مهاجرت به کانادا


کانادا یکی از کشورهایی است که همواره بسیاری از مهاجرین را به خود جذب میکند. شرایط زندگی در کانادا این کشور را یکی از محبوب ترین کشورها برای مهاجرت تبدیل کرده است.
راه های مختلف و روشهای مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد ولی به طور کلی باید بگوییم که ویزاهایی که برای کانادا صادر میشود به دونوع کلی تقسیم بندی میشود ابتدا روشهایی که به مهاجرت دائم فرد به کانادا منتهی میشود و در واقع روشهای مهاجرتی کانادا میباشد و دسته دوم ویزاهای موقتی کانادا است که به دلیل شرایط فرد برای او صادر میشود. در مطلب زیر قصد داریم که این دو دسته را به طور اختصار توضیح دهیم.


الف- روشهای مهاجرتی کانادا:
- مهاجرت تجاری
در این روش کانادا به مدیران موفقی که به دنبال موقعیتهای جدید هستند این شانس را میدهد که برای استقرار در کانادا و ایجاد کار و اشتغال در کانادا به کشور کانادا مهاجرت کنند. در واقع برنامه مهاجرت تجاری در جستجوي جذب افراد با تجربه تجاری و يا مديريتی است كه به توسعه اقتصاد كانادا كمك خواهند كرد. این روش مهاجرت نیز از سه طریق انجام میشود
•    مهاجرت تجاری فدرال برای افرادی که تمایل به مهاجرت و اقامت در هر استان یا منطقه ای دارند به جز استان کبک.
•    مهاجرت تجاری کبک که برای افرادی است که تمایل به اقامت در استان کبک را دارند.
•    مهاجرت تجاری برنامه های استانی که برای افرادی است که فقط تمایل به اقامت در یک استان مشخص را دارند .(بیشتر استانها در کانادا با دولت فدرال قراردادی دارند که استانها اجازه دارند مهاجرانی را پذیرا باشند که فقط مایلند در آن استان خاص اقامت داشته باشند.)

- مهاجرت متخصصین و افراد ماهر
در این روش کشور کانادا به متخصصین و کارگران ماهراجازه میدهد تا بتوانند از تحصیلات، تخصص و سوابق کاریشان برای یافتن کار و استقرار در کانادا به عنوان مقیم دائم استفاده کنند به عبارت دیگر افراد در این روش  بر اساس توانایی هایشان برای استقرار موفق در کانادا استفاده میکنند.
•    مهاجرت متخصصین و افراد ماهر فدرال برای افرادی که تمایل به مهاجرت و اقامت در هر استان یا منطقه ای دارند به جز استان کبک.
•    مهاجرت متخصصین و افراد ماهر کبک که برای افرادی است که تمایل به اقامت در استان کبک را دارند.
•    مهاجرت متخصصین و افراد ماهر برنامه های استانی که برای افرادی است که فقط تمایل به اقامت در یک استان مشخص را دارند .(بیشتر استانها در کانادا با دولت فدرال قراردادی دارند که استانها اجازه دارند مهاجرانی را پذیرا باشند که فقط مایلند در آن استان خاص اقامت داشته باشند.)
نکته مهم د راین روش همان طریقه امتیاز بندی است که مواردی از جمله تحصیلات، سابقه کار، دانش زبان، سن و مواردی از این دست دارای امتیاز هستند.
-    مهاجرت خویشاوندی
شهروندان و افراد مقیم دائم کانادا میتوانند تحت شرایط مشخصی بستگان نزدیک خود را سرپرستی کنند تا این افراد بتوانند اقامت کانادا را بدست بیاورند . البته سرپرست باید تعهد نماید که از نظر اقتصادی خویشاوند و وابستگانش را برای زندگی در کانادا حمایت نماید.شهروندان کانادا و همینطور افرادی که دارای اجازه اقامت دائم کانادا هستند به شرط اینکه ساکن کانادا باشند میتوانند بعنوان حامی (Sponsor) برای مهاجرت افراد درجه اول خانواده خود اقدام نمایند. فرد یا افراد اسپانسر کننده باید متعهد شوند که کلیه اقدامات لازم را برای کمک به استفرار اعضای خانواده خود و وابستگان آنها که همراه با آنها به کانادا مهاجرت مینمایند به عمل آورند. بسته به نسبت خانوادگی فرد کانادایی و و بستگان او در خارج از کاناداو با توجه به مقررات استانی که فرد کانادایی در آن زندگی میکند فرد اسپانسر شونده میتواند نسبت به اخذ اقامت دائمی کانادا اقدام نماید.
با توجه به مجموعه روشهایی که برای کسب اقامت کانادا وجود دارد و با درنظر گرفتن نسبت خانوادگی که میان فرد کانادایی و اعضای خانواده او در خارج از کانادا برقرار است افراد میتوانند از یکی از مسیرهای فدرال ؛ کبک و یا برنامه های استانی اقدام نمایند.
- تجربه کانادایی :
کارکنان موقت خارجی و دانشجویان خارجی یکی از بهترین گزینه ها برای اقامت دائم در کانادا میباشند. با داشتن تجربه قبلی زندگی در کانادا به همراه کار یا تحصیل و آشنایی با جامعه کانادا، این افراد به راحتی میتوانند از اقامت موقت به اقامت دائم دست یابند. این روش نیز به سه صورت  فدرالی ، استان کبک و استانی انجام میشود.
- مهاجرت استانی:
برنامه های مهاجرت استانی به استانهای مختلف کانادا این امکان را میدهد که افرادی را برای مهاجرت و زندگی در آن استان بخصوص انتخاب کند. این برنامه با مسئولیت هر دو دولت استانی و فدرال انجام میشود، به طوری که استان فرد را انتخاب میکند و دولت فدرال علاوه بر تائید این انتخاب، بررسیهای پزشکی و امنیتی را انجام میدهد.افرادی که از طریق یکی از برنامه های استانی اقدام به مهاجرت به کانادا میکنند، دارای مهارتها، تحصیلات و سوابق کاری هستند که برای کمک به اقتصاد استان مربوطه مورد نیاز است. دولتهای استانی و منطقه ای کانادا از این برنامه ها برای بهره برداری بهینه از این افراد پس از ورود به کانادا استفاده میکنند. هر یک از این برنامه های استانی به صورتی طراحی شده اند که پاسخگوی نیازهای خاط استان باشند و افرادی را انتخاب کند که به راحتی قادر به زندگی و کار در آن استان باشند.

ب- ویزاهای موقت کانادا

-  ویزای تحصیلی کانادا، این ویزا برای افردی صادر میشود که قصد تحصیل در کانادا را دارند ومعمولا به مدت تحصیل شخص به وی ویزا داده میشود
-  ویزای کاری کانادا، در کانادا همواره مشاغلی وجود دارد که نیاز به نیروی کار دارد ویزای کار معمولا به صورت کوتاه مدت برای افراد صادر میشود که به صورت موقت در کانادا مشغول به کار شوند . البته صدور این ویزا نیز دارای شرایط خاصی میباشد.
- ویزای توریستی کانادا، این ویزا نیز معمولا برای توریستها که میخواهند سفر تفریحی داشته باشند و یا برای افرادی که برای دیدار از بستگان خود به کانادا سفر میکنند صادر میشود.

در صورتیکه در هر کدام از موارد نیاز به مشاوره داشتید میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.