کار دانشجویی در اتریش

 

افرادی که جهت تحصیل در اتریش و به عنوان دانشجو از یکی از دانشگاه های دولتی اتریش و یا از دانشگاه های  خصوصی اتریش پذیرش خود را دریافت کرده اند و همچنین ویزای دانشجویی اتریش را دریافت کرده اند، بعد از ورود به اتریش و طی کردن مراحل

اداری اقامت خود و دریافت کارت اقامت اجازه کار محدود یا همان کار پاره وقت را دارند که معمولا 20 ساعت در هفته میباشد. اجازه کار در اتریش برای دانشجویان یک ساله هست و هر سال تمدید میشود. از نکاتی که مهم است این که اجازه کار در زمان تحصیل در مقطع لیسانس معمولا کمتر و در مقاطع بالاتر اجازه کار دانشجویی بیشتر میباشد.
از نکات مهم دیگر این است که اگر کسی در اتریش مشغول کار دانشجویی باشد از تمام مزایای قانونی برخورد دار میباشد، که البته منظور مزایای قانون کار میباشد، به عنوان مثال حتی میتواند از بیمه بیکاری (البته بر طبق مفادی که در قانون میباشد) استفاده نماید.
بسیاری از افراد این سوال را میپرسند که چه مواردی کمک میکند تا شخص راحت تر کار پیدا کند؟ و درآمد حاصل از کار دانشجویی چقدر است؟ و آیا درآمد حاصل هزینه های زندگی را پوشش میدهد؟
در پاسخ باید بگوییم که برای یافتن کار دانشجویی دو نکته مهم است. نکته اول اینکه هر چقدر شخص تسلط  بیشتری به زبان آلمانی و یا انگلیسی داشته باشد، به همان اندازه احتمال پیدا کردن کار بیشتر است؛ و نکته دوم این که داشتن مهارتهایی مانند مهارت کامپیوتر و برنامه نویسی، یا مهارتهای فنی و حرفه ای، حتی مهارتهایی مانند آشپزی و آرایشگری و یا مواردی از این دست به شخص کمک میکند که در یافتن کار موفق باشد.
در مورد درآمد حاصل از کار دانشجویی باید گفته شود که به طور متوسط هر ساعت کار دانشجویی درآمدی در حدود 9 یورو دارد. البته مشاغلی وجود دارد که میزان درآمد آن در هر ساعت از این مقدار بیشتر میباشد، پس بستگی به نوع فعالیت شخص میزان درآمد متفاوت است. ولی معمولا اگر به طور متوسط ساعتی 8 یورو در نظر بگیریم با 20 ساعت کار در هفته میزان درآمد شخص در حدود 160  یورو و ماهیانه تقریبا650 یورو درآمد میباشد. که بخش بزرگی از هزینه های زندگی شخص پوشش داده میشود.
البته باید در نظر بگیریم که ممکن است به هر دلیلی شخص قادر به یافتن کار نباشد و بنابراین باید هزینه های زندگی از قبل در نظر گرفته شود.
همان طور که میدانید دانشجویان در اتریش پس از فراغت از تحصیل به مدت یک سال اجازه کاریابی دارند، معمولا دانشجویانی که در زمان دانشجویی مشغول به کار بوده اند پس از فراغت از تحصیل نیز کار خود را ادامه داده و ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل میکنند و پس از چند سال اقامت اتریش را دریافت میکنند.
برای مشاوره بیشتر در مورد کار دانشجویی در اتریش، مهاجرت به اتریش و همچنین تحصیل در دانشگاه های اتریش و شرایط تحصیل در اتریش میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های رایگان آنان بهره مند شوید.