⁠ حقوق و مزایای کار در آلمان

آلمان یکی از کشورهای اروپایی میباشد که از نظر اقتصادی جزو کشورهای با ثبات جهان محسوب میشود. بسیاری از افراد برای دریافت ویزای کاری آلمان اقدام مینمایند و بدین وسیله قصد دارند تا با دریافت ویزای کاری آلمان، اقامت آلمان را بدست آورند.


در کشور آلمان، میبایستی بین کارمند و کارفرما قرارداد کاری امضا گردد که میزان حقوق کارمند یا کارگر در قرارداد استخدام قید و جزئیات دیگر، مربوط به تجدید نظر در حقوق (افزایش های پیش بینی شده با توجه به افزایش هزینه های زندگی) نیز در آن منظور می شود.

میزان حقوق در قراردادهای کاری معمولا به طور کامل درج میشود؛ منظور این است که میزان حقوق قبل از اعمال کسورات و مزایا، مالیات ها و بیمه ای که به فرد تعلق میگیرد در قرارداد کاری آمده است. حقوق افراد معمولا به صورت ماهیانه پرداخت می شود، و در برخی موارد و بسته به شرایط و نوع کار پیشنهادی در قرارداد، بر پایه ساعتی، ماهیانه یا سالیانه ذکر میشود.

به طور کلی میزان حقوق افراد در آلمان سالی یکبار حوالی نوامبر یا دسامبر بازنگری می شود و افزایش پرداخت ها از اول ژانویه سال آینده اعمال می شود. علاوه بر افزایش حقوق توافق شده عمومی، ممکن است به برخی کارکنان افزایش حقوق اندکی به علت "حسن انجام کار" تعلق گیرد اما مقدار بودجه کلی موجود برای چنان مواردی پس از بررسی دقیق توسط شورای کارکنان تعیین می شود.
موضوع قابل توجه به علاقه مندان دریافت ویزای کاری آلمان این است که در اکثر مواقع کارفرمایان آلمانی حقوق سالیانه کارکنان خود را در 13 (و برخی اوقات 14) نوبت پرداخت می کنند. (بر عکس ایران که پرداخت های 12 ماهه میباشد.) 13 ماهه بودن بدین دلیل است که در قرارداد استخدام پاداش تعطیلات نیز ذکر میشود که معنی آن این است که نصف حقوق ماه سیزدهم در تابستان و نیمی دیگر در پایان سال پرداخت میگردد.
در برخی از سمت های مدیریتی، حقوق کامل 1 ماه، یکبار در جولای و بار دیگر در پایان سال یا در ماه دسامبر یا اوایل ژانویه به عنوان حقوق ماه چهاردهم پرداخت می شود. در هر حال حقوق سالیانه مذکور در قراردادی که بین کارفرما و کارمند درج میشود مهم ترین رقم می باشد. این رقم را بر 13 یا 14 تقسیم میکنند تا حقوق کامل ماهیانه شخص مشخص شود .
در اولین و آخرین سال استخدام، در صورتی که یک سال کامل کار نکرده باشید، حقوق ماه 13 و "پاداش تعطیلات" به تناسب مدت کار پرداخت می گردد.
برخی از کارفرمایان به طور داوطلبانه پاداش اضافه سالیانه برای کارکنان خود در نظر می گیرند که براساس عملکرد انفرادی کارکنان یا سود خود کارفرما تعیین می شود.


برای اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به آلمان و اخذ ویزای کاری آلمان میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های تخصصی آنان بهره مند شوید و یا میتوانید به مطالب مرتبط با مهاجرت به آلمان و اخذ ویزای کاری آلمان که در همین سایت وجود دارد مراجعه بفرمایید و از اطلاعات درج شده بهره مند شوید.