تحصیل در انگلستان


 شرایط تحصیل در انگلستان،راه های اخذ ویزای تحصیلی انگلستان ،چگونگی تأثیر ویزای تحصیلی بر اخذ ویزای کاری انگلستان و اقامت دائم کشور انگلستان و هم چنین شرایط دریافت بورس تحصیلی انگلستان توسط دانشجویان و معرفی دانشگاه های معتبر کشور انگلیس برای تحصیل در مقاطع مختلف از جمله مواردی است که در این مطلب به تفصیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
تحصیل در کشور انگلستان همواره یکی از اولین گزینه های دانشجویان سراسر دنیا جهت ادامه تحصیل می باشد و هر ساله دانشجویان متعددی از سراسر دنیا جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های تراز اول و معتبر کشور انگلستان اقدام می نمایند.

همانطور که می دانیم کشور انگلستان با قدیمی ترین سیستم دموکراسی دنیا و کیفیت بالای سطح زندگی مردم آن شرایط بسیار ائده آلی را برای دانشجویان خارجی خود فراهم می نمائد و برخی از شهرهای انگلستان جزو بهترین شهرهای دانشجویی دنیا محسو ب می گردند. با اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور انگلستان در مقاطع مختلف می توانید نسبت به اخذ ویزای کاری پس از اتمام دوره تحصیل و در نتیجه آن اخذ ویزای دائم انگلستان بسیار امیدوار باشید چرا که انگلستان تسهیلات بخصوصی را برای دانشجویان و فارغ التحصیلانی که در داخل انگلستان به تحصیل پرداخته اند در نظر گرفته و راه را برای اخذ ویزای کاری و اقامت دائم در انگلستان هموار کرده است.


مزایای تحصیل در انگلستان  
1)    با تحصیل در یک مقطع در کشور انگلستان امکان ادامه تحصیل در مقاطع دیگر در کشورهایی مثل کانادا ، آمریکا و استرالیا و دیگر کشورهای اروپایی به ویژه در مقطع دکتری فراهم می شوند چرا که دانشگاههای کانادا و استرالیا  و آمریکا به راحتی فارغ التحصیلان دانشگا ه های انگلستان را مورد پذیرش قرار می دهند و امکان اخذ ویزای تحصیلی واقامت دائم در کانادا ، آمریکا و استرالیا به جهت تحصیل در انگلستان فراهم می گردد.
2)    تحصیل در انگلستان امکان یافتن شغل مناسب پس از تحصیل را به صورت محسوسی افزایش می دهد چرا که علاوه بر امکان کار در حین تحصیل در انگلستان ، فارغ التحصیل بودن از دانشگاه های انگلستان موقعیت بسیار خوبی  را برای اشتغال پس از تحصیل و اخذ ویزای کاری فراهم می گرداند.
3)    مجموع 4 بخش انگلیس، اسکاتلند، ویلز و کاردیف به علت داشتن سطح بسیار بالا در کیفیت و ارائه خدمات مناسب تحصیلی فرصت بسیار مناسبی را برای دانشجویان جهت تحصیل در دانشگاه های معتبر جهانی و متعاقباً کار و اقامت در انگلستان فراهم می سازند، دانشگاه های طراز اول بسیاری چون آکسفورد و کمبریج با رتبه بندی های برتر در انگلستان وجود دارند که طیف گسترده ای از رشته هارا ارائه می دهند در حالی که طول دوره هر مقطع تحصیلی در انگلستان به مراتب کم تر از طول دوره مشابه در کشورهای دیگر است.
4)    مدارکی که از مراکز آموزشی و دانشگاه های انگلستان اخذ می گردد دارای اعتبار جهانی می باشد زیرا کشور انگلستان به دلیل دارا بودن استانداردهای آموزشی قوی از جمله کشورهای شناخته شده به عنوان مهد تحصیلات و پژوهش در اکثر رشته های تحصیلی می باشد.

در این قسمت مقاله مقاطع مختلف تحصیلی و شرایط تحصیل در هرکدام از این مقاطع بررسی می نماییم.
تحصیل در دوره قبل از لیسانس در انگلستان
کشور انگلستان با ارائه بهترین امکانات و خدمات در مدارس خصوصی و دولتی در مقاطع ابتدایی و دبیرستان این امکان را برای دانش آموزان سراسر دنیا فراهم کرده که در محیطی پیشرفته و آرام به ادامه تحصیل بپردازند. شرایطی چون خوابگاه های دانش آموزی پیشرفته ،امکانات رفاهی مختلف از جمله تغذیه سالم ، محیط آرام ،امکان  نظارت مستقیم والدین در محیطی دور از تنش، محیط های آموزشی انگلستان را مقصد مناسبی برای دانش آموزان علاقه مند قرار داه است. به طور کلی با توجه به شرایط مذکور کشور انگلستان امکان ادامه تحصیل در مقطع قبل از دانشگاه را برای دانش آموزان خارجی از سراسر دنیا فراهم نموده است.
تحصیل در دوره لیسانس در انگلستان
با توجه به سیستم آموزشی پیشرفته کشور انگلستان طول دوره کارشناسی برخلاف اکثر کشورها 3 ساله می باشد و با توجه به اینکه طول دوره تحصیل در کارشناسی ارشد نیز 1 ساله است بسیاری از دانشجویان خواستار تحصیل در کشور انگلستان می باشند،چرا که در مدت زمان کم تر و در نتیجه با صرف هزینه کم تر می توانند به مقاطع بالاتری از میزان تحصیلات دست یابند. نمره مدرک آیلتس مورد نیاز برای ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه های انگلستان 5/5 الی 6 می باشد؛این امکان برای  دانشجویان فراهم است که یا با ثبت نام در دوره آموزش زبان انگلیسی در کشور انگلستان نسبت به در یافت مدرک آزمون آیلتس اقدام نمایند و یا مدرک آیلتس خود را از کشور خود دریافت نمایند. البته باید توجه نمود که دانشجویان در دوره کارشناسی امکان داشتن همراه را نخواهند داشت. دانشجویان در دوره لیسانس اجازه کار در حدود 10 تا 20 ساعت در هفته نیز خواهند داشت که متوسط حقوق و مزایای این افراد در حدود 8 تا 12 پوند در هر ساعت قابل تغییر است که البته این میزان درآمد می تواند پاسخگوی هزینه های زندگی و تحصیل دانشجویی باشد. قابل ذکر است که یافتن کار در کشور انگلستان بستگی به سطح تونایی فرد در زبان انگلیسی و میزان مهارت کاری فرد دارد.
تحصیل در دوره فوق لیسانس در انگلستان
همانطور که پیشتر توضیح داده شد مدت زمان مورد نیاز تحصیل در مطع کارشناسی ارشد در کشور اتگلستان یک سال بوده و این امر خود یکی از بهترین مزایای تحصیل  در انگلستان به حساب می آید.، توجه به این موضوع ضروری است که با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور انگلستان به سطح بالایی از توانایی های علمی و عملی دست خواهند یافت.نمره آیلتس مورد نیاز جهت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در انگلستان 6 تا 5/6 می باشد که البته دوره هایی تحت عنوان pre master این امکان را برای افرادی با نمره آیلتس پایین تر (مثلاً 5/5) فراهم کرده که نسبت به پیشرفت سطح زبان خود اقدام نمایندو هم چنین این دوره 6 ماهه می تواند برای متقاضیانی که قصد تغییر رشته تحصیلی خود در مقطع کارشناسی ارشد را دارند مناسب باشد. در ضمن امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال دانشجو وجود داردو هم چنین همسر فرد متقاضی دارای اجازه کار نیز می باشد، حق کار دانشجویان فوق لیسانس انگلستان حدود 20 ساعت در هفته با درآمد 10 الی 15 پوند در ساعت می باشد که مجموع این درآمد مکفی هزینه های  انشجویی می باشد.
Pre master:
 دوره pre master دوره ای 6 ماهه است که می تواند مزیت بزرگی برای افرادی که می خواهند پس از اتمام دوره کاردانی خود در کشور انکلستان به ادامه تحصیل بپردازند محسوب شود چرا که این افراد می توانند پس از اتمام دوران کاردانی در حالی که حداقل تا 70 درصد واحدهای درسی خود را گذرانده اند با حضور در یک دوره 6 ماه pre master  وارد دوره کارشناسی ارشد شوند که این به معنی صرف زمانی حدود یک سال و نیم از پایان دوران کاردانی تا پایان دوران کارشناسی ارشد می باشد که به وضوح با صرف زمان کم تری نسبت به گذراندن این دوره ها در ایران و یا دیگر کشورهاست و یک ذخیره زمانی حدود 2 الی 3 سال را به همراه دارد .هم چنین افرادی که قصد تغییر رشته خود درمقطع کارشناسی ارشد را دارند به جای گذراندن دوره کامل کارشناسی در رشته مورد نظر خود می توانند با گذراندن یک دوره 6 ماهه و 9 ماهه که بستگی به نمره آیلتس و رشته انتخابی شما دارد برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد آماده شود.
تحصیل در دوره دکترا در انگلستان
تمامی فارغ التحصیلان در مقطع کارشناسی ارشد کشور انگلستان و یا دیگر کشورها می توانند مستقیماً جهت ورود به مقطع دکترا کشور انگلستان اقدام نمایند. دوره دکترا در انگلستان حدود 5/2 الی 3 سال به طول می انجامد که در مقایسه با مقطع مشابه در دیگر کشورها 2 تا 3 سال کم تر است. هم چنین افرادی که نسبت به ورود به مقطع دکترا به دلیل عدم آشنایی با روش های مقاله نویسی و ارائه مطلب آمادگی لازم را ندارند می توانند با حضور در دوره های 6 ماهه pre phd خود را برای گذراندن دوره دکترا آماده سازند.هم چنین در دوره دکترا نیز همانند دوره کارشناسی ارشد امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزند زیر 18سال فراهم است .  اشتغال در دوره دکترا نیز به مدت 30 ساعت در هفته با درآمد 10 الی 15 پوند در ساعت امکان پذیر می باشد.

دوره های A level و Foundation
دوره A level  مخصوص افرادی است که متقاضی تحصیل در  رشته ی پزشکی و دندان پزشکی و یا تحصیل در دانشگاه های برتر مثل دانشگاه آکسفورد و کمبریج  می باشند به این معنی که اگر فردی بعد از اتمام دوره دبیرستان متقاضی تحصیل در دانشگاه های برتر انگلستان باشد و یا علاقه مند به تحصیل در رشته ی پزشکی و دندان پزشکی در انگلستان باشد می بایستی  قبل از ورود به دانشگاه دوره ای به طول مدت 5/1 الی 2 سال را در این کشور به نام دوره ی  A level سپری کند. فیزیک، شیمی، زیست، ریاضی کورس های اصلی این دوره است. در ضمن هزینه ی این دوره 25 الی 30 هزار یورو می باشد، اما ورود به سایر دانشگاه های انگلیس و یا تحصیل در رشته های دیگر به غیر از گروه پزشکی به صورت مستقیم بعد از اتمام دوره دبیرستان نیازمند گذراندن دوره ای تحت عنوان foundation می باشد .دوره های Foundation  در رشته های مختلف بدین گونه می باشد:
ART foundation
LaW foundation
Business foundation
Engineering foundation
در ضمن طول دوره دوره  A level دو ساله و طول دوره Foundation یک ساله می باشد
لازم به یادآوری میباشد که دوره A level یکی از معتبرترین دوره های تحصیلی میباشد.
دوره های زبان انگلیسی انگلستان:
 دوره های زبان این امکان را فراهم می نمایند که با افزایش توانایی تکلم فرد به زبان انگلیسی و هم چنین درک مطلب و گرامر وی، او را جهت تحصیل در هرکدام از کشورهای انگلیسی زبان آماده نمایند. البته ناگفته نماند که تحصیل در همین دوره های یادگیری زبان انگلیسی، امکان ورود فرد را به دانشگاه های انگلستان هموار می گرداند. این دوره ها از دوره های 3 ماهه ، 6 ماهه، و 9 ماهه، تشکیل می شوند که شرط ورودی آن ها دارا بودن مدرک آیلتس با نمره 4 می باشد .