تحصیل در ایتالیا


کشور ایتالیا کشوری در قاره اروپا میباشد و هم چنین ایتالیا جزو کشورهای حوزه شینگن میباشد و میتوان با شرایطی ویزای شینگن ایتالیا را دریافت کرد. آب و هوای ایتالیا بسیار مطبوع است ، از ویژگی ها و جذابیت های دیگر این کشور می توان از معماری ایتالیا که زبانزد جهانیان است ، بناها و آثار باستانی این کشور که نشان از پیشینه ی تاریخی هزاران ساله ی آن دارد. آثار هنری ،جاذبه های توریستی  طبیعی، مد و غذاها و سبک زندگی مردمان این کشور نام برد.
کشور ایتالیا به عنوان یکی از برترین کشور های اروپایی که تحصیل در دانشگاه های ایتالیا توسط دولت این کشور تامین می شود همیشه مورد توجه و رغبت متقاضیان برای تحصیل در ایتالیا بوده است. رتبه علمی بالای دانشگاه های ایتالیا، ، تنوع رشته در دانشگاه های آن کشور و هزینه مناسب و بسیار پایین از جذابیت های تحصیل در ایتالیاست. طبق آمار سال 2013، بالغ بر 34 دانشگاه این کشور در رتبه زیر 900 برترین دانشگاه های جهان درسطح جهان قرار گرفته و. هم چنین بالغ بر 15 دانشگاه این کشور رتبۀ زیر 500 را در سال 2013 کسب نموده اند. اخیرا با توجه به رویکرد بین المللی که دانشگاه های این کشور اتخاذ کرده اند تعداد زیادی از رشته های تحصیلی این کشور از مقطع کارشناسی تا دکتری به زبان انگلیسی ارائه می گردند . حتی رشته های پزشکی، دارو سازی و بیو تکنولوژی نیز به زبان انگلیسی ارائه می شوند.
تحصیل در بسیاری از دانشگاه های ایتالیا به دلیل اعتبار و قدمت بالای دانشگاه های این کشور به صورت مشترک با دانشگاه های برتر دنیا برگزار می گردد. تحصیل در این دوره ها به طور همزمان علاوه بر تجربه زندگی و تحصیل در دو کشور، موجب میگرددکه دانشجو از دو دانشگاه یا حتی بیشتر، مدارک پایان دوره تحصیلی  دریافت کند که به منزله تحصیل در آن مراکز محسوب می شود. از نمونه های آن می‌توان به دوره مشترک کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران بین دانشگاه بولونیا ایتالیا و دانشگاه کولومبیا ی امریکا با رتبه جهانی 9 اشاره نمود.
اکنون می توانیم مزایای تحصیل در ایتالیا را برای دانشجویان مقیم این کشور و ایراینان ایتالیا و همچنین متقاضیان ادامه تحصیل در ایتالیا و اقامت ایتالیا به صورت موردی نام برده و توضیح دهیم که چرا کشور ایتالیا متقاضیان سراسر جهان را جهت تحصیل به خود جذب می نماید:
1.    تحصیل در آن بسیار ارزان است
2.    امکان دریافت بورسیه های 2500 و 5000 یورویی در سال برای ایرانیان وجود دارد
3.    دوره های ارائه شده بسیار زیادی به انگلیسی دارد.
4.    جایگاه علمی اکثریت قاطع دانشگاه های آن بسیار عالی است
5.    تعیین شهریه دانشگاه ها براساس میزان درامد سالیانه خانواده دانشجو توسط دولت این کشورو در نتیجه امکان تخصیل برای تمامی اقشار جامعه
6.    امکان اخذ بورسیه های 2500 تا 5000 یورویی برای متقاضیان ایرانی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و بورسیه 13700یورویی برای دور ه  دکتری فارغ از معدل تحصیلی میباشد که با ارایه مدارکی قابل دریافت میباشد.
7.    رتبۀ علمی بالای دانشگاه ها در سراسر دنیا: بالغ بر 15 دانشگاه این کشور رتبۀ زیر 500 را در سال 2013 کسب نموده اند
8.    هزینه تحصیل در ایتالیا با دانشگاههای ترکیه و ارمنستان و سایر کشورهای همسایه تقریبا برابرمی باشد در حالی که سطح کیفیت دانشگاه های ایتالیا با کشوری همانندترکیه و ارمنستان اصلا قابل مقایسه نیست.
9.     شهرت جهانی در رشته هایی چون معماری، هنر، مهندسی، باستان شناسی، تاریخ و علوم اجتماعی نیز یکی دیگر از جاذبه های تحصیل در این کشور میباشد .داشتن اساطیر کهنی همانند میکلانژ، رافائل، فراگامو، مارکو پولو، دانته، گالیله، داوینچی نشان از این مضوع دارد.که این امر به ویژه در عرصه هنرو شاخه های آن نمود قابل توجهی در ایتالیا داشته است.
10.    اشتراکات فرهنگی ایران با ایتالیا ، که این امر به دلیل پیشینه ی تاریخی این کشور می باشد که نمود این امر را می توان در سبک زندگی مردمان دو کشور مشاهده نمود.
 معرفی و توضیح مقاطع تحصیلی در ایتالیا:
تحصیل در دوره ی کارشناسی در ایتالیا
طول مقطع لیسانس در کشور ایتالیا 4 سال می باشد.
از سال1998 متقاضیان با تکمیل فرم جایابی و ارسال این فرم به وزارت دانشگاه وعلوم و فناوری ایتالیا ،می توانند بدون امتحان ورودی وارد مقطع کارشناسی در این کشور شوند.
قبلاً امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دور ه کارشناسی در ایتالیا وجود نداشت اما اکنون به مدد تحولات سیاسی اخیر و در نتیجه بهبود روابط ایران و ایتالیا ، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا از مقطع لیسانس فراهم گردیده است. البته این نکته باید ذکر شود که برخی از رشته های ارائه شده در این کشور منوط به قبول شدن در آزمون سراسری می باشند اما در برخی از دیگر رشته ها، مانند مدیریت، اقتصاد، حکم رانی بین المللی و رشته علوم مهندسی امکان تحصیل بدون آزمون نیز امکان پذیر می باشد. به طور کلی  می توان گفت در دوره کارشناسی در ایتالیا امکان تحصیل در این رشته ها وجود دارد:
علوم زیستی و فناوری زیستی
علوم فنی و مهندسی
تجارت و اقتصاد
اقتصاد، مدیریت وامور  مالی بین¬الملل
اقتصاد کسب و کار
مدیریت جهانی
که البته برای تحصیل به زبان انگلیسی رشته ها محدودتر میشوند و در واقع میتوان چنین گفت که برای تحصیل در مقطع کارشناسی و به زبان انگلیسی تنها در رشته های مدیریتی و بیزینسی امکان ادامه تحصیل وجود دارد.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا
دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا دو ساله می باشد. ایتالیابا داشتن معتبرترین دانشگاه های اروپا، سر آمد بسیاری از کشور های اروپایی در بحث آموزش می باشدو به همین دلیل بسیاری متقاضیان در مقاطع بالاتر ایتالیا را برای اادامه  تحصیل انتخاب می کنند، چرا که می توانند بصورت کاملا رایگان مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه های اروپا اخذ نمایند و شانس خود را جهت اخذ بورسیه های تحصیلی در مقاطع دیگرافزایش دهند..
دروس دانشگاهی کشور ایتالیا به دو صورت ایتالیایی و انگلیسی تدریس میشوند.
تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا
دوره دکتا در ایتالیا 4 سال است.. افرادی که متقاضی تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا می باشند این امکان را دارند که علاوه براینکه بصورت رایگان تحصیل کنند همچنین بورسیه های تحصیلی از دانشگاه دریافت نمایند که تمامی هزینه های زندگیشان را پوشش میدهد.
در این قسمت از مقاله سعی می کنیم بر شرایط پذیرش از داشگاه های ایتالیا و شرایط زندگی در این کشور از جمله هزینه ها و خوابگاه های آن اشاره کنیم.


شرایط پذیرش در دانشگاه های ایتالیا:
فراخوان پذیرش دانشو در دانشگاه های ایتالیا بسته به دانشگاه این کشور ممکن است 1 الی 2 مرتبه در طول سال برای دوره ی کارشناسی ارشد صورت پذیرد.
 شروع دوره
ترم اول:  در ماه سپتامبر
ترم دوم : در ماه مارس
مهلت ثبت نام و اخذ پذیرش
مهلت ثبت نام و اخذ پذیرش نیز در دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد:
مهلت پذیرش ترم اول: دسامبر تا اواسط ژوئن برای متقاضیان تحصیل در ترم اول سپتامبر
مهلت پذیرش ترم دوم: از ژوئیه تا اواخر برای تحصیل در ترم دوم
فراخوان پذیرش دانشجو در مثطع دکترا درایتالیا در طول سال یک مرتبه صورت می گیرد.
شروع دوره : از ماه نوامبر تا فوریه
مهلت ثبت نام و اخذ پذیرش
مهلت ثبت نام و اخذ پذیرش نیز در دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد:
معمولاً  از ماه مارس تا دسامبر

هزینه ها ی دانشجویان در ایتالیا:
همانطور که ذکر شد تحصیل در این کشور هزیته بسیار ناچیزی را در بردارد و فرد دانشجو فقط باید هزینه های ماهیانه ی زندگی خود را بر عهده یگیرد . که دولت ایتالیا با توجه به این که به دانشجویان در اجازه کاردر ایتالیا ( 10 ساعت در هفته برای دوره ی کارشناسی و 20 ساعت در هفته برای دوره ی کارشناسی ارشد و30 ساعت در هفته برای دوره دکترا)داده است دانشجویان می توانند بابت هر ساعت کار بین ۷ تا ۱۰ یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند . هزینه زندگی در ایتالیا حداقل ۵۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بر می گیرد.
هزینه از 150 تا 250 یورو به ازای هر ماه زندگی در خوابگاه، و بین 250 الی 500 یورو به ازای سوئیت های دانشجویی و یا بیشتر از آن به ازای آپارتمان های یک یا دو خوابه متغیر می باشد..
رفت و آمد در شهرهای ایتالیا عمدتاً بوسیله وسایل نقلیۀ عمومی کارآمد انجام میگردد و هزینه آن برای دانشجویان، پس از دریافت کارت دانشجویی در مواردی تا یک سوم هزینه معمولکاهش خواهد یافت..در ضمن این هزینه برای دانشجویان زیر 25 سال می تواند تا حدود 40 درصدتخفیف را شامل گردد.
همانطور که در این مقاله ذکر شد در ایتالیا امکان اسکان در خوابگاه های دانشجویی وجود داردو برای دریافتن نکات بیشتر در مورد خوابگاه های دانشجویی مطلب زیر را مطالعه نمایید:.
اسکان در خوابگاه های دانشجویی دانشگاه:
خوابگاه های وابسته به دانشگاه های این کشور کم هزینه و مقرون به صرفه می باشند . از امکانات و خدمات ارائه شده در این خوابگاه ها می توان به  بوفه، دستگاه سرو اتوماتیک غذا و مواد غذایی در تمام ساعات شبانه روز، سالن مطالعه، سالن کامپیوتر و اینترنت بی سیم، امکانات ورزشی و سرویس های جانبی، نظیر رختشورخانه، پتو و انبارو سایر موارد ضروری اشاره نمود..
هزینه خوابگاه ها به دو صورت محاسبه میگردد: با بورسیه و بدون بورسیه
چنانچه داوطلب بورسیه باشد، هزینه اقامت در اتاق های تک نفره از حدود 150 تا 250 یورو در ماه، و اتاق های دو نفره برای هر نفر از 75 یورو تا 150 یورو در ماه متغیر است.
چنانچه داوطلب بورسیه نداشته باشد، هزینه اقامت در اتاق های تک نفره از حدود 300 تا 400 یورو در ماه، و اتاق های دو نفره برای هر نفر از 200 یورو تا 300 یورو در ماه متغیر می باشد..
اسکان در پانسیون ها و اقامت گاه های خصوصی دانشجویی
اینگونه اقامت گاه ها نسبت به خوابگاه های دولتی و وابسته به دانشگاه ها معمولا هزینه بیشتری را در بردارند.
میانگین هزینه ها جهت اقامت در اتاق دو تخته بین 250 تا 350 یورو و اتاق های تک نفره از 350 تا 500 یورو در ماه متغییراستد.
همانطور که در مطالب قبلی ذکر شده بود امکان اخذ بورسیه در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور ایتالیا وجود دارد اکنون به ویژگی ها و شرایط اخذ این بورس می پردازیم:

بورس تحصیلی کشور ایتالیا:
به طور کلی اصلی ترین بورس های ایتالیا به دو دسته تقسیم می گردند:
1.    بورس تحصیلی مربوط به خود دانشگاه (که فقط تعداد معدودی از دانشگاه‌ها این بورس را ارائه می دهند.
2.    بورس تحصیلی اتحادیه اروپا که در جهت کمک به دانشجویان خود و نیز دانشجویان خارجی کشور های غیر اروپایی در مقاطع مختلف تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌گردد. کشور ایتالیا نیز مستثنی از این قاعده نمی باشند و فارغ از شهر، دانشگاه و رشته به تمامی دانشجویان دانشگاه‌های دولتی واجد شرایط این بورس تحصیلی را اعطا می کنند بنا بر اعلام سایت وزارت امور خارجه ایتالیا بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی تعلق خواهد گرفت که علاوه بر وضعیت معیشتی نامناسب، موفق به گذراندن قسمتی از واحدهای درسی در موسسه های دولتی وعمومی ایتالیا شده یاشند.

شرایط کلی اعطای بورس تحصیلی :
– سن بین 16 تا 35 سال
– مدرک تحصیلی
– مدارک لازم برای اعطای بورس و شرایط مالی نامناسب برای تامین هزینه های تحصیلی
-ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم جهت بورس تحصیلی کشور ایتالیا:
– ترجمه رسمی شناسنامه متقاضی که به تایید وزارت دادگستری و سفارت ایتالیا رسیده شده باشد
– ترجمه رسمی شناسنامه سرپرست خانواده که به تایید وزارت دادگستری و سفارت ایتالیا رسیده شده یاشد
ترجمه مدارکی که توان مالی شما را نشان میدهد که در واقع این بحث بسیار پیچیده میباشد . برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید تا در این مورد راهنماییهای لازم را دریافت نمایید.