شرایط زندگی نروژ و اینکه نروژ چگونه کشوری ست؟

در این نوشتار قصد داریم که به طور کلی و با یک دیدگاه همه جانبه در مورد نروژ صحبت کنیم و کشور نروژ را از جنبه های مختلف مورد نقد قرار دهیم.
در ابتدا باید بدانیم که نروژ چگونه کشوری است؟ نروژ کشوری امن و آسان برای تجارت است در ”شاخص انجام کسب و کار” در بین 189 کشور در رتبه 9 قرار گرفته است و در گزارش سازمان شفافیت بین­ الملل، از میان 177 کشور در رتبه 5 شاخص جهانی  احساس فساد قرار دارد.به عبارت دیگر میتوان گفت که در شمار کشورهای سالم از نظر شفافیت کسب و کار و درآمد میباشد. همچنین کشور نروژ دارای سیاست پایدار، نظام قانونی کارآمد وحقوق مالکیت با امنیت بالا میباشد.
نروژ کشور فوق پیشرفته و مدرنی است که اقتصاد محدود اما قدرتمندی دارد. این کشور در بخش گاز و نفت و دیگر صنایع مهم مانند حمل و نقل دریایی، ساخت کشتی و پرورش ماهی موفق بوده است از این رو، در بالاترین رتبه جهانی سرانه تولید ناخالص داخلی برای هر نفر قرار گرفته است.
این کشور از نظر شاخصه هایی مثل امنیت، سطح رفاه اجتماعی، کیفیت زندگی، کیفیت تحصیل، شاخص محیط زیست، شاخص بهداشت در رده بندیهای جهانی رتبه های یکم تا پنجم را به خود اختصاص داده است.
به طوریکه به عنوان مثال میتوان گفت هنگامی که به شخصی به نروژ مهاجرت کرده و جویای شغل هست، در بیمه ملی نروژ ثبت نام خواهد شد که که کل افراد را تحت پوشش قرار می دهد. این بیمه خدمات بهداشت عمومی را شامل می شود که دولت نروژ تامین نموده و توسط استانداری ها اداره می گردد. هزینه مراجعه به پزشکان قابل پرداخت بوده و هزینه درمان در بیمارستان ها عمدتا رایگان است.
کشور نروژ از حیث آب و هوا، کشوری سردسیر به حساب می آید، با این وجود چنان مناظر زیبای توریستی و گردشگری و همچنین امکانات رفاهی دارد، که اکثر افراد این کشور را ترجیح می دهند . مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل و اخذ اقامت در کنار دیگر روش های مهاجرت به این کشور مثل سرمایه گذاری در نروژ یا ویزای کار در نروژ مورد تقاضا می باشد. افراد پس از مهاجرت به این کشور از یکی از طرق موجود، می توانند اقامت نروژ را کسب کنند و در صورت حصول شرایط لازم نسبت به اخذ تابعیت نروژ اقدام کنند.


تحصیل در نروژ


مهمترین مسئله ای که باید در این بخش به آن بپردازیم این است که تحصیل در کشور نروژ و در مقاطع مختلف تحصیلی رایگان میباشد. رایگان بودن تحصیلات در نروژ و همچنین کیفیت بالای تحصیل و زندگی عموما دانشجویان بسیاری را برای ادامه تحصیل در نروژ به خود جذب مینماید.
تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی نروژ
از شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در نروژ در مقطع لیسانس این است که تحصیل به هر دو زبان نروژی و انگلیسی می باشد. البته باید به این نکته توجه شود که تحصیل در مقطع لیسانس در اکثر رشته ها به زبان نروژی میباشد و فقط تعداد محدودی رشته به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس تدریس میشود. و این محدودیت باعث شده است که معمولا افراد برای تحصیل در مقطع لیسانس نمیتوانند کشور نروژ را انتخاب نمایند.
تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد در نروژ
تحصیل در نروژ در مقطع فوق لیسانس نیز به هر دو زبان نروژی و انگلیسی می باشد. برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس،الزامی است که فرد مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 تا 7 را داشته باشد، و اگر نیاز باشد که فرد دوره ی زبان نروژی را بگذراند، به مدت یکسال و به صورت رایگان می باشد. برای اخذ پذیرش در این مقطع از کشور نروژ، فرد باید حداقل مدرک لیسانس را داشته باشد.
تحصیل در مقطع دکترا در نروژ
تحصیل در نروژ در مقطع دکترا به زبان انگلیسی برای هر رشته ای امکان پذیر است. دوره ی تحصیل در مقطع دکترا در این کشور 3 سال است؛ و با توجه به اینکه دوره ی دکترا در هر کشوری نوعی کار به حساب می آید، به فرد دانشجو کمک هزینه ی تحصیلی تعلق می گیرد. برای تحصیل در این دوره به زبان انگلیسی شخص باید حداقل مدرک زبان انگلیسی آیلتس 7 را داشته باشد.
برای اطلاعات بیشتر در مورد کشور نروژ و همچنین چگونگی اخذ ویزای کاری از کشور نروژ و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های نروژ و همچنین اخذ ویزای تحصیلی نروژ و راه های مهاجرت به نروژ میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های رایگان مشاورین موسسه راد بهره مند شوید.