ادامه تحصیل در آمریکا


ادامه تحصیل در دانشگاهها و کالجهای آمریکا
آمریکا دارای معتبرترین مراکز آموزشی و علمی و دانشگاهی در دنیا می باشد. همه ساله بیش از 700 هزار نفر دانشجو از سراسر دنیا جهت ادامه

تحصیل به آمریکا می آیند. آمریکا دارای قوانین مهاجرتی می باشد که امکان اقامت و کار را برای دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی و یا حین تحصیل فراهم مینماید.
ایالات متحده آمریکا یکی از کشورهایی میباشد که دانشجویان سعی در گرفتن ویزای تحصیلی و اقامت دانشجویی و مهاجرت به آن کشور را دارند و بسیاری از افراد نیز از طریق ویزای دانشجویی در نهایت میتوانند به اخذ اقامت آمریکا و تابعیت آمریکا دست پیدا کنند. دانشگاه های آمریکا از کیفیت خوبی برخوردار هستند و همواره در رتبه بندیهایی که هر ساله انجام میشود به طور متوسط 60 درصد از رتبه های برتر مربوط به دانشگاههای آمریکا میباشد. در این مقاله لازم دانستیم که در مورد ادامه تحصیل در آمریکا و همچنین ویزای تحصیلی (ویزای دانشجویی) آمریکا توضیحاتی ارایه نماییم.
مقطع لیسانس در دانشگاه های آمریکا 4 ساله است . در دانشگاه های آمریکا به مقطع لیسانس اصطلاحا undergraduate program میگویند و کسانی که میخواهند پذیرش در مقطع لیسانس دانشگاه های آمریکا را داشته باشند حتما باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و مدرک زبان آیلس 6 وبالاتر یا معادل آن را داشته باشند . افرادی که مدرک پیش  دانشگاهی ندارند نیز میتوانند پذیرش از دانشگاههای آمریکا را  دریافت کنند ولی باید تعدادی واحد اضافه در ابتدای دوره بگذرانند و یا کسانی که مدرک زبان ندارند و یا مدرک زبان با نمره پایین تر دارند نیز میتوانند پذیرش دریافت کنند ولی قبل از دوره اصلی دانشگاه باید در دوره های زبان در آمریکا شرکت کنند و بعد از اتمام دوره های زبان وارد دانشگاه شوند . البته برای ورود به دانشگاه های رده اول آمریکا شخص باید داری معدل بالا و هم چنین نمره زبان بالاتری باشد .
مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های آمریکا 2 ساله میباشد . البته دوره های 1.5ساله هم وجود دارد ولی تعداد این دوره ها کمتر میباشد .به دوره فوق لیسانس در آمریکا Master Degree   گفته میشود . تنوع مدارک فوق لیسانس دانشگاه های آمریکا زیاد است ولی به طور کلی میتوان گفت که دو نوع مدرک فوق لیسانس از دانشگاه های آمریکا صادر میشود. مدارک حرفه ای (Professional Degrees) و مدارک تحقیقی   (Research Degrees) . هردو مدرک  یاد شده که از دانشگاه های آمریکا صادر میشود در آمریکا دارای اعتبار یکسان هستند و دانشگاه‌های طراز اول از هردو نوع مدرک ارائه میکنند. تفاوت این دو مدرک در اعتبار آنها نمیباشد  بلکه در نوع دانشجویانی است که جذب میکنند.
دوره دکتری یا PHD  که بعد از دوره فوق لیسانس میباشد. طول دوره تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا بین 4 تا 6 سال است که به تناسب رشته و دانشگاه متفاوت میباشد و معمولا دوری دکتری در دانشگاه های آمریکا از معتبرترین دوره ها میباشد و دانشگاه های آمریکا از نظر علمی و پژوهشی و هم چنین از نظر امکانات برای تحقیق تسهیلات بسیار و امکانات بسیاری به دانشجویان اختصاص میدهد. دوره دکتری در دانشگاه های آمریکا متشکل از دوره تئوری و پایان نامه میباشد . دوره تئوری معمولا  شامل کلاسهای تمام وقت میباشد و در دوره پایان نامه هم دانشجو روی موضوع تحقیقاتی خود پژوهش و تحقیق میکند و در نهایت دانشجو باید از پایان نامه خود در یک هیئت 3 تا 5 نفره دفاع کند تا بتواند مدرک دکتری خود را از دانشگاه دریافت کند . در این دوره معمولا دانشجویان میتوانند از بورس هم استفاده کنند تا بتوانند هزینه های تحصیل خود را پوشش دهند .
در صورتی که در مورد اخذ پذیرش از دبیرستانها یا دانشگا های آمریکا و هم چنین در مورد اخذ  ویزای تحصیلی آمریکا و یا در باره گرفتن بورس تحصیلی آمریکا  و همچنین مهاجرت به آمریکا سوالی داشتید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از راهنمایی های آنها بهره مند شوید.