15و44124814-021 44124850-021 09210901201 boss.radmohajer@gmail.com کانال تلگرام اینستاگرام
ورود ثبت

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
مهاجرت تحصیلی
مهاجرت کاری
لیست کشورها
مهاجرت سرمایه گذاری
دپارتمان زبان

بهترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور


تحصیل در خارج از کشور هدف بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان است. کسب تجربه و محیطی تازه در کشوری دیگر و متفاوت با آنچه در کلاس‌های درس شهرهای خود تجربه کرده اند یکی از انگیزه های بسیار مهم برای ادامه تحصیل در خارج از کشور میباشد.

 البته بسیاری از افراد تحصیل در کشورهای دیگر و کشورهای اروپایی را مقدمه ای برای مهاجرت به کشورهای اروپایی قرار میدهند. به عنوان مثال بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به انگلستان و یا مهاجرت به آلمان را دارند از روش تحصیل در انگلستان و اخذ ویزای تحصیلی انگلستان ( اقامت تحصیلی انگلستان) و یا تحصیل در آلمان و دریافت ویزای تحصیلی آلمان استفاده می نمایند.

انتخاب دانشگاه و کشور مناسب برای تحصیلات، سرنوشت علمی بسیاری از دانشجویان را رقم می‌زند. معمولا سوالاتی که برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور وجود دارد شامل سوالات زیر است .
کدام دانشگاه از لحاظ علمی بهتر است؟ هزینه زندگی در کدام کشور کم‌تر است؟ در کدام‌یک از کشورها می‌توان همزمان با تحصیل، کار دانشجویی کرد؟ و یا این که در کدام کشور امکان اقامت بعد از تحصیل وجود دارد ؟ این سوالات در انتخاب شهر و دانشگاه برای دانشجویان اهمیت بسزایی دارد.
بر اساس یک رتبه بندی کلی که توسط یکی از سازمان های دانشجویی انجام گرفته است کشورهای زیر الویت اول تا سوم را در بین علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور به خود اختصاص داده اند.
الویت اول کشور آلمان میباشد. در الویت دوم کشور بریتانیا یا انگلستان واقع شده است و کشور فرانسه نیز در رده سوم قرار گرفته است.

 رتبه بندی کلی کشورهای اروپایی برای بهترین مقصد تحصیلات دانشگاهی، شامل کیفیت آموزش، هزینه آموزش، زندگی و شغل، کیفیت زندگی و شانس ماندن پس از فارغ‌التحصیلی و کار کردن در این کشورها می‌شود.

رتبه بندی دانشگاه های خارجی در جذب دانشجو

 در این رتبه‌بندی آلمان با سیستم دانشگاهی رایگان (همان طور که در نوشتارهای قبلی توضیح داده شده است تحصیل در کشور آلمان و در دانشگاه های دولتی آلمان به صورت رایگان قابل انجام میباشد. ) و رتبه آموزشی بالا در سطح بین‌المللی، آلمان را به عنوان مقصد اول دانشجویان خارجی قرار داده است.

بریتانیا با داشتن رتبه آموزشی بالا در دانشگاه‌ها و تضمین زندگی و شغل در جایگاه دوم است اما این کشور در زمینه هزینه مناسب دانشگاه‌ها از میان سی کشور، آخر است (همان طور که قبلا توضیح داده شده است تحصیل در انگلستان با صرف هزینه انجام پذیر میباشد).

فرانسه با داشتن مزیت هزینه مقرون به صرفه دانشگاه برای دانشجویان، بالاتر از هلند در رتبه سوم قرار می‌گیرد.

در این رتبه بندی پس از هلند، کشورهای روسیه، سوئیس، سوئد، بلژیک، ایتالیا، لهستان، اتریش، ایرلند، اسپانیا، نروژ و فنلاند از جایگاه پنجم تا پانزدهم این رده‌بندی قرار دارند.
هر کدام از کشورهای یاد شده در مقایسه با یکدیگر دارای مزایا و معایبی میباشند که طبیعتا مقایسه تک تک آنان خارج از حوصله این نوشتار می باشد.

اگر بخواهیم از نظر سطح آموزش دانشگاه ها این کشورها را رتبه بندی نماییم آنگاه رتبه کشورها به صورت زیر تغییر خواهد کرد.

دربررسی جایگاه سطح آموزشی دانشگاه‌ها که از جمله موارد تاثیر گذار در رتبه بندی کلی بوده است، برای کشورها متفاوت است. در این فهرست بریتانیا جایگاه اول را در میان دانشگاه‌های اروپا دارد و پس از آن آلمان، هلند، فرانسه و روسیه قرار می‌گیرند.
لهستان نیز در ده سال گذشته به مقصدی مقرون به صرفه برای تحصیل دانشجویان تبدیل شده است. این کشور با افزایش گزینه دانشگاه‌های انگلیسی زبان، در سال گذشته توانست میزان جذب محصلان خارجی را از ۱۲ هزار، به ۶۵ هزار نفر برساند.

رتبه بندی دیگری که وجود دارد رتبه بندی از نظر هزینه های تحصیل و زندگی در کشور مقصد میباشد. بر این اساس رتبه بندی کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل را در ذیل مطلب آورده ایم.

رتبه بندی کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل


هنگامی که هزینه ها برای تحصیل صحبت به میان می آوریم باید در نظر بگیریم که بخش بزرگی از مخارج شامل مخارج هزینه های روزمره زندگی میباشد. هزینه های روزمره زندگی مانند هزینه اسکان که میتواند اجاره آپارتمان و یا خوابگاه باشد و همچنین هزینه خوراک و هزینه های رفت و آمد و هزینه های شارژ را باید در نظر گرفت. در نظر گرفتن این هزینه های در انتخاب شهر و کشور تحصیل برای دانشجویات بسیار حائز اهمیت میباشد. اگر هزینه های زندگی را در کشورهای مختلف بررسی و مقایسه نماییم به این نتیجه خواهیم رسید که در بین کشورهای اروپایی هزینه زندگی در لهستان بسیار پایین میباشد و پس از لهستان به ترتیب صربستان ، مجارستان، رومانی و ترکیه نسبته به کشورهای اروپای غربی اولویت دارند. (مخارج روزمره زندگی در این کشورها پایین تر میباشد.)
طبیعتا برای تحصیل در هر کدام ازکشورهای یاد شده علاوه بر پذیرش دانشگاهی از آن کشور میبایستی برای دریافت ویزای تحصیلی (اقامت دانشجویی)از سفارت کشور مزبور اقدام گردد تا شخص متقاضی تحصیل بتواند با ویزای دانشجویی وارد کشور مد نظر خود شود.


برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تحصیل در هر کدام از کشورها (شرایط تحصیل در انگلستان، شرایط تحصیلی در آلمان، شرایط تحصیل در فرانسه، شرایط تحصیل در لهستان و ...) میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های آنانبهره مند شوید.