تحصیل در نروژ

کشور نروژ یکی از کشورهایی میباشد که تحصیل در آن رایگان میباشد. در این نوشتار در مورد تحصیل رایگان در نروژ و دریافت ویزای تحصیلی نروژ و همچنین دریافت اقامت نروژ اطلاعاتی ارائه میگردد. تحصیل رایگان در نروژ باعث جذب دانشجویان بسیاری میشود. تحصیل رایگان در دانشگاه های نروژ در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مقدور میباشد. برای تحصیل رایگان در نروژ میبایستی از دانشگاه های کشور نروژ پذیرش دریافت نماییم و سپس برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ اقدام نماییم.

امکان تحصیل رایگان در کشور نروژ و همچنین سطح بالای کیفیت زندگی و سطح علمی بالای دانشگاه های کشور نروژ باعث جذب دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا هستند به نروژ شده و به علت نزدیک بودن نروژ به مناطق دریای و مناطق نفت خیز این منطقه بازار مناسبی برای رشته هایی مثل مهندسی نفت و گاز و برق و رشته های مربوط به دریا می باشد و فرصت های شغلی مناسبی را برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم می کند. هم چنین در طی سال های اخیر با توجه به شهریه دار شدن کشوری مثل سوئد این کشور در شرایط بهتری برای جذب دانشجو قرار گرفته است.

افراد بسیار زیادی مایل هستند که برای اقامت نروژ اقدام نمایند همان که میدانید برای اخذ اقامت نروژ راه های متفاوتی وجود دارد که متاسفانه بعضی از افراد پناهندگی در نروژ را تنها راه ممکن تلقی مینمایند در حالی که یکی ازبهترین راه های اخذ اقامت نروژ اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معروف و معتبر نروژ و در پی آن اخذ اقامت تحصیلی یا اقامت دانشجویی از نروژ میباشد .
در ابتدا باید بگوییم که مزایای تحصیل در نروژ چیست و چرا بسیاری از افراد مایلند که در نروژ اقامت تحصیلی دریافت نمایند.

مزایای تحصیل در نروژ

1. امکان تحصیل رایگان در مقاطع مختلف تحصیلی در نروژ. تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی در نروژ رایگان و بدون شهریه تحصیلی می باشد و این یک فرصت طلایی برای متفاضیان تحصیل در خارج از کشور می باشد
2. کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های نروژ و مدراک علمی معتبر آن ها
3. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد
4. امکان اخذ بورسیه در دوره دکترا
5. امکان کار پاره وقت در هریک از مقاطع تحصیلی
6. امکان اخذ ویزای شینگن و تردد آزاد به 25 کشور اروپایی
7. امکان اشتغال پس از پایان تحصیل
8. امکان یادگیری زبان نروژی به صورت رایگان در خود نروژ(قبل از شروع خود دوره ی تحصیلی)
 
حال که با دلایلی که متقضیان، دانشگاه های نروژ و کشور نروژ را برای تحصیل و زندگی انتخاب می کنند آشنا شدیم، اکنون در این قسمت از مقاله مقاطع مختلف تحصیلی در نروژ را ذکر کرده و شرایط هرکدام را شرح می دهیم.

مقاطع مختلف تحصیلی در نروژ

تحصیلات ابتدایی در کشور نروژ

آموزش رسمی در نروژ از 6 سالگی شروع می شود و از 3 مرحله تشکیل شده است و به نوعی شامل دوره های ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان می باشد. در انتهای این دوره آزمونی برگزار می گردد که همه ی دانش آموزان برای اتمام تحصیلات مدرسه باید این آزمون را پشت سر بگذرانند.

تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ

تحصیل در دوره کارشناسی در نروژ رایگان است و و آموزش زبان در این دوره به زبان خود کشور یعنی نروژی می باشد و اخذ پذیرش در این مقطع نیازمند ارائه ی مدرکی دال بر تسلط فرد به زبان نروژی دارد. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ 3 الی 4 سال می باشد. البته لازم به ذکر است که رشته های بسیار محدودی نیز به زبان انگلیسی در دوره کارشناسی در برخی دانشگا ه های کشور نروژ برگزار میگردد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ

نروژ با داشتن دانشگاه هایی همانند ان تی ان یو ، اسلو و برگن از قطب های علمی مطرح در اروپا می باشد. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ رایگان می باشد.دانشگاه های نروژ در این مقطع تحصیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را فراهم می کنند، بنابراین جهت تحصیل در این دوره نیاز به تسلط بر زبان این کشور وجود ندارد. اما اخذ پذیرش در این مقطع نیاز به مدرک آیلتس 6 یا 5/6 می باشد. این دوره معمولاً دو ساله است.

تحصیل در مقطع دکترا در نروژ

تحصیل در این مقاطع همانند دیگر کشورهای اسکاندیناوی به نوعی یک شغل محسوب می شود و علاوه بر این که از دانشجو شهریه ای دریافت نمی گردد بلکه در ازای کار دانشجو در این دوره به حقوقی معادل ماهیانه 2 هزار دلار برای او در نظر گرفته می شود. بنابراین جهت اخذ بورسیه دوره دکترا در نروژ رقابت سختی بین متقاضیان وجود دارد. این دوره حدوداً 4 ساله می باشد. تحصیل در این مقطع همانند دوره ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می باشد. دانشگاه های معروف نروژ که به خصوص برای دانشجویان دکتری مناسب هستند بسیارند که از آن جمله میتوان به دانشگاه های اسلو ، دانشگاه NTNU ، دانشگاه برگن، دانشگاه آگدر و ... اشاره نمود.
 
در این قسمت از مقاله به یکی از نکات مهم که سوال بسیاری از متتقاضیان تحصیل در خارج از کشور می باشد می پردازیم و هزینه ی زندگی در نروژ را مطرح می کنیم:

نکات و شرایط مهم

الف ) با اینکه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می باشداما قبل از شروع خود دوره دانشجویان باید دوره های یادگیری زبان نروژی را به مدت یکسال بگذرانند. تحصیل در این دوره هم رایگان می باشد
ب ) برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های نروژ باید مبلغی معادل 10000 یورو مبنی بر تمکن مالی فرد به دانشگاه ارائه شود.
ج ) علی رغم این که تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان می باشد اما این نکته را باید در نطر داشته باشیم که کشور نروژ کشور گرانی می باشد و بالا بودن میزان مالیات در این کشور هزینه ی زندگی در آن را بالا می برد.
د ) جهت تحصیل در هریک از مقاطع تحصیلی در نروژ ارائه ی مدرک آیلتس الزامی می باشد.
ه ) جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های نروژ معمولاً باید در بازه ی زمانی که از اول اکتبر تا اول دسامبر تعیین می شود اقدام نمایند(نهم مهر تا دهم آذر ماه)

همانطور که در قسمت توضیحات مربوط به دوره دکترا ذکر گردید، تحصیل در دوره دکترا در نروژ امکان اخذ بورسیه را فراهم می کند، در این قسمت از مقاله شرایط اخذ بورسیه از دانشگاه های این کشور در دوره دکترا را بررسی می کنیم:
شرایط اخذ بورسیه دردوره دکترا از دانشگاه های نروژ
  • اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
  • ارائه ی مدارکی دال بر تسلط بر زبان انگلیسی( آیلتس حداقل 5/6)
  • ارتباز و جلب نطر و موافقت یک استاد مشاور(supervisor) که از تز دکترا فرد دانشجو پشتیبانی کند
  • داشتن تألیفاتی مثل مقالات بین المللی و یا کتاب و...
در نروژ تحصیلات عالی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی صورت می پذیرد که شامل دانشگاه های جامع،دانشگاه های تخصصی،کالج های دانشگاهی و کالج های هنر می باشد.

اخذ اقامت دانشجویی از کشور نروژ

برای اخذ اقامت دانشجویی از کشور نروژ حتما باید مدرکی دال بر پذیرش دانشجویی از یکی از دانشگاه های این کشور جهت اخذ ویزا به سفارت ارایه داده شود . علاوه بر این ارایه مدارک هویتی و تحصیلی نیز برای دریافت ویزای دانشجویی و همچنین پرینت حساب مالی نیز الزامی میباشد .
چنانچه در مورد اخذ پذیرش تحصیلی نروژ یا اخذ ویزای تحصیلی از کشور نروژ و دریافت اقامت دانشجویی نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتید میتوانید با همکاران ما در موسسه بین الملل راد تماس حاصل کنید و از مشاوره رایگان همکاران ما استفاده نمایید.