معرفی کشور بلاروس

کشور جمهوری بلاروس از کشورهای اروپای شرقی است که تا سال1990 جزو اتحاد جماهیر شوروی بود و پس از آن، کشور مستقل بلاروس تأسیس شد. همسایه های بلاروس کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتونی و لیتوانی می باشند. پایتخت بلاروس شهر زیبای مینسک است. یک سوم خاک بلاروس از جنگل و دریاچه تشکیل شده است.کشور بلاروس آب و هوای معتدلی دارد، با زمستان های مرطوب و تقریباً سرد با تابستان های گرم و مرطوب.

تاریخ معاصر کشور بلاروس

در جنگ جهانی دوم کشور آلمان، بلاروس را تصرف کرد،که در طی این اشغال و لشکر کشی بلاروس، دو میلیون و 200 هزار نفر از مردم خود را از دست داد. کشور بلاروس پس از اتمام جنگ در سال 1945 بنیان ملل متحد را امضا کرد و از آن پس بازسازی سریع در بلاروس صورت گرفت که در پی آن کشور بلاروس نسبت به دیگر کشورهای اتحاد جماهیر شوروی توسعه قابل توجهی یافت. بلاروس در دوره شوروی مرکز اصلی سازندگی  بود و توسعه اقتصادی چشمگیری داشت که در نتیجه آن جمعیت فراوانی از روسیه در جستجوی کار به بلاروس مهاجرت کردند.کشور بلاروس در سال 1990 استقلال خود را اعلام نمود و به جمهوری بلاروس تبدیل شد.

سیاست و حکومت در بلاروس

نوع حکومت کشور بلاروس جمهوری است. در کشور بلاروس رئیس حکومت، رئیس جمهور می باشد . پارلمان این کشور شورای ملی نام دارد که خود از دو مجلس تشکیل یافته: مجلس نمایندگان وشورای جمهوری . انتخاب نخست وزیر دربلاروس به عهده ی مجلس نمایندگان می باشد. این مجلس اختیار انجام اصلاحات در قانون اساسی و ارائه پیشنهاداتی در مورد سیاست خارجی و امور داخلی بلاروس را هم دارد. قوه قضائیه در کشور بلاورس شامل دادگاه عالی و دادگاه های ویژه مختلفی است. قضات در بلاروس از طرف رئیس جمهور انتخاب می شوند و شورای عالی نیز آن ها را مورد تأیید قرار میدهد. کشور بلاروس احزاب و گروه های سیاسی بسیاری دارد؛ بزرگترین حزب بلاروس جبهه مردمی بلاروس می باشد.

اقتصاد در کشور بلاروس

بلاروس یک کشور صنعتی و کشاورزی است، در عین اینکه منابع طبیعی در این کشور بسیار کم است .تولید ناخالص داخلی بلاروس 104/7 میلیارد دلار است. نرخ بیکاری در این کشور طبق آمار رسمی 1/6 درصد می باشد. اما بلاورس از کشورهای فقیر اروپایی است و مشکلات بسیاری در زمینه های اقتصادی دارد، به طوری که  حدود 1/27 درصد مردم زیر خط فقر زندگی می کنند. نرخ تورم بلاروس 8/3 درصد است. صادرات کشور بلاروس شامل محصولاتی نظیر ماشین آلات،  تجهیزات، محصولات معدنی،  مواد شیمیایی و فلزات و... است که بیشتر به کشورهایی مثل روسیه، هلند، انگلستان و لهستان صادر می شود. واحد پول این کشور روبل بلاروس است. اقتصاد بازار در بلاروس، ضعیف است .

مردم کشور بلاروس

جمعیت این کشورحدود 9 میلیون نفر است و میانگین سنی مردم بلاروس38 سال است. امید به زندگی مردم بلاروس نیز حدود 68 سال است. روسها دومین گروه جمعیتی این کشور هستند. رشد جمعیت بلاروس منفی است. 81 درصد مردم بلاروس، بلاروسی هستند و در بحث مذهب نیز، 80 درصد جمعیت بلاروس مسیحی ارتدوکس هستند. زبان رسمی مردم بلاروس، بلاروسی است. البته زبان روسی هم در بلاروس رواج دارد. مسیحیت کاتولیک و یهودیت واسلام هم در بلاروس وجود دارد. گفتنی است که  هرم سنی مردم بلاروس به سمت پیر شدن پیش می رود. نرخ سواد در بلاروس 95 درصد است.

توریسم در بلاروس

کشور بلاروس با داشتن جنگل ها و رودخانه های  متعدد کشور زیبایی است و شهر مینسک نیز از جاذبه های توریستی بلاروس است.  شهر مینسک قدمتی عظیم دارد و از قدیمی ترین شهرهای اروپایی است، هرچند این شهر امروز ظاهری مدرن و جوان یافته است. شهر مینسک جاذبه های گردشگری و توریستی بسیاری برای گردشگران دارد. لقب این شهر ،"شهر قهرمان" می باشد. از مناطق دیدنی این شهر می توان به جاده استالین، روستای توریستی، موزه صنایع دستی، موزه فرهنگ بلاروس و مناطق طبیعی زیبای این شهر نظیر جنگل ها و دریاچه ها اشاره کرد.

برای راهنمایی و دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت تحصیلی به بلاروس، مهاجرت سرمایه گذاری به بلاروس و دیگر راه های مهاجرت به این کشور با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس بگیرید.