تحصیل رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی


رشته دندان پزشکی یکی ازبالاترین رشته های در تمامی نقاط میباشد و بسیاری از افراد علاقه مند به تحصیل در رشته دندان پزشکی در خارج از کشور هستند . در این نوشتار قصد داریم که در مورد تحصیل دندان پزشکی در کشورهایی که تحصیل به زبان انگلیسی مقدور هست اطلاعاتی را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم.
در ابتدا چند نکته را برای روشتن تر شدن بیشتر مطلب بیان میکنیم. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که افرادی که قصد تحصیل دندان پزشکی در یک کشوری را داشته باشند باید به این مسئله دقت داشته باشند که کشور و دانشگاهی را برای تحصیل دندان پزشکی انتخاب نمایند که دانشگاه مد نظر مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد. زیرا در غیر این صورت بعد از برگشت به ایران مدارک این اشخاص قابل تایید برای وزارت بهداشت نمیباشد در نتیجه مدارک دندان پزشکی هیچ اعتباری ندارد.
نکته دومی که باید به آن توجه کرد این است که بر اساس تجربیاتی که اخذ شده است برخی کشورها از نظر دانشجویان کشور مناسبی تلقی نمیشود. زیرا از نظر سطح کیفی آموزش در رتبه پایینی قرار دارند.
این دو نکته از نکات مهمی هست که هر شخصی هنگام انتخاب کشور و دانشگاه باید مد نظر خود قرار دهد.
تحصیل دندان پزشکی به زبان انگلیسی در کشورهایی امکان پذیر هست. این کشورها دو دسته هستند. دسته اول کشورهایی که انگلیسی زبان میباشند که شامل چهار کشور انگلستان، استرالیا، کانادا و آمریکا میباشد و دسته دوم کشورهایی که انگلیسی زبان نیستند و زبان رسمی آن کشور زبان دیگری است ولی دانشگاههایی وجود دارد که رشته دندان پزشکی به زبان انگلسی در آن دانشگاه ها تدریش میشود. مانند چک ، هند، روسیه و ... ( البته اگر هند را جزو کشورهای انگلیسی زبان تقسیم بندی نکنیم.)
در کشورهای دسته اول طبیعتا تحصیل در رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی هست که البته سیستم آموزش دندان پزشکی در هر کشوری متفاوت میباشد. به عنوان مثال در کشور انگلستان تحصیل در رشته دندان پزشکی بدین صورت است که دانشجو ابتدا در دوره ای به نام A level  تحصیل میکند و سپس وارد دانشگاه و رشته دندان پزشکی میشود. تحصیل در دوره  A level  یک سال و نیم تا دو سال و در رشته دندان پزشکی 5 سال میباشد.
و طبیعتا در کشورهای یاد شده تحصیل در رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی میباشد.
و اما در کشورهای دیگر مانند هند و یا روسیه که تحصیل دندان پزشکی به زبان انگلیسی میباشد. شخص باید دارای مدرک زبان انگلیسی باشد و یا در کشور مقصد دوره های زبان انگلیسی را طی نماید. معمولا در تمامی این کشورها برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دندان پزشکی را دارند امتحان ورودی برگزار میشود، و دانشجویانی که از سطح علمی بالاتری برخوردار هستند میتوانند در رشته های دندان پزشکی و دندان دندان پزشکی تحصیل نمایند.
همان طور که گفته شد کشورهایی که بتوان به زبان انگلیسی در دانشگاه هان آن کشور در رشته دندان پزشکی تحصیل کرد و البته این دانشگاهها مورد تایید وزارت بهداشت باشند تعداد زیادی نیستند و عملا شامل کشورهای : هند، چک، لهستان، اکراین ، روسیه و اسلواکی میباشد.
هزینه تحصیل دررشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی در کشورهایی که یاد شد متفاوت میباشد ولی نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که دانشجویان بعد از تحصیل در این کشورها امکان کار و اقامت در آن کشور را ندارند و باید به کشور خود بازگشت داشته باشند بنابراین مسئله مورد تایید بودن دانشگاه از نظر وزارت بهداشت ایران اصلی اساسی تلقی میشود که باید به آن توجه ویژه داشت.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی در کشورهای مختلف میتوانید با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های رایگان تلفنی آنان بهره مند شوید.