بلوکارت آلمان

بلوکارت چیست؟

کشورهای اتحادیه اروپا در پی کمبود نیری کار و نیاز اتحادیه اروپا به نیروی انسانی کار، در برنامه چشم انداز اقتصادی کشورهای اتحادیه اروپا در سال 2007 با الهام از طرح گرین کارت دولت آمریکا(Green card) طرحی با استفاده از نماد پرچم آلمان که به رنگ آبی است با عنوان بلوکارت و یا همان کارت آبی ارائه نمودند

که البته یک کارت نیست بلکه یک مهر در پاسپورت متقاضی است. با این برنامه، نیروهای کاری و متخصص غیر اروپایی می توانند برای کار در تمام کشورهای اتحادیه اروپا به غیر از انگلستان، ایرلند و دانمارک اقدام کنند و مهاجرت کاری این کشورها را اخذ نمایند. اما تنها کشوری که تا کنون از این طرح استقبال کرده کشور آلمان می باشد. کشور آلمان از سال 2007 تا 2014 بیش از 7 هزار مجوز بلوکارت صادر کره است. بلو کارت ابتدا برای 4 سال صادر می شود و برای یک دوره قرارداد کار با کارفرما در اختیار فرد قرار می گیرد.

بعد از دریافت کارت آبی متقاضی مدت 6 ماه وقت دارد تا شغلی در آلمان بیابد که حداقل درآمد سالیانه مذکور را داشته باشد و بعد از یافتن شغل و دریافت پیشنهادی رسمی از کارفرمای آلمان متقاضی می تواند برای درخواست بلوکارت اقدام کند. در صورت داشتن تمام شرایط بلوکارت با اعتبار یک ساله برای فرد صادر می شود و بعد از گذشت 3 سال از اعتبار کارت آبی اگر متقاضی هم چنان در آلمان مشغول به کار باشد می تواند برای دریافت اقامت دائم و تابعیت آلمان اقدام کند. البته در صورتی که فرد در مدت اقامت در آلمان بتواند مدرک زبان آلمانی با سطح B1 راائه دهد می تواند به جای 3 سال بعد از دو سال برای اقامت دائم آلمان اقدام کند.

شرایط لازم برای کارت آبی آلمان:

متقاضیان برای دریافت بلوکارت در صورت تحصیل در آلمان، مدارک دانشگاهی کشور آلمان را داشته باشند و یا در صورت تحصیل در خارج از آلمان باید مدارک خود را به تأیید سازمان ارزشیابی مدراک تحصیلی در آلمان برسانند تا بتوانند به دنبال یافتن شغل در آلمان باشند.

متقاضیانی که تحصیلات خود را در کشوری به غیر از آلمان به اتمام رسانده باشند، برای دریافت بلوکارت نیاز به موافقت نامه سازمان کار آلمان دارند و دریافت این مجوز الزامی می باشد . دررشته های پزشکی و مهندسی نیز که معمولاً قبل از مشغول کار شدن،نیاز به گذراندن دوره کارآموزی وجود دارد،باید مدارک و مجوزهای این دوره کارآموزی به اداره اتباع خارجی آلمان تحویل داده شود.

برای اقدام جهت اخذ بلوکارت آلمان فرد بایستی با داشتن یک پیشنهاد کار از سوی یک کارفرما در آلمان و با اخذ ویزای کاری آلمان وارد آلمان شود و سپس برای درخواست بلوکارت آلمان اقدام کند.

کارت آبی در نهایت به افرادی تعلق می گیرد که بتوانند شغلی در آلمان پیدا کنند که در آمد سالیانه آن 400/46 یورو(بدون کسر مالیات) باشد. البته برای متخصصین و افرادی که شغل آن ها در زمره مشاغل خاص مورد نیاز شدید آلمان باشد، داشتن درآمد سالیانه 752.37 یورو کفایت می کنند .از جمله این شغل ها می توان به: متخصصان علوم طبیعی در زمینه هایی مثل فیزیک و شیمی و بیولوژی، معماران، مهندسی در تمامی گرایش های آن، طراح فضای شهری، پزشکان( به جز دندانپزشک) و متخصصان علوم کامپیوتر و ارتباطات اشاره نمود.

مطابق قوانین کشور آلمان متقاضیان برای دریافت کارت آبی آلمان باید ابتدا در اداره اتباع خارجی ایالت مورد نظر ثبت نام کرده باشند؛ بنابراین متقاضیان ایرانی این امکان را ندارند که به صورت مستقیم و بدون حضور در آلمان درخواست بلوکارت خود را تحویل دهند و برای ارائه درخواست بلوکارت ابتدا باید با اخذ ویزای کاری آلمان وارد آلمان شده و سپس برای درخواست کارت آبی آلمان اقدام نمایند.

مزایای دریافت کارت آبی آلمان

کارت آبی یک ویزای قابل تمدید است و امکان اخذ اقامت دائم آلمان با داشتن کارت آبی کاملاً امکان پذیر است با دریافت این کارت امکان مهاجرت خانواده فرد نیز به آلمان وجود دارد؛ خانواده متقاضی یعنی همسر و فرزندان او به مدت اعتبار کارت اجازه کار و زندگی در آلمان را خواهند داشت.

با داشتن بلوکارت شخص دارنده این کارت می تواند بدون نیاز به اخذ ویزای مجدد به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا نقل مکان کند.

با دریافت بلو کارت فرد می تواند پس از 2 سال کار در شغل یافته شده، شغل خود را تغییر دهد.

برای کسب اطلاعات لازم در خصوص مهاجرت کاری به آلمان، مهاجرت تحصیلی به آلمان، مهاجرت سرمایه گذاری به آلمان، مهاجرت پزشکان به آلمان و دیگر راه های مهاجرت به آلمان به مقالات مرتبط در وب سایت مؤسسه بین المللی راد مراجعه نمائید.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره نیز با مشاروین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس بگیرید.