تحصیل در کشورهای رایگان


با توجه به این که هزینه های تحصیل در کشورهای اروپایی مخصوصاً با درنظر گرفتن تفاوت ارزش پولی کشور ایران و کشورهای اروپایی و امریکایی، بالا می باشد بسیاری از دانشجویان علاقه مند به اخذ بورس تحصیلی و یا تحصیل در دانشگاه های رایگان هستند . همانطور که می دانید اخذ بورس از دانشگاه های مختلف مخصوص کسانی است که واجد شرایط لازم باشند و این در حالی است که بسیاری از افراد امکان اخذ بورس را ندارند، بنابراین تحصیل در دانشگاه های رایگان می تواند بهترین راه برای ادامه تحصیل این افراد باشد. رایگان بودن و یا هزینه دار بودن تحصیلات دانشگاهی موضوعی است که بستگی به کشور مقصد دارد ؛ بنابراین ما باید به دنبال کشورهای باشیم که دارای تحصیلات رایگان  در مقاطع دانشگاهی هستند.
تعدادی از کشورهای اروپایی امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می نمایند. کشورهای با امکان تحصیل رایگان، کشوهای فنلاند، نروژ، فرانسه، آلمان و اتریش می باشند  و این در حالی است که دانشگاه های این کشورها دارای رنکینگ بالا در میان دانشگاه های جهان بوده و از بهترین و مجهزترین دانشگاه های سراسر دنیا به حساب می آیند و با توجه به این موضوع، دو فاکتور رایگان بودن و معتبر بودن دانشگاه ها در کشورهای فنلاند، نروژ، فرانسه، آلمان و اتریش، این کشورها را به مقصدی بسیار مناسب برای ادمه تحصیل دانشجویان تبدیل نموده است. هرکدام از این کشورها شرایط ویژه و مناسبی را فراهم مینمایند که در ذیل به این کشورها و تحصیل در آن ها میپردازیم.

نروژ :
 کشورهای نروژ و فنلاند هردو جزو کشورهای اسکاندیناوی می باشند، بدین جهت امکانات رفاهی و اقتصادی  مشابهی در این دو کشور وجود دارد. کشور نروژ جزو کشورهای مرفه و دارای موفق ترین اقتصادهای دنیا می باشد. مردم کشور نروژ از بالاترین سطوح و کیفیت زندگی در دنیا برخوردار می باشند. نروژ بین سال های 2001 تا 2007 در رتبه نخست شاخص توسعه انسانی قرار داشته. سیستم آموزشی این کشور بسیار پیشرفته می باشد. نروژ جزو کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان و به زبان انگلیسی  را در مقاطع مختلف تحصیلی فراهم می کند و به همین جهت هم یکی از کشورهای مورد توجه متقاضیان برای ادامه تحصیلی بوده است.. این کشور  با توجه به ناحیه جغرافیای آن و نزدیک بودن آن به مناطق دریایی و مناطق نفت خیز این منطقه بازار مناسبی برای رشته هایی مثل مهندسی نفت و گاز و برق و رشته های مربوط به دریا می باشد و فرصت های شغلی مناسبی را برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم می کند.  هم چنین در طی سال های اخیر با توجه به شهریه دار شدن کشوری مثل سوئد این کشور در شرایط بهتری برای جذب دانشجو قرار گرفته است.
فنلاند:
 کشور فنلاند نیز جزو کشورهای اروپایی می باشد که تحصیل در آن ها رایگان است اما ورود و تحصیل در برخی از رشته ها در نروژ احتیاج به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه دارد و بعد از قبولی در این آزمون پذیرش تحصیلی برای فرد صادر می گردد. فنلاند رشد  اقتصادی، اجتماعی بسیاری روبه رشدی دارد و سرمایه اصلی این کشور نیروی کار تحصیل یافته و متخصص آن می باشد و همین امر موجب رایگان بودن تحصیل در این کشور زیبا گردیده است. در واقع سیستم این کشور بر پایه توسعه اطلاعاتی و تحقیقاتی و بالا بردن سطح عمومی تحصیلات می باشد و به همین دلیل هم دولت فنلاند سرمایه گذاری بسیاری روی این بخش انجام میدهد. فنلاند با  داشتن دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پلی تکنیک های مدرن از جمله کشورهای پیشرفته در زمینه های آموزشی و تحصیلی می باشد که همین امر موقعیت های تحصیلی و تحقیقاتی فراوانی را برای متقاضیان علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور فراهم می نماید. در دانشگاه های این کشور می توان حدود 7000هزار دانشجوی خارجی با 40 ملیت مختلف پیدا کرد. رایگان بودن تحصیل در این کشور، انگلیسی بودن زبان تحصیل در آن و هم چنین نیاز این کشور به نیروهای متخصص از جمله عواملی است که سالانه افراد بسیاری را راهی فنلاند جهت تحصیل در این کشور می نماید. .می توان گفت از نقاط ضعف تحصیل در نروژ و فنلاند این امر می باشد که تحصیل در مقطع کارشناسی در هردو به زبان خود کشور است و بعد از دوره لیسانس امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی فراهم میگردد. هم چنین نروژ و فنلاند جزو کشورهای با میزان مالیات بالا می باشند  برای مثال هزینه زندگی در نروژ نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار بالا  می باشد و پایتخت این کشور (شهر اسلو) گران ترین شهر اروپا است.
فرانسه   
کشور فرانسه از جمله کشورهایی است که تحصیل در آن رایگان است و از سوی دیگر زبان این کشور زبانی است که نزدیک به 200 میلیون نفر در جهان با آن تکلم می کنند. تسلط و آشنایی به زبان فرانسه دسترسی به بیش از 47 کشور از 5 قاره جهان را امکان پذیر می کند.فرانسه سالیانه بیش از 23% از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و به دقت کیفیت آموزشهای ارائه شده و مدارک اعطا شده را در مراکز آموزشی تحت نظر دارد. از جمله عللی که سبب عالی بودن مدارک فرانسوی می گردد، شبکه به هم پیوسته مؤسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی با اعتبار و شهرت جهانی این کشور می باشد به همین دلایل هم کشورفرانسه با بيش از 170000 دانشجوي غيرفرانسوي و بيش از 3000 موسسه آموزشي رايگان يكي از اولين انتخاب‌هاي دانشجويان خارجي می باشد. . بنا بر آمار بعد از آمریکا و انگلستان، فرانسه بزرگترین میزبان دانشجو های خارجی در تمام جهان است. امکان اخذ ویزا ی همراه هنگام اخذ ویزای تحصیلی فرانسه وجود دارد و اما نکته مهم در خصوص تحصیل در فرانسه این است که تحصیل در این کشور به زبان خود کشور یعنی فرانسوی می باشد  و اخذ پذیرش دانشگاه مستلزم ارائه مدراک زبان فرانسوی می باشد .
آلمان
کشور آلمان با امکان تحصیل رایگان شرایط مناسب تری را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم می نماید. در برخی از ایالت های کشور آلمان هزینه ای نزدیک 670 یورو از دانشجویان بین المللی دریافت می شود. دانشگاه های انگلیسی زبان در آلمان وجود دارد و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان وجود دارد. کشور آلمان  آب و هوای بهتری نسبت به نروژ و فنلاند دارد و هم چنین رنکینگ دانشگاه های آلمان بسیار بالاتر می باشد . هزینه زندگی در آلمان پایین می باشد. از نکات مثبت تحصیل در آلمان این می باشد که امکان اخذ اقامت کاری بعد از اتمام تحصیل در آلمان وجود دارد، حتی فرد حق تمدید اقامت به مدت یک سال بعد از اتمام تحصیلات برای یافتن کاررا نیز دارد.هم چنین با یادگیری زبان آلمانی از طریق اقامت در آلمان امکان کار و یا ادامه تحصیل در 5 یا 6 کشور دیگرآلمانی زبان وجود دارد. اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان مستلزم ارسال مدراکی مبنی بر تمکن مالی شخص میباشد و این مبلغ در حساب فرد بلوکه می گردد ولی در کشورهای اسکاندیناوی قانون مسدود کردن پول در حساب فرد وجود ندارد.
اتریش
 اتریش شرایط بسیار مناسب تری را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم می نماید. تحصیل در اتریش تقریباً رایگان است و هزینه ای معادل 750یورو در هر ترم از دانشجو دریافت میگردد . این کشور جزو کشورهایی با امنیت و سطح رفاه اجتماعی بالا می باشد. تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی می باشد و امکان یادگیری زبان آلمانی در داخل اتریش وجود دارد. هم چنین در اتریش امکان تمدید اقامت برای یک سال جهت یافتن کار بعد از اتمام تحصیل(دریافت کارت قرمز سفید قرمز)  وجود دارد که از این طریق  امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری واخذ اقامت دائم اتریش  برای فرد فراهم می گردد. امکان دریافت اقامت دائم این کشور پس از 2 سال اشتغال و پرداخت بیمه و مالیات به وجود می آید. امکان گرفتن خوابگاه در دوره ی تحصیل(دوره ی کارشناسی بعد از 2 یا 3 ترم)، امکان ترانسفر کردن واحدهای گذرانده در دانشگاه های سراسری و آزاد و اخذ مدرک از دانشگاه وین وعدم محدودیت سنی برای پذیرش در دانشگاه های این کشور از مزایای برجسته تحصیل در اتریش می باشند. به طور کلی کشور اتریش امکان اخذ پذیرش و شانس دریافت ویزای بالاتری را فراهم می نماید.