زندگی دانشجویی در آلمان و هزینه زندگی دانشجویی آلمان

کشورآلمان با اقتصاد و نظام سیاسی با ثبات و از صنعتی ترین کشورهای جهان در بین سایر کشورهای اتحادیه اروپا طرفداران بیشتری برای تحصیل دارد، بسیاری از دانشگاه های آلمان در سطح جهان ممتاز محسوب می شوند. رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های آلمان نیز مزیت دیگر

و البته بسیار بزرگ تحصیل در آلمان است.انگلیسی زبان بودن تحصیل در بسیاری از رشته ها و در بیشتر مقاطع تحصیلی را نیز باید به مزایای تحصیل در آلمان افزود، که افراد در واقع با این امکان نیازی به تسلط به زبان آلمانی و اخذ مدرک در این زمینه را ندارند و با صرف اخذ مدرک تسلط به زبان انگلیسی(نظیر آیلتس) امکان مهاجرت تحصیلی به آلمان را می یابند. انتخاب اول 47درصد از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور در سال 2009 میلادی کشور آلمان بود. همانطور که ذکر شد دانشگاه های کشور آلمان بدون شهریه هستند. هم چنین هزینه زندگی در کشور آلمان نیز در بین کشورهای اروپای غربی تا حدودی پایین می باشد.

زندگی دانشجویی در آلمان

دانشجویان آلمانی و یا دانشجویان خارجی در آلمان از همان ابتدای ورود زیر پوشش شرکت های خدمات درمانی دولتی قرار می گیرند . حق بیمه شرکت ها ماهانه حدود 50 یورو است وبا داشتن این بیمه در صورت مراجعه به پزشک و یا بیمارستان، درمان فرد بدون هیچ هزینه ای صورت می پذیرد و دارو های لازم هم به صورت کاملاً رایگان دریافت می گردد . ارائه گواهی بیمه خدمات درمانی هنگام ثبت نام در دانشگاه الزامی است و بدون در دست داشتن این مدرک ثبت نام صورت نمی پذیرد . هزینه بیمه دانشجوبان در آلمان تا پایان چهاردهمین نیم سال تحصیلی یعنی تا سن سی سالگی مناسب است ، اما دانشجویان بالاتر از سی سال امکان استفاده از بیمه دولتی را ندارند و برای بیمه درمانی باید به شرکت های بیمه خصوصی مراجعه کنند.

معمولاً بسیاری از دانشجویان در آلمان خوابگاه را برای اقامت خود انتخاب می کنند این نوع اقامت دانشجویی در آلمان ارزانترین نوع اقامت است. اگر در دوران دانشجویی در آلمان به دنبال اقامت در خانه خصوصی هستید باید در روزنامه های محلی آگهی های فروش خانه را پیگیری کنید . آگهی های خانه معمولاً در تابلوی های اعلانات دانشگاه نیز به فراوانی وجود دارد. برای دانشجویان مجرد معمولاً زندگی در خانه های اشتراکی معروف به "وگ" نیز مناسب می باشد.

دانشجویان در آلمان با داشتن یک حساب بانکی از نوع حساب در گردش(جاری) Girokontoمی توانند همیشه به حساب خود دسترسی داشته باشند و با داشتن یان نوع حساب، برداشت و پرداخت پول به آن به راحتی صورت می پذیرد. برای افتتاح حساب به گذرنامه خود نیاز دارید.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان:

همانطور که گفته شد تحصیل در آلمان رایگان است. هزینه کلی زندگی دانشجویی در آلمان به طور متوسط 600 یورو در ماه است، این میزان هزینه هم تا حدودی با یافتن کار دانشجویی قابل تأمین است.دانشجویان خارجی در آلمان که عضو اتحادیه اروپا نیستند اجازه کار دانشجویی را دارند . این دانشجویان که شامل دانشجویان ایرانی نیز می شود می توانند بدون نیاز به اجازه کار، بین 20 تا 30 ساعت در هفته یعنی  میانگین 180 نیمه روز و یا 90 روز کامل کار کنند که در آمد حاصل از این کار  دانشجویی بین 8 تا 10 یورو در ساعت است، این میزان معمولاً برای تأمین هزینه های یک زندگی دانشجویی در آلمان کافی است. پیدا کردن کار دانشجویی نیز کار دشواری نمی باشد و بسیاری از دانشجویان خارجی هزینه های زندگی خود را با کار دانشجویی تأمین می کنند.

اگر به صورت دقیق تر بررسی کنیم:

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان شامل هزینه مورادی نظیر هزنیه خدمات دانشجویی، اجاره مسکن، پوشاک، مواد غذایی و بیمه درمانی است.

- ماهانه حدود 200 یورو  به عنوان هزینه کلی برای مخارج دانشگاه می باشد.

- حق بیمه شرکت ها ماهانه حدود 50 یورو است.

- هزینه خدمات دانشجویی در آلمان بین 100 تا 200 یورو در ماه است که با پرداخت این هزینه امکان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و امکانات گوناگون دانشگاهی به صورت رایگان فراهم می شود.

- هزینه محل اقامت اگر خوابگاه باشد، بین 120 تا 200 یورو در ماه و اگر آپارتمان دانشجویی باشد بین 250 تا 370 یورو است.

- هزینه های خوراک و پوشاک را نیز می توان بین 100 تا 150 یورو در ماه در نظر گرفت.

به طور میانگین، هزینه زندگی دانشجویی در آلمان رقمی حدود 600 تا 700 یورو در ماه است  که البته در شهرهای مختلف آلمان متفاوت است.

در خصوص اطلاعات لازم برای تحصیل در آلمان و شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان ، آشنایی با دانشگاه های آلمان و یا اخذ ویزای کاری آلمان و ویزای سرمایه گذاری آلمان به مقالات ما در وب سایت مؤسسه بین المللی راد مراجعه نمائید.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر نیز با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس بگیرید.