هزینه های زندگی در دانمارک


افرادی که جهت اخذ ویزای تحصیلی دانمارک ، اخذ ویزای کاری دانمارک، اخذ ویزای سرمایه گذاری و دیگر روش های مهاجرت به کشور دانمارک به جهت ادامه تحصیل و در نهایت اخذ اقامت دائم دانمارک و کسب تابعیت دانمارک اقدام می نمایند همواره به داشتن یک پیش بینی جامع و قابل اتکا در رابطه با هزینه های زندگی و تحصیل خود و خانواده در کشور دانمارک نیاز داشته اند.
نظام سیاسی و اجتماعی در دانمارک به گونه ای طراحی گردیده که هر فرد تا حد توانایی اش کار کند و در حدود نیاز ، معاش خود و خانواده را تأمین نماید و از ابزارهای این سیستم توزیع درآمدی سیستم مالیات گیری دانمارک می باشد در واقع خدمات عمومی به گونه ای در دانمارک توزیع می شود که همه افراد فارغ از میزان دارایی اشان از آن ها بهره مند گردند.بنابراین کشور دانمارک از جمله کشورهایی است که نسبت به دیگر کشورهای اروپایی از مالیات بیشتری دارا  می باشد. البته بالا بودن میزان مالیات ها در دانمارک همراه با بالا بودن میزان درآمد وحقوق و دستمزد مردم می باشد و همین میزان مالیات هم صرفاً صرف خدمات رفاه اجتماعی خود مردم می گردد. البته گفتنی است برای مشاغلی که جزو مشاغل  High demand می باشند برنامه مالیاتی خاصی دارند که مالیات بر درآمد این افراد را تا میزان 25%  در طی یک سال یا 33% در طی 5 سال کاهش می دهد.
ماليات در دانمارک صرف اموری هم چون: سيستم بهداشت، تحصيل وتحقيقات، ساخت راهها و خطوط راه آهن، نيروي دفاع، اقدامات براي محيط زيست بهتر و همچنين خدمات رفاه اجتماعی اجتماعي مثل: حقوق بازنشستگي عمومي، كمك نقدي و كمكهاي ويژه به افرادي  است که به دلایل برای اداره زندگي  با مشکل مواجه می باشند.
به هر حال دانمارک جزو کشورهایی میباشد که دارای خدمات عمومی بالا و رفاه اجتماعی بسیار بالایی در منطقه اسکاندیناوی ( کشورهای سوئد ، نروژ ، فنلاند و دانمارک ) می باشد.
همانطور که میدانید واحد پول دانمارک کرون میباشد . که معمولا نرخ کرون دانمارک نسبت به نرخ کرون سوئد و نروژ بالاتر است . در این نوشتار ما مبالغ را به یورو درج کرده ایم تا از نظر محاسبات و تبدیل به ریال ساده تر باشد .
هزینه زندگی در دانمارک برای شخصی که زندگی دانشجویی دارد در حدود 900 تا 1000 یورو میباشد البته در شهرهای کوچک هزینه پایین تر از این مبلغ میباشد . قسمت عمده هزینه مربوط به هزینه مسکن میباشد . که معمولا بین 500 تا 600 یورو هست . البته در خوابگاه های دانشجویی معمولا هزینه پایین تر از این مبلغ میباشد. هزینه خورد و خوراک هم بین 250 تا 300 یورو را در برمیگیرد و هزینه های دیگری مانند حمل و نقل ، هزینه تلفن و اینترنت و .. در حدود 150 تا 200 یورو میباشد .
ذکر این نکته مهم به نظر میرسد که معمولا دانشجویان پس از یک ترم تحصیل در دانمارک جذب بازار کار میشوند . ولی با کار دانشجویی نمیتوان انتظار داشت که هزینه ها پوشش داده شود. ولی معمولا دستمزدی که دانشجویان از کار دانشجویی در دانمارک دریافت میکنند کمک شایانی در تامین هزینه های زندگی آنان میکند.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان بهره مند شوید