تحصيل پزشکي و دندانپزشکي در هند


کشور هند از جمله کشورهايي است که تحصيل پزشکي و دندانپزشکي در آن بسيار مورد توجه ايرانيان مي باشد بدين جهت که اين کشور شرايط مناسب و خوبي را جهت تحصيل در اين رشته ها براي دانشجويان فراهم مي نمايد. رشته دندانپزشکي و پزشکي در هند داراي دانشگاه ها و کالج هاي متنوعي مي باشد. تحصيل در رشته پزشکي و دندانپزشکي و دارو سازي و ساير رشته هاي پيراپزشکي در هند مزاياي بسياري دارد از جمله اين که براي ورود به دانشگاه نيازي به گذراندن آزمون ورودي و کنکور وجود ندارد و شرط معدل نيز براي تحصيل در اين رشته ملاک نمي باشد. امکان اخذ اقامت هندوستان و مهاجرت تحصيلي به هندوستان نيز با تحصيل در رشته پزشکي در هندوستان فراهم مي گردد .هم چنين دانشگاه هاي هند از رتبه و رنکينگ بالايي برخوردار مي باشند و شهريه آن نسبت به ساير کشورها پايين تر مي باشد.در ضمن مدرک دندانپزشکي هند از مدارک کشورهايي نظير مجارستان(با مدرک مشروط) بهتر مي باشد. از ديگر مزاياي تحصيل پزشکي و دندانپزشکي در هند اين مي باشد که امکان اخذ ويزاي همراه با تحصيل در رشته هاي پزشکي براي اقامت در هند وجود دارد؛ اين ويزاي همراه x visa نام دارد ،هر چند مراحل دريافت ويزاي همراه براي تحصيل در رشته هاي پزشکي و دندانپزشکي در هند مقداري دشوار مي باشد.
حدود 13 دانشگاه مورد تأييد وزارت بهداشت در کشور هند براي تحصيل پزشکي وجود دارد که اين دانشگاه ها هرکدام شرايط و مشخصات متفاوتي دارند. با توجه به اين موضوع که شهريه دانشگاه ها در هند در رشته هاي پزشکي به صورت يکجا دريافت مي گردد و بعد از ثبت نام در دانشگاه امکان تغيير دانشگاه وجود ندارد از اين رو دانشجويان جهت انتخاب دانشگاه براي تحصيل در هند بايد همه شرايط را در نظر داشته باشند و با دقت تمام، دانشگاه خود را انتخاب نمايند، اما مهم ترين مسئله اي که در اين بين بايد مورد توجه قرار گيرد شهري است که دانشگاه در آن واقع گرديده است چرا که همه شهرهاي هندوستان از شرايط مناسبي براي ادامه تحصيل و اقامت در آن برخوردار نيستند. براي مثال دانشگاه مانيپال در هند از بهترين دانشگاه هاي هند مي باشد اما از شهريه بالا و شرايط دشواري براي تحصيل برخوردار است. دانشگاهي که از طرف ايراني ها براي تحصيل پزشکي و دندانپزشکي بيشتر مورد توجه قرار مي گيرد دانشگاه راجيو گاندي مي باشد که البته اين دانشگاه در چندين شهر هندوستان داراي کالج مي باشد که معمولاً شهر بنگلوربا توجه به تميزي و شرايط مناسب اين شهر براي تحصيل در رشته هاي پزشکي و دندانپزشکي بسيار مورد تقاضا مي باشد.


زبان تحصيل پزشکي و دندانپزشکي در هند:
شروع دوره تحصيل پزشکي و دندانپزشکي در هندوستان از ماه سپتامبر مي باشد، زبان تحصيل در اين رشته ها انگليسي مي باشد اما اگر کسي داراي مدرک زبان، براي تحصيل در هند  نباشد مي تواند قبل از شروع به تحصيل در دانشگاه در دوره هاي زبان انگليسي اقدام به يادگيري زبان انگليسي نمايد البته اين دوره ها از طرف کالج برگزار نمي گردد و فرد بايد شخصاً در اين دوره ها شرکت نمايد . اين دوره ها شش ماهه هستند و داراي هزينه اي معادل 2500 دلار مي باشد.


هزينه تحصيل پزشکي و دندانپزشکي در هند:
هزينه ي تحصيل در اين رشته ها معمولاً به صورت يکجا دريافت مي گردد که البته ميزان شهريه با توجه به زمان ثبت نام و شرايط ديگر متفاوت مي باشد که البته معمولاً کالج هاي خارج از شهر هند داراي هزينه هاي کم تري هستند؛ هزينه ي تحصيل در رشته ي دندانپزشکي و پزشکي معمولاً در ابتداي ورود به دانشگاه از دانشجو دريافت مي گردد. هزينه تحصيل در رشته دندانپزشکي براي کل دوره 35000 تا 420000 دلار و براي کل دوره پزشکي 120000 دلار مي باشد. دندانپزشکي در هند 5 ساله است، که به صورت 4 سال عملي و يک سال تئوري مي باشد. هزينه کل دوره تحصيل در رشته داروسازي در شهر بنگلور 20 تا 35 هزار دلار مي باشد. طول تحصيل در رشته دارو سازي هم 6 سال مي باشد.
در ضمن نکته مهم در خصوص تحصيل پزشکي و دندانپزشکي در هند اين مي باشد که براي تحصيل در اين رشته ها در هندوستان داشتن مدرک دبيرستان تجربي الزامي مي باشد.
نکته منفي تحصيل پزشکي و دندانپزشکي در هند هم اين نکته است که اين دانشگاه ها داراي خوابگاه نمي باشند و دانشجو مجبور است که به صورت انفرادي يا گروهي خانه اي اجاره نمايد.

برای  دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ ویزای تحصیلی هند، می توانید با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل فرمائید.