تحصیل در سوئد و اخذ ویزای دانشجویی سوئد

 

تحصیل در سوئد و اخذ ویزای دانشجویی سوئد ( ویزای تحصیلی سوئد) عنوان مقاله  ای است که میخواهیم در این مطلب بدان اشاره کنیم. یکی از روشهای مهاجرت به کشور سوئد مهاجرت برای تحصیل در سوئد از طریق اخذ ویزای دانشجویی سوئد (اقامت تحصیلی سوئد) میباشد . کشور سوئد و تحصیل در سوئد همواره جزو گزینه های پرطرفدار برای مهاجرت بوده است چرا که تنوع رشته در دانشگاه های سوئد و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کشور سوئد، دانشجویان بین المللی زیادی را برای تحصیل در سوئد جذب میکند. کشور سوئد دارای پیشرفته ترین اقتصادهای جهان است و  مردمان آن از بالاترین کیفیت های زندگی در دنیا برخوردار می باشند. در این نوشتار قصد داریم در مورد تحصیل در سوئد و همچنین دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد و دریافت ویزای تحصیلی سوئد اطلاعاتی را ارائه نماییم. همان طور که میدانید تحصیل در سوئد چندین سال است که از حالت رایگان خارج شده و به صورت غیر رایگان میباشد. در این مطلب در مورد هزینه های تحصیل در دانشگاه های سوئدنیز اطلاعاتی ارائه خواهد گردید. 

sweden موسسه بین المللی راد


نکته ی جالب در مورد این کشور این است که سوئد ازسال  1814 میلادی در هیچ جنگی شرکت نداشته و به طور کامل در صلح به سر می برد.این کشور جزو کشورهایی است که همواره مورد توجه متقاضیان ایرانی جهت تحصیل بوده ، و عده زیادی از ایرانیان در سال های اخیر مؤفق به اخذ اقامت تحصیلی از کشور سوئد شده اند .

اصلی ترین سرمايه کشور سوئد نيروی انسانی تحصيل کرده آن است. این بدان مفهوم است که سوئد بر روی نیروی انسانی خود سرمایه گذاری کرده است . تحصيلات عالی در اين کشور هر ۶ سال يکبار مورد تجديد نظر قرار گرفته و سیستم آموزشی سوئد براساس سيستم دانشجو محور طرح ريزی گردیده است. رقابت برای دریافت پذيرش از دانشگاه‌های اين كشور شديد می باشد و ۶۴ درصد دانشجويان مقطع دکترا از دانشجويان خارجی تشکيل می‌شود. درسوئد دانشجويان اجازه کارقانونی هم دارند. پس همانطور که ذکر گردید کشورسوئد جهت ادامه تحصیل و مهاجرت یکی از کشورهای پرطرفدار می باشد. اما دلایلی که این عامل را موجب می شود می توان به گزینه های زیر اشاره کرد. در واقع اگر بخواهیم در مورد مزایای تحصیل در سوئد بگوییم باید به موارد زیر اشاره نماییم.

 

 

مزایای تحصیل در سوئد


1-تحصیل در سوئد امکان تجربه ی کار گروهی (Team Work) را در دانشگاه های سوئد فراهم مینماید. امروزه بازار جهانی به کارگروهی و نوآوری بها می دهد که این امر را می توان در دانشگاه های سوئد آموخت.
2- دانشگاه های سوئد دارای پیشرفته ترین برنامه های آموزشی در مقاطع دانشگاهی هستند. هم چنین امکان گذراندن  دوره های کارآموزی بصورت نیمه وقت در رشته ی مرتبط وجود دارد. که این امر موجب تخصص فرد دانشجو از لحاظ عملی و تئوری در رشته ی خود می گردد. که این کار امکان خوبی را برای کاریابی بعد از اتمام دوره ی تحصیلی فراهم می کند.
3- تحصیل در سوئد درمحیطی سرشار از خلاقیت و نوآوری میباشد .
4- امکان تحصیل در هر رشته ی مورد علاقه  در دانشگاه های سوئد امکان پذیر میباشد.
5-  تحصیل در سوئد به هر دو زبان انگلیسی و سوئدی مقدور میباشد. 
6- امکان کار قانونی و بیمه در زمان تحصیل در سوئد
7- امکان ورود همزمان خانواده با ویزای تحصیلی دانشجویان و تحصیل رایگان فرزند و همسر   
8- امکان کاریابی در شرکتهای بین المللی بعد از تحصیل در دانشگاه های سوئد.
9-امکان دریافت اجازه کار نیمه وقت برای دانشجویان و اجازه کار تمام وقت برای همسر دانشجویان
10- امکان تبدیل ویزای دانشجوی به ویزای کاری
11- یکی از مهمترین مزایای تحصیل در سوئد و در هنگام اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد  این است که همزمان میتوان برای چند دانشگاه و چند رشته تحصیلی اقدام کرد.

 

در ادامه مطلب قصد داریم تحصیل در مقاطع مختلف در کشور سوئد را بررسی نماییم.

تحصیل در دوره دبیرستان در کشور سوئد :
کشور سوئد در حال حاضر از طریق تعدادی از کالج های بزرگ دنیا در این کشور امکان تحصیل در مقطع دبیرستان را برای متقاضیان خارجی به زبان انگلیسی فراهم میکند . مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع دبیرستان از کالج های کشور سوئد شبیه مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش در دیگر کشور های جهان است که شامل مدارک سوابق تحصیلی ، مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی و یا سوئدی  ، و یک توصیه نامه از دبیرستان سابق فرد و مدارک شناسایی به همراه گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی می باشد .

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئد :
سوئد یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع کارشناسی دوره های بسیار زیادی را به زبان انگلیسی ارائه مینماید . تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی میتواند با محدودیتهایی نیز همراه باشد، بدین علت که تحصیل در سوئد و در مقطع کارشناسی در تمامی رشته ها به زبان انگلیسی مقدور نمیباشد و لیکن متقاضیان تحصیل در آن رشته ها میبایستی مدرک زبان سوئدی خود را در هنگام اخذ پذیرش به دانشگاه ارائه نمایند، که همین مسئله موجب محدودیت متقاضیان خواهد شد. البته دوره های بسیار زیادی در مقطع لیسانس وجود دارند که به زبان انگلیسی ارائه میشوند. بنابراین دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس را دارند باید به این مسئله توجه نمایند. 

تحصیل در دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا ، بین ۳ تا ۴ سال میباشد، دانشجویان در زمان تحصیل در مقطع لیسانس اجازه کار نیمه وقت را دارند و میتوانند تا حدی هزینه های خود را تامین نمایند.

 

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور سوئد :
تحصیل درسوئد و در مقطع فوق لیسانس بین یک تا دو سال میباشد، و در اکثر رشته ها و گرایش ها به زبان انگلیسی مقدور میباشد. با توجه به رتبه بسیار بالای چندین دانشگاه معتبر سوئد نظیر دانشگاه های استکهلم ، چالمرز ، گوتنبرگ ، لوند ، اوپسالا ، کی تی اچ که در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان معمولا در رتبه های بالایی قرار دارند بسیاری از افراد کشور سوئد را برای ادامه تحصیل انتخاب میکنند و همچنین با توجه به سوسیالسیتی بودن دولت سوئد این کشور از شرایط بسیار مناسبی در زمینه های اقتصادی و بخصوص آینده شغلی برخوردار می باشد، و اکثر شهروندان این کشور از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار میباشند. برای تحصیل درسوئد و در دوره فوق لیسانس نیاز به ارائه مدارکی به دانشگاه میباشد که بتوان پذیرش تحصیلی را دریافت نمود. در ادامه مطلب مدارکی که مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئد میباشد توضیح داده شده است. همان طور که گفته شد تحصیل در سوئد همراه با صرف هزینه میباشد، هزینه های دوره های فوق لیسانس در سوئد معمولا بین 4 تا 8 هزار یورو در یک ترم میباشد. در نظر داشته باشید که دانشگاه های سوئد همواره بورس و اسکالرشیپ های مختلفی را برای دانشجویان بین المللی در نظر میگیرند.
متقاضیانی که قصد تحصیل در سوئد و در مقطع فوق لیسانس را دارند با توجه به شرایط خود میتوانند برای دریافت بورس و اسکالرشیپ اقدام نمایند.

 


تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد :

کشور سوئد همانند سایر کشورهای پیشرفته دنیا ، به دانش جویان  مقطع دکترا ، توجه ویژه ای داشته و جهت پرداخت مخارج تحصیل دانشجویان ،شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور فراهم می آورد. بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور سوئد رایگان میباشد،و دانشجویان دکتری در هنگام تحصیل حقوق دریافت مینمایند، به عبارتی در سوئد در زمان تحصیل دکتری شخص دارای پوزیشن شغلی میباشد و به همین علت طول مدت تحصیل دکتری در سوئد به عنوان سنوات اقامتی شخص محاسبه میگردد. به بیان دیگر دانشجویان دکتری در سوئد بعد از تحصیل میتوانند برای اقامت دائم سوئد اقدام نمایند. 

برای تحصیل در سوئد و دریافت پذیرش دکتری از دانشگاه های سوئد متقاضیان باید از رزومه خوبی برخوردار باشند ولی به طور کلی میتوان گفت که مدارک زیر برای دریافت پذیرش دکتری مورد نیاز میباشد.

۱) داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
۲)اخد مدرک دال بر تسلط کافی بر زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
۳)جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتیبانی نماید.
۴)داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
۵)داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

 

نکات مهم:
در سال ۲۰۱۱ قوانین مهاجرتی سوئد مانند چند کشور اروپایی دیگر همانند هلند و دانمارک شامل تغییرات بسزایی گردید. مهم ترین این تغییرات بازنگری در قوانین نظام آموزشی و شهریه تحصیلات در کشور سوئد بود . از این سال به بعد تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد، مستلزم پرداخت هزینه گردید و دانشجویان از این تاریخ به بعد ملزم به پرداخت هزینه هایی که تقریبا معادل ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو در سال میباشد ، گردیده اند ولی با این وجود کماکان تحصیل در کشور سوئد مورد استقبال دانشجویان خارجی و علی الخصوص دانشجویان ایرانی علاقه مند به اخذ اقامت سوئد قرار دارد . چراکه این کشور از جمله کشورهای است که  در صنایعی مثل مهندسی کامپیوتر ، پزشکی و بسیاری دیگر از رشته ها بسیار پیشرفته می باشد و این حقیقت کشور سوئد را به بازاری بی نظیر جهت یافتن فرصت های شغلی پس از دوره تحصیل تبدیل نموده است.البته تحصیل در دوره دکترا هم چنان رایگان می باشد.

 

در این قسمت به تشریح هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در کشور سوئد می پردازیم:


هزینه های تحصیل در سوئد:
• هزینه های تحصیل در کالج های سوئد: این هزینه تقریبا مشابه هزینه ی تحصیل در کالج های آمریکا ، انگلستان و کانادا می باشد که مبلغی در حدود سالیانه ۱۳ تا ۱۵ هزار یورو که شامل هزینه های زندگی و تحصیل است ، را شامل می باشد . هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد:  سالیانه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو متغییر می باشد ولی دانشجویان در این کشور امکان کار قاونی(مقطع کارشناسی: 10 ساعت در هفته،مقطع ارشد: 20 ساعت در هفته و مقطع دکترا :30 ساعت در هفته) را دارند. درآمد هر ساعت کار دانشجویی به صورت میانگین ۸ تا ۱۰ یورو میباشد که این هزینه به صورت ماهانه هزینه های زندگی دانشجو را که شامل غذا ، مسکن و هزینه های رفت و آمد را مورد پوشش قرار میدهد .

 

هزینه های زندگی در کشور سوئد :
افرادی که برای تحصیل در سوئد و دریافت پذیرش تحصیلی ازسوئد و ویزای تحصیلی سوئد اقدام میکنند همواره تمایل دارند در مورد هزینه های زندگی در سوئد اطلاعاتی را کسب نمایند. کشور سوئد با توجه به سوسیالیستی بودن قوانین اقتصادی اش یکی از کشورهایی است که بیشترین مالیات را دارا می باشد . هزینه های زندگی در سوئد برای دانشجویان به صورت میانگین بین 700  تا 900  یورو در ماه بوده که شامل هزینه های مسکن ، غذا ،  رفت و آمد ، بیمه و سایر هزینه هایی می باشد که دانشجو در طول دوره ی تحصیل ملزم به پرداخت آن هاست. هزینه های زندگی در سوئد برای دانشجویان با توجه به سبک زندگی دانشجویان و همجنین شهری  که در آن زندگی میکنند میتواند متغیر باشد، به طور کلی مدیریت کردن هزینه های زندگی میتواند از میزان هزینه ها مبلغ قابل توجهی را کاهش دهد.

 

اسکالرشیپ (scholarships )در دانشگاه های سوئد:

پایین آمدن تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور به دلیل هزینه دار شدن دانشگاه های آن موجب گردیده دانشگاه های سوئد اقدام به جذب دانشجویان  با رزومه تحصیلی خوب در مقطع کارشناسی ارشد همراه با اسکالرشیپ (scholarships ) از25 % تا 100 %  نمایند. متقاضیان تحصیل در سوئد میتوانند با ارائه رزومه خود و مدارک خود نسبت به دریافت اسکالرشیپ اقدام نمایند.

 

اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد:

متقاضیان تحصیل در سوئد میبایستی برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد از سفارت سوئد در ایران اقدام نمایند. دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد میبایست مدارک لازم به همراه نامه پذیرش خود را به سفارت سوئد در تهران برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد ارائه دهند. اگرچه سفارت سوئد خصوصا در سال های اخیر سخت گیری بیشتری در صدور ویزا برای متقاضیان به خرج میدهد ولی همچنان جزو کشورهایی ست که در صورت اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های کشور سوئد، خود را ملزم به صدور ویزای دانشجویی سوئد خواهد کرد. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد به شرح زیر میباشد.

1- مدارک هویتی شامل شناسنامه و پاسپورت 
2- مدرک زبان انگلیسی
3-پذیرش دانشگاه
4-تمکن مالی
5- نامه کاری
6-بیمه مسافرتی
7-تکمیل فرم های مربوطه به دریافت ویزای تحصیلی سوئد
8-رسید مربوط به پرداخت هزینه دانشگاه

مدارکی که گفته شد مدارک اصلی میباشد که متقاضیان تحصیل در سوئد میبایستی به سفارت سوئد ارائه نمایند و لیکن بسته به شرایط فرد این مدارک میتواند متفاوت باشد و ممکن است مدارک دیگری نیز به این لیست اضافه گردد.

 

برای مشاوره بیشتر در مورد تحصیل در سوئد و دریافت پذیرش تحصیلی از کشور سوئد و همچنین دریافت ویزای تحصیلی سوئد میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های آنان بهره مند شوید و ضمن بررسی شرایط خود بهترین راه های مهاجرت را بررسی نمایید.