پروسه مهاجرت به دانمارک و تاثیر شیوع ویروس کرونا بر آن

کشورهای حوزه ی اسکاندیناوی همچون سوئد و یا دانمارک به دلایلی همچون سیستم آموزشی پیشرفته، رفاه اجتماعی بالا، امنیت اجتماعی و مسائلی از این دست جزء اولویت های افراد برای مهاجرت هستند.

بسیاری از افراد به دلایلی همچون موقعیت جغرافیایی مناسب این کشور، بالا بودن سطح رفاه اجتماعیٍ و عواملی از این دست در تلاش هستند تا راهی برای ورود به این کشور بیابند.
خوشبختانه در سالیان گذشته تایپ ویزایی برای گروه درمان از جمله پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران در این کشور تعریف شد که به واسطه آن افرادی که در این گروه تحصیل کرده اند و تمایل مهاجرت به دانمارک را دارند می توانند از طریق آن به دانمارک مهاجرت کنند.
به طورکلی از آنجایی که شغل گروه درمان از جمله پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران به صورت مستقیم با جان انسانها سر و کار دارد افرادی که در رشته هایی همچون پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری تحصیل کرده اند اگر قصد داشته باشند در کشور دیگری مشغول به کار و فعالیت شوند بایستی در ابتدا برای معادلسازی مدارک خود اقدام کنند و یا به عبارتی دیگر مدارک تحصیلی آنها به تایید سازمان های مربوطه در کشور مقصد برسد.
پروسه ی معادلسازی در هر کشوری تا حدودی متفاوت می باشد اما به صورت کلی شامل یادگیری زبان اصلی کشور مقصد، شرکت در آزمونهای معادلسازی مورد نظر و گذراندن دوره های بیمارستانی می باشد.
پروسه ی معادلسازی مدارک برای پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران در کشور دانمارک نیز تقریبا یکسان می باشد به این صورت که افراد پس از ارسال مدارک خود به دانمارک و بررسی مدارک و اخذ ویزا می توانند با یک ویزای 3 ساله وارد کشور دانمارک شده و در کلاسهای زبان دانمارکی به صورت رایگان شرکت کرده و مدرک لازم را دریافت کرده و پس از آن در آزمون معادلسازی این کشور که به طور معمول در هر سال دو یا سه بار برگزار می شود و آزمونی با منابع مشخص است و صرفا مختص پزشکان و دندانپزشکان است شرکت کنند و پس از موفق شدن در این امتحان در بیمارستان های این کشور یک دوره ی6 تا 12 ماهه ی کارورزی را بگذرانند.
از جمله امتیازات دریافت و اخذ این نوع ویزا برای پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران می توان به مواردی همچون:

صدور ویزای همراه ( همسر و فرزندان زیر 18 سال ) به صورت همزمان
سرعت انجام کار و یا اخذ ویزا در کوتاه ترین زمان ممکن برای پرستاران 6 ماه و برای گروه پزشکان و دندانپزشکان 14 ماه
آموزش و یادگیری زبان دانمارکی به صورت رایگان در دانمارک
و عدم ارائه مدرک زبان انگلیسی اشاره کرد

در انتهای این مطلب از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر پروسه مهاجرت به دانمارک خواهیم گفت:
همزمان با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان پروسه پذیرش مهاجران در همه ی کشورها با محدودیت های جدیدی روبرو شده است و بسیاری از سفارت ها با تعطیلی به صورت موقت اقدام به جابه جایی تاریخ مراجعه به سفارت کردند و سفارت دانمارک در ایران نیز حدود 2 ماه پیگیری کارهای مربوط به اخذ ویزا را با کندی پیش می برد.
همچنین دولت دانمارک نیز به دلیل شیوع کرونا در این کشور با سرعت کمتری و به صورت  دورکاری اقدام به بررسی و پیگیری پرونده ها داشته اما در حال حاضر و با بازگشت شرایط به حالتی بهتر مجددا کارها با سرعت بیشتری در حال انجام است و شیوع این ویروس تاثیری بر بررسی مدارک و پیگیری کارها نداشته است.
برای اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به دانمارک می توانید با موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.