انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا


آمریکا از کشورهایی هست که برترین دانشگاه ها را در خود جای داده است .  اگر رتبه بندیهای مختلفی که هر ساله در بین دانشگاه های مختلف کل جهان انجام میشود را مشاهده کنیم خواهیم دید که در بین 100 دانشگاه برتر جهان حداقل 60 درصد دانشگاه ها را ، دانشگاه های آمریکا به خود اختصاص داده اند  ؛ این بدان مفهوم است که رنکینگ دانشگا ه های آمریکا معمولا مطلوب میباشد . هر گاه شخص بتواند پذیرشی از دانشگاه های آمریکا اخذ نماید، باید برای دریافت ویزا از سفارتخانه اقدام کند؛ تا بتواند برای اقامت دانشجویی به آمریکا مهاجرت کند و بتواند تحصیلات خود را در دانشگاه های آمریکا ادامه دهد.
در این مقاله قصد داریم که انواع ویزاهای دانشجویی ( ویزاهای تحصیلی ) آمریکا را شرح دهیم .
ذکر این مطلب ضروری هست که انواع ویزاهایی که توسط کشور آمریکا صادر میشود بسیار متفاوت میباشد . همچنین برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارند انواع متفاوتی از ویزا وجود دارد که بنا به درخواست و شرایط شخص یکی از انواع ویزاها به وی تعلق میگیرد .
دانشجویان خارجی معولا یکی از ویزاهای زیر را از سفارت آمریکا دریافت میکنند که هر کدام از ویزاها را به تفصیل شرح خواهیم داد.
ویزای F1 )F1 VISA )
ویزای  J1 )JI VISA )
ویزای M1  )M1 VISA)
ویزای H1  )H1 VISA)
ویزای Q1  )Q1 VISA)

ویزای F1  :
ویزای F1  متداول ترین ویزایی هست که به دانشجویان داده میشود .
 اول آنکه بهتر است بگوییم که این ویزا  یک ویزای غیر مهاجرتی میباشد . منظور از ویزای غیر مهاجرتی آمریکا این است که شخصی که این نوع ویزا را دریافت میکند بعد از اتمام تحصیلات باید به کشور خود مراجعت کند و یا اگر بخواهد در آمریکا بماند یعنی اقامت و تابعیت کشور آمریکا را اخذ کند باید  نوع ویزای خود را تغییر دهد .
ویزای F1  به دانشجویانی تعلق میگیرد که  مایل به مطالعات آکادمیک در ایالات متحده هستند؛ یا برای  تحصیل در کالج یا دانشگاه های معتبر آمریکا و یا کلاسهای زبان انگلیسی در یک دانشگاه یا موسسه زبان انگلیسی، پذیرش  یا ( I20) را  دریافت کرده اند. مدت این ویزا بستگی به مدت تحصیل دارد .
از مزیتهای این ویزا  ( ویزای F1) این است که شخصی که این ویزا را دریافت میکند اجازه کار نیمه وقت 20 ساعت در هفته را دارد . و در ضمن بعد از اتمام تحصیلات دانشجو میتواند جهت کار 12 تا 17 ماه ویزای خود را تمدید کند. هنگامی که شما این ویزا را دریافت کرده اید چنانچه بخواهید رشته تحصیلی خودتان را عوض کنید باید اداره مهاجرت را از تصمیم خود آگاه نمایید.
شخصی که ویزای دانشجویی F1  را دریافت کرده است میتواند برای همراهان خود ( همسر و فرزندان ) خود نیز تقاضای ویزا نماید که به ویزایی که به همراهان شخص تعلق میگیرد ویزای F2    (F2 VISA) گفتته میشود . همان طور که گفته شد برای مقیم شدن در آمریکا  و اخذ اقامت و تابعیت کشور آمریکا بعد از تحصیل باید نوع ویزا تغییر کند.


ویزای J1  )J1 VISA )
 ویزای J1  به دانشجویانی تعلق میگیرد که در اثر یک برنامه تبادلی بخواهند برای تحصیل به آمریکا سفر کنند مثل کسانی که تحت حمایت مالی دولت ایالات متحده باشند یا  سایر برنامه های تبادل تخصیص یافته قرار دارند ( مانند برنامه های تبادل دانشجو که بین دانشگاه های مختلف متداول میباشد ) .  ویزای JI  معمولا به محققین و پژوهشگران داده می شود . طبق قانون مهاجرتی آمریکا محقق و پژوهشگر کسی است که حداقل لیسانس داشته باشد و در رشته فوق لیسانس به بالا در آمریکا بخواهد در یک موسسه آموزشی ویا تحقیقاتی مشغول به تحقیق شود. و پس از پایان تحقیق مدرک فوق لیسانس و یا مدرک بالا را اخذ نماید. البته باید بگوییم که این ویزا برای دانشجویان ایرانی بسیار مشکل میباشد . ویزای JI  نیز دارای  مزایایی میباشد از جمله مزایای این ویزا اجازه کار در آمریکا و گرفتن شماره ملی آمریکایی ( Social Security Number  ) می باشد.لازم به توجه است که افرادی که این ویزا را اخذ کرده اند پس از پایان تحقیقشان باید به مدت 2 سال از آمریکا خارج شوند.  
در این نوع ویزا نیز (ویزای J1) دانشجو میتواند برای  همراهان خود نیز ویزا از سفارت آمریکا درخواست نماید که به ویزایی که به همراهان تعلق میگیرد ویزای J2  )J2 VISA )  گفته میشود.


ویزای M1    )M1 VISA )
ویزای M1  نیز از ویزاهایی هست که به طور محدود صادر میشود و برای اشخاصی هست که قصد دارند  در یک مدرسه یا موسسه غیر آکادمیک یا فنی حرفه ای تحصیل کنند. به عنوان مثال برای افرادی که قصد دارند برای کارآموزی در یک موسسه یا یک کارخانه در آمریکا بروند .
در این ویزا نیز شخص میتواند  برای همراهان خود نیز تقاضای ویزا نماید که در آن صورت به ان ویزای M2  (M2 )VISA  گفته میشود .


ویزای H1   )H1 VISA)
این ویزا نیز در موارد بسیار معدودتر به دانشجویان اعطا میشود که برای اقامت پزشکی و سایر تجارب مرتبط با اشتغال میباشد که به دانشجویان داده میشود . دقت فرمایید که معمولا از ایران برای این ویزاها به طور مستقیم نمیشود اقدام کرد.


ویزای QI  )Q1 VISA )
 این ویزا نیز از ویزاهای بسیار محدودی میباشد که برای بازدیدهای تبادل فرهنگی که شامل آموزش عملی یا تسهیم فرهنگ ملی می باشد اختصاص می یابد و همان طور که گفته شد شرایط دریافت این ویزا بسیار مشکل میباشد و دارای پیچیدگیهای بسیاری میباشد .
طبق گفتار بالا دانشجویان ایرانی باید از طریق ویزای F1  برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا اقدام کنند .
برای درخواست ویزای F1  هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد فقط توجه کنید که باید چند ماه قبل از شروع کلاسهای دانشگاه یا کالجی که از آن پذیرش  I20  دریافت کرده اید ، باشد تا فرصت کافی برای دریافت این ویزا را داشته باشید .
برای اقدام و اخذ هر کدام از ویزاهای یاد شده اولین قدم گرفتن وقت سفارت آمریکا میباشد . چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره بیشتری داشتید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس برقرار کنید و مشاوره های آنان بهره مند شوید.