کشور لیختن اشتاین کجاست و چگونه کشوری هست؟


لیختن اشتاین کشوری در اتحادیه اروپا میباشد . کشور لیختن اشتاین از نظر مساحت کشور کوچکی هست. در این نوشتار قصد داریم در مورد کشور لیختن اشتاین توضیحاتی را ارایه نماییم و در مورد آب و هوای کشور لیختن اشتاین و همچنین چگونگی مهاجرت به کشور لیختن اشتاین و همچنین در مورد هزینه های زندگی و تحصیل در کشور لیختن اشتاین توضیحاتی ارایه نماییم.

 

لیختن‌اشتاین ((به آلمانی: Fürstentum Liechtenstein) تلفظ آلمانی: [ˈfʏʁstn̩tu:m ˈlɪçtn̩ʃtaɪn][۱]) میباشد و این کشور سومین کشور کوچک در اروپا است.
پایتخت لیختن اشتاین شهر فادوتس است. زبان رسمی لیختن‌اشتاین آلمانی میباشد. همان طور که گفته شد لیختن اشتاین کشور کوچکی میباشد و مساحت آن ۱۶۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۳۷ هزار نفر است. واحد پول این کشور فرانک سوئیس میباشد که معمولا برابری آن با یورو به صورت 0.8 ارزش یورو است.
لیختن‌اشتاین یکی از بالاترین سطوح زندگی در جهان را دارد. صنعت گردشگری، بانکداری و تولیدات (ابزار دقیق صنعتی) همگی با اهمیت است و صادرات این کشور را بیشتر فراورده‌های دندانپزشکی و ماشین آلات تشکیل می‌دهند. لیختن‌اشتاین در سازمان ملل متحد، شورای اروپا، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، و اتحادیه بازرگانی آزاد اروپا عضویت دارد. میزان با سوادی در لیختن اشتاین ۱۰۰٪ است.


جغرافیا و آب و هوای لیختن اشتاین:


از نظر جغرافیایی کشور لیختن اشتاین در مرکز اروپا قرار دارد و از شرق و شمال توسط اتریش و از غرب و جنوب توسط سوئیس احاطه شده‌است. همان طور که گفته شد پایتخت لیختن اشتاین فادوتس میباشد میباشد ولی بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور شهر شان میباشد.
از نظر آب و هوایی لیختن اشتاین هوای نسبتا سردی در زمستانها دارد و تابستانهای کوتاه و خنک از خصوصیات این منطقه است.
طبیعت بسیار سرسبز و بکر لیختن اشتاین که بسیار شبیه به سوییس میباشد باعث میشود که گردشگران و طبیعت گردان بسیاری جذب این کشور گردند.


سیاست در لیختن اشتاین:


از نظر سیاسی این کشور به کشور شاهزاده نشین اروپا معروف است و کشور دمکراتیک با رای مستقیم میباشد.( لازم به ذکر است که سوییس و لیختن اشتاین دو کشوری هستند که با رای مستقیم مردم در هر مسیله ای اداره میشوند).
حکومت این کشور پادشاهی مشروطه و حاکم آن یک شاهزاده میباشد. پارلمان کشور لیختن اشتاین دارای ۲۵ عضو است. اعضای پارلمان تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه با رأی تمامی افراد بالغ برای مدت چهار سال انتخاب می‌شوند. لندستگ  یا پارلمان ۵ نفر از جمله نخست‌وزیر را به عنوان کمیتهٔ ملی (کابینه) انتخاب می‌کند. نخست‌وزیر رسماً از سوی شاهزاده گمارده می‌شود. احزاب مهم سیاسی که در لیختن اشتاین فعالیت دارند عبارتند از اتحاد میهنی، حزب شهروند مترقی و حزب لیست آزاد (سبز).


دانشگاه های لیختن اشتاین:


در لیختن اشتاین سه دانشگاه یا موسسه علمی وجود دارد که با عنوان های زیر میباشند.

•  Liechtenstein Institute
•  Private University in the Principality of Liechtenstein
•  University of Liechtenstein
رشته های مختلفی در این دانشگاه ها تدریس میشوند که در مقالات بعدی به تفضیل توضیح داده شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به لیختن اشتاین و همچنین چگونگی دریافت ویزای لیختن اشتاین و دریافت اقامت لیختن اشتاین و تحصیل در دانشگاه های لیختن اشتاین میتوانید با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد در تماس باشید.