معرفی وآشنایی با کشور ترکیه وهمه چیزدرباره ترکیه

 

تُرکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است.كشور تركيه در غرب آسيا و جنوب شرقي اروپا قراردارد و از شمال به بلغارستان و درياي سياه، از شمال شرق به گرجستان، از شرق به ارمنستان، جمهوري آذربايجان و ايران ، از جنوب به عراق، سوريه و درياي مديترانه و از غرب به درياي اژه و يونان محدود است. كشور تركيه از بخش اروپايي و آسيايي تشكيل يافته و بوسيله تنگه هاي بسفر و داردانل و درياي مرمره از قاره اروپا جدا مي گردد. اين كشور سرزميني است كوهستاني كه قسمت اعظم آن را فلاتها و كوههاي متعددي چون توروس و آرارات در برگرفته است.

پایتخت کشور ترکیه آنکارا میباشد و پول رایج کشور ترکیه لیر ترکیه است. شهرهای مهم : مارماریس، بدروم، کوش آداسی، بلک، سیرالی، آنتالیا، آنکارا، استانبول، کمر، ازمیر

پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (سی و هفتم) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می‌کنند.

جمعیت ترکیه حدود ۷۷ میلیون نفر (برآورد ۲۰۱۵) می‌باشد، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر باشندگان قومی ترکیه تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) میباشد که در گذشته با خط عربی نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی (۱۹۲۳) با خط لاتین نوشته می‌شود. ترکیه در میانه دو فرهنگ شرقی و غربی قرار دارد که بیشتر فرهنگ این کشور به شرق نزدیکتر است تا به غرب.

 ازجاذبه های گردشگری ترکیه میتوان به مسجد سلطان احمد، کاخ دولما باغچه، تنگه بسفر، برج گالاتا، کاخ توپکاپی، مسجد رستم پاشا، مسجد و موزه ايا صوفيا، پارك ملي دلتاي آيدين، حمام رومیها، مسجد سلیمانیه، غار کاراجا، موزه و خانه آتاتورك در آلانيا، پارک ملی، آبشار تورگوت، آموس (Amos)اشاره نمود.

برای رفتن به ترکیه چند را وجود دارد ،هواییپرواز به صورت مستقيم به شهرهاي استانبول و آنكارا در تمام طول سال و در تابستان و ايام تعطيل به ساير شهرها از جمله آنتاليا، ازمير و... به صورت چارتر انجام مي پذيرد. (طول پرواز از تهران به استانبول و آنتاليا حدود 3 ساعت مي باشد.زمينيفاصله 2000 کیلو متری تهران به استانبول را با اتوبوس های شرکتهای سیر و سفر ، همسفر، گیتی پیما و همچنین اتومبیل شخصی از طریق از مرزهای زميني می توان طی کرد.(با اتوبوس حدود 45 ساعت)قطار
از تهران به استانبول با قطار حدود 70 ساعت در راه خواهید بود . برای سفر با قطار می توانید از خطوط راه آهن ترکیه و ایران استفاده کنید.دریاییاگر طالب سفر با کشتی به مقصد ترکیه می باشید،از طريق بنادر جنوبی ایران و به وسیله کشتی از طریق بندر بصره-دریای سرخ و دریای مدیترانه و دریای اژه در سواحل زیبای ترکیه پیاده شوید. اختلاف ساعت : استانبول و آنتاليا حدود يك ساعت و نيم از تهران عقب تر مي باشند.

ترکیه مهد فرهنگ و پایتخت تمدن و نقطه ی اتصال دو قاره ی آسیا و اروپا است. از آغاز تاریخ، سرزمین آناتولی جزو سرزمین های اولیه بوده که مهاجرت اقوام مختلف با فرهنگ های مختلف به آن انجام می شده است. امپراطوری های مختلفی از سومری ها تا هیتی ها و بیزانس و سلجوقی و عثمانی زمانی در داخل مرزهای ترکیه حکمرانی کرده اند.

آب و هوای ترکیه به صورت دقیق

ترکیه با آب های آزاد و کوه های بلند احاطه شده است. این کشور دارای شگفتی های طبیعی بسیاری است. ترکیه دارای شرایط آب و هوایی مختلفی از آب و هوای قاره ای تا مدیترانه ای و اقیانوسی می باشد.

مناطق شمال ترکیه آب و هوای اقیانوسی دارند در حالی که مناطق جنوبی دارای آی و هوایی مدیترانه ای و معتدل هستند. شرایط آب و حاکم بر مناطق مرکزی باعث می شود که ترکیه یک کشور چهار فصل باشد.

مناطق جنوبی در ماه های تابستان در بین گردشگران بسیار محبوب هستند و مناطق مرکزی و شمالی بیشتر در ماه های زمستان توسط گردشگران بازدید می شوند و دارای امکانات توریستی و ورزشی می باشند.

با توجه به این شرایط آب و هوایی آناتولی از نظر تنوع گیاهی و جانوری بسیار غنی می باشد. جنگل های انبوه ترکیه زیستگاه گونه های هوایی مختلف گیاهی و جانوری هستند.

 برای اطلاعات بیشتر در باره اقامت در ترکیعه،تحصیل در ترکیه،سفر به ترکیه با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید.

 

 

سرمايه گذاري در ترکيه


همانطور که مي دانيم کشور ترکيه همواره زمينه ها و شرايط سرمايه گذاي را براي سرمايه گذاران خارجي از راه هاي مختلفي نظير خريد ملک در ترکيه و ثبت شرکت د  ترکيه و... هموار مي نمايد در واقع دولت ترکيه با قوانين سرمايه گذاري سهل و آسان، مشوق هاي سرمايه گذاري بسياري در ترکيه جهت جذب سرمايه هاي خارجي به ترکيه و ايجاد کسب و اشتغال در کشور ايجاد مي نمايد.


راه هاي مختلفي در ترکيه براي سرمايه گذاري و اقامت درترکيه از طريق سرمايه گذاري وجود دارد:


 در ذيل به شرايط سرمايه گذاري از طريق خريد ملک در ترکيه اشاره مي نماييم:


همانطور که مي دانيم اتباع ايراني در ترکيه بدون ويزا مي توانند مدت 3 ماه در ترکيه اقامت داشته باشند اما طبق قوانين جديد کشور ترکيه اتباع ايراني در ترکيه فقط 90 روز از 180 روز مي توانند در ترکيه اقامت داشته باشند و در صورت تمايل به اقامت بيشتر در ترکيه بايد از راه هاي ديگري براي کسب اجازه اقامت در ترکيه اقدام نمايند. دولت ترکيه در حال حاضر براي حمايت از سرمايه گذاري خارجي در کشور، قوانين جديدي را براي دريافت اجازه اقامت در ترکيه با تملک يک آپارتمان، ويلا و يا يک ملک تجاري در ترکيه تصويب نموده که طبق اين قوانين اتباع خارجي در ترکيه با خريد غير منقول در ترکيه امکان دريافت اجازه اقامت يکساله در ترکيه را خواهند يافت و تا زماني که شخص صاحب ملک باشد اين اقامت تمديد مي گردد دريافت اجازه اقامت در ترکيه از طريق خريد ملک و مستغلات مشروط به دريافت سند ملک مي باشد؛ اين امور منوط به درخواست از بخش مهاجرت اداره پليس و تأييد اين امر توسط اداره مهاجرت ترکيه مي باشد.


شرايط سرمايه گذاري از طريق ثبت شرکت در ترکيه:


طبق قوانين مصوب فوريه 2012 کليه اتباع کشورهاي خارجي که تمايل به کار آفریني و سرمايه گذاي در ترکيه دارند ابتدا بايد در ترکيه اقدام به ثبت شرکت کنند و و سپس درخواست مجوز کار براي خود نمايند هم چنين طبق قوانين جديد مصوب در جولاي 2012، سرمايه اوليه مورد نياز براي ثبت شرکت در ترکيه براي اشخاص حقيقي يا حقوقي بدين صورت است که بايد1/4  ارزش سرمايه شرکت قبل از اقدام به ثبت شرکت، وارد ترکيه شود که البته اين مبلغ اوليه بعد از ثبت شرکت و درج آگهي آن در روزنامه قابل برداشت است. حداقل سرمايه مورد نياز براي ثبت شرکت با مسئوليت محدود 10 هزار لير و براي شرکت با سهامي خاص50 هزار ترکيه است (وجود 5 شريک در اين شرکت ها الزامي است).
طبق قوانين تجاري کشور ترکيه شرکت ها بايد در زمينه کاري خود کاملا شفافيت داشته باشند و صورت حساب مالي شرکت بايستي کاملا روشن باشد.
تعداد سهامداران شرکت که ميتواند بين 2 تا 50 نفر باشد، هم با توجه به ميزان سهامشان در شرکت مسئول مي باشند، سهامدار مي تواند اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي شهروند تکيه  يا اتباع خارجي باشد.


دارايي هايي که مي تواند به عنوان سرمايه براي يک شرکت خارجي محسوب گردند موارد زير هستند:
-    ماشين آلات و تجهيزات و ابزار ها وکالاها به عنوان سرمايه هاي غير نقدي
-    دارايي هاي غير مادي نظير حق اختراع و علائم تجاري و...
-    سود حاصل از سرمايه گذاري خارجي و اصل و بهره وام هاي خارجي و ...
-    حقوق بهره برداري و فرآوري منابع طبيعي
-    سهام شرکت هاي ديگر و...


اتباع ايراني در ترکيه امکان ثبت و تأسيس شرکت در ترکيه بدون نياز به شريک ترک را دارند و بدين طريق ميتوانند شروع به فعاليت تجاري نمايند و اجاز کار و اجازه اقامت در ترکيه را اخذ نمايند.


در اين قسمت قصد داريم تا قيمت مسکن در مناطق مختلف ترکيه را بررسي نماييم:


شهر استانبول ترکيه گران ترين و بزرگترين شهر ترکيه  در ليست گران ترين شهرهاي دنيا نيز قرار دارد. طبق گرازش روزنامه املاک قيمت ملک در شهرهاي مختلف بدين صورت است:


-    ميانگين قيمت هر متر مربع آپارتمان در استانبول: 2126 لير( 4 ميليون و 200 هزار تومان) و در گران ترين منطقه استانبول: ميانگين 8137 لير( 16 ميليون و 200 توامن) درهر متر مربع. در اين منطقه در استانبول محله bebek  با ميانگين قيمت 16596(33 ميليون تومان) ، اين محله گرانترين نقطه ترکيه واقع در بخش اروپايي ترکيه در کنار تنگه بسفرو قرار دارد.
-    ميانگين قيمت در آنکارا ،پايتخت ترکيه، 1136 لير در هر متر مربع و گران ترين منطقه آنکارا(Cankaya ) با ميانگين قيمت 1456 لير در هر متر مربع مي باشد.
-    ميانگين قيمت در ازمير 1479 لير در هر متر مربع و متوسط قيمت در شهر آنتاليا 1134 لير در هر متر مربع  و در گرا ترين منطقه آن (کونيالتي) 1422 لير در هر متر مربع است.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص اخذ ویزای تحصیلی ترکیه، ویزای سرمایه گذاری ترکیه، ویزای کاری ترکیه و... می توانید با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل فرمائید.

 

 

توريسم در ترکيه


کشور ترکيه با داشتن زير ساخت هاي طبيعي و اقتصادي توانست در سال 2005 وارد ليست ده کشور برتر صنعت توريسم و جذب گردشگر قرار گيرد. در اين سال ترکيه رتبه نهم را از آن خود نمود. بعد از آن نيز ترکيه با وجود بحران ها و مشکلات سياسي حاکم بر منطقه خاورميانه توانست جايگاه هفتم را در توريسم جهان به خود اختصاص دهد.کارشناسان "اتحاديه آژانس هاس گردشگري ترکيه" بر اين باورند که ترکيه در طي سال هاي اخير يکي از مؤفق ترين کشورهاي جهان در جذب گردشگر بوده و در سال 2013، 33 ميليون گردشگر از نقاط مختلف دنيا وارد ترکيه شده اند که اين تعداد گردشگر حدود 26 ميليار دلار ارز وارد ترکيه مي نمايد که در نتيجه اشتغال زايي را در ترکيه در پي دارد. دولت ترکيه مصمم است که درآمد حاصل از صنعت توريسم خود را تا سال 2023 به دوبرابر ميزان کنوني افزايش دهد؛ يعني 50 ميليارد دلار با پيش بيني تعداد 50 ميليون گردشگر
طبق آمارها ده کشور برتر دنيا براي توريسم به ترتيب کشورهاي امريکا، اسپانيا، فرانسه، ايتاليا،چين،آلمان، انگلستان، استراليا، ترکيه و اتريش مي باشد .
سياست هايي که دولت اسلام گراي ترکيه براي افزايش و ارتقاي درآمد هاي توريستي خود انجام مي دهد را مي توان مورادي نظير: ايجاد تسهيلات در صدور ويزا براي گردشگران، بسترسازي براي استاندارد نمودن قوانين حوزه توريسم، کاستن عوارض خروجي، جذب سرمايه گذاري هاي داخلي و خارجي در ساختن هتل ها و تأسيسات گردشگري،  افزيش نرخ امنيت در مناطق توريستي، همکاري با کشورهاي اروپايي و اسلامي و توسعه آموزش در حوزه گردشگري و... دانست.با وجود اين بهتر است بدانيم که ترکيه از لحاظ تعداد اماکن تاريخي ده مرتبه پايين تر از ايران قرار دارد، اما اين کشور از اجراي طرح هاي مشارکتي با ديگر کشورها در زمينه گردشگري بسيار استقبال مي کند.

دو شهر مهم توریستی ترکیه:


طبق آمارها شهرهاي آنتاليا و استانبول مهم ترين مقاصد گردشگران ترکيه است.  شهر استانبول با دربرداشتن آثار تاريخي و ديدني هم چون تنگه بسفروس، مساجد سلطان احمد، سليمانيه، رستم پاشا، بايزيد و نيز مراكز اباصوفيه،‌ برج دختر، كاخ توپ‌كاپي، موزه هنرهاي اسلامي، كاخ دلما باغچه، برج يديكوله و روملي حصار و هم چنين مراکز خريد فراوان و آب و هواي مديترانه اي آن و شرکت هواپيمايي "ترکيش ايرلاينگ بيشتر مورد استقبال گردشگران است. اين شرکت هواپيمايي 4 ستاره با شعار" يک بليط بخر و به هر نقطه دنيا سفر کن" و با داشتن بيش از 180 نقطه پروازي بر جذابيت توريسم ترکيه افزوده است. هم چنين دولت ترکيه با اجراي قانون Tax free و ارزان سازي قيمت ها با ترغيب کردن گردشگران براي خريد کالاهاي ترکي به عنوان سوغاتي ترکيه به رونق توليد در کشورش نيز کمک نمايد.

تأثیر حوادث و بحران های اخیر خاورمیانه بر توریسم ترکیه:

در سال 2011 همزمان با انقلاب هاي عربي در منطقه خاورميانه در کشورهاي گردشگرپذير نظير تونس و مصر و تحولات ساير کشورها و رکود اقتصادي در يونان، ترکيه توانست بخش مهمي از گردشگران اين کشورها وارد کشور خود نمايد. با اين وجود با افزايش تنش ها در سوريه و نقش ترکيه در تحولات سوريه از زمان شروع بحران سوريه آثار اين بحران بر صنعت گردشگري ترکيه نيز نمودار شد. در واقع سياست هاي دولت ترکيه در قبال کر دها و پ.ک.ک و نقش ترکيه در تحولات سوريه مي تواند تأثير به سزا و احتمالا مخربي بر صنعت توريسم ترکيه داشته باشد.در واقع وضعيت مرزهاي ترکيه با سوريه وعراق و افزايش تنش بين سوريه و ترکيه و افزايش فعاليت پ.ک.ک مي تواند بر مرزهاي جنوبي ترکيه تأثير به سزايي داشته باشد و سفر گردشگران به ترکيه را با اختلال مواجه نمايد.

کشورهای توریست فرست به ترکیه:


در حال حاضر بيشتر گردشگران ترکيه از کشورهاي آلمان، روسيه، انگليس و ايران مي باشد و بعد ازآن بلغارستان، هلند، گرجستان، فرانسه، سوريه و ايتاليا بيشترين گردشگران را وارد ترکيه مي کنند. هم چنين از سال 2008 به دليل هزينه هاي پايين گردشگري سلامت در ترکيه بسيار از گردشگران امريکايي ترکيه را به عنواني مقصدي براي افزايش سلامت روحي و جسمي و گردشگري خود انتخاب مي نمايند.


شهرهاي توريستي ترکيه که داراي بيشترين تعداد گردشگر مي باشند را مي توان شهرهاي زير دانست:


استانبول، آنکارا، آنتاليا، آلانيا، بدروم، کوش آداسي، مارماريس، ازمير


- تور استانبول از تورهاي بسيار پرطرفدار است. استانبول از زيباترين شهرهاي جهان است، اين شهر پل ارتباطي شرق و غرب محسوب مي شود و تنها شهرجهان است که در هردو قاره قرار گرفته است . ازمناطق ديدني اين شهر مي توانيم :برج گالاتا، موزه باستان شناسي استنابول، کليساي چورا، کليساي آب انبار، کاخ دلمه باغچه، مسجد سلمانيه، بازار بزرگ، سراي توپقاپي، مسجد آبي، و اياصوفيه را نام ببريم.


- سواحل زيباي آنتاليا بهترين مکان براي تفريح و کسب آرامش مي باشد و تور آنتاليا ساليا گردشگران بسياري را وارد اين شهر مي نمايد. اين شهر با خيابان هاي کم عرض و پيچ در پيچ  و خانه هايي با ديوار هاي قديمي بسيار جذاب مي باشد .هتل هاي آنتاليا هم ساحلي، با سواحل خصوصي و هم غير ساحلي مي باشند.


- شهر انکارا ،پايتخت ترکيه، در خشک ترين مناطق ترکيه قرار گرفته اما مراکز خريد آنکارا بهترين مکان براي خريد در ترکيه هستند .


-تور آلانيا نيز بسيار پرطرفدار مي باشد از ويژگي هاي به ياد ماندني اين شهر در ترکيه رستوران هاي دريايي، کافه هاي بسيار مجلل، سواحل زيبا و سخره هاي بسيار زيباي آلانيا مي باشد.


برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با راه های مهاجرت به ترکیه شامل: تحصیل در ترکیه، کار در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه میتوانید با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل فرمائید.