مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا


برای ورود به کشور ایتالیا نیازمند به دریافت ویزا از سفارت کشور ایتالیا میباشیم. سفارت ایتالیا ویزاهای مختلفی مانند ویزای توریستی ایتالیا، ویزای دیدار خانواده ایتالیا ، ویزای تجاری ایتالیا ، ویزای تحصیلی ایتالیا و ... صادر میکند. در نوشتارهایی جداگانه مدارک مورد نیاز برای دریافت هر نوع از این ویزاها از سفارت ایتالیا توضیح داده شده است. در این نوشتار قصد داریم مدارکی را که برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا از سفارت ایتالیا نیاز است را شرح دهیم.
دانشجویانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در ایتالیا میباشند باید در ابتدا از دانشگاه مورد نظر پذیرش دانشجویی خود را دریافت کنند تا بتوانند ویزای تحصیلی را دریافت نمایند. طبیعتا برای دریافت پذیرش دانشجویی باید متقاضی مدارکی را به دانشگاه ایتالیا تسلیم نماید تا دانشگاه به شخص متقاضی پذیرش تحصیلی را اعطا نماید. پس از دریافت پذیرش دانشجویی از دانشگاه مورد نظر شخص دانشجو باید مدارکی را به سفارت ارائه نماید تا برای  وی ویزای تحصیلی ایتالیا (ویزای دانشجویی ایتالیا) صادر گردد.
طبیعتا برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا علاوه بر پذیرش باید مدارک دیگری نیز به سفارت ارائه شود که این مدارک به شرح زیر میباشد.
1-    مدارک هویتی شامل پاسپورت و شناسنامه و .. که البته باید تمامی مدارک ترجمه گردد.
2-    مدرک مالی که نشان دهنده گردش حساب شخص در ایران میباشد. و همچنین نشان دهنده توانایی مالی دانشجو برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا باشد.
3-    تکمیل فرم تقاضای ویزا که به صورت تایپ شده باید به سفارت تحویل داده شود
4-    پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر که باید مهمور به مهر دانشگاه باشد.
5-    یک قطعه عکس 5/3 در 5/4 و رنگی
6-    بیمه نامه مسافرتی شینگن که تا سقف 30000 یورو را پوشش دهد و از یکی از شرکتهای بیمه مورد قبول سفارت ایتالیا صادر گردد.
7-    مدارک تحصیلی متقاضی
ممکن است بنا به شرایط شخص، سفارت ایتالیا از متقاضی درخواست مدارک دیگری نیز بنماید. توجه نمایید که این مدارک ثابت نمیباشد.( مانند مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان ایتالیایی)
لازم به ذکر است که هزینه ای نیز بابت رسیدگی به پرونده ویزا از جانب سفارت ایتالیا دریافت میگردد که صرف نظر از نتیجه حاصله قابل عودت به شخص نمیباشد.
برای مشاوره بیشتر در مورد ویزاهای ایتالیا و روشهای مهاجرت به ایتالیا و اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا میتوانید با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.