شرایط ادامه تحصیل پزشکان در استرالیا


استرالیا از کشورهای پیشرفته میباشد که به صورت کلی از مهاجرین تشکیل شده است. بسیاری از مهاجرین این کشورهای از کشورهای اروپایی و به خصوص انگلستان هستند. در حال حاضر هم کشور استرالیا از کشورهایی محسوب میشود که مهاجر پذیر میباشد.  کشور استرالیا به دلیل شرایط جمعیتی و وسعت بسیاری که دارد معمولا از همه تخصص ها و شغلها مهاجرینی را جذب میکند. بسیاری از پزشکان نیز علاقه مند به مهاجرت به این کشور جهت کار و یا جهت ادامه تحصیل میباشند. در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی مهاجرت پزشکان به استرالیا و ادامه تحصیل پزشکان در استرالیا مطالبی را ذکر نماییم.
پزشکان برای ادامه تحصیل در استرالیا و یا برای این که به عنوان یک پزشک جذب بازار کار استرالیا شوند حتما باید در ابتدا به عنوان پزشک عمومی ثبت نام (Register ) کنند . که این کار به دو صورت انجام میشود که در ادامه هر دو روش آن توضیح داده میشود.
برای ثبت نام به عنوان پزشک در استرالیا ، شخص حتما باید دارای مدرک آیلس با نمره 7 باشد ( توجه بفرمایید که هیچ کدام از مهارتهای آیلس نباید کمتر از 7 باشد) و باید در امتحانات AMC  شرکت نماید و با موفقیت این امتحانات را بگذراند . قابل ذکر است که امتحانات AMC  در دو مرحله برگزار میشود . مرحله اول آن به صورت تئوری میباشد و در کشورهای مختلفی این امتحانات برگزار میشود ولی مرحله دوم به صورت عملی میباشد و فقط باید داخل خاک استرالیا باشید . بسیاری از پزشکان برای شرکت در مرحله دوم این آزمون در کلاسهای آمادگی این آزمون که در برخی از دانشگاه ها  (مانند دانشگاه موناش ) برگزار میشود شرکت میکنند و دوره هایی را مانند دوره های انترنی میگذرانند؛ تا بتوانند در آزمون موفق شوند. بدیهی است که شرکت در این دروه ها دارای هزینه هایی نیز میباشد. بعد از این مرحله با در دست داشتن مدرک AMC   و مدرک آیلس شخص میتواند یک کارفرما در استرالیا داشته باشد و ویزای کاری دریافت نماید. به این روش که توضیح داده شد روش ثبت نام غیر مشروط (Full Medical Registration )  میگویند .
و اما روش دوم ، ثبت نام مشروط (Conditional Medical registration ) میگویند که در این حالت شخص 2 تا 3  سال فرصت دارد تا  هر زمان آمادگی لازم را به دست آورد در آزمون AMC  شرکت نماید.
طبیعتا برای شرکت در این آزمونها باید متقاضیان ویزای استرالیا را دریافت نمایند که در این رابطه در مقاله ای دیگر توضیحاتی ارائه شده است.
پزشکان بعد از طی آزمونهایی ( این آزمونها جهت معادل سازی مدارک پزشکی میباشد) میتوانند در رشته های مد نظر خود ادامه تحصیل دهند. تحصیل در دوره های تخصص در استرالیا بین 3 تا 6 سال به طول می انجامد و معمولا تحصیل در دروه های تخصص رایگان میباشد.
برای مشاوره بیشتر در این زمینه میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.