آیلتس ( IELTS )

 آیلتس (IELTS) که نام اختصاری سیستم آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی (International English  Language Testing System ) میباشد ، آزمونی است که سطح زبان انگلیسی داوطلبان را مورد سنجش قرار میدهد. تصور بر این است که متقاضیان این آزمون قصد دارند تحصیل یا کار خود را در محیطی که در آن زبان انگلیسی، زبان اول محاوره و مکاتبه است ادامه دهند. پس طبیعتا کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت کاری  به کشورهای انگلیسی زبان دارند یا قصد تحصیل در دانشگاه های اروپا، آمریکا ، کانادا و استرالیا دارند به این مدرک زبان نیاز دارند . حتی بعضی کشورهای برای ویزای کاری خود نیز ارائه مدرک آیلتس را اجباری میدانند از جمله این کشورها میتوان به کانادا و استرالیا اشاره کرد.
در این آزمون هر چهار مهارت :
شنیدن   Listening
خواندن   Reading
نوشتن   Writing
صحبت کردن   Speaking
سنجیده میشود و نتایج براساس نمره‌بندی از صفر تا ۹ اعلام می‌گردد.
بیش از 6000 موسسه آموزشی، دولتی و سازمان‌های حرفه‌ای در ۱۲۰ کشور جهان مدرک IELTS را به عنوان معتبرترین مدرک زبان انگلیسی به رسمیت می‌شناسند. در حال حاضر این مدرک برای انواع مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آزمون آیلتس به طور مشترک توسط سه سازمان بین‌المللی که فعالیت های بسیاری در حوزه ی آموزش زبان انگلیسی دارند برگزار میگردد :
شورای فرهنگی بریتانیا   British Council
موسسه توسعه بین‌المللی آموزش‌عالی استرالیا
سندیکای آزمون‌های محلی دانشگاه کمبریج
هر سال در حدود یک میلیون آزمون آیلتس در سراسر دنیا برگزار میگردد که همواره شامل موارد تازه ای از نوآوری و دقت و پژوهش میباشد  آزمون آیلتس در دو نوع Academic Training   و General Training  برگزار میشود که معمولا آزمون آکادمیک برای سنجش متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیلات خود در مقاطع کارشناسی و بالاتر در دانشگاههای انگلیسی زبان سراسر دنیا را دارند و این آزمون قویاً از شروط اصلی پذیرفته شدن در این موقعیتهای تحصیلی است که نمره مورد نظر بستگی به نمره مورد درخواست دانشگاه محل تحصیل است .
آزمون جنرال آیلتس آزمونی است که  برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع پایین تر از کارشناسی و یا قصد کاریابی و اخذ ویزای کاری و یا زندگی در کشورهای انگلیسی زبان را دارند مناسب میباشد.
آزمون جنرال آیلتس از جمله مدارکی است که در کشورهایی مانند استرالیا ، نیوزلند، کانادا، انگلستان و غیره از متقاضیانی که به روشهای مختلف قصد مهاجرت به آن کشورها را دارند درخواست میشود .
در امتحان آیلتس چهار مهارت
شنیدن   Listening
خواندن   Reading
نوشتن   Writing
صحبت کردن   Speaking
به صورت مجزا مورد سنجش قرار میگیرد. آزمون Listening  و Speaking  در دو نوع آیلتس اکادمیک و آیلتس جنرال این آزمون مشابه و مانند هم میباشد و این در حالی است که آزمون Writing  و Reading  در دو نوع آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک به صورتهای متفاوت مورد سنجش قرار میگیرد.
عموما سه مهارت (کتبی ) آزمون آیلتس (شنیداری ؛ خواندن و نوشتاری ) در یک نوبت و در یک روز و مهارت صحبت کردن با چند روز فاصله (یک هفته قبل و یا بعد از آزمون کتبی ) برگزار میگردد که معمولا اولویت با متقاضیانی است که شهرهای دورتر برای آزمون به شهر محل امتحان سفر کرده اند .
سوالات آزمون آیلتس از سطح بسیار ساده تا سطح بسیار پیچیده طراحی شده است که این امکان را فراهم میسازد تا سطح معلومات داوطلبان را در طیف گسترده ای مورد سنجش قرار دهد؛  و با ارائه نمراتی بین 0 (نا آشنای کامل به زبان انگلیسی ) تا 9 (مسلط به زبان انگلیسی ) داوطلبان را طبقه بندی نماید. نتایج این آزمون معمولا بین 2 تا 3 هفته بعد از آزمون در سایت مرکز آزمون منتشر میشود و داوطلبان میبایستی برای دریافت اصل مدرک خود اقدام نمایند. اعتبار آزمون آیلتس دو سال پس از برگزاری امتحان میباشد.
معمولا آزمون آیلتس در مراکز متعددی در سرتاسر جهان برگزار میشود . در ایران نیز در مراکزی برگزار میشود که این مراکز عبارتند از :
آیلتس تهران و دانشگاه آزاد اسلامی و .... که برای اطلاع دقیق از مراکز مجاز برگزاری آزمون آیلتس در ایران میتوانید به سایت سازمان سنجش مراجعه بفرمایید.
در ضمن ذکر این نکته ضروری میباشد که کشور انگلستان مدرک آیلتسی که از ایران صادر میشود را قبول ندارد . و کسانی که برای ادامه تحصیل در انگلستان و اخذ ویزای تحصیلی اقدام میکنند باید در آزمون آیلتسی که  در مراکز خارج ( مانند دبی ، ترکیه ، ارمنستان ) از کشور برگزار میشود شرکت کنند و مدرک آیلتس خود را دریافت نمایند.

.

جهت شرکت در کلاس های آمادگی آزمون آیلتس میتوانید با همکاران ما در بخش آموزش زبان موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از راهنمایی های ایشان استفاده کنید.

اساتید و مدرسان موسسه بین المللی راد با بکار گیری جدیدترین متدهای آموزش زبان دانشجویان را در کمترین زمان ممکن برای آزمون آیلتس آماده میسازند.