44159636 و 44159634-021 0901201-0921 admin@radmohajer.com کانال تلگرام اینستاگرام
ورود ثبت

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
مهاجرت تحصیلی
مهاجرت کاری
لیست کشورها
مهاجرت سرمایه گذاری
دپارتمان زبان

مقاله ISI چیست؟


بارها شنیده ایم و به این موضوع برخورد کردیه ایم که برای سنجش توان علمی شخصی و همچنین سنجش رزومه شخصی برای اخذ پذیرش دانشگاه از عنوان مقاله ISI شده استفاده شده است . به طوریکه یکی از معیارهای شناسایی توان علمی شخص داشتن تعدادی مقاله ISI شده است. همچنین است برای دریافت پذیرش دانشگاهی به خصوص پذیرش در مقطع دکتری در کشورهای مختلف معمولا اساتید و دانشگاه ها بر روی این موضوع تاکید میکنند و داشتن مقاله ISI را مزیت در نظر میگیرند.
در این نوشتار بر آن شدیم که در مورد مقاله ISI توضیحاتی را خدمتان علاقه مندان ارائه نماییم.
یکی از معیارهای میزان تولید علم در هر کشوری، نگارش مقاله های علمی است. این مقاله ها هر اندازه در نشریه های علمی معتبر چاپ شود و هر چقدر کیفیت این آثار بالاتر باشد، می توان به آینده علمی کشور خوش بین تر بود. در کشور ما تولید علم با مقیاس آی اس آی در سطح جهانی قابل توجه است، ولی تبلیغات مختلف در اطراف دانشگاه تهران یا در اینترنت راجع به نگارش مقاله های آی اس آی و چاپ آن، کیفیت مقاله های علمی را زیر سوال می برد.
چند موسسه در جهان به نمایه سازی مقالات علمی اشتغال دارند. این موسسه‌ها با تعیین استانداردهای مختلف و دنبال کردن این استانداردها در مجلات منتشر کننده مقالات علمی، به نوعی اسباب سنجش فعالیت‌های علمی در حوزه‌های مختلف علمی یا جغرافیایی را فراهم می‌کنند. ودر واقع به نوعی کیفیت مقاله های علمی را مورد سنجش قرار میدهند.

 

تاریخچه ISI


ISI موسسه‌ای با تمرکز بر علم‌سنجی و انتشارات علمی میباشد. نام کامل این مرکز به صورت زیر است: Institute for Scientific Information
که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. بعدها این مؤسسه توسط مؤسسه علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری شد.
این موسسه، خدمات مربوط به پایگاه‌های داده ی فهرست کتاب‌ها و مقالات را ارائه می‌دهد و به‌طور اختصاصی ISI نامیده میشود.
این خدمات شامل نمایه‌سازی نقل‌قول‌ها و تحلیل آنها است که توسط خود گارفیلد پایه‌گذاری شده است.
همچنین این خدمات شامل نگهداری داده‌های نقل‌قول‌های مقالات هزاران نشریه ی دانشگاهی است.
موسسه اطلاعات علمی هر سال به بررسی تمامی مجله های علمی انگلیسی زبان می پردازد و بر اساس معیارهایی که دارد تعدادی نشریه را به عنوان نشریه های معتبر معرفی می کند، البته تعداد مجله هایی که
هر سال معرفی می شوند، متفاوت است. گاه یک نشریه در فهرست آی اس آی قرار می گیرد و همین نشریه ممکن است سال آینده در فهرست مورد نظر جایی نداشته باشد. در حال حاضر حدود 20 هزار مجله در فهرست آی اس آی قرار دارد و حدود 2 هزار مجله نیز هر سال به این فهرست افزوده می شود.
در واقع موسسه اطلاعات علمی مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشره میباشد. به زبان دیگر میتوان گفت که IsI بانک اطلاعات در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد.هر مجله ی علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در آی اس آی یکسری مراحل ارزیابی را پشت سر میگذارد. از جمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی آی اس آی، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشر آن می باشد.
معمولا افرادی که قصد دارند تا در دانشگاه های برتر دنیا و یا در مقطع دکترا تحصیل نمایند برای بالابردن و معرفی توان علمی خود اقدام به نگارش مقاله و ثبت آن در مجله های مورد تایید ISI مینمایند.
چنانچه در مورد تحصیل در کشورهای مختلف و همچنین تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا و یا تحصیل در مقطع دکتری و چگونگی اخذ پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی نیاز به مشاوره داشتید میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های رایگان تلفنی بهره مند شوید.