شرایط تحصیل در روسیه


تحصیل در دانشگاه های روسیه در سال های اخیر به دلیل هزینه تحصیل و زندگی پایین در روسیه و کیفیت بالای تحصیل در دانشگاه های روسیه مورد توجه متقاضیان تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است.

روسیه هم چنین بورس های زیادی را نیز برای دانشجویان خارجی در مقاطع ارشد و دکتری ارائه میدهد. به طور کلی به دلیل نزدیکی ایران با روسیه و روابط حسنه بین دو کشور و هزینه تحصیل پایین دانشگاه های روسیه، بسیاری از افراد راغب به تحصیل در این کشور زیبا میشوند.


تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه


روسیه هم چینن برای تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیز مورد توجه قرار میگیرد. با توجه به اینکه تحصیل در رشته های مذکور در بسیاری از کشورها به زبان اصلی آن کشور میباشد و آزمون های ورودی برای تحصیل در این رشته ها در نظر گرفته شده است، کشور روسیه با قرار دادن امکان یادگرفتن زبان روسی در داخل خود روسیه و هزینه تحصیل پایین، علاقه مندان به رشته های پزشکی را در دوره های پاتفک( مرحله اولیه تحصیل پزشکی در روسیه) میپذیرد. به طور کلی تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر میباشد که البته بهتر است به دلیل کیفیت تحصیلی و تفاوت هزینه، تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه به زبان روسی صورت بگیرد. برای تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه، متقاضیان ابتدا باید وارد دوره های پاتفک شوند؛ دوره پاتفک یک دوره یک ساله میباشد که در پایان نیز با آزمونی میتوانید وارد دانشگاه شوید. شهریه دوره پاتفک در دانشگاه های روسیه حدود 4 هزار دلار میباشد.


زبان تحصیل در روسیه


تحصیل در دانشگاه های روسیه به زبان های انگلیسی، روسی و فرانسوی امکان پذیر است؛ تحصیل در مقطع لیسانس و رشته های پزشکی و پیراپزشکی بهتر است که به زبان روسی انجام شود. مقطع لیسانس در روسیه 4 سال است و همانطور که ذکر شد، به زبان روسی میباشد. داشتن مدرک زبان روسی برای تحصیل در مقطع لیسانس در روسیه الزامی است.
تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه 2 سال میباشد. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع ارشد و دکترا برای دانشجویان خارجی وجود دارد؛ برای گرفتن بورس های تحصیلی در دانشگاه های روسی بالطبع باید متقاضی رزومه قوی داشته باشد و بتواند آن دانشگاه و استاد مورد نظر را برای گرفتن بورس تحصیلی قانع نماید.


هزینه تحصیل در روسیه


هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه بسته به دانشگاه، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی مدنظر متفاوت میباشد. به طور کلی شهریه دانشگاه های شهرهای مسکو و سن پتریورگ از سایر شهرهای روسیه گران تر میباشد. به طور کلی شهریه رشته های پزشکی و پیراپزشکی، بین 6 تا 8 هزار دلار و برای رشته های غیرپزشکی 3 تا 5 هزار دلار میباشد.
روسیه کشوری با هزینه زندگی به نسبت پایینی نیز میباشد، دانشجویان خارجی در روسیه میتوانند با 500 یا 600 دلار در ماه در شهرهای مختلف این کشور زندگی دانشجویی داشته باشند. از دانشگاه های مطرح و مهم روسیه میتوان به دانشگاه دولتی موسکو، دانشگاه نوویسبیرسک و دانشگاه تومسک اشاره نمود.


برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای اروپایی با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل نمائید.