معرفی دانشگاه های آفریقای جنوبی

کشور افریقای جنوبی کشوری زیبا و توریستی است . مهاجرت به آفریقای جنوبی از طریق اخذ ویزای تحصیلی آفریقایی جنوبی و یا ویزای دوره های زبان آفریقای جنوبی و یا کار در آفریقای جنوبی تقاضای روزافزونی داشته است. آفریقای جنوبی از کشوهای در حال توسعه ای می باشد که  که در زمینه های اقتصادی و سیاسی در دهه های اخیر رشد و توسعه بسیار قابل توجهی داشته است، به طوری این کشور همراه با دیگر کشوهای عضو بریکس نظیر برزیل و روسیه و هند و چین در سال 2010 در بین 5 کشور با رشد اقتصادی سریع قرار گرفت. همین امر نیز جذب سرمایه های خارجی و جذب دانشجویان خارجی به دانشگاه های افریقای جنوبی را منجر شده است. آفریقای جنوبی دانشگاه های معتبری را نیز در خود جای داده است که در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه های برتر افریقای جنوبی می پردازیم.

دانشگاه های آفریقای جنوبی که مورد تأیید وزارت علوم ایران می باشند، به سه دسته تقسیم می شوند.

دانشگاه های گروه الف: دانشگاه های ممتاز آفریقای جنوبی

 1. Rhodes University
 2. Stellenbosch University
 3. University of Cape Town
 4. University of Johannesbourg
 5. University of Kwazulu Natal
 6. University of Pretoria
 7. University of the Western Cape
 8. University of the Witwatersrand

دانشگاه های گروه ب: دانشگاه های گروه خوب آفریقای جنوبی

 1. Nelson Mandela Metropolitan University
 2. University of Fort Hare
 3. University of Free State
 4. University of South Africa
 5. University of Zululand

دانشگاه های گروه ج: دانشگاه های گروه متوسط آفریقای جنوبی

 1. Cape Peninsula University of Technology 
 2. Central University of Technology 
 3. Durban University of Technology 
 4. Mangosuthu University of Technology
 5. Monash University South Africa
 6. North West University
 7. Tshwane University of Technology 
 8. Vaal University of Technology 
 9. Walter Sisulu University
 10. University of Venda

اکثر دانشگاه های دسته سوم صرفاً تا سطح کارشناسی ارشد می باشد.

معرفی دانشگاه های برتر افریقای جنوبی طبق رتبه بندی بریکس

دانشگاه کیپ تاون(,UCTUniversity of cape town)

این دانشگاه در رتبه بندی QS بهترین دانشگاه آفریقای جنوبی است و و در بین کشورهای عضو بریکس نیز اولین جایگاه را داراست. دانشگاه کیپ تاون در سال 1829 تأسیس گردیده است و قدیمی ترین مرکز آموزش عالی آفریقای جنوبی است. دانشگاه، در شهر کیپ تاون در دامنه کوه قرار گرفته است و فضای بسیار زیبایی دارد. گفتنی است که 5 نفر از فارغ التحصیلان این دانشگاه برنده جایزه نوبل گردیده اند.

دانشگاه استلنبوش(Stellenbosch University)

این دانشگاه دومین دانشگاه برتر بریکس می باشد و در دومین شهر قدیمی آفریقای جنوبی به همین نام قرار دارد . داشنگاه استلنبوش در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان(QS) رتبه سی ام را داراست و در بین دانشگاه های کشورهای عضو بریکس، رتبه یازدهم را دارد. این دانشگاه، دانشگاهی قدیمی واقع در شهری قدیمی است که در سال 1863 بنیان گذاری  شده است. دانشگاه استلنبوش دارای یک شعبه اصلی در شهر استلنبوش  و سه شعبه در حومه کیپ تاون است. دانشکده مهندسی برقی این دانشگاه بسیار مطرح می باشد. این دانشگاه نیز همانند دانشگاه UCT در زمینه های تحقیق و پژوهش سرآمد می باشد.

دانشگاه ویت واترسرند(University of Witwatersrand ,wits)

این دانشگاه معروف به WITS در مرکز ژوهانسبورگ واقع شده و دارای چندین شعبه است. شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی از نظر امکانات و وسعت در بین 50 شهر بزرگ جهان قرار دارد. دانشگاه ویتس سومین دانشگاه قدیمی آفریقای جنوبی است. طبق رتبه بندی دانشگاه های بریکس این دانشگاه جایگاه 31 ام را داراست. دانشگاه WITS از نظر گوناگونی نژادی و سطح کیفی کارکنان آن و اساتیدش در رتبه پنجم دانشگاه های بریکس قرار دارد. دانشگاه ویت واترسرند، 5 شعبه در مناطق شهری و 3 شعبه در حومه شهر دارد.

دانشگاه پرتوریا(University of Pretoria)

این دانشگاه در سال 1906 تأسیس شده است و تحصیل در آن به دو زبان انگلیسی و آفریکانس(از زبان های آفریقیایی با ریشه هلندی) می باشد. دانشگاه پرتوریا شعب مختلفی دارد و دانشجویان خارجی بسیار و تنوع نژادی فراوان از ویژگی های مطرح آن است. در رتبه بندی بریکس دانشگاه پرتوریا از رتبه 43 را برخوادار می باشد. هم چنین این دانشگاه اولین دانشکده ارتش را در آفریقای جنوبی دارد. دانشکده های دیگر این دانشگاه دانشکده های اقتصاد، مهندسی، مدیریت، علوم پزشکی، جامع شناسی، حقوق و الهیات است.

دانشگاه کوازولو ناتال(University of KwaZulu-Natal)

این دانشگاه با 5 شعبه در ایالت کوازولو واقع است  و به نوعی تمامی رشته های درسی در این دانشگاه تدریس می شود. این دانشگاه یک مرکز تحقیق و درمان توبرکلوز دارد که حاصل فعالیت مشترک دانشگاه کوازولو و دانشگاه پزشکی هاروارد هیوز می باشد و این از بزرگترین افتخارت و دستاوردهای این دانشگاه است. طبق رتبه بندی بریکس،  دانشگاه کوازولو ناتال رتبه 60 را دارد.

دانشگاه ژوهانسبورگ(University of Johannesburg)

این دانشگاه در رتبه بندی بریکس در جایگاه 61 ام قرار دارد. دانشگاه ژوهانسبورگ دانشگاه جدیدی است و در سال 2005 تأسیس شده است و از ادغام دانشگاه های رند آفریکانس rau، دانشگاه تکنیکون ویت واترسرند و 2 شعبه از دانشگاه ویستا شکل گرفته است؛ بدین ترتیب این دانشگاه از بزرگترین دانشگاه های آفریقای جنوبی است که دارای 4 شعبه است و از 9 دانشکده تشکیل شده است. جایگاه این دانشگاه از نظر تدریس رشته های بین المللی  و پذیرش داشنجویان خارجی و تنوع کارکنان و اساتید آن مطرح می باشد.

برای دریافت راهنمایی و کسب اطلاعات در مورد اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی، ویزای تحصیل در دوره های زبان آفریقای جنوبی، ویزای کار آفریقای جنوبی و یا سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس بگیرید.