اقامت کار ی آمریکا


بسیاری از افراد علاقه مند به مهاجرت، کشور آمریکا را برای مهاجرت خود انتخاب میکنند و این بدان علت است که شرایط جوی و اقتصادی حاکم بر آمریکا و همچنین رفاه اجتماعی بسیار بالایی که دارد مهاجرین را به خود جذب میکند. یکی از راه های مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت آمریکا

دریافت ویزای کاری آمریکا و به تبع آن اقامت کاری آمریکا میباشد. که به سبب آن شخص میتواند گرین کارت آمریکا را دریافت نماید. البته همان طور که میدانید راه های متفاوتی برای مهاجرت به آمریکا وجود دارد ولی قطعا گرفتن ویزای کاری آمریکا و اقامت کاری آمریکا یکی از بهترین روشهای مهاجرت به آمریکا میباشد، که در نهایت منجر به اقامت آمریکا میگردد.
ویزاهای کاری آمریکا
الف ) ویزای کاری H1B   
معمول ترین و رایج ترین ویزای کاری آمریکا به نام ویزای H1B  شناخته میشود. برای دریافت این ویزا متقاضی میبایستی از یک کارفرما در آمریکا پیشنهاد کار داشته باشد و اداره مهاجرت آمریکا نیز پیشنهاد کار را تایید کرده باشد. باید در نظر گرفت که پیشنهاد کاری پذیرفته خواهد شد که کارفرما ابتدا در داخل خاک آمریکا به مدت سه ماه این نیاز به کارمند را آگهی داده باشد و پس از آن به همین مدت در اروپا این شغل آگهی شده باشد و اگر در طی این مدت هیچ نیروی کاری برای شغل مورد نظر یافت نشد، کارفرما میتواند از کشوری در خارج از اتحادیه اروپا نیروی کاری خود را تامین نماید. بنابراین به دست آورد و دریافت پیشنهاد کاری از آمریکا کار آسانی نمیباشد و باید پروسه قانونی آن طی شود.
متقاضیان برای دریافت ویزای کاری H1B   باید دارای مدرک لیسانس و یا سابقه کاری طولانی در شغل مورد نظر باشند تا بتوانند ویزای کاری H1B   را دریافت نمایند.
مدت ویزای کاری  H1B  سه سال میباشد و بعد از سه سال به مدت سه سال دیگر تمدید میشود. البته بعد از سپری شدن سه سال کارفرما میتواند برای کارمند خود تقاضای اقامت دائم یا همان گرین کارت را از اداره مهاجرت آمریکا داشته باشد.
صادر شدن این ویزا نیز در حدود یک سال زمان نیاز دارد که متقاضی باید مدارک خود را به سفارت آمریکا تسلیم نماید و معمولا بعد از بررسی پرونده در صورتیکه نقصی در مدارک مشاهده نشود ویزای کاری H1B  برای متقاضی صادر میشود.
مزایای ویزای کاری H1B  :
ویزای کاری H1B  از محبوب ترین و معروفترین ویزاهای کاری آمریکا میباشد زیرا مزایای بسیاری دارد، که برخی از مزایای ویزای کاری H1B  در ادامه توضیح داده شده است.
1-    متقاضی در صورت دریافت این ویزا به محض ورود به آمریکا میتواند کار کرده و از نظر مالی نیاز به ساپورت مالی ندارد و هزینه زندگی خود را میتواند تامین نماید.
2-    متقاضی در صورت دریافت این ویزا میتواند ویزای خانواده خود ( همسر و فرزندان زیر 21 سال) را نیز دریافت نماید و همراهان خود را نیز به آمریکا ببرد.
3-    مدت زمان صدور این ویزا نسبتا کوتاه میباشد.
4-    متقاضی میتواند پس از دریافت این ویزا و ورود به آمریکا پس از سپری شدن چند سال برای اقامت دائم خود و خانواده (گرین کارت) اقدام نماید.
5-    برای صدور این ویزا نیاز به ساپورتهای مالی زیادی نیست.
6-    خانواده متقاضی اجازه تحصیل رایگان در مدارس آمریکا و همچنین اجازه تحصیل در دانشگاه را دارند
7-    متقاضی اجازه تحصیل پاره وقت در آمریکا را دارا میباشد.

ویزای کاری j1 :
نوع دیگری از ویزای کاری آمریکا ویزای j1   آمریکا میباشد. ویزای کاری j1  در واقع ویزایی است که در موارد ویزای نیروی کاری میباشد، که در جهت تبادل فرهنگی و یا جهت تدریس و امور تحقیقاتی ویا اموری از این دست انجام میشود. ویزای کاری j1   را میتوان به مدت هفت سال تمدید کرد و البته این در صورتی میباشد که شرکت و یا دانشگاه و یا محل کار کارفرما درخواست تمدید ویزا را داشته باشد. معمولا ویزای j1   به مدت هفت سال تمدید میشود ( البته در شرایط خاص مدت زمان بیشتری نیز تمدید میشود.) و پس از اتمام ویزا شخص باید از خاک آمریکا خارج شود و چنانچه دوباره درخواست ویزا نماید حتما باید از خارج از آمریکا برای درخواست ویزا اقدام نماید.
در این نوع ویزا کاری محدودیت های بسیار زیادی حاکم میباشد و  صدور ویزای کاری j1   با هماهنگی مراکز علمی و یا فرهنگی و یا صنعتی در برنامه تبادل نیروی کاری انجام میشود.
جهت اطلاعات بیشتر در مورد روشهای مهاجرت به آمریکا و همچنین انواع ویزاهای آمریکا میتوانید با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد در تماس باشید و از مشاوره های رایگان تلفنی استفاده نمایید.