مهاجرت تحصیلی به آلمان در رشته های پزشکی همواره مورد توجه ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور می باشد.دانشگاه های آلمان از جمله دانشگاه های پزشکی آلمان بسیار متعدد هستند و کیفیت آموزشی بالایی دارند . تحصیل در رشته های پزشکی و نهایتاً ادامه فعالیت پزشکی در این کشور امکان دست یابی به اقامت دائم آلمان و تابعیت آلمان را برای فرد هموار می کند.
برای تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های آلمان دو روش وجود دارد: یکی اینکه، فرد در آزمون ورودی دانشگاه(کنکور) در ایران قبول شده باشد و با اخذ مدرک این قبولی از سازمان سنجش برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان در رشته های پزشکی اقدام کند که در این روش، نوع قبولی فرد در دانشگاه(اعم از روزانه و شبانه و پیام نور و ...)تفاوتی ایجاد نمی کند و صرف قبولی فرد در کنکور کافی می باشد. روش دوم بدین ترتیب است که فردی که امکان قبولی و یا شرکت در کنکور را در ایران ندارد می تواند برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از کالج های آلمان بکند که در این صورت فرد به صورت کاملاً رایگان به مدت یک سال تحصیلی را در این کالج ها با ارائه دروسی نظیر زیست و شیمی و زبان می گذراند و پس از اتمام تحصیل در کالج باید برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های پزشکی آلمان اقدام کند که بدیهی است در این روش شانس قبولی فرد تا حدی پایین می آید و معمولاً توصیه می شود افراد با قبولی در آزمون سراسری در ایران برای تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان اقدام کنند.
به طورکلی تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان امر دشواری است و موانع و سختی های بسیار دارد که در ادامه به شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اشاره می کنیم:
همانطور که ذکر شد داشتن مدرک دیپلم برای اخذ پذیرش تحصیلی شرط اول می باشد که البته شرط معدل نیز به نوعی در گرفتن پذیرش مطرح می باشد و بهتر است معدل فرد در دوره تحصیلات متوسطه و پیش دانشگاهی در ایران بالاتر از 18 باشد. دوم اینکه تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان، نیاز به قبولی فرد در آزمون ورودی این رشته در آلمان دارد. نام این آزمون Medizinertest می باشد. امتحان ورودی پزشکی دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی است و سطح زبانی این آزمون در حد B2 است. بنابراین یکی دیگر از شرایط لازم برای تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان تسلط فرد به زبان آلمانی قبل از اقدام برای اخذ پذیرش است. (داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B1)
ورود به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان در ماه سپتامبر انجام می شود و فرد باید برای ورود به دانشگاه تا این موقع از سال تمام مدارک خود را آماده کرده باشد.
در اخذ پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی محدودیت سنی وجود ندرد ولی به طور کلی برای گرفتن پذیرش تحصیلی از آلمان فاصله تحصیل افراد مهم است؛ یعنی حتی الامکان برای تحصیل در آلمان نباید بین دوره های تحصیلی فرد فاصله زیادی وجود داشته باشد، بنابراین توصیه می شود برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی نیز حداقل تا سن 25 سالگی اقدام نمود.
بعد از ورود به دانشگاه و شروع تحصیل، فرد به مدت 12 ترم دروس عمومی را می گذراند که شامل دو بخش بالینی و پیش بالینی است. بعد از طی این دوره دانشجویان به مدت یک سال مشغول به کار عملی می شوند که این امر در قالب کارآموزی و مراقبت از این بیماران برای سنجش توانایی دانشجو می باشد. پس از اتمام این دو دوره نیز فرد بایستی آزمون شفاهی و کتبی پایان تحصیلات را با موفقیت سپری کند. برای دریافت عنوان دکترا و شروع کار در آلمان  به عنوان پزشک، فرد باید یک یا دو ترم دیگر را نیز به عنوان دوره تکمیلی بگذراند.
متقاضیانی که درای یک مدرک دانشگاهی باشند معمولاً مزیت خاصی برای تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان ندارند و حتی شرایط برای آن ها سخت تر نیز می شود. چون این افراد نمی تواند برای تحصیل پزشکی وارد کالج گردند. این متقاضیان نیز باید معدل دبیرستان و پیش دانشگاهی آن ها بالاتر از 19 باشد. دوم این که مدرک زبان آلمان آن ها حداقل B2 باشد. در ضمن معدل دانشگاهی آن ها نیز باید بالا باشد.


برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای تحصیلی آلمان، کار در آلمان، سرمایه گذاری در آلمان و اخذ ویزای آلمان از طریق ازدواج با مشاورین ما در مؤسسسه بین المللی راد تماس بگیرید.