ویزای تحصیلی اسپانیا


کشور اسپانیا یکی از توریستی ترین و پر جاذبه ترین کشور های قاره ی اروپاست. جاذبه های توریستی، آثار تاریخی و آب و هوای مساعد از یک سو و امکانات مدرن و به روز از سوی دیگر مردم سراسر جهان را برای مهاجرت به کشور اسپانیا ترغیب میکنند.
یکی از راه های اخذ اقامت اسپانیا گرفتن پذیرش تحصیلی و اخذ اقامت تحصیلی میباشد . همان طور که مستحضرید یکی از راه های اخذ اقامت تحصیلی اسپانیا در ابتدا اخذ پذیرش از دانشگاه های اسپانیا میباشد . بنابراین ابتدا در مورد تحصیل در اسپانیا و سپس در مورد چگونگی اخذ ویزای تحصیلی در این نوشتار توضیحاتی ارایه مینماییم .
تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا همانند تحصیل در هر نقطه ی دیگر از جهان دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به تفصیل به بررسی آنها خواهیم پرداخت.
* مزایای تحصیل در کشور اسپانیا :
شاید قابل توجه ترین مزیتی که تحصیل در کشور اسپانیا را مطلوب میکند، هزینه ی ناچیز دانشگاه های اسپانیا است. به این معنی که، هزینه ی تحصیل در کشور اسپانیا در حدود 500 تا 800 یورو برای هرترم تحصیلی است که بسته به رشته ی تحصیلی و دانشگاه مورد نظر در همین رنج تغییر میکند و این در حالیست که این هزینه در تقابل با هزینه ی تحصیل در دیگر کشور های اروپایی و کشور های سطح اول جهان به صورت قابل توجهی ناچیز است. از دیگر مزایای تحصیل در کشور اسپانیا در واقع مزیت این کشور در وضعیت جوی و مساعد بودن آب و هوای اسپانیا نسبت به دیگر کشور هاست.
همچنین کشور اسپانیا دارای دانشگاه هایی با رنکینگ بالا در سطح جهانی است که البته تعداد این دانشگاه ها بسیار محدود بوده و شاید تحصیل در آنها با یک نگاه واقع بینانه دور از دسترس باشد.
.
* معایب تحصیل در کشور اسپانیا :
تحصیل در کشور اسپانیا در مقاطع پایین تر از کارشناسی ارشد همانند اکثر کشور های دیگر به زبان رسمی آن کشور یعنی به زبان اسپانیایی است که این امر مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را در این مقاطع دشوار میکند، زیرا که هم دسترسی به امکانات کافی جهت یادگیری زبان اسپانیایی در ایران مشکل است و هم این زبان همانند زبان انگلیسی جهان شمول و پرکاربرد نیست. البته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه هایی به زبان انگلیسی وجود دارند. از طرفی دیگر همانطور که گفته شد اکثر دانشگاه های کشور اسپانیا دارای رنکینگ جهانی پایین هستند و جزو دانشگاه های برتر دنیا محسوب نمیشوند.
همچنین، از آنجایی که یکی از اهداف اصلی تحصیل و کار در یک کشور اخذ اقامت دائم آن کشور است، باید به این موضوع توجه داشت که اخذ اقامت دائم کشور اسپانیا پس از گذراندن دوره ی تحصیل در اسپانیا بسیار دشوار است و این امر در سال های اخیر با رکود اقتصادی موجود در کشور اسپانیا تشدید یافته و تقریبا دور از دسترس شده است.
.
حال به بررسی شرایط تحصیل در کشور اسپانیا به تفکیک مقاطع مختلف تحصیل خواهیم پرداخت.
دوره کارشناسی در اسپانیا :
دوره ی کارشناسی در کشور اسپانیا ۴ سال به طول می انجامد و افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند باید دارای مدرک دیپلم باشند. همچنین باید توجه داشت که دوره ۴ ساله کارشناسی به زبان اسپانیایی ارائه میگردد و بهتر است که متقاضیان مدرک زبان اسپانیایی را در ایران کسب کرده و بعد به کشور اسپانیا مهاجرت تحصیلی کنند، زیرا گذراندن دوره ی زبان اسپانیای در کشور اسپانیا مساله ای نیست که سفارت اسپانیا را برای ارائه ویزای کشور اسپانیا متقاعد کند. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی کشور اسپانیا میتوانند به طور متوسط حدود ۱۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشند که درآمدی در حدود 80 تا 100 یورو به صورت هفتگی را برای آنها به همراه دارد که میتواند در تامین هزینه های فرد در کشور اسپانیا به او کمک کند.
.
دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا :
دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور اسپانیا دو سال به طول می انجامد و زبان تدریس در دانشگاه های کشور اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی است. متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی دارای مدرک IELTS با نمره ی 6 تا 6.5 باشند. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور اسپانیا میتوانند به طور متوسط حدود 20 ساعت در هفته مشغول به کار باشند که درآمدی در حدود 160 تا 200 یورو به صورت هفتگی را برای آنها به همراه دارد که میتواند در تامین هزینه های فرد در کشور اسپانیا به او کمک کند.
.
دوره دکتری در اسپانیا :
دوره ی تحصیل دکترا ۵ سال به طول می انجامد که کشور اسپانیا به دانش جویان در مقطع دکترا توجه ویژه ای دارد . در مقطع دکتری متقاضیان میتوانند به دو صورت تحصیل با بورسیه و یا با هزینه شخصی خود به ادامه تحصیل بپردازند . اگر متقاضی قصد ادامه تحصیل با هزینه شخصی خود را داشته باشد شرایط و مراحل اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکتری در کشور اسپانیا همانند شرایط و مراحل اخذ این ویزا در مقطع کارشناسی ارشد میباشد ولی اگر متقاضی بخواهد در راستای کسب بورسیه برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کشور اسپانیا و اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا قدم بردارد و از مزیت تحصییل رایگان و همچنین تامین هزینه های زندگی توسط دولت کشور اسپانیا در حدود 2000 دلار به صورت ماهیانه برخوردار شود میبایستی به مراحل زیر توجه نماید و در واقع باید مدارک ذیل را تهیه نماید.
الف- باید تمامی مدارک دانشگاهی از دیپلم تا کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات موجود باشد
ب- دارا بودن مدرک زبان انگلیسی (مدرک آیلس 5/6 و بالاتر )
ج- دارا بودن مقاله یا تالیفاتی در زمینه رشته مورد تحصیل
د- داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
و- داشتن تز تحصیلی برای دکتری و جلب نظر استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر
دانشجویان دکتری معمولا در هنگام تحصیل به عنوان دستیار استاد یا دستیار محقق میتوانند مشغول به کار شوند . و به طور کلی میتوان گفت که دانشجویان دکتری در اسپانیا حق 30 ساعت کار قانونی در هفته را دارند .

برای اطلاعات بیشتر درباره تحصیل رایگان در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی در اروپا با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.