از انگلستان کوچکتر است ولی به لحاظ وسعت و جمعیت از مجموع ولز و ایرلند شمالی بیشتر میباشد. اسکاتلند همراه با انگلستان، ولز و ایرلند شمالی کشور بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهد.
مرکز بخش اسکاتلند شهر تاریخی ادینبرو (یا ادینبورگ) میباشد.همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم  بریتانیا و منطقه اسکاتلند را دارند از روشهای مختلفی برای این قصد خود اقدام میکنند یکی از این روشها از طریق اخذ اقامت تحصیلی ، اخذ اقامت کاری ، اخذ ویزای سرمایه گذاری و دیگر راه های مهاجرت به  اسکاتلند را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با مسائل مختلف بخش اسکاتلند بوده اند که در مطلب زیر به آن اشاره شده است.

منطقه اسکاتلند از شمال با دریای نروژ، از شرق با دریای شمال، از جنوب غربی با دریای ایرلند و از غرب با اقیانوس اطلس شمالی مرز آبی دارد. علاوه بر سرزمین اصلی اسکاتلند در جزیره بریتانیا، اسکاتلند شامل ۷۹۰ جزیره کوچک و بزرگ است. از این تعداد فقط۹۳ جزیره با داشتن %۲ جمعیت کشور، مسکونی هستند.
بخش بزرگی از بلندی‌های بریتانیا درکشور اسکاتلند واقع شده است و ناحیه‌ای سرسبز و پوشیده از چمنزارمیباشد که قسمت عمده جنگل‌های کشور را در برگرفته‌است. رودهای زیادی در آن جریان دارند که از آن جمله می توان به رودهای دی، کلیاد و توئید اشاره نمود. بلندترین نقطه آن قله بن نویس با ۱۳۴۳ متر ارتفاع است.
بخش اسکاتلند هیچ گونه آب و هوای شدید، نه گردباد، نه خشکسالی و یا سیل را تجربه نمی کند. اما روز به روز با تغییرات آب و هوایی مواجه است و به طور کلی دارای آب و هوایی غیر قابل پیش بینی است. سواحل شرقی اسکاتلند دارای آب و هوایی قاره ای است. تابستان های بسیار گرم و زمستان های بسیار سردی دارد. جزایر و مناطق مرتفع اسکاتلند میزبان بادهایی است که از سمت غرب و جنوب غربی می وزد .
ژانویه و فوریه به طور کلی سردترین ماه در اسکاتلند است، در این ماه ها حداکثر درجه حرارت در طول روز به طور متوسط به حدود 5 تا 7 ° C می رسد. جولای و اگوست نیز با درجه حرارت متوسط 19 ° C معمولا گرمترین ماه در اسکاتلند است.
تا اول می سال ۱۷۰۷ رژیم حاکم در اسکاتلند دولت مستقل بود. اما با تظاهرات گسترده در این کشور و ایجاد اتحادیه‌ای که منجر به اتحاد اسکاتلند و دولت پادشاهی انگلیس شد، دولت پادشاهی بریتانیا به وجود آمد. از آن زمان به بعد اسکاتلند نیز به همراه ایرلند شمالی، انگلستان و ولز جزئی از بریتانیا محسوب می‌شوند.
در باره سیاست بخش اسکاتلند میتوان گفت با وجود آنکه اسکاتلند در امور سیاسی بین‌المللی مانند عضویت در اتحادیه اروپا و عضویت در سازمان ملل متحد به عنوان بخشی ازپادشاهی متحد به حساب می آید؛ ولی دارای نظام حقوقی و نظام آموزشی مستقل از انگلستان، ولز و ایرلند شمالی است.
دولت محلی اسکاتلند نظام بهداری و درمانی عمومی را همچنان رایگان نگهداشته است و دانشجویان اسکاتلندی نیز از پرداخت شهریه‌های دانشگاهی معاف هستند
مرکز اصلی بانک سلطنتی اسکاتلند (RBS) - یکی از ۵ بانک بزرگ جهان - در ادینبرو قرار دارد. شهر گلاسگو بزرگ‌ترین شهر اسکاتلند و یکی از ۳ شهر بزرگ کشور بریتانیا است. گلاسگو و حومه آن حدود ۴۱ درصد کل جمعیت اسکاتلند را در خود جای داده‌است. سومین شهر بزرگ اسکاتلند و مرکز فعالیت صنعت نفت بریتانیا شهر ابردین در شمال شرق اسکاتلند است ودر آب‌های اسکاتلند در دریای شمال ذخایر مهمی از نفت خام وجود دارد.
زبان انگلیسی زبان رسمی کشور اسکاتلند است و در‌صد بسیار کمی از مردم به زبان اسکاتلندی (Gaelic Scottish) صحبت می‌کنند.زبان‌های گیلیک اسکاتلندی و اسکاتس نیز دو زبانی هستند که به عنوان زبان محلی در اسکاتلند رسمیت دارند. گیلیگ اسکاتلندی از ریشه زبان‌های سلتی و اسکاتس از ریشه زبان‌های ژرمنی غربی است.
مطابق با نتایج سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۵۴ درصد مردم اسکاتلند ابراز داشته اند که مسیحی هستند، در حالیکه حدود ۳۷ درصد خود را بی‌دین اعلام نموده اند. حدود ۲ درصد اعلام نموده اند که به یکی از دین های اسلام، یهودیت، هندو، بودائی و ... اعتقاد دارند. ۷ درصد باقیمانده نیز از ابراز دین خود اجتناب نموده اند.
کشور اسکاتلند جای هیجان انگیزی برای زندگی است و همه چیزهای مورد نیازتان را دارد ، مشاغل و فرصت‌های کاری فراوان، دانشگاه‌هایی در سطح جهانی، ییلاق‌های زیبا، شهرهای فوق العاده و مردم سازگار.این کشور ، تاریخ فرهنگی پرافتخاری دارد که به جهان هنر و دانش، کمک بسیاری کرده است. جشنواره جهانی ادینبورگ، هر سال، هنرمندانی در سطح جهانی را به این شهر جذب می‌کند و سنت ادبی دور و درازی دارد که به عصر روشنگری و دیوید هیوم فیلسوف، پیشگام اقتصاد، و نویسندگانی همچون رابرت لوئیس استیونسون، سر آرتور کانن دویل، و سر والتر اسکات برمی‌گردد.
از مکانهای بسیار دیدنی کشور اسکاتلند قلعه استرلینگ است، یکی از مهمترین و بزرگترین قلعه های اسکاتلند میباشد. این قلعه از سه طرف با صخره های بلندی احاطه شده است. اغلب ساختمانهای آن مربوط به قرن 15 و 16 می باشند. جنگ های بسیاری در طول استقلال اسکاتلند در این قلعه روی داده است که آخرین جنگ در سال 1746 بوده است. بسیاری از شاه های اسکاتلند در این قلعه تاجگذاری کرده اند
کشور اسکاتلند سیستم آموزش‌وپرورش گسترده‌ای دارد و پیش از زمان اسپارت،یونان اولین کشوری بود که سیستم آموزشی را برای عموم مردم قرار داد. علاوه بر این چهاردهمین دانشگاه اسکاتلند به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان به حساب می‌آید.از دانشگاه های معروف بخش اسکاتلند بریتانیا میتوان به دانشگاه های گلاسکو ، ادیینبورگ و هریت وات را میتوان نام برد

برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل رایگان در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی در اروپا با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس بگیرید