این کشور تاکید شده است. در رأس دولت این کشور رئیس جمهور قرار دارد که بیشتر نقشی نمادین دارد و تصمیم‌گیری‌ها در آلمان به عهده رئیس حکومت است که صدر اعظم خوانده می‌شود. این کشور از نظر سیاسی به طور کلی با تمامی کشورهای جهان ارتباط دارد . ایران نیز با آلمان روابط سیاسی و اقتصادی خوبی دارد . در زمان جنگ ایران و عراق ؛ کشور آلمان جز معدود کشورهایی بود که سعی در میانجی گری میکرد. و در دولت یازدهم و پس از انعقاد توافق برجام، میان ایران و گروه پنج بعلاوه یک، معاون صدر اعظم آلمان در رأس هیئتی بلندپایه به ایران سفر کرده و با مقامات دیدار کرد.
طروق اخذ اقامت آلمان :
برای اقامت در آلمان راه های مختلفی وجود دارد که از جمله میتوان به اقامت تحصیلی آلمان ، اقامت کاری آلمان و ....  اشاره کرد . که برای اطلاعات در این خصوص میتوانید به مقاله هایی که در این رابطه در سایت وجود دارد مراجعه بفرمایید .و یا با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید.