معرفی کشور چين


کشور جمهوري خلق چين در شرق قاره آسيا و غرب اقيانوس آرام واقع شده است و داراي 9 ميليون و 600 هزار کيلومتر مربع مساحت مي باشد که با اين ميزان مساحت، کشور چين بزرگترين کشور در آسيا و سومين کشور بزرگ جهان بعد از کشورهاي روسيه و کانادا مي باشد.پايتخت کشور چين، پکن مي باشد و بزرگترين شهر آن شانگهاي است. زبان اصلي چين ها ماندارين چيني است. مذاهب رسمي کشور چين: بوديسم، مسيحيت، اسلام و تائوئيسم هستند. واحد پول چين نيز يوآن(رنمينبي) است.
کشور چين از 23 استان و 5 ناحيه خودمختار تشکيل مي گردد و چهار شهر بزرگ آن شهرهاي پکن، شانگهاي، تيان چينگ و چونچينگ مي باشند.همسايه هاي کشور چين از شمال مغولستان، از جنوب غرب و غرب افغانستان و چند کشور ديگر و از شرق کشور کره شمالي و از شمال شرق روسيه، از شمال غرب قزاقستان و قرقيزستان و تاجيکستان و از جنوب شرق کره جنوبي، ژاپن، فيليپين، مالزي و چند کشور ديگر مي باشند.
کشور چين پرجمعيت ترن کشور دنيا است و در پايان سال 2002 جمعيت کشور چين 1 ميليارد و 530 هزار نفر بود که اين ميزان جمعيت، شامل 1 پنجم جمعيت جهان مي باشد. مناطق شرقي کشور چين جمعيت بيشتري نسبت به مناطق شرقي آن دارند و تراکم جمعيت در چين متوازن نيست. برنامه تنظيم خانواده در چين يکي از سياست هاي اساسي کشور چين است که طبق برنامه دولت و ابتکار مردم در اين کشور اجرا مي شود به طوري که بعد از اجرايي شدن اين برنامه در کشور چين ازدواج  هم چنين زاد و ولد دير و فرزند کم تر بيشتر مورد پسند قرار گرفته و اين امر در جامعه چين جا افتاده است.
جغرافياي کشور چين


سواحل دريايي چين از انتهاي رود يالو استان ليائونيگ در شمال تا انتهاي رود بي لون در استان گوانگ سي در جنوب امتداد دارد و داراي 18 هزار کيلومتر طول مي باشد. دو سوم مساحت کشور چين از مناطق کوهستاني تشکيل شده و اين مناطق شامل کوهها و تپه ها و فلات ها مي باشد. از کوه هاي معروف چين مي توان کوه هاي هيماليا، کون لون، تيان شان تانگولا و... را نام برد. کشور چين داراي رودخانه هاي بسياري است به طوري که چين 1500 رودخانه دارد. برخي از اين رود ها را مي توان: يانگ تسه، هوانگ هو، هي لونگ چيانگ و.. را دانست.کشور چين داراي منابع طبيعي بسيار مي باشد و از جنگل ها و بيابان ها و کوه هاو چمن ها و مزارع و جلگه ها تشکيل شده است. البته همانطور که ذکر شد اکثر مساحت چين را کوه ها تشکيل مي دهند. هم چنين ميزان ذخاير کشف شده در کشور چين 12 درصد ذخاير جهان را تشکيل مي دهد و اين کشور از اين نظر در جايگاه سوم دنيا قرار گرفته است.


فرهنگ کشور چين

کشور چين داراي کهن ترين تمدن بشري است و پيشينه فرهنگي چين به هزاران سال قبل بازمي گردد و به مدت قرن هاست که تمدن کشور چين از شهرت جهاني برخوردار است.از مهم ترين تعطيلات رسمي مردم چين سال نوي چيني است که گاهشماري آن ترکيبي از گاه شماري غربي و شرقي مي باشد و با پديدار شدن ماه در نخستين روز سال آغاز مي گردد  جشن سال نوي چين حدود 15 روز به طول مي انجامد و با جشن فانوس اتمام مي يابد.در اين روز چيني ها رديف هاي از شمع را جلوي خانه هايشان روشن مي کنند و در هنگام شب همراه با فانوس در دستشان مسيري را مي پيمايند؛ ريشه اين جشن به زمان امپراتوري هاي و بيش از 2000 سال پيش بازمي گردد. جشنواره يخ و برف هاربين از زيبا ترين و مهم ترين جشنهاي چيني هاست.


اقتصاد کشور چين
کشور چين در حال حاضر دومين قدرت اقتصادي دنيا است و حتي پيش بيني گرديده که در طي سال هاي اخير چين جاي امريکا را در مقام ابرقدرت کسب نمايد و بنابراين پيامد هاي سياسي و اقتصادي اين امر هم براي خود کشور چين و هم براي ساير کشورهاي دنيا مستمراً مورد بررسي و بحث قرار گرفته است. کشاورزي شغل اکثريت مردم چين است و 50% از مردم چين مشغول به کشاورزي هستند . چين از اواسط دهه 1970 ميلادي سياست آزادسازي اقتصاد را در پي گرفت و  و بدين تريب بسياري از موانع تجارت و جذب سرمايه هاي خارجي را از ميان برد . در سال 2007 حجم اقتصاد چين از ژاپن بيشتر بوده و چين بعد از اتحاديه اروپا و امريکا در مقام سوم قرار گرفته است . کشور چين با مدل اقتصاد سوسياليستي بازار که "دنگ شيائو پينگ" آن را سوسياليسم چيني مي خواند، داعيه قدرت اول جهاني را در سر دارد و طبق گزارشي از سازمان توسعه و همکاري اقتصادي، چين مي تواند  تا سال 2020 با داشتن نيمي از کل بازدهي هاي اقتصادي ساليانه کشورهاي جهان صنعتي به بزرگترين اقتصاد جهان بدل گردد.


نظام سياسي کشور چين
 چين يک کشور سوسياليستي با نظام ديکتاتوري دموکراتيک خلق  مي باشد که با رهبري طبق کارگر و ميتني بر اتحاد کارگر و کشاورزي مي باشد و اين از نقاط برجسته نظام در ظاهر کمونيستي چين است.


مناطق ديدني کشورچين
معبد آسماني شهر پکن، شهر ممنوعه شهر پکن، ميدان تيان آن من شهر پکن، شهر شانگهاي، شهر هانگزو، شهر لي جيانگ، غارهاي ژيجين، شهر گوييلين چين با تپه خرطوم فيل و رودخانه شکوفه هاي هلو و آبشار گودنگ از زيبايي هاي اين شهر است، موزه يادبود قتل عام نانجينگ، کوه چان ياي شان، پارک ملي Sanqingshan و پارک جنگلي Zhangjiaj، استان هاينان،راه آهن چينگ هاي در تبت  ، پارک ملي دره 9 روستا و صدهاجاذبه گردشگري و توريستي در کشور زيباي چين ساليانه تورهاي متعددي را از کشورهاي مختلف راهي چين مي نمايد.


ديوار چين از شاهکارهاي بشري در معماري است که حدود 2700 سال پيش ساخته شده است در سال 1987 توسط يونسکو جزو يکي از آثار باستاني دنيا قرار گرفت. اين ديوار داراي 6700 کيلومتر از صحراها، چمنزارها، کوهاو فلات از غرب تا شرق کشور چين را مي پيمايد. در حال حاضر بخش هايي از اين ديوار تخريب شده و يا در حال تخريب است. گفتني است که ديوار چين تنها ساخته دست بشر مي باشد که اگر جو زمين خارج شويم ميتوانيم آن را ببينيم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای تحصیلی کشور چین، ویزای سرمایه گذاری کشور چین، ویزای توریستی کشور چین و یا ویزای کاری کشورچین  و دیگر راه های مهاجرت یه چین می توانید با کشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل نمائید.