ویزای تحصیلی روسیه


سالانه افراد بسیاری، دانشگاه های روسیه را برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب میکنند. هزینه تحصیل پایین در روسیه، هزینه زندگی پایین در شهرهای روسیه، امکان گرفتن ویزای تحصیلی روسیه در زمان کم و با شرایط آسان، کیفیت بالای تحصیل در دانشگاه های روسیه و نزدیکی روسیه با ایران و روابط حسنه بین دو کشور از جمله دلایل بالا بودن تقاضا برای ویزای تحصیلی روسیه میباشد.

روسیه کشوری زیبا و توریستی است که دانشگاه های بزرگ و متعددی دارد و شرایط خوبی را برای تحصیل دانشجویان خارجی فراهم میکند. تحصیل پزشکی در روسیه یکی از دلایل عمده جذب دانشجویان خارجی به دانشگاه های روسیه میباشد. از آنجایی که تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای مختلف معمولاً شرایط و آزمون های سختی دارد، تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه شرایط به نسبت آسان تری دارد و هزینه ی مقرون به صرفه ای هم دارد که بدین ترتیب، بسیاری از متقاضیان تحصیل در این رشته ها را جذب میکند.


تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه


همانطور که ذکر شد، رشته های پزشکی و دندانپزشکی از رشته های پرطرفدار دانشگاه های روسیه میباشد. تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه به زبان های فرانسوی، روسی و انگلیسی امکان پذیر میباشد. برای تحصیل در این رشته ها ، بهتر است متقاضی زبان روسی را انتخاب بکند؛ کیفیت بالاتر تحصیل در رشته های پزشکی به زبان روسی، دلیل این مسئله میباشد. برای تحصیل در رشته پزشکی متقاضیان ابتدا باید وارد دوره پاتفک بشوند ؛ دوره پاتفک یک دوره یک ساله میباشد که در دانشگاه ها و کاج های روسیه برگزار میباشد. دانشجو برای تحصیل در رشته های پزشکی پس از دوره پاتفک، باید در آزمون نهایی آن نمره قبولی را اخذ کند.


زبان تحصیل در دانشگاه های روسیه


به طور کلی تحصیل در رشته های مختلف در روسیه به زبان های روسی، فرانسوی و انگلیسی امکان پذیر میباشد. زبان تحصیل در مقطع لیسانس در روسیه، روسی است و در مقاطع فوق لیسانس و بالاتر تحصیل به زبان انگیلسی نیز در بسیاری از رشته ها امکان پذیر است. برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های روسیه باید مدرک زبان روسی را ارائه نمود. برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز در مقاطع بالاتر باید مدرک زبان انگلیسی، برای مثال آیلتس و یا تافل با نمره مورد درخواست دانشگاه را ارائه نمود.


هزینه تحصیل در روسیه


هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه بسته به دانشگاه و رشته مدنظر و مقطع تحصیلی متفاوت است، اما میانگین شهریه تحصیل در دانشگاه های روسیه را باید بین 6 تا 8 هزار دلار در سال دانست؛ هزینه دوره پاتفک برای تحصیل در رشته های پزشکی حدود 4 تا 6 هزار دلار میباشد. هزینه زندگی دانشجویی در روسیه نیز در شهرهای مختلف روسیه متفاوت میباشد، اما میانگین هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه را باید حدود 600 دلار در ماه دانست.


مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه
پاسپورت
فرم پر شده درخواست ویزا
اصل نامه پذیرش از دانشگاه
اصل پرداخت شهریه دانشگاه
کارت ملی و شناسنامه و ترجمه های آن ها
یک قطعه عکس
تمامی مدارک شخص به صورت ترجمه شده روسی
بیمه مسافرت پزشکی


ویزای تحصیلی روسیه ابتدا برای دوره کوتاه مدت 3 ماه اعتبار دارد. بعد از سه ماه دانشجو. باید به بخش محلی دولت مراجعه نماید و درخواست ویزای مجدد نماید، که در این صورت یک ویزای یک ساله برای فرد صادر میشود که مجددا بعد از پایان یک سال، این ویزا باید تمدید شود و تا زمان پایان تحصیلات شخص ادامه یابد.


برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای اروپایی با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل نمائید.