معرفی کشور نیوزلند


همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشور نیوزلند و کسب تابعیت کشور نیوزلند را از طریق اخذ اقامت تحصیلی ، اخذ اقامت کاری ، اخذ ویزای سرمایه گذاری و دیگر راه های مهاجرت به کشور نیوزلند را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با مسائل مختلف کشور نیوزلند بوده اند که در مطلب زیر به آن اشاره شده است.
کشور نیوزیلند یا زلاندِ نو کشوری است که در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار دارد، این کشور از دو جزیره بزرگ و تعداد زیادی جزیره کوچک تشکیل شده و مناطق خود مختار نیو، جزایر کوک، توکلائو و راس را شامل می شود.

newz-MMAP-md موسسه بین المللی راد
کشور نيوزيلند در اقيانوس آرام جنوبی و در حدود 2200 كيلومتری (1397 مايلی ) شرق استراليا قرار دارد . اين كشور شامل دو جزيره اصلی است كه فقط شمال ( يا جزيره شمالی ) و جنوب ( يا جزيره جنوبی ) ناميده می شوند و از نظر جغرافيايی ، پوشش گياهی و خصوصيات ، با يكديگر بسيار متفاوت هستند. کشور نيوزيلند سرزمينی كوهستانی است و حدود سه چهارم اين سرزمين بيش از 200 متر (650 فوت ) از سطح دريا ارتفاع دارد و بيش از نيمی از آن دارای پوشش جنگی است . بلندترين قله کشور نیوزلند ، كوه كوك (Mount Cook) در آلپ جنوبی (3764 متر / 12349 فوت) در جزيره جنوبی قرار دارد و جنگل های بارانی و مرطوب ، ساحل غربی را از ساحل شرقی جدا می كنند .کشور نيوزيلند يكی از زيباترين و بكرترين كشورهای جهان است و حدود 30 درصد از مساحت آن از مناطق حفاظت شده تشكيل شده است . اين كشور بخاطر منابع طبيعی از جمله آتشفشان ها ، آبفشان ها ، يخچال ها ، آبدره ها ( درياچه ها) ، رودخانه ها و پوشش گياهی فراوان، مورد توجه است ،بخصوص جزيره جنوبی كه مناظر كوهستانی زیبایی دارد و دارای صنعت اسكی پررونقی در فصل زمستان است.

Queenstown-Bay.-New-Zealand-wmphotos.com_ موسسه بین المللی راد
اكثر مناطق نيوزيلند آب وهوای اقيانوسی معتدل ( بجز منطقه دورافتاده شمالی ، كه آب و هوای نيمه استوايی دارد) دارای چهار فصل متمايز هستند كه مخالف فصول نيمكره شمالی میباشند. تابستان دركشور نیوزلند گرم است و گاهی اوقات در ماه دسامبر يا ژانويه موجی از گرما كشور را فرا می گيرد.در کشور نیوزلند زمستان سرد است و گاهی در طول روز در ساحل شرقی دما بسيار پايين تر از صفر درجه می رود و بارش برف در شهر كريستچرچ ( در جزيره جنوبی ) نامتعارف نيست. بخش شمالی جزيره جنوبی معمولا آب وهوای معتدل تری دارد و ميزان تابش خورشيد در آن بيشتر میباشد.
کشور نیوزیلند بیش از ۸۰ میلیون سال ازتمام خشکی‌های دیگر زمین جدا بوده‌است و این موجب شده تا مجموعه منحصربه‌فردی از جانوران و گیاهان را به خود اختصاص دهد . کشور نیوزیلند یکی از آخرین سرزمین‌هایی است که کشف شده است. پولینزی‌ها در حدود سال‌های ۱۲۵۰ تا ۱۳۰۰ میلادی نخستین انسان‌هایی بودند که وارد جزایر نیوزیلند شدند و فرهنگ مائوری را شکل دادند. آبل تاسمان دریانورد هلندی نخستین اروپایی بود که در سال ۱۶۴۲ وارد نیوزیلند شد. در سال ۱۸۴۰ بزرگان مائوری در قراردادی با پادشاهی انگلستان این سرزمین را مستعمره انگلستان اعلام کردند. نیوزیلند در سال ۱۹۰۷ استقلال خود را از بریتانیای کبیر کسب کرد. کشور نیوزیلند پس از آن عضو اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع شد و سمت تشریفاتی ریاست حکومت را نیز همچنان در اختیار پادشاه انگلستان گذاشت. جانشین پادشاه در زلاندنو فرماندار کل است که به توصیه نخست‌وزیر انتخاب می‌شود. امروزه نیوزیلند نه فقط با بریتانیا و آمریکا بلکه با استرالیا، چین و ژاپن نیز روابط نزدیک و مناسبات اقتصادی مناسب دارد.
شهر ولینگتون پایتخت و سومین شهر پرجمعیت نیوزیلند است .جمعيت کشور نیوزلند تقریبا4/4ميليون نفرمیباشد. نيوز يلند سرزمين مهاجران ( در حدود سه چهارم از جمعيت ، اروپايی تبار هستند) و متشكل از مليت های مختلف است ، اگر چه بسيار كمتر از استراليا میباشد. این کشور از لحاظ نژادی به دو بخش عمده و بزرگ تقسیم شده‌است. بیشتر اروپائی‌ها تبار انگلیسی یا ایرلندی دارند و مهاجرانی که از آلمان، ایتالیا، یوگسلاوی، هلند، اتریش و سوئیس آمده‌اند هم جمعیت قابل توجهی دارند. در سرشماری سال ۲۰۰۶ مائوری‌ها ۱۵٪، آسیایی‌ها ۹٫۲٪ و پولینزی‌های غیر مائوری ۶٫۹٪ جمعیت را تشکیل می‌دادند.. انگلیسی و مائوری زبان‌های اصلی این کشور است.گروه های مهاجران هنوز از انگلستان ( و چند كشور اروپايی ديگر ) به نيوزيلند می آيند، اگر چه درسال های اخير تعداد روزافزونی از مهاجران نيز از آسيا وآفريقای جنوبی به اين كشور مهاجرت می كنند. نژاد بومی مائوری حدود 10 درصد ( در حدود 350000 نفر) و پلی نزيايی ها( كه اكثرا ازفيجی ، ساما و تونگا هستند) 4 درصد جمعيت را تشكيل می دهند.
قبل از ورود اروپاییان به کشور نیوزیلند، مائوریها از آیین دیرینه و اولیه خود پیروی می‌کردند، ولی امروزه بیشتر مائوریها به مسیحیت گرویده‌اند. مسیحیت مهم‌ترین دین کشور نیوزیلند میباشد، ۵۶٪ مردم این کشور مسیحی میباشند. انگلیکانها، کاتولیکها، پرسبیترنها، متدیستها و باپتیست مهمترین گروه‌های مسیحی هستند. سی‌وپنج درصد مردم خود را بدون اعتقاد به مذهب معرفی کرده‌اند. بودیسم، هندوئیسم، اسلام، بهائی و مذاهب دیگر هم پنج درصد جمعیت نیوزیلند را تشکیل می‌دهند. در نیوزیلند دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می‌تواند آئین‌های ویژه دینی خود را آزادانه به جا بیاورد.
کشور نيوزيلند سيستم دموكراسی پارلمانی براساس سيستم انگليسی دارد . از قديم الايام سياست، تحت كنترل دو حزب كارگر ( چپ ) و ملی (محافظه كار ) بوده است ، اگر چه در سالهای اخير سيستم جديد انتخابات نسبی عرضه شده كه موجب شده است تا بدست آوردن اكثريت آرا برای يك حزب منفرد مشكل شود. کشور نيوزيلند عضو كشورهای مشترك المنافع انگلستان است.
کشور نیوزیلند به‌طور تاریخی از پیشگامان جنبش رفع تبعیض جنسیتی میباشد . کشور نیوزلند در سال ۱۸۹۳ اولین کشور جهان بود که حق رأی زنان در انتخابات را به رسمیت شناخت. البته تا سال ۱۹۱۹ زنان کشور نیوزلند حق عضویت در پارلمان نیوزیلند را نداشتند. در حال حاضر زنان بخش بزرگی از کرسی‌های پارلمان، وزارت خانه‌ها، شوراهای شهر و شهرداریها را به تصرف خود در آورده‌اند.
درکشور نیوزلند دانشگاه‌های مختلفی با کیفیت بالا وجود دارند که میتوان از: دانشگاه اوکلند که بر اساس آخرین رده‌بندی علمی دانشگاه‌های معتبر دنیا، در رتبه ۶۴ قرار دارد، دانشگاه صنعتی اوکلند در شهر اوکلند، دانشگاه اتاگو در شهر دنیدن، دانشگاه ویکتوریا در شهر ولینگتون و.... نام برد.
برای اطلاعات بیشتر در باره تحصیل در کشور نیوزلند ، هزینهای زندگی در کشور نیوزلند، ویزای تحصیلی نیوزلند ، ویزای کاری و... به مقالات مربوطه ای که در همین سایت موسسه بین المللی راد وجود دارد مراجعه فرمایید.