ادامه تحصیل در ایتالیا/شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا


ما در این مطلب به شرایط تحصیل در ایتالیا ، هزینه های تحصیل در ایتالیا ، مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا و امثالهم اشاره می نماییم.
کشور ایتالیا کشوری در قاره اروپا میباشد و هم چنین ایتالیا جزو کشورهای حوزه شینگن است و میتوان با شرایطی ویزای شینگن ایتالیا را دریافت کرد. آب و هوای ایتالیا بسیار مطبوع است ، از ویژگی ها و جذابیت های دیگر این کشور می توان از معماری ایتالیا که زبانزد جهانیان است ، بناها و آثار باستانی این کشور که نشان از پیشینه ی تاریخی هزاران ساله ی آن دارد. آثار هنری ،جاذبه های توریستی طبیعی، مد و غذاها و سبک زندگی مردمان این کشور نام برد.
تحصیل در ایتالیا در هر سه مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری امکان پذیرمیباشد. تحصیل در ایتالیا این امکان را برای شما بوجود می آورد که بصورت رایگان در معتبر ترین دانشگاههای دنیا مشغول به تحصیلباشید، علاوه بر این حتی در اکثر مواقع برای دانشجوهای خارجی امکان گرفتن بورس تحصیلی بالای ۷۰ درصد میباشد که معمولا موفق به اخذ آن میشوند.
مقطع لیسانس در کشور ایتالیا ۳ الی ۴ ساله است. دانشجویان مقطع کارشناسی کشور ایتالیا مجوز کار در محدوده ای ۱۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد . البته قابل توجه متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا که اخذ بورسیه های تحصیلی در این مقطع نیز امکان پذیر است که در قسمت های بعدی متن توضیح کامل در مورد آن داده میشود.
دروس دانشگاهی کشور ایتالیا به دو صورت ایتالیایی و انگلیسی تدریس میشوند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور ایتالیا مجوز کار در محدوده ای ۲۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد.
افرادی که متقاضی تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا هستند این شانس را دارند که علاوه براینکه بصورت رایگان تحصیل میکنند همچنینبورسیه های تحصیلی از دانشگاه دریافت کنند که تمامی هزینه های زندگیشان را پوشش میدهد همچنین برتری دیگری که دانشگاههای ایتالیا نسبت به سایر دانشگاههای اروپا دارد اینست که بصورت انگلیسی هم میشود تحصیل کرد.برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری شخص متقاضی نیازمند گذراندن دیپلم ۱۲ ساله و لیسانس ۴ ساله و فوق لیسانس ۲ ساله میباشد. در ادامه متن در مورد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری توضیح کامل داده میشود.
نکته قابل توجه در خصوص تحصیل در این کشور، وجود کمک هزینه های تحصیلی تا سقف 5200 یورو در سال است. چنانچه دانشجویی از ایران برای تحصیل در ایتالیا اقدام کند و پس از دریافت نامه پذیرش، درخواست دریافت این کمک هزینه را نماید، می تواند با ارائه یک سری مدارک مالی مربوط به پدر یا مادر از این کمک هزینه بهره مند گردد. از مزایای این کمک هزینه این است که هیچ گونه تعهدی برای بازپرداخت آن به دولت ایتالیا وجود ندارد و در حقیقت، یک کمک بلاعوض محسوب میشود.
علاوه بر کمک هزینه های دولتی ایتالیا، چنانچه دانشجویان دارای شرایط ممتاز تحصیلی از جمله معدل بالا، مقالات بین المللی، نمره GRE بالا، ثبت اختراع و امثال آن باشند، میتوانند از انواع 11000 الی 19000 یورویی در سال بهره مند شوند که از جانب دانشگاه های معتبر ایتالیا ارائه می گردد.
یک ویژگی خاص تحصیل در ایتالیا، وجود کمک هزینه های ۲۵۰۰ و ۵۰۰۰ یورویی در سال برای متقاضیان خارجی است که فارغ از معدل و شرایط فارغ التحصیلی شان می توانند از استان محل تحصیلشان در ایتالیا دریافت نمایند. این بورسیه ها از انواعبورسیه های دانشجویان ممتاز مجزا است و احتمال دریافت آن برای متقاضیان ایرانی بسیار بالاست.اکثر دانشجویان ایرانی که در ایتالیا مشغول به تحصیل اند از این بورسیه ها استفاده میکنند و مقدار زیادی از هزینه های زندگی شان را در دورانتحصیل پوشش میدهند. همچنین این امکان برای دانشجویان دکتری در ایتالیا وجود دارد که بورسیه تحصیلی ۸۰۰۰ و یا ۱۳۷۰۰ یورویی از دانشگاه از طریق اساتید اخذ کنند.(موسسه حقوقی ملک پور این توانایی را دارد که برای شما داشجویان ایرانی بورسیه های تحصیلی در دانشگاههای معتبر ایتالیا دریافت کند).
برای اطلاعات بیشتر درباره تحصیل رایگان در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی در اروپا با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.