چه کشورهايي ارزشمندترين گذرنامه ها را دارند


در اين نوشتار ارزش گذرنامه ی کشورها را بررسي ميکنيم و همچنين عواملي که باعث ارزشمند شدن گذرنامه ها ميشود را نيز معرفي خواهيم کرد.
در ابتدا بايد بگوييم که گذرنامه يا پاسپورت يک مدرک شناسايي رسمي است که از سوي دولت‌ها براي شهروندانشان صادر مي‌شود. در واقع گذرنامه مدرکي است که دولت مربوطه از ديگر دولت‌ها اجازه مي‌خواهد تا به شهروندانش اجازه گذر از خاک  و يا ورود به خاک آن کشورها را بدهند.

و به اين اجازه‌اي که به اين منظور از ديگر دولت‌ها گرفته مي‌شود رواديد يا ويزا گفته مي‌شود. و هم چنين بايد بگوييم که دارا بودن گذرنامه ايراني به معني داشتن تابعيت ايران است. گذرنامه ايراني به رنگ قهوه اي ميباشد و در بالاي جلد گذرنامه نشان رسمي ايران درج شده است.
در دنياي امروز، محدوديت ويزا نقش مهمي در کنترل سفرهاي اتباع خارجي بين کشورها ايفا مي کند. شرايط اخذ ويزا بيانگر روابط بين کشورها بوده و روابط و شرايط يک کشور را در جامعه بين المللي نشان ميدهد. بدين مفهوم که اگر شهروندان يک کشور براي سفر به کشور ديگري نياز به اخذ ويزا داشته باشند و اخذ ويزا نيز با محدوديتهاي زيادي همراه باشد نشان از اعتبار کم گذرنامه ميباشد.
يکي از مشخصه هايي که اعتبار گذرنامه را مشخص ميکند اجازه ورود شخص بدون ويزا (رواديد) به خاک يک کشور ميباشد، بدين مفهوم که اگر تعداد کشورهاي بيشتري به گذرنامه يک کشور بدون اين که از سفارت خانه آن کشور ويزا اخذ کنند اجازه ورود به آن کشور را داده باشند نشان از اعتبار بالاي آن گذرنامه است. به عبارت ديگر، هر چه گذرنامه باارزش‌تري داشته باشيد، امکان سفر بي‌دردسرتر به مناطق بيشتري از جهان را خواهيد داشت.
موسسه هنلي (henly )  از موسسات معتبري است که به طو ماهانه ارزش گذرنامه هاي کشورهاي مختلف جهان را بر اساس نياز يا عدم نياز رواديد براي ورود به يک کشور بررسي مينمايد. اين موسسه از سال 2006 چنين آماري را منتشر ميکند، که در ادامه آخرين گزارش منتشر شده اين موسسه را خواهيم ديد.
بر طبق گزارشي که در اوايل سال 93 منتشر شد افرادي که تابعيت ايراني دارند بدون ويزا ميتوانند به 54 کشور جهان مسافرت نمايند. در اين فهرست 19 کشور از قاره آفريقا، 8 کشور از قاره آمريکا، 16 کشور از قاره آسيا، 5 کشور از قاره اروپا و 6 کشور از قاره اقيانوسيه قرار دارند.
فهرست کشورهايي لغو رواديد شده براي ايرانيان در قاره هاي مختلف به شرح زير است .
کشورهاي قاره آسيا
سوريه – لائوس – لبنان – تاجيکستان - کامبوج- مالديو -نپال- اندونزي- سريلانکا- مالزي- تيمور شرقي – برونئي – مالاوي- قرقيزستان- ترکمنستان - کردستان عراق
کشورهاي قاره آمريکا
بوليوي - هائيتي- نيکاراگوئه- اکوادور- ونزوئلا – گويان - دومينيکن - پاراگوئه
کشورهاي قاره آفريقا
توگو – ماداگاسکار - موزامبيک - کنيا – کومور- کيپ ورد- جيبوتي- اوگاندا – تونس- کنگو- بورکينافاسو- گابن – موريتاني- غنا – زيمبابوه - گينه بيسائو- مالي - ساحل عاج - سنگال
کشورهاي قاره اروپا
صربستان و مونته نگرو- کوزوو – ترکيه - ارمنستان - گرجستان
کشورهاي حوزه اقيانوسيه
جزاير کوک لند - ايالات ميکرونزي - جزاير نيووي- جزاير پالائو- جزاير تووالو و ساموا.
همان طور که گفته شد براي مسافرت به کشورهاي فوق نيازي به دريافت ويزا از کشور مربوطه نميباشد. تعداد روزهايي که بدون دريافت ويزا ميتوان به اين کشورهاي مسافرت کرد از 15 روز تا 6 ماه متغير ميباشد.
بر اساس آخرين گزارشهايي که در مورد اعتبار گذرنامه منتشر شده است، آلماني‌ها صاحب با ارزش‌ترين گذرنامه دنيا هستند. دارندگان گذرنامه آلماني مي‌توانند بدون نياز به اخذ رواديد ورود  (ويزا) به 177 کشور از 218 کشور و منطقه شناخته شده در جهان سفر کنند. بر اساس اين گزارش ايالات متحده آمريکا که در سال‌هاي 2014 و 2015 در رده اول اين فهرست قرار داشت، امسال به رده چهارم سقوط کرده است. بعد از آلمان، گذرنامه کشور سوئد، با امکان سفر بدون ويزا به 176 کشور جهان، در رده دوم قرار دارد. کشورهاي فنلاند، فرانسه، ايتاليا، اسپانيا و بريتانيا همگي در رده‌ سوم اين فهرست قرار مي‌گيرند.
در انتهاي اين جدول کشورهاي افغانستان، پاکستان، عراق، سومالي و سوريه قرار گرفته‌اند.
ايران که سال گذشته در رده 101 ام اين جدول، که شامل 104 کشور است، قرار داشت، امسال با سه پله ترقي در کنار کشورهاي اريتره، اتيوپي، نپال، فلسطين، و سودان در رده 98ام قرار گرفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری و ... میتوانید با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید.