اخذ تابعیت آلمان از طریق پناهندگی


بسیاری از افراد که قصد مهاجرت به آلمان را دارند؛ به روش پناهندگی در آلمان فکر میکنند و پناهندگی در آلمان را یکی از راه های دریافت تابعیت و اقامت آلمان میدانند. در این نوشتار قصد داریم که چگونگی پناهندگی در آلمان را شرح دهیم و در مورد مشکلات آن مطالبی را ارائه نماییم.
به ابتدا معنای واژه پناهنده را مطرح میکنیم که این که طبق تعاریف بین المللی پناهنده به چه کسی گفته میشود. بر طبق تعریف ارائه شده در کنوانسیون ژنو پناهنده به شخصی گفته میشود که که ازکشور خود به دلیل فعالیت سیاسی، تفاوت وتبعیض نژادی قومی مذهبی، جنگ وهر خطر دیگری که جان وی را تهدید می کند خارج شده است و به کشوری دیگر مهاجرت نموده تا تحت پناه آن کشور  در سایه شرایط اقتصادی و اجتماعی بهتر به آزادی  و زندگی ارام دست یابد.
بر طبق تعریف بالا چنانچه شخصی شرایط فوق را نداشته باشد چنانچه قصد داشته باشد از طریق پناهندگی اقدام به اخذ اقامت نماید، عملی غیر قانونی را مرتکب شده است.
آلمان یکی از کشورهایی است که کنوانسیون ژنو را پذیرفته است و عصو این کنوانسیون میباشد در نتیجه برای پناهندگان امکاناتی را مقرر کرده است. طبق مفاد کنوانسیون ژنو ، پناهنده باید حقوقی مثل جای خواب ، حق داشتن غذا و خوراک کافی ، محل سکونت ، مدرک پاس برای سفر را دارا باشد. درخواست پناهندگی توسط پناهنده در فرم تکمیل می شود ، به نام اسل آی ام و فرم رفیوجی . پناهنده ابتدا بایستی به اداره پلیس مراجعه نماید و اعلام نماید که امکان اینکه به کشورش برگردد را ندارد . اداره پلیس فرم پناهندگی را به او می دهد تا دلایل و درخواست خود را بیان نماید. شخص با فرم درخواست پناهندگی فوق به دادگاه مراجعه خواهد نمود و دادگاه کشور فوق وقت را به ابلاغ می نماید. دادگاه کشور فوق با توجه به درخواست و دلایل پناهنده تشخیص خواهد داد که آیا این شخص شرایط پناهندگی را دارد و یا خیر ؟
 پناهجویانی که بدون اجازه اقامت وارد خاک آلمان می شوند و یا با اجازاه وارد خاک کشور آلمان می شوند و تصمیم به پناهندگی در این کشور می گیرند ، به نزدیکترین مرکز پذیرش پناهندگان از سوی دولت انتقال داده خواهند شد. و پس از درخواست پناهندگی در آلمان، به شعبه مسئول اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان که به نام FBMA میباشد ارائه میگردد. در حین بررسی پرونده معمولا با پناهجویان مصاحبه ای انجام میشود که علت پناهندگی و دلایل خود برای اثبات ادعای خود جهت پناهندگی از آنان پرسیده میشود. افرادی که با پناهندگی آنان موافقت شود اجازه اقامت موقت در وضعیتی مشابه با یک تبعه آلمانی ، دریافت خواهند کرد و در سیستم بیمه اجتماعی قرار خواهند گرفت.
لازم به ذکر است که از سال 2015 به بعد به علت ورود اتباع سوری، عراقی و افغانی تعداد زیادی پرونده پناهندگی به اداره اتباع خارجی آلمان رسیده است و همین انبوه پرونده رسیدگی به پرونده ها را سخت تر کرده است. و معمولا بررسی پرونده ها با زمان های طولانی تری روبرو میشود. سابقا که تعداد پرونده ها کمتر بود معمولا پرونده های پناهندگی در آلمان با زمانی کمتر از یک سال بررسی میشد ولی اکنون زمان طولانی تری برای بررسی پرونده نیاز میباشد.
لازم به ذکر است که، پناهجویانی که سه سال از اقامتشان در کمپ های کشور آلمان می گذرد، می توانند به جای دیگری از کشور بروند و در واقع آزاد در رفت و آمد می باشند. البته لازم به ذکر است که باز در همین مسیر نیز مشکلاتی از قبیل هزینه اجاره و تهیه جایی برای زندگی و اینکه اقامتشان در آن کشور دقیقا مشخص نمی باشد مطرح می شود.
با توجه به مسایلی که در مطلب اشاره شد شاید راه پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت به آلمان نمیباشد. به خصوص در مورد افرادی که قصد ورود غیر قانونی به آلمان را دارند به دلیل خطراتی جانی که در این راستا وجود دارد این روش به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشود و توصیه میشود افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند با مشاوره با مشاورین موسسه بین المللی راد روش درست و مناسبی جهت مهاجرت را دریافت نمایند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد روش های مهاجرت به آلمان میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.